Jump to content

Βοήθεια !


sporakos100

Recommended Posts

Θα μπορουσες να κανεις μια απλη επιφανειακη σκουπα και να μην εμπαινες στην ολη διαδηκασια. Αντε να ξεπλενες και τα σφουγγαρια, ποιος ο λογος να ξεστυνουμε ολο το ενυδρειο καθε φορα. Επισης εχω συναντηση πολλες φορες αυτη την τακτικη που προτεινεις απο αλλα παιδια με ασχημα αποτελεσματα. Αυτο που θελω να πω, ειναι πως τα νιτροποιητικα βακτηρια δεν ειναι μονο μεσα στα φιλτρα μας αλλα σε ολες τις επιφανειες του ενυδρειου. Βεβαια μεγαλο μερος τους ειναι μεσα στα φιλτρα μας λογο του οτι εκει μαζευονται και συσωρευωνται τα ποιο πολλα αποβλυτα και αρα υπαρχει τροφη για αυτα, αλλα απο την αλλη ενα μερος αυτων βρισκονται στην επιφανεια του βυθου και των φυτων τζαμιων κλπ. Οταν εμεις ανακατεψουμε την αμμο αυτη η βιολογια παει στραφει συν του οτι απελευθερωνονται και καποια αναεροβια τα οποια μπορουν να προκαλεσουν θολωρες και προσωρινες αν μαλιες νιτρωδων ειδικα εαν το φιλτρο μας δεν εχειτις απαραιτητες αποικιες βακτηριων η ειναι καποιο φρεσκοστημενο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

If you know what i mean οπως λενε και στο αμερικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω για το τελευταιο σχολιο να μην παρεξηγηθω μια που ηθελα απλα να κανω χιουμορ αναλογο του archimendes.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, σιγά μη σε παρεξηγηθώ, τι το κάναμε εδώ μεσα, αμερικαν μπαρ;

Οπως σου είπα κ πάνω το ζύγισεις το θεμα. Αν κ για μένα, αν έχεις φίλτρο στημένο, τότε τα βακτήρια στο υπόστρωμα ειναι αμελητέα ποσότητα. Με αλλα λόγια, χάνεις λίγα βακτήρια απο εκεί, αλλα κ πολλή βρώμα, ενώ μπορείς να συμπληρώσεις κι λίπασμα άμα θες. Δηλαδή ο λόγος κινδύνου προς οφελεια τείνει πολυ στην οφελεια, κατ εμε.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν οντως μπιχλα , εδω και 5 μερες που το εχω τερμα δεν εχει βγαλει καθολου βρωμια βεβαια ο βυθος θελει 2-3 περασματα με τη σκουπα ακομα για να ερθει στα καλα του .Εβαλα και 2-3 ανουμπιες ακομα και θα το γεμισω σιγα σιγα παλι. Τωρα θελω να με πειτε αν θα χρειαστω κανα λιπασματακι .Μεχρι τωρα εβαζα 1 φορα τι βδομαδα οπως ειπα σιδηρο γιατι ειχα προβλημα ,απλως τωρα που εχω πιο πολλα φυτα μηπως χρειαστω λιπασμα ! Να πως ειναι τωρα http://prntscr.com/4qtfiu

Link to comment
Share on other sites

Κουκλί το ενυδρείο...... :thumbsu: Χαίρομε που επανήλθε!

Οταν καταλαβαινεις πως πεφτει η ροη του φιλτρου σου, ενα καλο ξεπλυμα τα σφουγγαρια και θα εισαι αρχηγος! ;)

Οι ανουμπιες δεν θελουν τιποτα ιδιαιτερο οπως σου ειπε και ο Δημητρης μια που ειναι αργης αναπτυξης φυτα,και με τον σιδηρο λαου λαου.

Τωρα εαν δεις πως εχεις καποια χλωρωση τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια εσεις ξερεται καλυτερα,ευχαριστω πολυ ! Λεω να βαλω και ακομα 2-3 ανουμπιες νανα απο αριστερα οπως το βλεπουμε γιατι ειναι αδειο απο εκει ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε να παιζεις με τις ανουμπιες για να εχεις ομιομορφια στην εικονα του ενυδρειου σου και την αναπτυξη των φυτων σου. Εαν θελεις μπορεις να κανεις χρηση καποιο λιπασμα γενικης χρησης, αλλα σε πολυ μικρη δοση.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια τις αλλαξα 30 φορες θεση και στο τελος αποφασισα να τις φορτωσω ολες σε ενα ξυλο να φενονται πολλες ;) Αν τυχων εχεις καλυτερη σκεψη πως να τις βαλω μεχρη τωρα πες την μου ;) γιατι ειμαι και λιγο ασκετος στο στησιμο !

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια τις αλλαξα 30 φορες θεση και στο τελος αποφασισα να τις φορτωσω ολες σε ενα ξυλο να φενονται πολλες ;) Αν τυχων εχεις καλυτερη σκεψη πως να τις βαλω μεχρη τωρα πες την μου ;) γιατι ειμαι και λιγο ασκετος στο στησιμο !

Πολυ ωραίο το έχεις κανει το ενυδρειο ,εγω θα πρόσθετα πάνω στο ξύλο microsorum pteropus και δεν θα άλλαζα τίποτα :)

Θερμαντηρα δεν έχεις;

Έγινε επεξεργασία - Johnbettapk
Link to comment
Share on other sites

Ετσι δειχνουν μια χαρα συγκεντρωμενες απο να τις εχεις σκορπια. Μπορεις να βαλεις και νανα ετσι συγκεντρωμενες κατω χαμηλα στο ξυλο για να γεμισει περισσοτερο και ας μην φαινετε και τοσο στο τελος το ξυλο. Στην πλατη ενα μαυρο χαρτονι θα κανει μεγαλυτερο κοντραστ.

Link to comment
Share on other sites

βασικα και τα δυο φυτα που λετε με αρεσουν .Νανα θα βρω σιγουρα και μαλλον θα τις βαλω εκει π λες ειναι καλα οντος , για το αλλο φυτο θα το τσεκαρω .Οσο για θερμαντηρα εχει μεσα το φιλτρο στην εισαγωγη του.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μπορεις να δεις και για κανενα φυτο επιφανειας οπως riccia fluitance.

https://www.flickr.com/photos/liveview/6283910775/in/faves-27887215@N02/

Επισης και με πολλα bamboo μπορεις να καλυψεις το φιλτρο για να μην κανει μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως πολλα μπορουμε να πουμε αλλα στο τελος θα πρεπει να ριχνεις kno3 και κανενα λιπασμα γιατι μονο τα αποβλυτα του μονομαχου δεν θα φτανουν :-)

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω φυτα επιφανιεας ειχα μπολικο κερατοφυλλο και δεν θελω αλλο ειπα να το στησω μονο με ανουμπιες αυτη τη φορα . Οσο για το φιλτρο και μενα μου τι δινει που ειναι τοσο μεγαλο .οσα bamboo και να βαλω αυτο δεν καλυπτεται με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, μην χολοσκας για το φιλτρο απλα μια προταση εκανα και για τα φυτα επιφανειας το σκεπτικο ηταν οι ιδιαιτεροτητες του ψαριου σου.

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες βρε :thumbsu: Το καιμενο το ψαρι τωρα που το εχουμε τερμα το φιλτρο ολο καθεται εκει που δεν εχει ροη πολυ δηλαδη σε λιγα σημεια μονο αυτο με προβληματιζει τωρα

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο βοηθανε τα φυτα επιφανειας. Ίσως να μπορουσες να προσαρμοσεις καποιο σπρεη μπαρ για να κοψης λιγο την ροη.

Link to comment
Share on other sites

αμα το βαλω το ξυλο με τα φυτα οπως ειναι τερμα αριστερα πισω κοβεται καμποσο η ροη αλλα φοβαμαι μηπως παλη θα εχουμε προβλημα με βρωμια !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...