Jump to content

Κατασκευή Φωτισμού Led Για Το Ενυδρείο Μου - Γνώμες- Βοήθεια


Safarpn

Recommended Posts

Θέλω τη γνώμη σας για να επιλέξω ενα καλό φωτισμό για το Αφρικάνικό μου. Οι διαστάσεις του ειναι 120*47*60 (340 λίτρα συνολικά) και παίρνει 3 λάμπες των 39w.

Αυτη τη στιγμη έχω πάνω 1 λάμπα 14.000Κ (λευκό του πάγου) και άλλες δυο OSRAM που δε γράφουν Κέλβιν αλλα τον αριθμο 840 (μου είπαν περίπου στα 4100Κ, αλλα δε μπόρεσα ποτέ να σιγουρευτώ). Έχω και μια ροζ που δε χρησιμοποιώ όπως και άλλη μια με 14000Κ. Πάνω στην άμμο έχει δημιουργηθεί άλγη πρασινοκαφέ (όχι κυανό όπως πίστευα τόσο καιρο) και θεωρω οτι ειναι απο τον φωτισμό γιατι εμφανιζόταν συχνά και με τη συσκότιση που έκανα νομίζοντας οτι ειναι κυανό, εξαφανιζόταν εντελώς και άντε πάλι μετα απο κανά μήνα τα ίδια. Στις πέτρες έχει μονο καφέ άλγη που δε με ενοχλεί καθόλου. Μπορείτε να μου πείτε γνώμες για συνδυασμούς τριών λαμπών (ή και λιγότερες) για έναν σωστό φωτισμό; Όχι απαραίτητα με αυτές τις λάμπες που ήδη έχω, γενικά ας μιλήσουμε. Τη ροζ πάντως θα την ήθελα για να τονίζει λίγο τα χρώματα των ψαρίων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αφού δε κάθομαι στ' αυγά μου και ολο κάτι θέλω να φτιάχνω γιε το ενυδρείο μου, αποφάσισα λοιπόν να πάω σε λεντοταινίες. Εδώ θα χρειαστώ τη βοήθειά σας μιας και είμαι άσχετος με αυτού του είδους τις ηλεκτρολογικές ενασχολήσεις. Από μια έρευνα και μετά από πρόταση συνχομπίστα που λειτουργεί απροβλημάτιστα την παρακάτω ταινία, σκέφτομαι να βάλω αυτή: http://www.ebay.com/itm/400434543986?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Απο εκεί και πέρα θα χρειαστεί τροφοδοτικό. Πώς θα ξέρω τι τροφοδοτικό να πάρω (των πόσων Α δηλαδή); Αφού κοπεί η ταινία, πως γίνονται οι συνδέσεις; τα κομμάτια μεταξύ τους και όλα μαζί στο τροφοδοτικό ή ένα ένα στο τροφοδοτικό;

Ο φίλος έχει χρησιμοποιήσει τρια κομμάτια του ενός μέτρου σε ενυδρείο 500 λίτρων. Εγώ λέω να πάω στα 2,5 μέτρα.

Θα βοηθήσουμε τον άμοιρο Safarpn σ' αυτό;

Edit: Κάποιος mod ας αλλάξει τον τίτλο σε

"Κατασκευή Φωτισμού LED Για Το Ενυδρείο Μου - Γνώμες- βοήθεια"

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος άλλαξε ! Το μόνο που θα σου πω εγώ από τη μικρή μου εμπειρία με τις λεντοταινίες , είναι να τις βάλεις σε κανάλι. Παρόλο που είναι αδιάβροχες, έχουν ένα θέμα με την υγρασία. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος άλλαξε ! Το μόνο που θα σου πω εγώ από τη μικρή μου εμπειρία με τις λεντοταινίες , είναι να τις βάλεις σε κανάλι. Παρόλο που είναι αδιάβροχες, έχουν ένα θέμα με την υγρασία. :)

Οι ήδη υπάρχουσες λάμπες βρίσκονται κλεισμένες σε αλουμινένια κατασκευή με πλεξιγκλάς από κάτω, οποτε οι λεντοταινίες θα μπουν εκεί μέσα. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως επειδη δοκίμασα λεντοταινιες...

3 λεντοταινιες 1,20 θέλουν περισοτερα watt για να δουλεψουν απο μια απλη t5 και πάλι η t5 αν και λιγότερα watt ειχε δυνατοτερο φωτισμό.

Οπότε για ξανασκέψου τo..

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που την έχει λέει οτι είναι λεντοταινία στα 6500κ και 14,4βατ / μέτρο. Έτσι κι αλλιώς εγώ αφρικάνικο έχω με ανούμπιες και λίγες βαλισνέριες οπότε δεν έχω υψηλές απαιτήσεις σε φωτισμό. Εκείνο που φοβάμαι είναι οι άλγες αλλα αν κρίνω από αυτά που μου λέει ο φίλος, οτι δηλαδή εκείνος επίσης με αφρικάνικο και τα ίδια φυτά, δεν είχε ποτέ άλγες, λέω να το τολμήσω. Το πολύ πολύ βάζω 3 μέτρα αντί για 2,5.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που την έχει λέει οτι είναι λεντοταινία στα 6500κ και 14,4βατ / μέτρο. Έτσι κι αλλιώς εγώ αφρικάνικο έχω με ανούμπιες και λίγες βαλισνέριες οπότε δεν έχω υψηλές απαιτήσεις σε φωτισμό. Εκείνο που φοβάμαι είναι οι άλγες αλλα αν κρίνω από αυτά που μου λέει ο φίλος, οτι δηλαδή εκείνος επίσης με αφρικάνικο και τα ίδια φυτά, δεν είχε ποτέ άλγες, λέω να το τολμήσω. Το πολύ πολύ βάζω 3 μέτρα αντί για 2,5.

Να το τολμήσεις. Έτσι το είχα για ένα χρόνο περίπου και όντως δεν υπήρχαν άλγες. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου 5 ταινίες του ένος μέτρου μου πήγαν 75 vatt για ασφάλεια

post-59541-0-46552900-1408909903_thumb.jpg

post-59541-0-14485800-1408909957_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε αφρικάνικο ναι γιατι όχι... οι ανουμπιες δεν θα εχουν προβλημα...

Εγω απλα το δοκιμασα σε φυτεμενο και γιαυτο λεω οτι δεν αξιζουν σε σχεση με τις t5.

Link to comment
Share on other sites

και για πλάκα το μέτρησα με λουμενόμετρο....το λούμεν δεν έχει καμία σχέση με κελβιν απλά με μια μικρή σύγκριση 1100 λουμεν η ταινία του ενός μέτρου καπου 7000κ οι τρείς λευκές και πολύ κάτω από 5000 κ οι δύο γαλάζιες

Link to comment
Share on other sites

εγω είδα και τα ψάρια πιο ενεργητικά και τα φυτά πιο πράσινα...γενικά δεν το μετάνιωσα που έσκασα 50 ευρω μαζί με το dimmer

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά, τι θα χρειαστεί να προμηθευτώ.

1. Ταινίες λέντ

2. Τροφοδοτικό (τι ισχύος; )

3. ........τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

κανονικά με το μάυρο φόντο που είναι το αγαπημένο μου κοντραστ και μαλιστα και στα πλαινά του ενυδρείου νομίζω ότι το φώς είναι αρκετά καλό....φυσικά έβαλα και αυτόματο dimmer και μου χαμηλώνει το φως σταδιακά ανατολή και δύση

post-59541-0-42767400-1408910625_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο μετασχηματιστής που βλέπεις στη τελευταία φώτο μου έχει 35 ευρω έιναι 150 watt για να προθεσω αν θελω στο μέλλον ταινία παραλληλα δεν ζεστάθηκε το καλοκαίρι κα ιηταινία η αδιάβροχη μια ποιότητα από 2-3 ευρω το μέτρο

Έγινε επεξεργασία - xristos74
Link to comment
Share on other sites

μπορείς αν θέλεις να βάλει και τροφοδοτικό από παλιό υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

απλα το led βγαίνει σε δύο τάσεις 12 και 24 voltt τα οποία δεν έχουν καμία διαφορά το είδα στο μαγαζί που τα πήρα

Link to comment
Share on other sites

Πόσα αμπέρ ειναι καλα; Τροφοδοτικό απο λάπτοπ έχω, να βάλω αυτο λες; Τι άλλο θα χρειαστώ; Εκείνα τα λευκά κλιψάκια που ενώνουν τις ταινίες μεταξυ τους, που θα τα βρω;

Link to comment
Share on other sites

αυτό φίλε μου είναι το πιο εύκολο τα συνδετηράκια εχουν 50 σεντς και πωλούντε και σε καταστήματα με δορυφορικά ηλεκτρονικά και nova

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με τις ταινίες, τα συνδετηράκια και το τροφοδοτικό, είμαι μια χαρα; Δε χρειάζομαι κάτι άλλο;

....Καλό ακούγεται για να ανατινάξω το σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

και φυσικά εκεί θα βρείς και τις ταινίες led που με μία σιλικόνη ενυδρείου σε 24 ώρες είναι να βραχουν...τώρα όσο για τα αμπερ τα τροφοδότικα που είναι ειδίκα για led πάνε με τα vatt και του υπολογιστή σε υπερ καλύπτει

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θλεις αλγη απλα βάζεις μια μικρη σε τ5 watt, για να γλιτωσεις μετασχηματιστες κλτ..

και αν εχεις ανοικτο ενυδρειο απλα την σηκωνεις στους 20-40 πόντους..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι με καπάκι Νίκο και μάλιστα ελάχιστα εκτοστά πάνω απο την επιφάνεια του νερού. Με λίγα watt ok αλλα πρεπει πάλι να πέσουν κατασκευές και πατέντες για τοποθέτηση μικρότερης λαμπας. Με τα λέντ πιστεύω θα ξεμπερδέψω πιο γρήγορα και εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

όπως σου είπα στην αρχή το θέμα της ασφάλειας παίζει τον πρώτο ρόλο....για αυτό έχοντας 6 τροφοδοτικά από pc έσκασα 35 ευρω και αγόρασα ειδικό τροφοδοτικό..

Link to comment
Share on other sites

όπως σου είπα στην αρχή το θέμα της ασφάλειας παίζει τον πρώτο ρόλο....για αυτό έχοντας 6 τροφοδοτικά από pc έσκασα 35 ευρω και αγόρασα ειδικό τροφοδοτικό..

Ας αφήσουμε τα "ειδικά" και ας πάμε στα εύκολα γιατί 35€ για τροφοδοτικό δε θα τα δώσω. Με ενα τροφοδοτικό λοιπόν 3Α και τρία μέτρα ταινίας όπως τη βλέπεις παραπάνω στο λινκ που έχω βάλει, είμαι καλά;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...