Jump to content

???\θαλασινο/αρχαριος???


rocker70

Recommended Posts

Καλημερα παιδια!!!Δεν εχω βαλει τπτ ακομα απλα ρωταω για να ξερω με τι σειρα να ξεκινησω για να μην κανω καμια γκαφα :( ...ο ζωντανος αραγωνιτης ειναι ακομα στην σακουλα και τον ζωντανο βραχο ακομα δεν τον πηρα Sory αν σας μπερδεψα...Λεω να τον παρω αφου βαλω το αλατι να λειωσει.... με αυτο που ειπα παραπανω "θα βαλω τον ζωντανο αραγωνιτη οπως και τον ζωντανο βραχο για την βιολογια"το ρωτησα για να ξερω με τι σειρα να τα κανω εφοσον αποκτησω και τον ζωντανο βραχο)...Τωρα θα βαψω το δωματιο που ειναι το ενυδρειο γι΄αυτο κανω τις ερωτησεις αυτες για να μου πειτε την σειρα για να αρχισω να το στρωνω..Για τυχον παρεξηγησεις εχω παρει τα εξης:

Α Skimmer (Bluskimmer 550)

B 2 σακκουλες ζωντανο αραγωνιτη που ισως χρειαστει και τριτη για τα 180 λιτρα μου

Γ Aνθρακα

Δ Αλατι για 180 λιτρα απο οτι μου ειπε στο μαγαζι

Ε Τεστ μονο για νιτρικα για αρχη(φανταζομαι και τα υπολοιπα)

Z Tο φιλτρο που εχω ειδη...

Απο αυτα που μου ειπατε δεν πηρα ακομα τους κυκλοφορητες , ζωντανο βραχο τα υπολοιπα τεστακια και το μηχανημα που μετραει το αλατι(ευχομαι να μην ειναι αλμηρο και στην τιμη).

Ετσι εχει η κατασταση .... οποτε με παρακαταθηκη τον οδηγο των κινησεων εφοσον παρω και τα υπολοιπα που μου λειπουν λεω να λυσω το παζλ του θαλασινου νερου με οσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες!!! :)

Έγινε επεξεργασία - rocker70
Link to comment
Share on other sites

Η σειρα ειναι οπως σου την εγραψα πιο πανω, τα ρεφρακτομετρα ειναι λιγο ακριβα, αλλα ειναι κατι που χρειαζεσαι ειδηκα στην αεχη και πρεπει να δειχνη σωστα, παντως και ενα απο ebay με 15-20€ κανει μια χαρα την δουλεια του!

Ζωντανο βραχο μην παρει πολυ, 1-3 κιλα εισαι αρχοντας!!

Ποσα κιλα ειναι η καθε σακουλα αραγωνιτη;; Θελεις περιπου 2-3 ποντους σε υψος....

Με φωτισμο τι θα κανεις;;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φανεί χρήσιμο αυτο το αρθρο φιλε, καλη αρχη :)

 

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα ειναι οπως σου την εγραψα πιο πανω, τα ρεφρακτομετρα ειναι λιγο ακριβα, αλλα ειναι κατι που χρειαζεσαι ειδηκα στην αεχη και πρεπει να δειχνη σωστα, παντως και ενα απο ebay με 15-20€ κανει μια χαρα την δουλεια του!

Ζωντανο βραχο μην παρει πολυ, 1-3 κιλα εισαι αρχοντας!!

Ποσα κιλα ειναι η καθε σακουλα αραγωνιτη;; Θελεις περιπου 2-3 ποντους σε υψος....

Με φωτισμο τι θα κανεις;;

Sory που αργησα να απαντησω εκανα σπαστο ωραριο στη δουλεια!!!

3 κιλα ζωντανο βραχο τελικα ...Οκ!!!

Η καθε σακουλα ειναι 10 Kg δηλαδη 20 κιλα εχω..

Απο φωτισμο εχω 2 λαμπες μια ροζ μια λευκη...

Οταν ειμαι στην διαδικασια στο να γινει θαλασινο νερο...μεχρι να λειωσει το αλατι δεν ανοιγω κανενα μηχανημα ...βλεπε το φιλτρο η το skimmmer?

Link to comment
Share on other sites

Για να διαλυθει χρειαζεσαι κυκλοφορια, αρκετη κυκλοφορια! Δηλαδη κυκλοφορητες, το φιλτρο μονο δεν ξερω εαν θα κανει για αυτην την δουλεια, παρε δυο κινεζηκους κυκλοφοριτες εαν θελεις για να μην ξεφυγεις στα εξοδα, στην πορεια τους αλλαζεις εαν θελεις... Περιπου 3000λ/ω ο καθενας θα ειναι κια χαρα!

Αραγωνιτη νομιζω δεν χρειαζεσαι αλλον, στρωστον και βλεπεις...

Θελεις και λαμπες, εδω θα σου πουν τα παιδια που εχουν Τ5 ποιες να παρεις...

Σκιμμερ και τα σχετικα απο την αλλη βδομαδα, σπασε το αλατι σωστα και φτασε εκει που πρεπει και το βαζεις σιγα σιγα και αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Γεμισε το και ριξε το αλατι που πρεπει(λεει στις οδηγιες ποσο) και τσεκαρης καθε 8ωρες με ρεφρακτομετρο ή αλατομετρο που ειναι και την ρυθμιζεις παραληλα...

Μονο με το φιλτρο δεν νομιζω να σπασει ομως, γιατι δεν περνεις δυο κυκλοφοριτες για θαλασσινο;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα, να σπασει το αλατι καλα, μετα θα το αδειασης μεχρι την μεση πχ , θα βαλεις τον αραγωνιτη σιγα σιγα και μετα τον βραχο, θα το γεμισεις μετα οσο χρειαζεται και ξεκινας βακτυρια...

Και φυσικα βαζεις και φωτος να παρουμε ματι :D

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...Αν καποιος απο λαθος βαλει νερο μεχρι την μεση ..Τον αραγωνητη μετα ...και αμεσως μετα το αλατι Τα χει κανει ηδη θαλασσα...η μπορει να σωθει ...Ενας φιλος μου το εκανε αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγινε κατι ουαου, απλα αραγωνιτη βαζεις μετα για να αποφυγεις να εγκλωβιστη το αλατι απο κατω και δεν διαλυθει...

Αμα το γεμισεις μεχρι την μεση, πρεπει να εχεις και την υπολοιπη ποσοτητα νερου σε δοχειο με κυκλοφοριτη, ωστε οταν βαλεις βραχο και τα σχετικα να το γεμισεις, εαν δεν εχεις βαρελι+κυκλοφοριτη με ετοιμο νερο, τοτε το γεμιζεις μεχρι πανω, φτιαχνεις την αλατοτιτα, αδειαζεις για να βαλεις τον βραχο και μετα το γεμιζεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...