Jump to content

Ξαφνικος Θανατος Χρυσοψαρου


Recommended Posts

Σημερα το πρωι βρηκα το μικρο μου χρυσοψαρακι νεκρο χωρις κανενα σημαδι η αιτια εχθες κολυμπουσε κανονικα εφαγε και μεχρι αργα το βραδυ ολα ηταν φυσιολογικα ακομα και η ακαθαρσιες του φυσιολογικες εκανα μετρισεις στο ενυδρειο σημερα και βρηκα αμμωνια 0.1 τωρα θα κανω αλλαγη νερου 30% λετε η αμμωνια να εφτεξε ?η το κυνηγητο απο το μεγαλο χρυσοψαρο το στρεσαρισε ? Ειμαι πολυ στεναχωρημενη γτ μονο 4 μερες το ειχα και το λατρευα !

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια δεν πρεπει να εχουμε καθολου.. σιγουρα παντα παιζει τον ρολο της..

επισης το κυνηγητο πολλες φορες (οχι ζευγαρωματος) προκαλει μεγαλο στρεςς στο ψαρι...

κριμα για το ψαρακι σου.. με 4 μερες ομως δεν νομιζω να φταις εσυ, ακομα κι αν το ειχες σε νερο με 1 αμμωνια..πιθανοτατα το προβλημα προυπηρχε.

κανε το μισο νερο αλλαγη και ζητα μπολι αμεσα.

τι φιλτρο εχεις? θυμησε μου και τα λιτρα σου...

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα μου ειναι 100 και το ενυδρειο το εστρωνα 2 εβδομαδες το φιλτρο ειναι για 200 λιτρα με σιποραξ !

Link to comment
Share on other sites

No2 12 ..6μηνες

Link to comment
Share on other sites

no2 12 ??????

εισαι σιγουρη? μηπως νο3 12?

Χρειαζεσαι μπολι , οπως και να χει... το ενυδρειο δεν στρωθηκε.

για το φιλτρο βασικα θελω να μου πεις αν ειναι εξωτερικο... αν ειναι εσωτερικο και για 1000 λιτρα ενυδρειο να γραφει, απλα δεν κανει για χρυσοψαρα

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

εσωτερικο ειναι μπερδευτικα με το NO3 για εξωτερικο δεν εχω χωρο καθως το εχω σε υπνοδωματιο !

Link to comment
Share on other sites

μην κοιτας λοιπον τι γραφει η εταιρια για το φιλτρο.... αν το βαλεις σε 200 λιτρο . οπως λεει η εταιρια.. μονο μονομαχο ή γαριδες συντηρεις...

Δυστηχως ειναι κανονας στα χρυσοψαρα.. δεν θελουν τιποτα αλλο παραμονο 2 πραγματα.

1. λιτρα

2. καθαρο νερο

Αυτα τα πετυχαινεις με μεγαλο ενυδρειο (min 100 λιτρα) , μεγαλες ή μικρες συχνες αλλαγες και εξωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Angelina δεν κατάλαβα. Το ενυδρείο τρέχει 6 μήνες και το στρώσιμό που είχες κάνει ήταν δύο εβδομάδες? Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις καθόλου αμμωνία. Το φίλτρο τί ροή έχει? Θα πρέπει να γυρνάει τα λίτρα σου τουλάχιστον 5 φορές (μιάς και έχεις χρυσόψαρα) και αρκετό βιολογικό υλικό. Πόσα ψαράκια έχεις τώρα?

Σαν προσωρινό μέτρο θα μπορούσες να ρίξεις πενταπλή (νομίζω, για ασφάλεια θα δεις στο μπουκάλι) δόση από το prime για να σου δεσμεύσει την αμμωνία και τα νιτρώδη. Σίγουρα όμως δεν αποτελεί την λύση. Θα σου δώσει ασφαλές νερό για να μπορέσεις να βρεις την λύση. Σύμφωνα με την εταιρεία δεν εμποδίζει τον κύκλο του αζώτου να ολοκληρωθεί και μάλιστα το προτείνει ως λύση κατά την διάρκεια στρώσιματος με βακτήρια. Δηλαδή προτείνει την χρήση prime κάθε 48 ώρες μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου προκειμένου τα ψάρια να μην υποστούν βλάβες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Συμφωνα με την ιστοσελιδα βοηθαει στην αποτοξικοποιηση τους. Θα βαλω αυριο αν θες το λινκ γιατι τωρα γραφω απο το κινητο...

Παντως δεν ειναι η λυση στα προβληματα. Κερδιζεις χρονο για να βρεις τη λυση....

Link to comment
Share on other sites

Η 5απλη δοση ειναι για την αποτοξικοποιηση των νιτρωδων....

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία μάλλον σήκωσε επειδή πέθανε το ψαράκι, σε 0.1 συγκέντρωση δεν είναι αυτό που προκάλεσε τον θάνατο. Ξαφνικοί θάνατοι υπάρχουν δυστυχώς, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος :(

Έγινε επεξεργασία - Astra
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κρισεως..πως καταλαβατε οτι το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο?

Αμμωνια 0,1,ειναι επικινδυνη? Επιδη διαβαζω για μπολι και τετοια...

Link to comment
Share on other sites

ναι , αν μετραει και νιτρωδη ειναι...

αν οχι , ειναι στρωμμενο...

ας γινει μια μετρηση να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

ναι , αν μετραει και νιτρωδη ειναι...

αν οχι , ειναι στρωμμενο...

ας γινει μια μετρηση να δουμε..

Για να μετραει νιτρικα 12 μαλλον ειναι στρωμενο,αλλα χωρις μετρηση νιτρωδων δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος.

Οταν καποιος λεει εχω αμμωνια 0,1 και του λετε αμεσως εισαι αστρωτος ,βρες μπολι αμεσα,πιο πολυ τον τρομοκρατειτε παρα τον βοηθατε.Δεν το λεω αποκλειστικα για σενα tsala,απλα ετυχε τωρα και το ξαναειδα και μου δωθικε πατημα να το πω.Η αμμωνια 0,1 δεν ειναι κατι το τρομερο,ουτε και το 0,5 ειναι για ενα ενυδρειο φρεσκο.Φυσιολογικες τιμες ειναι αυτες αφου το συστημα δεν εχει σταθεροποιηθει ακομα.

Το κυριοτερο προβλημα ειναι το μικρο φιλτρο που εχει,μαλλον δεν μπορει να σηκωσει το φωρτιο των χρυσοψαρων και γι αυτο μετραει και αμμωνια 0,1.

Ενα ενυδρειο 6 μηνων λειτουργιας,ειναι δυσκολο να ειναι αστρωτο...

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.. το ενυδρειο μπορει να ερθει τουμπα ανετα... (αλλο θεμα συζητησης βεβαια αυτο)

+φωνω με αυτα που λες...

λαθος μου .... προφανως απο την γρηγορη αναγνωση κολλησα στο λαθος νο2 12 :D

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου ειναι στρωμενο η μετρησεις ειναι φυσιολογικες οπως λεει και ο rastafarian το φιλτρο δεν μπορεσε να κρατησει και τα 2 ψαρια καθως ετρεχε μονο με ενα ψαρι για ενα 6 μηνο αν ηταν αστρωτο δεν θα ειχε επιβιωσει ουτε αυτο τοσο καιρο.. εκανα μιση αλλαγη του νερου και μετα απο 2 μερες τσεκαρα για αμμωνια και ευτηχως δεν ειχα δεν μπορω να παρω εξωτερικο λογο του μικρου χωρου αλλα βρηκα ενα κρεμαστο που λεει ανακυκλωνει 1000λ την ωρα και ο πετσοπας μου ειπε οτι κανει πολυ καλη δουλεια , οσο για το ψαρακι ειμαι σιγουρη οτι εφταιγε το κυνηγητο απο το μεγαλο ψαρι ισως ομως ηταν αρρωστο απο το μαγαζι .!

Έγινε επεξεργασία - AngelinaA
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου ειναι στρωμενο η μετρησεις ειναι φυσιολογικες οπως λεει και ο rastafarian το φιλτρο δεν μπορεσε να κρατησει και τα 2 ψαρια καθως ετρεχε μονο με ενα ψαρι για ενα 6 μηνο αν ηταν αστρωτο δεν θα ειχε επιβιωσει ουτε αυτο τοσο καιρο.. εκανα μιση αλλαγη του νερου και μετα απο 2 μερες τσεκαρα για αμμωνια και ευτηχως δεν ειχα δεν μπορω να παρω εξωτερικο λογο του μικρου χωρου αλλα βρηκα ενα κρεμαστο που λεει ανακυκλωνει 1000λ την ωρα και ο πετσοπας μου ειπε οτι κανει πολυ καλη δουλεια , οσο για το ψαρακι ειμαι σιγουρη οτι εφταιγε το κυνηγητο απο το μεγαλο ψαρι ισως ομως ηταν αρρωστο απο το μαγαζι .!

μην το λες....

κοιτα τον χωρο του κρεμαστου.. το θεμα ειναι να χωραει πολυ βιολογικο υλικο...

κατ εμε , για 2 χρυσοψαρα , θελεις 1,5 -2 λιτρα βιολογικο υλικο... (χωρια τα σφουγγαρια κλπ.)

Αν τα χωραει αξιζει.. αλλιως μενεις με το εσωτερικο..

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα χρυσόψαρα κυνηγιούνται για 2 λόγους

1. Για να ζευγαρώσουν

2. Το δυνατό κυνηγά το ασθενές (άρρωστο) προκειμένου να το απομακρύνει

Αν το κυνηγούσε από την πρώτη στιγμή που το έβαλες στο ενυδρείο, ενδεχομένως να το αγόρασες άρρωστο

ΥΓ. : Αμμωνία 0.1 δεν αποτελεί αιτία θανάτου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην το λες....

κοιτα τον χωρο του κρεμαστου.. το θεμα ειναι να χωραει πολυ βιολογικο υλικο...

κατ εμε , για 2 χρυσοψαρα , θελεις 1,5 -2 λιτρα βιολογικο υλικο... (χωρια τα σφουγγαρια κλπ.)

Αν τα χωραει αξιζει.. αλλιως μενεις με το εσωτερικο..

εχει μεγαλο καδο δυο θηκες για σφουγκαρια και στην μεση μια μεγαλη για βιολογικο !

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα χρυσόψαρα κυνηγιούνται για 2 λόγους

1. Για να ζευγαρώσουν

2. Το δυνατό κυνηγά το ασθενές (άρρωστο) προκειμένου να το απομακρύνει

Αν το κυνηγούσε από την πρώτη στιγμή που το έβαλες στο ενυδρείο, ενδεχομένως να το αγόρασες άρρωστο

ΥΓ. : Αμμωνία 0.1 δεν αποτελεί αιτία θανάτου

σιγουρα το δευτερο.. η αμμωνια ηταν απο το θανατο του ψαριου!

Link to comment
Share on other sites

+φωνω με τον puma..

και οπως ειπα σε τοσες μερες ουτε το κυνηγητο ,αλλα ουτε μεγαλο ποσοστο αμμωνιας θα προκαλουσαν το θανατο στο χρυσοψαρο..

το ψαρι ηταν αρρωστο 99%.

Οσο για το φιλτρο , εαν ειναι μεγαλο και σου κανει σαν τιμη να το παρεις..

θυμασαι μοντελο και τιμη?

Link to comment
Share on other sites

λεγετε fluval c2 κανει 30 ευρω η το fluval c3 50 ευρω δεν ξερω ακομα ποιο θα παρω !

Link to comment
Share on other sites

ωραιο κρεμαστα!

αν μπορεσεις και για c3 , ακομη καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...