Jump to content

Προσθήκη Φωλιας Στο Ενυδρειο Με Τον Μονομαχο


Soulaki1

Recommended Posts

Υγροφίλια! :)

Συμφωνώ, αλλά να έχουμε υπόψη ότι η υγροφίλια μεγαλώνει πολύ και εξαπλώνεται, είναι χωροκατακτητικό φυτό. Εγώ πήρα μία από το ΙΚΕΑ την οποία κλαδεύω και σιγά σιγά γεμίζω με αυτή το χρυσοψαροενυδρείο μου. Επειδή τα φυτάκια στο μονομαχοενυδρείο μου δεν τα πήγαν καλά το καλοκαίρι κι έχει ελαττωθεί ο όγκος τους, σκέφτηκα να πάρω μία από το χρυσοψαροενυδρείο και να την φυτέψω. Λογικά θα θέλει συχνό κλάδεμα, φοβάμαι πως θα πνίξει ένα ενυδρείο μικρό όπως το μονομαχοενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

2 xronia εχω καρύδες σε ενυδρείο χωρίς πρόβλημα. Χαρη στις καρύδες έχω δει τουλαχιστον 4 γέννες από ancistrus sp3 albino.

Τις καθαρίζω και αφήνω το κέλυφος μονο.

Μετά τις αφήνεις να ξεραθούν ή κάνεις κάτι άλλο; Ή αμέσως μπλουμ στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Kalliroi εχεις δικιο για την υγροφιλια.....ειναι σχετικα γρηγορης αναπτυξης φυτο και θελει κλαδεμα σε μικρο ενυδρειο......απλα πιανει αμεσως και δεν σε αγχωνει αν θα πιασει..... :)

Link to comment
Share on other sites

Kalliroi εχεις δικιο για την υγροφιλια.....ειναι σχετικα γρηγορης αναπτυξης φυτο και θελει κλαδεμα σε μικρο ενυδρειο......απλα πιανει αμεσως και δεν σε αγχωνει αν θα πιασει..... :)

Θέλει υπόστρωμα ή απλό δέσιμο ? γιατι υπόστρωμα δεν έχω....μόνο χαλίκι. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει υποστρωμα...μονο χαλικι...

Link to comment
Share on other sites

Aν κατάλαβα καλά, απευθείας στο χαλίκι μπαίνει.... :geek: και καλά κλαδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις αφήνεις να ξεραθούν ή κάνεις κάτι άλλο; Ή αμέσως μπλουμ στο ενυδρείο;

Ναι, για πές, μην έχω κάνει καμιά πατάτα.......βέβαια, κάπου το διάβασα πρίν το κάνω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Aν κατάλαβα καλά, απευθείας στο χαλίκι μπαίνει.... :geek: και καλά κλαδέματα.

Ετσι..... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για πές, μην έχω κάνει καμιά πατάτα.......βέβαια, κάπου το διάβασα πρίν το κάνω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Κατευθειαν μεσα,βεβαια δεν ξερω κατα ποσον θα την χρησιμοποιει ο μονομαχος για φωλια.

Link to comment
Share on other sites

Κατευθειαν μεσα,βεβαια δεν ξερω κατα ποσον θα την χρησιμοποιει ο μονομαχος για φωλια.

Για την ώρα δεν έχει μπεί :cigar: μήπως το νερό που μένει στάσιμο μέσα της, μου δημιουργήσει κανά θεματάκι ? ( αφου δεν μπαινοβγαίνει ο μικρός, ώστε να ανακατεύετε )

Και κάτι άλλο.Είμαστε πάλι με 2ο κύκλο θεραπείας από φιν-ρότ.( γιατί με τον 1ο, δεν είδα και πολλά ), μ'ηπως φταίει ότι κατά την διάρκεια της θεραπείας τον ταίζω λίγο , κάθε μέρα όμως ? ( τον λυπάμαι και με κάνει ότι θέλει )

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα δεν έχει μπεί :cigar: μήπως το νερό που μένει στάσιμο μέσα της, μου δημιουργήσει κανά θεματάκι ? ( αφου δεν μπαινοβγαίνει ο μικρός, ώστε να ανακατεύετε )

Και κάτι άλλο.Είμαστε πάλι με 2ο κύκλο θεραπείας από φιν-ρότ.( γιατί με τον 1ο, δεν είδα και πολλά ), μ'ηπως φταίει ότι κατά την διάρκεια της θεραπείας τον ταίζω λίγο , κάθε μέρα όμως ? ( τον λυπάμαι και με κάνει ότι θέλει )

γιατι τον ταιζεις λιγο?το λεει η θεραπεια?πρωτεινη να του δινεις,σκουλικακια κ βιταμινουλες καλο θα του κανει.επεξεργαζεσαι το νερο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιατι τον ταιζεις λιγο?το λεει η θεραπεια?πρωτεινη να του δινεις,σκουλικακια κ βιταμινουλες καλο θα του κανει.επεξεργαζεσαι το νερο?

Τον ταίζω λίγο, γιατί υποτίθετε ότι όταν κανουμε θεραπεία, δεν ταίζουμε καθόλου......δεν βάζω τύρφη αν αυτό εννοείς, του βάζω όμως ένα φαρμακάκι, που μαλακώνει το νερό.Της SHΑSHΕM είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το "όταν κάνουμε θεραπεία δεν ταίζουμε καθόλου" δεν είναι κάποιος κανόνας. Μπορεί σε κάποιες θεραπείες να χρειάζεται συγκεκριμένη διατροφή, αλλά όταν κάνουμε θεραπεία για fin rot με Melafix το ψάρι το ταίζουμε κανονικά. Ίσα ίσα που για να βοηθήσεις το ψάρι σου πρέπει να του δίνεις μία πλούσια διατροφή με ποικιλία και βιταμίνες μία φορά την εβδομάδα. Αν αφήσεις το ψάρι δύο εβδομάδες νηστικό, όσο κάνεις τους δύο κύκλους θεραπείας, δεν ξέρω αν θα αντέξει, μέχρι μία εβδομάδα γνωρίζω ότι αντέχουν χωρίς τροφή.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για πές, μην έχω κάνει καμιά πατάτα.......βέβαια, κάπου το διάβασα πρίν το κάνω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Επειδη είμαι ψείρας , τις βραζω (μονο το κελυφος). αλλα από τις 3 που έχω βάλει τις 2 έβρασα. Την τελευταια ξέχασα από βιασύνη. Αλλα και πάλι φυσικο υλικό είναι . Αν το ξεπλύνεις καλά και δεν εχει μουχλιάσει δεν δημιουργεί πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - n4speed
Link to comment
Share on other sites

Τον ταίζω λίγο, γιατί υποτίθετε ότι όταν κανουμε θεραπεία, δεν ταίζουμε καθόλου......δεν βάζω τύρφη αν αυτό εννοείς, του βάζω όμως ένα φαρμακάκι, που μαλακώνει το νερό.Της SHΑSHΕM είναι.

να τον ταιζεις κανονικοτατα,δεν εχει να κανει με την θεραπεια κ μαλιστα αυτο που σου ειπε η καλιροη.βιταμινες κ πλουσια σε προτεινες διατροφη.θα εξασθενισει ο οργανισμος του κ θα ειναι πιο ευαλωτος.το φαρμακο που βαζεις δεν βοηθαει,ισως ειναι χειροτερα γιατι μαλακωνει το νερο για λιγο κ μετα ανεβαινει το πεχα παλι. τα σκαμπανευασματα του πεχα να ξερεις ειναι τα χειροτερα.εχεις μετρισει το πεχα να δεις που κυμαινεται?

Link to comment
Share on other sites

να τον ταιζεις κανονικοτατα,δεν εχει να κανει με την θεραπεια κ μαλιστα αυτο που σου ειπε η καλιροη.βιταμινες κ πλουσια σε προτεινες διατροφη.θα εξασθενισει ο οργανισμος του κ θα ειναι πιο ευαλωτος.το φαρμακο που βαζεις δεν βοηθαει,ισως ειναι χειροτερα γιατι μαλακωνει το νερο για λιγο κ μετα ανεβαινει το πεχα παλι. τα σκαμπανευασματα του πεχα να ξερεις ειναι τα χειροτερα.εχεις μετρισει το πεχα να δεις που κυμαινεται?

Δεν του βάζω μελαφίξ, του βάζω ένα της σερα, που του είχα βάλει και παλιότερα, και κάνει δουλειά.Μάλλον λόγω διατροφής δεν έχει επανέλθει ακόμα.Από βιταμινες της φίσταμιν του δίνω, εδώ και καιρό.Με το σκεύασμα της σκληρότητας, βλέπω διαφορά, το χρησιμοποιώ καιρό, γιατί είναι αρκετά σκληρό το νερό εδώ.Και οι μετρήσεις μου είναι οκ.Τι εννοείς ότι ανεβαίνει πάλι το πεχα ? αφου υποτίθεται, το έχει ρίξει το σκεύασμα :bigemo_harabe_net-135: , και προσθέτω με κάθε αλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι οι βιταμινουλες,ταισε τον κανονικα απο δω κ περα.οταν προσθετεις το σκευασμα εχεις μετρήσει τι πεχα εχει το νερο που προαιτιμαζεις σε σχεση με το νερο της βρυσης σου?το χρησιμοποιησα κ γω κ ενω μετραγα 7 οταν το εριχνα,μετα απο δυο μερες πηγαινε 8 κ αυτο κανει κακο στο ψαρι.κανε το πειραμα,βαλε το σκευασμα κ μετρα πεχα,μετα μετρα 2 μερες αργοτερα να δεις τι θα σου βγαλει

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι οι βιταμινουλες,ταισε τον κανονικα απο δω κ περα.οταν προσθετεις το σκευασμα εχεις μετρήσει τι πεχα εχει το νερο που προαιτιμαζεις σε σχεση με το νερο της βρυσης σου?το χρησιμοποιησα κ γω κ ενω μετραγα 7 οταν το εριχνα,μετα απο δυο μερες πηγαινε 8 κ αυτο κανει κακο στο ψαρι.κανε το πειραμα,βαλε το σκευασμα κ μετρα πεχα,μετα μετρα 2 μερες αργοτερα να δεις τι θα σου βγαλει

Σ ευχαριστώ, θα το κάνω με την νέα αλαγή....αν δώ και εγώ διαφορές, τι κάνω ? εσύ πως το χειρίζεσαι ? :nurse:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κακο να εχουμε αποκλησεις στο ph αποτομα! Αν δεις κατι τετοιο απλα δεν το ξαναπροσθετεις ή βρισκεις τη φορμουλα ωστε να το κρατας σταθερο!

Αλλα επειδη ξεφυγε το θεμα θα πω αλλη μια φορα, βγαλε την καρυδα! Δεν υπαρχει λογος να ειναι μεσα. Θα με πουν καποιοι υπερβολικο αλλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να κατανοησουμε και να υιοθετησουμε την νοοτροπια του φυσικου βυθου και οχι του αφυσικου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα εκανε κ ξεφυγε το θεμα γιατι πιο σημαντικο βρισκω να την συμβουλεψουμε για το σκευασμα που μπορει να προκαλει διακημανσεις του πεχα αρα κατα συνεπεια κ θεμα στο ψαρι,παρα αν ταιριαζει η οχι η καρυδα σε ενυδρειο μονομαχου.σουλακι εγω θεωρω οτι η τυρφη μονο κανει δουλεια σε θεμα πεχα,τα σκευασματα ειναι λιγο αμφιβολα

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανε κ ξεφυγε το θεμα γιατι πιο σημαντικο βρισκω να την συμβουλεψουμε για το σκευασμα που μπορει να προκαλει διακημανσεις του πεχα αρα κατα συνεπεια κ θεμα στο ψαρι,παρα αν ταιριαζει η οχι η καρυδα σε ενυδρειο μονομαχου.σουλακι εγω θεωρω οτι η τυρφη μονο κανει δουλεια σε θεμα πεχα,τα σκευασματα ειναι λιγο αμφιβολα

+1 για την τυρφηηη.....Και Α/Ο..
Link to comment
Share on other sites

Νικολα εγω κ το σουλακι εχουμε μικρο ενυδρειο,δεν συμφερει να εχουμε α/ο..ασε που εγω δεν εχω κ κανα γειτονα να εχει,να κανω δουλεια μου!για το σουλακι δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Νικολα εγω κ το σουλακι εχουμε μικρο ενυδρειο,δεν συμφερει να εχουμε α/ο..ασε που εγω δεν εχω κ κανα γειτονα να εχει,να κανω δουλεια μου!για το σουλακι δεν ξερω...

Kαλή η Α/Ο, αν μάθω αρχικά και τι είναι.......το ενυδρείο είναι 25 λτ καθαρά.Γείτονας ούτε και εμένα μου βρίσκεται, εύκαιρος.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...