Jump to content

Πρωτο Diy Ενυδρειο!!!!


NikolasB

Recommended Posts

Αν το βαλεις εκει και γεμησει δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα,ουτε το χερι σου δεν θα χωραει να βγαλεις το φιλτρο ή να αλλαξεις θεση σε καποιο φυτο.Οταν γεμησει θεωρησε πως ειναι αδυνατο να κουνηθει.Ακομα και αν μπορεις να το κουνησεις (σωματικα) ειναι τρομερα επικινυδνο!

το ξερω....εκει μεσα δεν προκειται να αλλαζει το aquascape...τωρα για το φιλτρο...αφου θα ειναι κρεμαστο θα μπορω να το συντηρησω...
Link to comment
Share on other sites

Εσυ ξερεις καλυτερα,απλα σκεψου καλα πριν το στησεις.Σκεψου ολες τις διαδικασιες ρουτινας και πιο σπανιες που θα πρεπει να εκτελεις και αν υπαρχει χωρος.Για παραδειγμα αν θες να καθαρισεις τα τζαμια απο μεσα με ενα σφουγγαρι κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ξερεις καλυτερα,απλα σκεψου καλα πριν το στησεις.Σκεψου ολες τις διαδικασιες ρουτινας και πιο σπανιες που θα πρεπει να εκτελεις και αν υπαρχει χωρος.Για παραδειγμα αν θες να καθαρισεις τα τζαμια απο μεσα με ενα σφουγγαρι κτλ..

για τα τζαμια ενας μαγνητης δεν θα εκανε δουλεια??
Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό από πάνω είναι στεγανό ;

Ναι αλλα δεν θα ειναι αυτο το φωτιστικο του....Επισης αυτο ειναι πιο εξω απο το ενυδρειο... :)
Link to comment
Share on other sites

Αν παρει αμμο ή χαλικι,που θα παρει,θα στο γδαρει.Ασε που νομιζω ειναι πεταμενα λεφτα..

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Αν παρει αμμο ή χαλικι,που θα παρει,θα στο γδαρει.Ασε που νομιζω ειναι πεταμενα λεφτα..

αααα οκ ...τοτε ισως οταν θελουν καθαρισμα τα τζαμια θα βγαζω το μισο νερο και θα το μετακινω...Το 15λιτρο που ειναι σε αποσταση 1 μετρου απο αυτο δεν πιανουν αλγες τα τζαμια...Δεν τα εχω καθαρισει ποτε...Βεβαια δεν εχω δυνατο φωτισμο,φως ηλιου και φυτα...

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλογεμηστο .Μονο κσντα ολα πιο αργα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση....Επειδη ειδα σε ενα αλλο θεμα....Μπορω στα 30λιτρα να βαλω 4-5 cpd μαζι με τον μονομαχο??

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οχι.Εγω στα 100 λιτρα και μονο σαλιγκαρια θα βαλω.

Γενικα δεν ειναι θεμα λιτρων αλλα ειδους και απο αυτα που διαβαζω καθε μερα εχω καταλαβει πως μονο προβλημματα μπορει να δημιουργηθουν.Εγω αν φυτευτει καλα το ενυδρειο ισως δοκιμασω καμια θηλυκια αλλα και παλι θα ειμαι ετοιμος να την βγαλω ανα πασα στιγμη,σε 30 λιτρα δεν θα προτεινα συγκατοικο.Βαλε κανενα σαλιγκαρακι.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οχι.Εγω στα 100 λιτρα και μονο σαλιγκαρια θα βαλω.

Γενικα δεν ειναι θεμα λιτρων αλλα ειδους και απο αυτα που διαβαζω καθε μερα εχω καταλαβει πως μονο προβλημματα μπορει να δημιουργηθουν.Εγω αν φυτευτει καλα το ενυδρειο ισως δοκιμασω καμια θηλυκια αλλα και παλι θα ειμαι ετοιμος να την βγαλω ανα πασα στιγμη,σε 30 λιτρα δεν θα προτεινα συγκατοικο.Βαλε κανενα σαλιγκαρακι.

επειδη ειδα αυτο το θεμα.....και δεν θα ηθελα να ειναι μονο ο μονομαχος μεσα...Να εχει λιγη κινηση...Αλλα αν δεν γινεται...οκ..τι να κανουμε...!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο φιλε και νιωθω και εγω ακριβως το ιδιο.Το θεμα ειναι οτι απο το να βαλω μεσα κατι και να μην περνανε καλα ή να δω κανενα πρωι ψοφιο κατι απο τα δυο προτημω να το αφησω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειδα αυτο το θεμα.....και δεν θα ηθελα να ειναι μονο ο μονομαχος μεσα...Να εχει λιγη κινηση...Αλλα αν δεν γινεται...οκ..τι να κανουμε...!!!

Μια χαρά κίνηση θα έχεις με τον μονομάχο , μην ανησυχείς ! :)

Φρόντισε μόνο να μην υπάρχει δυνατή ροή μέσα στο ενυδρείο και θα πηγαίνει παντού.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει πολυ ψηλο το ενυδρειο και εκει που το εχεις δεν βολευει.Ενα κλαδεμα να θες να κανεις δεν θα μπορεις.

Σ αυτα τα λιτρα δεν μπορεις να βαλεις τιποτα αλλο μεσα,αντε καμια αμανο στην καλυτερη περιπτωση,αλλα για cpd ουτε λογος.

Επισης,το πλατος ειναι πολυ μικρο,θα σε περιορισει παρα πολυ..

Link to comment
Share on other sites

οριστε ....το χερι μου χωραει ανετα μεσα...ισως η φωτο το παρεξηγουσε...

post-56445-0-92560200-1411036035_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - NikolasB
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σημερα ηρθαν τα πραγματα!!!

φιλτρο elite jet flow 50

θερμοστατης marina 25w(για το 15λιτρο,εδω θα μπει ο 100αρης)

θερμομετρο

melafix γιατι εχουμε fin rot

post-56445-0-31371800-1413291729_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στο 30λιτρο μεταφερθηκε ο μονομαχος προς το παρων...για πιο μεγαλη ανεση!!!

Και τωρα ειναι ετσι...Κρατησα το φιλτρο του jumbo γιατι το elite εκανε ΠΟΛΥ φασαρια!!!!

ΥΓ το πιθαρι θα βγει οταν μπουν φυτακια!!!

post-56445-0-47912200-1413296979_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ακουμπουσε καπου κανα καλωδιο και συντονιζει? Η μηπως δεν περιμενες αρκετα ωστε να φυγει ο αερας απο μεσα του? Μεχρι να γεμισει νερο κανει θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ακουμπουσε καπου κανα καλωδιο και συντονιζει? Η μηπως δεν περιμενες αρκετα ωστε να φυγει ο αερας απο μεσα του? Μεχρι να γεμισει νερο κανει θορυβο.

επειδη θα φυγω θα το αφησω να δουλευει σε ενα κουβα και οταν γυρισω θα δω αν ακνει θορυβο...
Link to comment
Share on other sites

το εβαλα μεσα στο ενυδρειο και ειναι τελειως αθορυβο!!!

Link to comment
Share on other sites

;)

μαλλον ειχε γινει αυτο που ειπες!!! Δεν ειχε γεμισει νερο..!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...