Jump to content

Άρρωστα Χρυσόψαρα!?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Αποφάσισα να γραφτώ στο φόρουμ(και κακώς δεν το είχα κάνει νωρίτερα)γιατί τα χρυσόψαρα που έχουμε σπίτι δεν συμπεριφέρονται φυσιολογικά.Και εδώ είναι που χρειάζομαι την βοήθειά σας.Αρχικά να τονίσω οτι είμαι ανίδεος με τα ψάρια δυστυχώς...Έχουμε 2 χρυσόψαρα τα οποία ζούνε σε ένα ενυδρείο 25lt.Τα έχουμε 6 μήνες περίπου και δεν είχαν εμφανίσει κάποιο πρόβλημα.Τα ταίζαμε 2 φορές τη μέρα ,αν το λέω σωστά,νιφάδες και τους αλλάζαμε τα 3/4 του νερού αν δέκα μέρες.Δεν τους είχαμε πάρει ούτε βιταμίνες ούτε ελεγχαμε θερμοκρασίες και ph..Δυστυχώς εδω και 3 μέρες έχουν εμφανίσει μαύρους κύκλους στα μάτια δεν τρώνε τίποτα εκτός απο λίγο αρακά δεν κολυμπάνε αλλά κάθονται φοβισμένα και με φοβούνται υπερβολικά.Πρίν από αυτο όμως είχε προηγηθεί το εξής περιστατικό.Πρίν φύγει η αδερφή μου από το σπίτι για διακοπές τα τάισε.Όταν γύρισα σπίτι πήγα να τα δω και το νέρο τους είχε γίνει κίτρινο,το φίλτρο είχε σταματήσει και αυτά καθόντουσαν φοβισμένα..Τι λέτε να συμβαίνει παιδιά?Συγγνώμη για το τεράστιο πόστ! :geek:

Link to comment
Share on other sites

οι μαυροι κυκλοι ειναι συνηθως απο αυπνια... πλακα κανω.. :D

καλως ηρθες καταρχην και ποτε δεν ειναι αργα!

Αν θελεις να συνεχισεις με χρυσοψαρα , θα πρεπει ηδη να αρχισεις να σκεφτεσαι για νεο μεγαλο ενυδρειο..

Στα 25 λιτρα δεν μπαινει ουτε ουρα απο χρυσοψαρο, ετσι λοιπον θα πρεπει να μας πεις αν εισαι διατεθιμενος να παρεις νεο ενυδρειο ,να δουμε τι ειδος ειναι και να σου προτεινουμε λιτρα και διαστασεις..

φυσικο ειναι να εχουν θεματα σε 25 λιτρα και προφανως τα ειχες βαλει και σε αστρωτο φιλτρο..

Θελουμε φωτογραφιες οπως και να χει , ωστε να δουμε την κατασταση τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οι μαυροι κυκλοι ειναι συνηθως απο αυπνια... πλακα κανω.. :D

καλως ηρθες καταρχην και ποτε δεν ειναι αργα!

Αν θελεις να συνεχισεις με χρυσοψαρα , θα πρεπει ηδη να αρχισεις να σκεφτεσαι για νεο μεγαλο ενυδρειο..

Στα 25 λιτρα δεν μπαινει ουτε ουρα απο χρυσοψαρο, ετσι λοιπον θα πρεπει να μας πεις αν εισαι διατεθιμενος να παρεις νεο ενυδρειο ,να δουμε τι ειδος ειναι και να σου προτεινουμε λιτρα και διαστασεις..

φυσικο ειναι να εχουν θεματα σε 25 λιτρα και προφανως τα ειχες βαλει και σε αστρωτο φιλτρο..

Θελουμε φωτογραφιες οπως και να χει , ωστε να δουμε την κατασταση τους.

Καλώς σας βρήκα!Οι μαύροι κύκλοι παραδέχομαι οτι με έκαναν να γελάσω.:-Ρ Την δεδομένη στιγμή με 2 χρυσόψαρα ποιό είναι το κατάλληλο ενυδρείο?Ναι δυστυχώς το έκανα και αυτό.:-(Ορίστε και οι φωτογραφίες αν και δυσδιάκριτες.Άν χρειάζεσαι κάτι καλύτερο θα το προσπαθήσω.https://imageshack.com/i/pbylRKMJj https://imageshack.com/i/pbdHMh3pj https://imageshack.com/i/iq1cJfcRj https://imageshack.com/i/idIraYXcj https://imageshack.com/i/kpxYCxV3j

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι λιγάκι σκοτεινές. Δεν μπόρεσα να διακρίνω τους μαύρους κύκλους γύρω από τα μάτια, αλλά μου φάνηκε ότι έχουν μαυρίλες στο κεφάλι και στο σώμα. Είναι έτσι ή ήταν απλά σκιά στη φωτογραφία;

Συνήθως χρυσόψαρα σε ενυδρείο μικρό και με άστρωτο φίλτρο που ξαφνικά κάθονται στον πάτο σημαίνει ότι τα ψάρια έχουν δηλητηριαστεί από αμμωνία και τις περισσότερες φορές πεθαίνουν. Τι θα σου πρότεινα να κάνεις:

1. Να πάρεις τεστ για αμμωνία (ΝΗ4), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3), όχι στικ αλλά υγρά.

2. Μέχρι τότε να κάνεις μία μικρή αλλαγή νερού κάθε μέρα.

3. Να βάλεις κάποιο σκεύασμα που δεσμεύει την αμμωνία.

4. Να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, με μήκος τουλάχιστον 100 εκατοστά.

5. Να πάρεις ένα φίλτρο που γυρνάει 5 φορές το νερό, να του βάλεις βιολογικό υλικό και να το στρώσεις, κατά προτίμηση με μπόλι, για να στρώσει άμεσα και να μπορείς να βάλεις τα ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι μαυροι κυκλοι ειναι συνηθως απο αυπνια... πλακα κανω.. :D

καλως ηρθες καταρχην και ποτε δεν ειναι αργα!

Αν θελεις να συνεχισεις με χρυσοψαρα , θα πρεπει ηδη να αρχισεις να σκεφτεσαι για νεο μεγαλο ενυδρειο..

Στα 25 λιτρα δεν μπαινει ουτε ουρα απο χρυσοψαρο, ετσι λοιπον θα πρεπει να μας πεις αν εισαι διατεθιμενος να παρεις νεο ενυδρειο ,να δουμε τι ειδος ειναι και να σου προτεινουμε λιτρα και διαστασεις..

φυσικο ειναι να εχουν θεματα σε 25 λιτρα και προφανως τα ειχες βαλει και σε αστρωτο φιλτρο..

Θελουμε φωτογραφιες οπως και να χει , ωστε να δουμε την κατασταση τους.

tsala, έγραψες! :lmao:

original911, αν έχεις να βάλεις και μία αεραντλία (μπουρμπουληθριέρα :P ) καλό θα ήταν, οξυγονώνει το νερό και βοηθά να μην ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

στα ειπε και η kalliroi...

διακρινω και φαγωμενες ουρες.. αρα θα χρειαστεις και μελαφιξ..

το ειδος χρυσοψαρων που εχεις μεγαλωνει πολυ.. θα χρειαστεις τουλαχιστον 1 μετρο ενυδρειο..

δυστυχως οι περισσοτεροι μπλεκουν (οι μαλλον τους μπλεκουν με τετοιο ειδος) και υστερα ειναι δυσκολο να τους δωσεις τον χωρο που χρειαζονται..

Ας τα παρουμε ομως βημα βημα και σιγα σιγα..

Θα προτεινα να πας αμεσα ικεα για αρχη και να παρεις ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης 60 λιτρων (10 ευρω εχει) κι επειτα να κοιταξεις για φιλτρο...

στην συνεχεια μπορουμε να συνεχισουμε με την θεραπεια και σιγα σιγα με τον χρονο σου , βρισκεις και το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοχείο από δω

http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=2151

Φίλτρο, αν σε βολευει, ελα απ τα μερη μου (Νεα Ερυθραια), να σου δωσω δανεικό ενα εσωτερικό φιλτρο μπολιασμένο. Καλύτερη δουλεια θα κανει απ το τπτ!

Και στο μεταξύ, διορθωνεις ολα τα λαθη που εκανες (και καναμε ολοι μας!!)

Αν τα ψαρια ειναι καμμενα απο αμμωνια, ισως να μην υπαρχει επιστροφη. Αυτο ομως δεν σημαινει πως δεν πρέπει 1ον εσυ να προσπαθησεις και 2ον εμεις να βοηθησουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+φωνω σε ολα με τον Σακη και μπραβο για την κινηση του να βοηθησει!

επισης θελω να προσθεσω οτι τα καμμενα απο αμμωνια χρυσοψαρα , οντως ειναι δυσκολο να εχουν επιστροφη...

παρολαυτα, σιγουρα χανουν χρονια απο την ζωη τους απο το ταλαιπωρημενο τους νεφρο , ομως δεν σημαινει οτι ειναι καταδικασμενα και οτι δεν πρεπει να τα βοηθησουμε..

πριν 1 χρονο, ειχα παρει απο ενα κοριτσακι (ηταν γνωστοι οι γονεις του) 2 χρυσοψαρα ενα commet κι ενα moor , οπου τα ειχε 2 ολοκληρα χρονια μεσα σε μια γυαλα..

Φυσικα δεν ειχα καμια καψα για χρυσοψαρα.. δοξα το Θεο εχω παμπολα :D

Ηθελα ομως να τα βοηθουσα οσο μπορουσα.. φυσικα και τα 2 ηταν σε αθλια κατασταση ... (κοκκινιλες απο αμμωνια ,σκισμενα πτερυγια κλπ)

Το μουρ το εχασα μετα απο μερικους μηνες...

Το comet (και σαν πιο ανθεκτικο) εζησε και ζει ακομα στο 360λιτρο...

μαλιστα εξαφανιστηκαν οι κοκκινιλες ,αλλαξε χρωμα κι εδωσε σε μηκος....

Ειναι κοριτσακι και την ανοιξη που μας περασε ζευγαρωσε κιολας... το ξερω οτι δεν θα την εχω πολλα χρονια διπλα μου , αλλα τουλαχιστον οσο υπολλοιπο ζωης της μενει.. ξερω οτι θα το περασει αξιοπρεπως..

Το ολο νοημα στο παραλληρημα μου, ειναι οτι ποτε να μην καταδικαζουμε χρυσοψαρο το οποιο βρισκεται πολυ καιρο σε γυαλα... ισως τελικα να μπορουμε να το βοηθησουμε..

ισως να υπαρχει επιστροφη...

Υ.Γ Ευχαριστω τον Σακη , για το βημα που μου εδωσε να πω δυο λογια πανω στο θεμα.

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γεια σου κακως δεν εκανες καποιο τεστ και δεν ελεγχες την θερμοκρασια πρωσοπηκα σου προτείνω όπως ειπαν και παραπανω να πασ νε παρεις τεστ και να παρεισ και κανενα θερμομετρο τωρα από της φοτω εγω δεν διεκρηνα μαυρουσ κυκλουσ αν μπορεις ανεβασε καποια ποιο καθαρη ελπιζω οσω μπορω εγω αλλα και τα αλλα παιδια να σε βοιθησουν :nurse:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω στην φαση που βρισκεται τωρα ο φιλος δεν χρειαζεται τεστ..

τι εννοω..

ειναι πιο αναγκαιο , να ξοδεψει αλλου τα λεφτα του αυτην την στιγμη...

την δεδομενη λοιπον στιγμη , τα χρυσοψαρα χρειαζονται χωρο κι ενα καλο στρωμμενο φιλτρο..επειτα ας ερθουν και τα τεστ

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον tsala.... δεν υπαρχει λογος τωρα για τεστ. Ας αγορασει ενα δοχειο ή θα μπορουσε να δει για μεταχειρισμενο ενυδρειο απο τις αγγελιες στο φορουμ. Συμφωνω με τα παιδια πιο πανω. Τουλαχιστον θα εχεις κανει οτι μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά με την δουλειά είμαι λίγο περιορισμένος.Αρχικά να θέλω να σας ευχαριστήσω όλους ,για τον χρόνο και το ενδιαφέρον σας.Κοίταξα μόλις στις αγγελίες και είδα αυτό το μεταχειρισμένο http://www.aquazone.gr/forums/classifieds/item/146-dhueaassoae-aaioaenaassi/#overviewόπως προτίνει η mary74.Τι λέτε να το πάρω?Όσο για το φίλτρο ευχαριστώ τον φίλο chocolate_puma αλλά είμαι λίγο μακριά και δεν νομίζω να προλαβαίνω.:-( Θα βγάλω καινούργιες φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά με την δουλειά είμαι λίγο περιορισμένος.Αρχικά να θέλω να σας ευχαριστήσω όλους ,για τον χρόνο και το ενδιαφέρον σας.Κοίταξα μόλις στις αγγελίες και είδα αυτό το μεταχειρισμένο http://www.aquazone.gr/forums/classifieds/item/146-dhueaassoae-aaioaenaassi/#overviewόπως προτίνει η mary74.Τι λέτε να το πάρω?Όσο για το φίλτρο ευχαριστώ τον φίλο chocolate_puma αλλά είμαι λίγο μακριά και δεν νομίζω να προλαβαίνω.:-( Θα βγάλω καινούργιες φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω.

Καλησπερα

Στα μεταχειρισμένα ενυδρεια, ειδικά εφόσον πρόκειται για ιδιοκατασκευές, σε ενδιαφέρουν συγκεκριμένα πράγματα

1. Πάχος τζαμιών (οσο πιο μεγαλο, τοσο καλυτερα)

2. Ενδεχόμενες γρατσουνιες, ειδικά στην πρόσοψη

3. Διαρροές - Θα πρεπει να το δεις γεμάτο

4. Γενική κατάσταση του ενυδρειου (ποιότητα κολλήματος, γωνίες κλπ)

5. Αν έχει καπάκι κι αν σ αυτο υπάρχουν λαμπες & συστημα ψύξης (ανεμιστηρες)

6. Αν στο πακετο, περιλαμβάνεται μονο η γυάλα ή κι άλλα εξαρτήματα.

Πρέπει να εχεις στα υπόψη πως όσα περισσότερα περιλαμβάνει το "πακετο", τόσο λιγότερα θα χρειαστεί να αγοράσεις

Στην ερωτηση σου κανείς δεν μπορεί να απαντήσει, παρά μόνο αν δεις το ενυδρειο από κοντα :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Στα μεταχειρισμένα ενυδρεια, ειδικά εφόσον πρόκειται για ιδιοκατασκευές, σε ενδιαφέρουν συγκεκριμένα πράγματα

1. Πάχος τζαμιών (οσο πιο μεγαλο, τοσο καλυτερα)

2. Ενδεχόμενες γρατσουνιες, ειδικά στην πρόσοψη

3. Διαρροές - Θα πρεπει να το δεις γεμάτο

4. Γενική κατάσταση του ενυδρειου (ποιότητα κολλήματος, γωνίες κλπ)

5. Αν έχει καπάκι κι αν σ αυτο υπάρχουν λαμπες & συστημα ψύξης (ανεμιστηρες)

6. Αν στο πακετο, περιλαμβάνεται μονο η γυάλα ή κι άλλα εξαρτήματα.

Πρέπει να εχεις στα υπόψη πως όσα περισσότερα περιλαμβάνει το "πακετο", τόσο λιγότερα θα χρειαστεί να αγοράσεις

Στην ερωτηση σου κανείς δεν μπορεί να απαντήσει, παρά μόνο αν δεις το ενυδρειο από κοντα :thumbsu:

Πρίν δεν μου άνοιξε την φωτογραφία και τώρα πρόσεξα ότι είναι ιδιοκατασκευή οπότε δεν θα το προτιμήσω.Προσπάθησα να τα ξαναβγάλω αλλά δεν κάθονται με τίποτα..Αυτές κατάφεραhttps://imageshack.com/i/ezHWrVibj https://imageshack.com/i/ey2JH6s0j https://imageshack.com/i/ezW2LVRaj

Link to comment
Share on other sites

για μενα , επειδη κολλαω ενυδρεια.. το ενυδρειο της αγγελιας ειναι δωρο. ακαμα και ξεκολλημενα τζαμια να ηταν , παλι καλη ηταν η τιμη :D

ολα μου τα ενυδρεια ειναι ιδιοκατασκευες.. δεν εχω εργοστασιακο... στην ουσια ειχα 2 εργοστασιακα στην ζωη μου!

Αν τα τζαμια ειναι 8ρια, εγω νομιζω πως ειναι πολυ καλη τιμη και δεν θα εχεις ποτε προβλημα!

αντε μην το παρω εγω τωρα! :D

και η αμμος carat 6 ,ειναι πανακριβη!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον tsala (χωρις να κανουμε διαφημιση στην αγγελια!)

Απλά οταν καποιος δεν γνωριζει απο ιδιοκατασκευες, οφειλει να μαθαινει τι πρεπει να προσεξει

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο...

Παράλληλα καλό είναι να κάνεις αλλαγές συχνά και αν χρησιμοποιείς ως αντιχλώριο το prime της seachem μπορείς να ρίχνεις κάθε 48ώρο τη δόση που αντιστοιχεί στο σύνολο των λίτρων του ενυδρείου για να δεσμεύει την αμμωνία μέχρι να βρείς τί θα κάνεις. Αυτή βέβαια να τονίσω ότι είναι καθαρά λύση ανάγκης και δεν μπορείς να το κάνεις επ' αόριστον μόνο για λίγες μέρες..... Το πρόβλημα θα λυθεί με τα περισσότερα λίτρα και την καλή φίλτρανση του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Το αντιχλώριο που μου προτίνατε μπορώ να το βρω σε όλα τα pet shop ή κάπου συγκεκριμένα?Και τι τιμή έχει?

Καλημερα....Το αντιχλωριο ειναι αυτο ( http://aquariumshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1296 ) αναλογως ποσα ml θα παρεις τοσα χρηματα θα πληρωσεις...
Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα πιό οικονομικά γιατί χρειάζεσαι μικρές δόσεις για να κάνεις τη δουλειά σου. Θα το βρείς σε όλα σχεδόν τα pet shop. Μην ξεχνάς ότι δεν λύνει το πρόβλημα...

Μπορείς και από τα Jumbo να πάρεις ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο και να βάλεις το φίλτρο σου μέσα μαζί με τα χρυσόψαρα σου... Να τους αλλάζεις νερό κάθε 2-3 μέρες και αν μπορείς να τους δώσεις και βιταμίνες... Τάιζε τα κάθε δύο μέρες για να μην γεμίζει το νερό από την αμμωνία τους. Δεν πρόκειται να πάθουν κάτι από την νηστεία.

Και μόνο που θα τα βάλεις σε περισσότερο νερό έστω χωρίς τίποτα μέσα από χαλίκια και διακοσμητικά θα δείς μεγάλη διαφορά....

Αν δεν έχεις φιλτρο δες στα ηλεκτρονικά καταστήματα και θα βρείς κάποια οικονομικά. Θα πρέπει να βάλεις μέσα βιολογικό υλικό (σαν άσπρα μπιλάκια που μοιάζουν με ελαφρόπετρα) και το σφουγγάρι του...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα ότι έχω και αυτό το ενυδρείο με το καπάκι και μια λαμπα,μάρκας elite,μου το είχε χαρίσει ένας φίλος.Έχει μια ρωγμή το γέμισα με νέρο δεν είδα να χάνει απο κάπου.Για προσωρινά τι λέτε κάνει?Δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι υπολογίζω στα 50.Τι λέτε οι πιο έμπειροι?https://imageshack.com/i/p3PD2W2oj

Link to comment
Share on other sites

ειναι επικυνδυνο... μπορει να χασει..

μετρα διαστασεις και πες μας..

εγω θα επερνα ενα κομματι τζαμι και θα το κολλουσα με ενυδρειακη σηλικονη (μπαλωμα) σε εκεινο το σημειο..

Link to comment
Share on other sites

Στα pet shop που έχουν ενυδρειακά είδη. :)

Link to comment
Share on other sites

μικρο ειναι.. τσαμπα τα μερεμετια για ενυδρειο με χρυσοψαρο.

εγω θα επερνα ενα κουτι απο ικεα για γρηγορα.. οσο θα σου βγει το κομματι τζαμιου και η σιληκονη , θα σου βγει και το πλαστικο κουτι.

το ενα θα ειναι 37 λιτρα και το αλλο 60

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...