Jump to content

Κατασκευή Φωτισμού Led Για Το Ενυδρείο Μου - Γνώμες- Βοήθεια


Safarpn

Recommended Posts

Ειναι με καπάκι Νίκο και μάλιστα ελάχιστα εκτοστά πάνω απο την επιφάνεια του νερού. Με λίγα watt ok αλλα πρεπει πάλι να πέσουν κατασκευές και πατέντες για τοποθέτηση μικρότερης λαμπας. Με τα λέντ πιστεύω θα ξεμπερδέψω πιο γρήγορα και εύκολα.

Α οκ.... Ναι ρε συ δοκίμασε τα αν ειναι...

Με ευκολα φυτακια δεν θα εχεις προβλημα, προβλημα θα εχεις με το οικονομικό στην αγορά τους... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

εγω από την αρχη το έιχα σχεδιάσει έτσι που θα χώραγε μόνο led για να κερδίσω ωφέλιμο χώρο στο ενυδρείο...δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν με ρωτήσατε είμαι τεχνικός υπολογιστών με πατέντα και σας είπα την αποψη :thumbsu: μου

Link to comment
Share on other sites

Α οκ.... Ναι ρε συ δοκίμασε τα αν ειναι...

Με ευκολα φυτακια δεν θα εχεις προβλημα, προβλημα θα εχεις με το οικονομικό στην αγορά τους... :)

Γιατί ρε Νικόλα; Βαλε 16,72€ η ταινία και ποσο το τροφοδοτικό, 10€; Τα κλιψάκια αλλα 2€ ...... τι άλλο μένει;

Βαλτός είσαι ρε άνθρωπε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε Νικόλα; Βαλε 16,72€ η ταινία και ποσο το τροφοδοτικό, 10€; Τα κλιψάκια αλλα 2€ ...... τι άλλο μένει;

Βαλτός είσαι ρε άνθρωπε;;;;;

χαχα , δεν ξερω απλα διαβασα παραπάνω για τροφοδοτικό 35 ευρω...ετσι υπολόγισα ενα 50αρικο μαζι με τις λεντοταινιες...

Και όλο αυτο χωρις να έχεις και φως.. :P

Link to comment
Share on other sites

χαχα , δεν ξερω απλα διαβασα παραπάνω για τροφοδοτικό 35 ευρω...ετσι υπολόγισα ενα 50αρικο μαζι με τις λεντοταινιες...

Και όλο αυτο χωρις να έχεις και φως.. :P

Κοίτα, μια δοκιμή θα την κανω αλλα όχι και να πάρω τροφοδοτικό με 35€! Θα ρωτήσω σε ενα ηλεκτρολογικό κατάστημα τι τροφοδοτικό χρειάζομαι και αν δε κάνει ενα απο αυτα που εχω (γιατι έχω 2-3) θα πάρω ενα απλο. Αν δω οτι ο φωτισμός ειναι μάπα με τα λέντ....θα γυρίσω στις Τ5 μου τις οποίες όμως θα αλλάξω με άλλες.
Link to comment
Share on other sites

φίλε Νίκο σε κανέναν δεν περισσεύουν 35 ευρω...απλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο...αν γίνει κάτι θα πάω στο κατάστημα και έχω κάποιον να ρωτήσω...ότι έκανα το σχεδίασα με ειδικό και ξέρω ότι χρήματα για λάμπες δεν θα ξαναδώσω...όταν έρθει η ώρα του ενυδρείου θα τα φουντάρω όλα μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Οι τ5 λάμπες που θα έβαζα καλός η καλός ήταν από αυτές που τονίζουν και το χρώμα και δεν σου βάζω σταρτερ μέσα και μετασχηματιστή....μόνο για λάμπες το χρόνο θα ήθελα ένα 55ευρω και εμένα μου αρέσει η τ5...απλά ο χώρος μου δεν μου άφηνε περιθώρια... από το καπάκι εως το νερό είχα δύο πόντους

Link to comment
Share on other sites

Οι τ5 λάμπες που θα έβαζα καλός η καλός ήταν από αυτές που τονίζουν και το χρώμα και δεν σου βάζω σταρτερ μέσα και μετασχηματιστή....μόνο για λάμπες το χρόνο θα ήθελα ένα 55ευρω και εμένα μου αρέσει η τ5...απλά ο χώρος μου δεν μου άφηνε περιθώρια... από το καπάκι εως το νερό είχα δύο πόντους

Μιας και μιλάμε για τ5 , μιλαμε για ηλετκρονικό μετασχηματιστη χωρις σταρτερ..

55 ευρω γιατι?

Εγω για να αλλαξω λαμπες στο high light, 6 λαμπες θελω περιπου 18 ευρω...

Και αν υπολογισεις στα 10 ενυδρεια που τρέχω πές ενα 50αρικο το χρόνο...

Εκτος αν εσυ έπερνες τι ειδικές... :)

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

όσο για τιμές μακάρι να με έπιασαν κότσο και να βρεις τις καλύτερες μέσα από την καρδία μου!!!!!!!!!!....απλά επειδή το led είναι νέο άθλημα και ας υπάρχει από το 1994 στην Ελληνική αγορά...ο κάθε καταστηματάρχης ή έμπορός θα παίξει την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

όσο για τιμές μακάρι να με έπιασαν κότσο και να βρεις τις καλύτερες μέσα από την καρδία μου!!!!!!!!!!....απλά επειδή το led είναι νέο άθλημα και ας υπάρχει από το 1994 στην Ελληνική αγορά...ο κάθε καταστηματάρχης ή έμπορός θα παίξει την τιμή.

Δεν το λεώ σε καμια περιπτωση για να παρεξηγηθουμε...

Εγω χρησιμοποιω σε ολα τα φυτεμενα μου απλες τ5 απο ηλετκτρολογικό κατάστημα.

Πειραματα κανω συνεχεια με τον φωτισμο, μιας και δεν εχω parmeter.

Τα led οντως ειναι νεο αθλημα , αλλα δυστηχως οι λεντοταινιες που κυκλοφορυν στην ελλαδα ειναι μάπα...

Αν θέλεις για led φωτισμό , παραγελνεις ledakia απο εξωτερικό για να μπορεσεις να αναπτυξεις και φυτά.

Οπως ειπα και παραπάνω αυτες οι ¨μάπες ¨λεντοταινιες που κυκλοφορουν εδω στην ελλαδα, με μια-δυο στρωσεις , αναπτυσεις ευκολα φυτακια οπως ειναι ανουμπιες , κρυπτολοριενες αλλα μέχρι εκει...

Link to comment
Share on other sites

μετασχηματιστής για Τ5 με ενσωματωμένο στάρτερ από 25-40ευρω ανάλογα τα watt με εξωτερικό στάρτερ 10-15ευρω γιατί?????το έχουν έτσι!!!!!!! όσο για το στάρτερ πάντα υπάρχει το γνωρίζεις αλλιώς το φθόριο δεν θα έπαιρνε.. αλλά για να μην σε βγάζω από το θέμα σου σου μιλάω ειλικρινά το led δεν συγκρίνεται με το κλασικό φως τ5.... το led έχει φως!!!!!!!!!!! αρκετά δυνατό απλά είναι πολύ ψυχρό......Οσο για τις λάμπες που έβαζα 55 ευρω ήταν της JUWEL και με γδύνανε έχεις απόλυτο δίκιο..

Link to comment
Share on other sites

καλέ μου δεν παρεξηγιέμαι και μάλιστα σου ζητώ συγνώμη αν ήμουν φορτικός :thumbsu: απλά πήγα να σου δώσω τα φώτα μου ΄χωρις και εγώ να έχω κατασταλάξει αν θέλω τ5 η led για το δικό μου...αν σε ζάλισα χίλια συγνώμη

Link to comment
Share on other sites

μετασχηματιστής για Τ5 με ενσωματωμένο στάρτερ από 25-40ευρω ανάλογα τα watt με εξωτερικό στάρτερ 10-15ευρω γιατί?????το έχουν έτσι!!!!!!! όσο για το στάρτερ πάντα υπάρχει το γνωρίζεις αλλιώς το φθόριο δεν θα έπαιρνε.. αλλά για να μην σε βγάζω από το θέμα σου σου μιλάω ειλικρινά το led δεν συγκρίνεται με το κλασικό φως τ5.... το led έχει φως!!!!!!!!!!! αρκετά δυνατό απλά είναι πολύ ψυχρό......Οσο για τις λάμπες που έβαζα 55 ευρω ήταν της JUWEL και με γδύνανε έχεις απόλυτο δίκιο..

Με ενσωαματωμένο σταρτερ οπως λες καπου στα 18 ευρω ειχα παρει με εξόδους 2 x 54watt ..

Ναι απλα στους ηλετκρονικους δεν θέλει αλλαγη και εκτος απο αυτο εχει τρελη διαφορα θερμοκρασιας με τους παλιους.

Οπως ειπες τα led... ναι συμφωνω , αλλα led και όχι απλη ledονταινια οπως λέμε και παραπανω.

Εξαρταται τι θέλεις να κάνεις με τα led ,αν θέλεις απλα να φωτισεις το ενυδρειο παρε ledοταινια, αν πας για ανάπτυξη φυτων θέλεις ledakia διαφορων φασματων , ψυκτρες, και προβολάκια πως τα λένε αυτα που μπαινουν τελος παντων μπροστα απο τα led.

Με λιγα λογια για να αλλάξω εγω τις λάμπες μου που ειναι στα 216 watt πρεπει να πάω σε led περιπου στα μισα, αλλα για την κατασκευη θα μου βγει γυρω στο 150 ευρω οπως ειχα ψάξει παλαιοτερα.

Δεν χρειάζεται να ζητας συγνωμη , διαλογο κάνουμε... και χαλάμε το ποστ του safarpn... :)

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Είδες το ηλεκτρονικό σταρτερ το αποκάλεσα ενσωματωμένο ....θέλω πολλά καρβέλια για να σε φτάσω και σε γνώσεις και σε εμπειρία...για τα ενυδρεία πολύ περισσότερο... θα σου πω όμως ένα ακόμα καλό του led που το έζησα και μάλιστα αυτό το ζεστό καλοκαίρι...η θερμότητα βγήκε στο μετασχηματιστή...έπιανα τα led και είχαν τη θερμοκρασία του χώρου...το χειμώνα θα το πληρώσω με το θερμοστάτη θα μου πεις....απλά είμαι με τρία ενυδρεία και 50 120 160 και δεν μπορώ να συλλάβω το ενυδρείο που έχει απαίτηση πάνω από 200 watt φωτισμό...σου στέλνω φώτο με το επόμενο μνμ που μόνο με τις δύο μπλέ ταίνίες αναμμένες τα πλατυ μου πραγματικά ξεσάλωσαν :bbq:

Link to comment
Share on other sites

και εδώ το ενυδρείο με το 5% του φωτισμού του

post-59541-0-05592500-1408917134_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα πλατυ

Μπλε και γλυκο δεν πάει, δεν ειναι φυσιολογικός φωτισμός... προσωπικά εμενα δεν μου αρέσει καθόλου :)

ποσα watt συνολικά εχει επάνω και πόσο ειναι το ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

φυσικά πρίν βάλω και το μπλέ φως είχα τεστάρει αν το θέλουν τα ψάρια...ούτε κρύο ούτε ζέστη ^_^

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το μετάνιωσα αλλά το πήγαινα για reef τρομάρα μου :skydive:

Link to comment
Share on other sites

από εμένα καλό βράδυ καλή εβδομάδα!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία απο τις κατασκευές led δεν είναι καλή.

Στην αρχή τα είχα βάλει σε κανάλι αλλά μάλλον απο την ζέστη και την έλλειψη αερισμού μέσα στο κανάλι οι λεντοταινίες "ξεράθηκαν " μετά απο ένα μήνα.

Μετά τις δοκίμασα μόνες του με τα κλιπάκια που λές. Οι λεντοταινίες μπορεί να είναι αδιάβροχες αλλά οι επαφές των ενώσεων στα κλιπάκια δεν είναι και θα σκουριάσουν.

Σου προτείνω να πάρεις έτοιμες λεντομπάρες για λιγότερα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε safarpn εγω για αφρικανικο θα σου προτεινω αυτο που ειχα κανει σε παρομοιων διαστασεων ενυδρειο που ειχα με αφρικανες. δεν θελουν πολυ φωτισμο και μιλαμε για ευκολα φυτα. Το οπτικο αποτελεσμα ηταν πολυ καλο.

Λεντοταινιες του ενος μετρου 1χ cool white και 1 rgb απο ebay. Πετυχενεις ετσι το χρωμα που θες. Υποψιν να παρεις αυτες που ειναι μεσα σε καναλι σιλικονης (ip 68) το καλο που δεν κιτρινιζει. Διαβασε τις περιγραφες στο ebay και θα καταλαβεις. Στις ενωσεις θα βαλεις σιλικονη για προστασια κ δεν θα χεις κανενα προβλημα. Αν θες φτιαχνεις και mini jack συνδεσεις για ευκολο βγαλε βαλε. Τροφοδοτικο παρε το απλο με ενα +20% στα watt που χρειαζονται. Κανενα προβλημα και απο κει.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, επειδή και εγώ πειραματίζομαι με το φωτισμό αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο αλλά και επαγγελματικά ως ηλεκτρολόγος θα σας πω τα εξής.

Τα κλιπάκια για λεντοταινία είναι επιεικώς άχρηστα άσε που η κάθε ταινία θέλει το δικό της. Έτσι προτείνω να κολλούνται τα καλλώδια πάνω στις επαφές και μετά να σιλικονάρονται.

Στις φθορίου επιλέγουμε ή το συμβατικό μετασχηματιστή με συνδυασμό στάρτερ, ή ηλεκτρονικά τροφοδοτικά που κάνουν έναυση χωρίς επιπλέον σταρτερ.Προτείνω ηλεκτρονικά με το κόστος τους να κυμαίνεται σίγουρα λιγότερο από 20 ευρό για δύο λάμπες, επειδή σχεδόν διπλασιάζουν τη διαρκεια ζωής της λάμπας, έχουν χαμηλότερες θερμοκρασίες και μειώνουν την κατανάλωση του ρεύματος ενώ ή λάμπα αποδίδει το ίδιο.

Στις ταινίες λεντ η 24 βολτ είναι πολύ καλύτερη από την 12 και σε απόδοση και σε ποιότητα μεγέθη που φαίνονται είτε με όργανο είτε με πειραματισμό και όχι με γυμνό μάτι.και τέλος να σας πληροφορήσω ότι υπάρχει και ταινία 220 βολτ, τώρα για τα αποτελέσματα που έχει ο φωτισμός λεντ έναντι του συμβατικού ας μιλήσεις κάποιος ποιό έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία απο τις κατασκευές led δεν είναι καλή.

Στην αρχή τα είχα βάλει σε κανάλι αλλά μάλλον απο την ζέστη και την έλλειψη αερισμού μέσα στο κανάλι οι λεντοταινίες "ξεράθηκαν " μετά απο ένα μήνα.

Μετά τις δοκίμασα μόνες του με τα κλιπάκια που λές. Οι λεντοταινίες μπορεί να είναι αδιάβροχες αλλά οι επαφές των ενώσεων στα κλιπάκια δεν είναι και θα σκουριάσουν.

Σου προτείνω να πάρεις έτοιμες λεντομπάρες για λιγότερα προβλήματα.

Πάνο, οι λεντοταινίες θα μπουν μέσα στο φωτιστικό στο οποιο δε περνάει υγρασία αλλα έτσι κι αλλιώς ος συνδέσεις θα τις καλύψω με σιλικόνη. Τωρα αυτο που λόγω έλλειψης αερισμού σου ξεράθηκαν, με ανησύχησε λίγο. Γιατι πρεπει να αερίζονται; (....αερίζονται;;; χαχαχαχαχαχα)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε safarpn εγω για αφρικανικο θα σου προτεινω αυτο που ειχα κανει σε παρομοιων διαστασεων ενυδρειο που ειχα με αφρικανες. δεν θελουν πολυ φωτισμο και μιλαμε για ευκολα φυτα. Το οπτικο αποτελεσμα ηταν πολυ καλο.

Λεντοταινιες του ενος μετρου 1χ cool white και 1 rgb απο ebay. Πετυχενεις ετσι το χρωμα που θες. Υποψιν να παρεις αυτες που ειναι μεσα σε καναλι σιλικονης (ip 68) το καλο που δεν κιτρινιζει. Διαβασε τις περιγραφες στο ebay και θα καταλαβεις. Στις ενωσεις θα βαλεις σιλικονη για προστασια κ δεν θα χεις κανενα προβλημα. Αν θες φτιαχνεις και mini jack συνδεσεις για ευκολο βγαλε βαλε. Τροφοδοτικο παρε το απλο με ενα +20% στα watt που χρειαζονται. Κανενα προβλημα και απο κει.

Το θέμα ειναι οτι δε γράφουν τα watt πάνω και δε ξέρω τι τροφοδοτικό να πάρω. Επειδή σε αυτο το θέμα όπως προείπα είναι ντιπ άσχετος και ουσιαστικά δε ξέρω τι να ψάξω, θα σου ηταν κόπος να μου βάλεις ενα λινκ με τις λεντοταινίες στις οποίες αναφερεσαι και το τροφοδοτικό; Ενα παράδειγμα δηλαδή για να ξέρω τι ακριβώς ψάχνω.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...