Jump to content

Βοήθεια !


sporakos100

Recommended Posts

παιδια μια βοηθεια . Εχω ενα 25 λιτρο ενυδρειο με κερατοφυλλο και 3 ανουμπιες . Τοσο καιρο χρησιμοποιουσα μια λαμπα 15w 12000k που ξερω ειναι πολλα , ολα τα φυτα ειχαν πιασει χνουδι πανω που μαλλον ηταν απο υπερβολικο φωτισμο . Εδω και κανα μηνα εβαλα μια λαμπα στα 11w 6500k χαθηκε το χνουδι και τωρα το ενυδρειο εχει γεμισει με καφε αλγη που οσο και να την καθαριζω σε 2-3 μερες βγαινει παλη μαλλον απο χαμηλο φωτισμο . Λοιπον οτι λαμπα και να βαλω πιανω και αλλη αλγη τι κανω λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αν θες κανε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου. Θα βοηθήσει στο να υπάρξουν σωστές απόψεις

Ενημερωτικα : Η καφέ άλγη εμφανίζεται συνήθως σε νέα ενυδρεία κι αφού κάνει τον κύκλο της, στη συνέχεια εξαφανίζεται

Επειδή όμως καμια φορά υπάρχουν κι εξαιρέσεις, καλύτερα να κάνεις παρουσίαση...

Link to comment
Share on other sites

Θα εβαζα μια μεγαλυτερη λαμπα αρχικα και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω μετρησεις γιαυτο δεν μπορω να κανω παρουσιαση .Το ενυδρειο τρεχει εδο και 1 χρονο , απο φιλτρο εχω μπλε σφουγκαρι siporax mini και υαλοβαμβακα , απο αλλαγες μια φορα τι βδομαδα 30-40 % με αντιχλωριο και βακτιρια ,1 μονομαχος και ενα σαλιγκαρι , ταισμα 1-2 φορες τι μερα , 1 με 2 φορες τι βδομαδα σιδηρο και απο φωτισμο οπως ειπα τωρα ειμαι με μια 11w 6500Κ. Οταν λες μεγαλυτερη στα ποσα watt και kelvin εννοεις ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι περισσότερα kelvin αλλά ουτε και παραπανω βατ σου χρειάζονται σε 25 λίτρα με αυτά τα φυτά

Η καφέ άλγη είναι κάτι φυσιολογικό όπως και όλα τα ειδη αλγεων σχεδόν

Τώρα τι θα μπορούσες να κανεις ...σε πρωτη φαση δεν υπάρχει λογος να βάζεις σιδηρο ...προτίμησε ενα γενικό λιπασματακι και να ρίχνεις λίγο, αλλαγές και αντιχλωρια είσαι σωστός

Αν μπορείς καλό θα ηταν να προσθέσεις λίγο βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου και αυτό δεν θα το πλενεις με νερό βρύσης κάτι το οποιο υπιψοιαζομαι ότι κανεις με το σφουγγάρι (ελπίζω να κάνω λάθος γιαυτό)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι περισσότερα kelvin αλλά ουτε και παραπανω βατ σου χρειάζονται σε 25 λίτρα με αυτά τα φυτά

Η καφέ άλγη είναι κάτι φυσιολογικό όπως και όλα τα ειδη αλγεων σχεδόν

+1!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω μετρησεις γιαυτο δεν μπορω να κανω παρουσιαση .Το ενυδρειο τρεχει εδο και 1 χρονο , απο φιλτρο εχω μπλε σφουγκαρι siporax mini και υαλοβαμβακα , απο αλλαγες μια φορα τι βδομαδα 30-40 % με αντιχλωριο και βακτιρια ,1 μονομαχος και ενα σαλιγκαρι , ταισμα 1-2 φορες τι μερα , 1 με 2 φορες τι βδομαδα σιδηρο και απο φωτισμο οπως ειπα τωρα ειμαι με μια 11w 6500Κ. Οταν λες μεγαλυτερη στα ποσα watt και kelvin εννοεις ?

Εννοω στα βατ, απο κελβιν τωρα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

κοντα στα 15 βατ και βλεπουμε, με τον σιδιρο προσοχη γιατι μετα θα εχουμε αλλο ειδος αλγεων.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο σκεφτηκα να βαλω περισσοτερα βατ με ιδια κελβιν, οσο για το βιολογικο υλικο εχω μεσα στο φιλτρο και το σφουγγαρι το καθαριζω με νερο ενυδρειου .Για φωτο σημερα εκανα αλλαγη νερου και ειναι καθαρο σε 2-3 μερες που θα γεμισει θα βγαλω μια .Ομως αν δεν την αλλαξω το προβλημα δεν θα λυθει αρα δεν θα καναμε αυτη τη συζητηση τωρα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τωρα που βρωμισε παλι εβγαλα φωτο να δειτε το προβλημα .Εβγαλα και το ξυλο το μεγαλο να φανει καλυτερα http://prntscr.com/4p9plx ..... http://prntscr.com/4p9olf ..... http://prntscr.com/4p9qbi ... ειναι αλγη αυτο ? πλζ βοηθηστε βαρεθηκα να βγαινει συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Τη φιλτρο εχεις? Ποσα λιτρα την ωρα γραφει και τι υλικα φιλτρανσης εχει μεσα; βαλε και μια φωτο εαν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι αυτο http://aquario.gr/haquoss-evolution-40-40x23x34h-cm-25lt-1x14-watt-energy-saving.html#.VCBFHWNv-Ul ακριβως με διαφορα τι λαμπα π την εχω ακομα 11 watt 6500 Κ και μεσα στο φιλτρο εχω μπλε σφουγγαρι βιολογικο υλικο και υαλοβαμβακα αυτα .Το φιλτρο δουλευει στη μεση δυναμης γιατι εχω μονομαχο μεσα .Μηπως ειναι βρομια αυτα η μηπως το ξυλο το μεγαλο ειναι τιποτα σαπιο γιατι ολα εκει κολανε τα πιο πολλα .

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στο τερμα το φιλτρο γιατι ηδη απο την μαμα ειναι μικρο και τα ξαναλεμε σε καμια μερα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε και ενα ξεπλυμα το σφουγγαρι γιατι εμενα για μπυχλα μου φαινετε ποιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

οκ μηπως και επειδη το εχω ψηλα φταιει να το κατεβασω λιγο πιο κατω δε ρουφαει απο κατω τις βρομιες τπτ ?? για δες http://prntscr.com/4pazxi

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, αυτο που εχεις ειναι σιγουρα μπιχλα! Τωρα βαζωντας το στο φουλ ισως καταφερουμε να φυγει αλλα επειδη η αντλια ειναι σχετικα μικρη και λογο του οτι τα φυτα σου κοβουν την κυκλοφορια επιπλεον, θα εβαζα τα φυτα στην πλευρα οπου ειναι η εξοδος του φιλτρου για να μην φρεναρουν τοσο την κυκλικη ροη του νερου μεσα στο ενυδρειο, τουλαχιστον εκεινα οπου ειναι ψηλα. Αν το κατεβασεις ποιο χαμηλα απο την μια μπορει να ρουφαει καλυτερα τα αποβλητα απο τον πυθμενα αλλα απο την αλλη θελουμε και μια σχετικη αναταραξη της επιφανειας του νερου για να εχουμε μια καλη οξυγονωση του νερου. Καταλαβαινω πως εχεις μονομαχο αλλα απο την αλλη η σωστη φιλτρανση επισης ειναι σημαντικη, οποτε χρειαζεται να βρεις μια χρυση τομη. Μην φοβασε ο μονομαχος θα την βρει την καβατζα του στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και δωσε χρονο κανα δυο μερες για να δεις την διαφορα, μην περιμενεις να την δεις αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

οντος απο εκεινη τη μερια ειχα επιπλεον και το ξυλο το μεγαλο καλα λες μαλλον εκοβε ολη την κυκλοφορια . Θα τα βαλω οπως με ειπες θα κανω και μια μικρη αλλαγη αυριο λιγο για το βυβο με σκουπα και θα σε πω σε κανα δυο μερες και με φωτο . Σε ευχαριστω παντος για τις γρηγορες απαντησεις σου και τις συμβουλες σου

Link to comment
Share on other sites

Στα 25 λίτρα εγώ αφεντικό θα τα έβγαζα όλα έξω την Κυριακή, θα ξέπλενα το χαλίκι σε μία λεκάνη, θα έτριβα τα τζάμια με πάθος και αγάπη, θα καθάριζα τα φυτάκια μου με μια παλιά οδοντόβουρτσα - ή της γυναίκας σου αν αποφάσισες να χωρίσεις :) :) :) και θα τα έφτιαχνα από την αρχή. Μπορείς να κρατήσεις και σε έναν κουβά 10 λίτρα να είσαι και εντάξει με το νερό. Και φυσικά να καθαρίσεις το σφουγγάρι στο κουβά με το παλιό νερό. That's may .50 cent που λένε και στο αμερικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νασε καλα, περιμενουμε νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Στα 25 λίτρα εγώ αφεντικό θα τα έβγαζα όλα έξω την Κυριακή, θα ξέπλενα το χαλίκι σε μία λεκάνη, θα έτριβα τα τζάμια με πάθος και αγάπη, θα καθάριζα τα φυτάκια μου με μια παλιά οδοντόβουρτσα - ή της γυναίκας σου αν αποφάσισες να χωρίσεις :) :) :) και θα τα έφτιαχνα από την αρχή. Μπορείς να κρατήσεις και σε έναν κουβά 10 λίτρα να είσαι και εντάξει με το νερό. Και φυσικά να καθαρίσεις το σφουγγάρι στο κουβά με το παλιό νερό. That's may .50 cent που λένε και στο αμερικα.

Προσωπικα δεν συμφωνω, αν φτιαξει η κυκλοφορια ολα θα γινουν λαμπικο απο μονα τους χωρις να αναστατωσουμε ολο το ενυδρειο στρεσαρωντας το ψαρι και εχουμε και θεματα νιτρωδων και αμμωνιας.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ το έχω κάνει σε περισσότερα λίτρα γιατί ενώ τάιζε η κόρη μου έφυγε το καπάκι και έπεσε όλο το φαγητό μέσα (φυσικά βράδυ, μετά από 40 ώρες δουλειάς - μόνο τότε συμβαίνουν αυτά...). Τα ψαράκια κάθισαν σε ένα δοχειάκι με νερό του ενυδρείου, η όλη διαδικασία πήρε 1 ώρα, και μετά το ενυδρείο ήταν σαν καινούριο - και τα ψαράκια χαρούμενα και γεμάτα όρεξη. Ούτε νιτρώδη, ούτε αμμωνία.

Σίγουρα μερικές φορές δεν αξίζει η όλη διαδικασία - αλλά άλλες ότι άλλο και να κάνεις είναι μισοδουλειά. Το ζυγίζεις το θέμα. Πάντως να βγάλεις το ψαράκι από το περιβάλλον του για μία ώρα και να το ξαναρίξεις στο ίδιο ενυδρείο που έχει γνωστό περιβάλλον δεν το ταράζει (κατά την άποψή μου ιδιαίτερα). Για να σκεφτείς, όταν τα έριξα πάλι μέσα ούτε κρύφτηκαν ούτε τίποτα, δυο γύρους να δουν που μπήκαν και μετά τα γνωστά παρακάλια για φαί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προς το παρον τα εβαλα ολα οπως με ειπες .Αν δε στρωσει σε 2-3 μερες τοτε θα το αδειασω ολο οπως λεει ο arch :thumbsu: και θα το καθαρισω απο την αρχη .Τωρα βεβαια φαινεται αδειο το ενυδρειο σε σχεση οπως το ειχα αλλα δε πειραζει.Αμα στρωσει θελω συμβουλες παντος για φυτα και σε πια θεση να τα βαλω γιατι δεν εχω ιδεα οπως φαινεται !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...