Jump to content

???\θαλασινο/αρχαριος???


rocker70

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια...Ειμαι καινουριος στο χωρο του ενυδρειου με θαλασινο το ενυδρειο μου ειναι για γλυκο νερο.Το ενυδρειο που εχω ειναι 180 λιτρων και θελω να το μετετρεψω σε συνθηκες θαλασσινου νερου...Τι θα αλλαξω σε σχεση με το γλυκο νερο?


1) Θα πρεπει να αγορασω αλλο μηχανισμο φιλτρου η αυτο του γλυκου νερου?


2) Με ποιους τροπους θα δημιουργησω συνθηκες θαλασσινου νερου?


3) Αμμο η χαλικι?


4) Τι αλλο θελει απο βοηθητικα μηχανηματα για την συντηρηση του(τα βασικα οχι κατι παραπανω?


5) Τι θα πρεπει να βαλω για την αισθητικη πλευρα του ενυδρειου ..κοραλια και αλλα.


6) πιο θα ειναι το κοστος περιππου για ολα αυτα?


Ευχαριστω για το χρονο σας!!! :mellow:


Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλω ηρθες!!!

Χρειαζεσαι αλατι, υπαρχουν διαφορες εταιριες, οι πιο γνωστες ειναι tropic marin, red sea, aquavitro...

Για φιλτρανση, χρειαζεσαι ενα σκιμμερ, απομακρυνη οργανικα και διαφορα αλλα απ το νερο, παει αναλογα τα λιτρα σου και υπαρχουν και κρεμαστα(deltec mce 300) αλλα και μικρα εσωτερικα(tunze 9001-9003) που πιανουν πολυ λιγο χωρο...

Το φιλτρο που εχεις μπορεις να το κρατησεις και να βαζεις ανθρακα και αντιφωσφορο, σιποραξ-σφουγκαρια κτλπ τα βγαζεις...

Θελεις και δυο κυκλοφοριτες, (προτηνω12000-16000 σε συνολο) υπαρχουν παλι πολλες επιλογες και για ολες τις τσεπες...

Για βυθο βαζεις αραγωνιτη, παιζουν ου κοκκομετριες, θελεις 2-3 ποντους σε υψος το πολυ...,

Χρειαζεσαι τεστ νερου, αμμωνιας-νιτρωδη-νιτρηκα-φωσφορικα-ph-kh για αρχη και μαγνησιο-ασβεστιο στην πορεια...

Για αισθητικη κτλπ χρειαζεσαι 14-18 κιλα νεκρο(και ενα μερος ζωντανο) βραχο για θαλασσινο και κολλα για να κολλησεις το τοπιο σου, υπαρχουν κι αλλες τεχνικες που μπορεις να διαβασης ή να σου πουμε εαβ ξεκινησεις....

Εαν πας για κοραλλια το κοστος ανεβενει γιατι χρειαζεσαι καλο και πολυ φωτισμο, αμα μηνεις μονο με ψαρια(fish only) τοτε παιζεις στα 400-500€....

Αυτα τα λιγα για αρχη, επισης θα ευχηθω καλο διαβασμα και οπλισου με απεραντη υπομονη, αυτα τα δυο ειναι το βασικο εφοδιο για ενα επιτυχημενο ενυδρειο.... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις λυσεις που μου προτεινεις...εχω μια απορια εκει που λες....Για αισθητικη κτλπ χρειαζεσαι 14-18 κιλα νεκρο(και ενα μερος ζωντανο) βραχο Τι ενοεις_Τι ειναι ο νεκρος βραχος και το ( ενα μερος ζωντανο) που λες ...Μπορεις μα μου δωσεις ενα Link για να δω πως ειναι αυτα!!!Δηλαδη 400 με 500 ολα αυτα που μου ειπες παραπανω κοστιζουν?

Ευχαριστω και παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο ζωντανος βραχος κουβαλαει διαφορους οργανισμους επανω του που βοηθαει σε πολυ μεγαλο βαθμο την βιολογια του ενυδρειου.Ειναι ο πνευμονας του ενυδρειου αλλα εχει ενα κοστος μεγαλυτερο απο τον νεκρο (νεκρος τον λεει και η λεξη δεν υπαρχει ιχνος ζωης επανω του) που ειναι λιγο ποιο οικονομικος. Απλα οπως σου ειπε και ο Αγγελος απο πανω βαζουμε ενα μερος νεκρου βραχου(το μεγαλυτερο) και προσθετουμε και ενα μερος ζωντανου (το μικροτερο μερος) για να το σποριασουμε οπως λεμε δηλαδη ο ζωντανος σε βαθος χρονου θα βοηθησει τον νεκρο να ζωντανεψει.

Αν θες να ξεκινησεις γνωμη μου ριξε πρωτα διαβασμα και μετα ολα τα αλλα.Οτι και αν αποφασισεις καλη αρχη σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Με κολλα για κοραλλια, τρυπα και πλαστικη καμβιλια... Υπαρχουν διαφοροι τροποι αναλογα τα κομματια....

Για τιμες αναλογα παντα, πρεπει να βγεις βολτα στα μαγαζια, ριξε και μια ματια στις αγγελιες εδω στο φορουμ...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο ...ξερω οτι ξεφευγω αλλα λογω περιεργειασ επειδη τα βλεπω σε ενυδρεια θαλασσινου νερου ...τα zoanthus ποσο κανουν και πως τα βαζεις μεσα ..ειναι μικρα και μεγαλωνουν στην πορεια?τι πρεπει να προσεξω για αυτα ωστε να τα διατηρω ζωντανα...Τα βλεπω σε πολλα θαλασινα ενυδρεια...

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειναι νωρις ακομα

το κοστο τους ποικιλη , αλλα μπορεις να βρεις στις αγγελιες

οτιδηποτε χρειαστεις σε πολυ καλητερες τιμες

Τα κανεις προσαρμογη και τα κολλας οπου θες

ή τα αφηνεις στον αραγωνιτη

προχωρανε και δημιουργουν νεα κεφαλια

γενικα για να διατηριρης οτιδηποτε ζωντανο

πρεπει η τιμες σου να ειναι σωστες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!!!Αφου ξεκινισω αυτα που μου ειπατε ...Τα ψαρια ποτε να τα βαλω?Η διαδικασια στρωσιματος ειναι οπως το γλυκο νερο ? Βαζεις τπτ βιολογικες αμπουλες η με το ζωντανο βραχο που βαζεις επιταχινεις την διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ζωντανο βραχο και βακτυρια για θαλασσινο, seachem stability-special blend κτλπ, μετα οι μετρησεις σου θα σου δειξουν ποτε εισαι ετοιμος για τα πρωτα ζωντανα....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οπως στα ειπε ο Αγγελος

αλλα το πιο σημαντικο ειναι να μην βιαστεις

να βαλεις ζωντανο μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα!!!!Λοιπον Εχω ειδη το ενυδρειο με γλυκο νερο..Το αδειαζω αυτες τις μερες και αρχιζω να κανω την προσπαθεια μου για θαλασσινο!!!Για αρχη θα παρω τους κυκλοφοριτες , σκιμμερ,αραγωνιτη,ζωντανο βραχο,με νεκρο.οπως και τεστακια.Αφου αποκτηθουν αυτα ποιες οι κινησεις μου?

Και κατι περα απο αυτα...Μολις στρωσει το ενυδρειο οι αλλαγες νερου γινονται σε τετοιο ρυθμο οπως και στου γλυκου?Φανταζομαι ΟΧΙ!!!

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

15-20% αλλαγη καθε εβδομαδα με 10 μερες ειναι οτι πρεπει....

Ξεκινας με ξυπλημα του αραγωνιτη και του νεκρου βραχου, βαζεις αραγωνιτη και ξεκινας να φτιαξεις το Aquascape σου, μετα κολλημα για να ειναι σταθερα* και στην συνεχεια γεμισμα με νερο και αλατι**....

Στησιμο κυκλοφοριτες και σκιμμερ, θερμανση για να εισαι ετοιμος...

Μην ξεχασεις τα βακτυρια!! Ευβλαβικα ακολουθης τις οδηγιες...

Για τους αστερισκους(*) θα σου απαντησω λιγο πιο μετα γιατι ειμαι στην δουλεια τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ζωντανο αραγωνιτη,σκιμμερ πηρα το Bluskimmer 550 (ειναι καλο?) αλατι.τεστακι για νιτρικα ,ανθρακα κυκλοφοριτες δεν πηρα γιατι την ιδια δουλεια την κανει και το φιλτρο που εχω..Αυτα για αρχη!!!!Μια ερωτηση...Το αλατι πως θα το διαλυσω για να το βαλω_καποιος τροπος υπαρχει γρηγορος?

Έγινε επεξεργασία - rocker70
Link to comment
Share on other sites

Γεμιζεις το ενυδρειο με νερο

(απο ΑΟ αν εχεις)

και ριχνεις αλατι συμφωνα με τις οδηγιες

του κατασκευαστη και βαζεις το φιλτρο να δουλευει

οταν περασουν οι ωρες (που χρειαζεται να διαλυθει το αλατι)

που λεει στις οδηγιες

μετρας αλατοτητα με refractometer (αν δεν εχεις πρεπει

να πας να παρεις)

αφου φτασεις την αλατοτητα 1023 βαζεις τον αραγωνιτη

Τι skimmer πηρες?

*κυκλοφοριτες θα χρειαστεις συγουρα , γιατι το φιλτρο δεν εχει τοσο δυνατη ροη

**τεστακια θα χρειαστεις ph,no2,nh4,kh,po4 και no3(που εχεις)

***βιαζεσαι λιγακι , γιατι πρεπει να μαζεψεις οτι εξοπλισμο χρειαζεσαι και μετα να ξεκινησεις

Link to comment
Share on other sites

Βιαζεσαι χωρις καποιον προφανη λογο...

Κοιτα καλο ειναι εαν μετραει η γνωμη μας να μας ρωτας απο πριν για το εξοπλισμο που προκειτε να παρεις, γιατι εαν καποιος σου πει οτι πχ το ταδε πραγμα που πηρες ειναι "αχρηστο" τι θα κανεις;; Ξερεις εαν θα σο αλλαξουν ή θα σου δωσουν τα χρηματα σου πισω;; Εαν ναι οκ, εγω πιστευω οτι δεν θα γινει τιποτα απ τα δυο...

Κυκλοφοριτες χρειαζεσαι οπως οοολα τα ρηφ, ενα φιλτρο δεν αρκει σε ροη για να κρατησεις ενα ρηφ, ξερω οτι ισως ειναι οικονομικο το θεμα, αλλα υπαρχουν αρκετα καλες λυσης που δεν κοστοζουν πολυ...

Τεστ θελεις για ολα αυτα που ειπε ο Παυλος οπως επισης και ενα ρεφρακτομετρο(μετρα την αλατοτιτα)....

Δωσε και φωτο στον λαο καλε!! Να παρουμε λιγο ματι ;)

Link to comment
Share on other sites

Και να ξερεις δεν στα λεμε ετσι

απλως στο λεμε

για να μην χαλασεις αδικα λεφτα

και φυσικα να παρεις κατι το οποιο θα

εισαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Οταν ριξω το αλατι το ριχνω μετα το νερο η πριν και απο πανω το αλατι? η δεν εχει σημασια....Γεμιζω το μισο ενυδρειο η ολο με νερο....και οταν λειωσει το αλατι μετα απο καποιες ωρες..... θα βαλω τον ζωντανο αραγωνιτη οπως και τον ζωντανο βραχο για την βιολογια...Αυτη ειναι η σειρα των γεγονοτων η γινεται αλλιως?

Link to comment
Share on other sites

Γεμιζεις νερο μεχρι πανω-ριχνεις αλατι- μετρας μετα απο 10-12 ωρες και προσθετης οσο χρειαζεται ή αλλιως σιγα σιγα μην ξεφυγει-περνανε 24ωρες- ξανα μετρας για συγουρια- αδειαζης το μισο σε καθαρους κουβαδες/βαρελι τροφιμων-ριχνεις τον αραγωνιτη με κομενο μπουκαλι για να πεσει πιο "ηρεμα"- βαζεις βραχο και φτιαχνεις το "τοπιο" σου- ξανα γεμιζεις οσο χρειαζεται....

Ζωντανο αραγωνιτη μην παρει, τσαμπα παραπανω λεφτα, ζωντανο βραχο παρε την επομενη μερα εαν μπορεις γιατι θελει νερο οσο πιο γρηγορα γινεται για να διατηρηθει η ζωη που εχει πανω....

Link to comment
Share on other sites

Εαν αγορασε εχασε, μιλαει ξεκαθαρα και για ζωντανο αραγωνιτη και βραχο...

Αλλα μαλλον δεν αναφεραν οτι ο ζωντανος βραχος εχεις ωρες ζωης οταν βγει εκτος νερου.... Τεσπα ελπιζω οτι ο φιλος δεν αγορασε τιποτα απ τα δυο ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Γεμιζεις νερο μεχρι πανω-ριχνεις αλατι- μετρας μετα απο 10-12 ωρες και προσθετης οσο χρειαζεται ή αλλιως σιγα σιγα μην ξεφυγει-περνανε 24ωρες- ξανα μετρας για συγουρια- αδειαζης το μισο σε καθαρους κουβαδες/βαρελι τροφιμων-ριχνεις τον αραγωνιτη με κομενο μπουκαλι για να πεσει πιο "ηρεμα"- βαζεις βραχο και φτιαχνεις το "τοπιο" σου- ξανα γεμιζεις οσο χρειαζεται....

Ζωντανο αραγωνιτη μην παρει, τσαμπα παραπανω λεφτα, ζωντανο βραχο παρε την επομενη μερα εαν μπορεις γιατι θελει νερο οσο πιο γρηγορα γινεται για να διατηρηθει η ζωη που εχει πανω....

Αγγελε δες εδω

Αγορασα ζωντανο αραγωνιτη,σκιμμερ πηρα το Bluskimmer 550 (ειναι καλο?) αλατι.τεστακι για νιτρικα ,ανθρακα κυκλοφοριτες δεν πηρα γιατι την ιδια δουλεια την κανει και το φιλτρο που εχω..Αυτα για αρχη!!!!Μια ερωτηση...Το αλατι πως θα το διαλυσω για να το βαλω_καποιος τροπος υπαρχει γρηγορος?

Link to comment
Share on other sites

Πιο μετα ομως ρωταει ποτε να βαλει τον ζωντανο αραγωνιτη και βραχο και του απανταω.... Τσεκαρε το ;)

Αποσπασμα...

"θα βαλω τον ζωντανο αραγωνιτη οπως και τον ζωντανο βραχο για την βιολογια..."

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...