Jump to content

Χελωναρα 12 Χρονων.


Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα!Την παρασκευη που μας περασε αγορασα μια χελωνα 12 χρονων απο ενα πετ σοπ οπου την ειχαν σε αθλια κατασταση (την ειχαν σε ενα "κουτι" με νερο μεχρι να ποδια της χωρις φωτισμο φιλτρο και θερμοστατη μπροστα στην βιτρινα). Την κοιτουσα πολλους μηνες και με στεναχωρουσε που ηταν εκει μεσα στην γλιτσα και την βρωμα. Την πηρα τελικα με ενα τεραστιο ενυδρειο θερμοστατη και 2 εσωτερικα φιλτρα. Ειναι πολυ ντροπαλη και φοβισμενη. Την βγαζω στον ηλιο να περπαταει ( ακομα δεν μου ηρθαν οι λαμπες) και χθες παρατηρησα οτι το καβουκι της στις ακρες ειναι χτυπημενο. Αυτο που με ανησυχησε ειναι οτι στο κατω μερος του καβουκιου της ξεφλουδιζει και εχει κατι καφε στιγματα. Της δινω βιταμινες τις ιδιες που δινω και στο ουτε 1 χρονων χελωνακι μου και γενικα με την διατροφη της ειμαι προσεκτικη. Ειναι πολυ ζωηρη πλεον (αρχιζει να εξοικοιωνεται) αλλα με ανησυχει το κατω μερος του καβουκιου της.. τι αλλο μπορω να κανω? περασε πολλα και ειναι αρκετα ταλαιπωρημενη.σορυ για το κατεβατο απλα ηθελα να σας την γνωρισω οσο την ξερω και εγω..

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεαμας.

Μπραβο πολυ καλα εκανες.

Περιμενε τους ερπετολογους και θα σου πουν τι να κανεις

Προς το παρον διαβασε αυτα τα αρθρα http://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-aaeuiueea/?gopid=601894 http://www.aquazone.gr/forums/topic/65716-aaeuiaeea-iaanio-eae-dhecnioeineaao-oaaoeea-iaa-aooa/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Για να βοηθήσεις τους "ειδικούς" σ' αυτα τα θέματα. Δώσε περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες για το ενυδρειο, φιλτρο, διατροφή της χελώνας σου κτλ και βάλε καμία φωτογραφία απο το θεματάκι που έχει στο καβούκι της. Μπράβο για την επιλογή σου να τη γλιτωσεις απο αυτο που περνούσε.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπραβο κ απο μενα.Οπως τα περιγραφεις μαλλον τους "απαλλαξες" στο πετ σοπ απ την χελωνιτσα σου!Ευχομαι υπο την φροντιδα σου να τα κατοστισει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το τα 2 φιλτρα μου ειναι τα aqua one maxi 101F 350L/HR

θερμοστατης resun rh9000

διαστασεις ενυδρειου 95*40*40

ανθρακας ehiem

Σφουγγαρι ehiem

Τροφη κλασσικες γαριδες, στικς λαχανικων μεγαλες γαριδες dajana shrimp (και οτι υπαρχει απο φρουτα ή λαχανικα στο σπιτι)

Βιταμινες sera reptil raffy mineral

Αντιχλωριο sera aquatan

Link to comment
Share on other sites

Μου λεει οτι το μεγεθος των φωτογραφιων ειναι μεγαλος...θα συνεχισω την προσπαθεια...

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια και εγω πιστευω οτι θα περασει πολυ καλα μαζι μου παρα εκει που ηταν..θα κανω οτι καλυτερο μπορω για την κουκλαρα. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Μου λεει οτι το μεγεθος των φωτογραφιων ειναι μεγαλος...θα συνεχισω την προσπαθεια...

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια και εγω πιστευω οτι θα περασει πολυ καλα μαζι μου παρα εκει που ηταν..θα κανω οτι καλυτερο μπορω για την κουκλαρα. ;-)

αμα δεν μπορεις να ανεβασεις φωτο εδω...γραψου σε ενα σιτε οπως photobucket,imageshack.... και ανεβασε τις εκει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Κατ αρχάς θα σε απογοητεύσω, αλλά τα 2 εσωτερικά φιλτράκια που έχεις (δεν τα ξέρω, με αναζήτηση στο google είδα ότι είναι εσωτερικά) δεν θα σε καλύψουν μιας και οι χελώνα σου θα βρομίζει πολύ.

Θα χρειαστεί το ζώο σου και ένα κομμάτι στεριάς, που θα μπορεί να βγαίνει εκτός νερού να στεγνώνει και να "λιάζεται".

Το "λιάζεται" σαν επακόλουθο σημαίνει ότι χρειάζεσαι και μία λάμπα uva ακτινοβολίας, για να μπορεί να συνθέτει βιταμίνη D3 .

Από διατροφή τι της δίνεις?

Συμπλήρωσε όταν μπορέσεις αυτή την φόρμα για μια ποιό ολοκληρωμένη παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Κατ αρχάς θα σε απογοητεύσω, αλλά τα 2 εσωτερικά φιλτράκια που έχεις (δεν τα ξέρω, με αναζήτηση στο google είδα ότι είναι εσωτερικά) δεν θα σε καλύψουν μιας και οι χελώνα σου θα βρομίζει πολύ πηρα 2 φιλτρακια τετοιου τυπου γτ ειχα μεγαλο μηκος ενυδρειου. μεχρι στιγμης το νερο το εχει κρατησει πεντακαθαρο και διαυγες τωρα αν στην πορεια μου βγαλει καποιο κουσουρι τοτε θα αντιμετωπιστει :)

Θα χρειαστεί το ζώο σου και ένα κομμάτι στεριάς, που θα μπορεί να βγαίνει εκτός νερού να στεγνώνει και να "λιάζεται". υπαρχει! αλλα οπως προειπα περιμενω τις λαμπες προς το παρον της εχω μια απλη λαμπα και την βγαζω ωρα στο μπαλκονι για να λιαστει!

Το "λιάζεται" σαν επακόλουθο σημαίνει ότι χρειάζεσαι και μία λάμπα uva ακτινοβολίας, για να μπορεί να συνθέτει βιταμίνη D3 . παιρνει και βιταμινες γι αυτο

Από διατροφή τι της δίνεις? το εχω γραψει πιο πανω

Συμπλήρωσε όταν μπορέσεις αυτή την φόρμα για μια ποιό ολοκληρωμένη παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα μου με το καβουκι μπορει να με βοηθησει καποιος? ειναι λογω τραυματισμου, μολυνσης , χρειαζεται αλοιφη, αντιβιωση ή θα γινει απο μονο του?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποια πληγή από φολίδα που λείπει, απλά βάλε λίγο μπεταντίν. Αν απλά είναι χτυπήματα περιμετρικά στις άκρες, άστο και με σωστή διατροφή και ασβέστιο θα φτιάξει μόνο του

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κι απο μενα για την κινηση σου να σωσεις το ζωντανο!

χωρις να ξερω απο χελωνες, αλλα απ οτι εχω διαβασει,νομιζω σε τετοιο μεγεθος , το εξωτερικο φιλτρο ειναι μονοδρομος

Link to comment
Share on other sites

Είναι πανέμορφα τα χελώνια σου, να τα χαίρεσαι!

Και μπράβο που προσπαθείς για ό,τι καλύτερο!

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριατω για την βοηθεια σας θα κανω αυτο με το μπενταντιν κι αν δεν βελτιωθει θα ενημερωσω ξανα..

Tsala να σαι καλα.. και εγω αυτο πιστευα αλλα με βολεψαν τα εσωτερικα ολως παραδοξως. Βεβαια δεν θα μεινει ετσι απλα ειναι προσωρινο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Να σε ρωτησω ..Τα τζαμια ηταν γραντζουνισμενα ή η χελωνα φταιει?? :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Να σε ρωτησω ..Τα τζαμια ηταν γραντζουνισμενα ή η χελωνα φταιει?? :P

+1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!

Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα. Στις μέρες μας σπανίζουν τέτοιες κινήσεις...

Αλήθεια...Πως τα πηγαίνουν οι δύο χελώνες μεταξύ τους?

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!

Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα. Στις μέρες μας σπανίζουν τέτοιες κινήσεις...

Αλήθεια...Πως τα πηγαίνουν οι δύο χελώνες μεταξύ τους?

να σαι καλα!! τους εχω σε ξεχωριστα ενυδρεια γτ φοβαμαι μην πλακωσει η μεγαλη τον μικρο ή τον φαει :o :o :o αλλα λιγο που τους εβγαλα μαζι στο μπαλκονι μηδεν σημασια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Να σε ρωτησω ..Τα τζαμια ηταν γραντζουνισμενα ή η χελωνα φταιει?? :P

ηταν γρατζουνισμενα! το ενυδρειο ηταν μεταχειρισμενο ο πετ σοπας μου το εδωσε δωρεαν!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό και αν είναι ασυνήθιστο!!! Πιστεύω πως η μεγάλη χελωνίτσα θα πάρει τα πάνω της πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου εδωσε και δωρεαν ενυδρειο μαλλον τος ηταν βαρος η χελωνα...!!! :D ???

Link to comment
Share on other sites

Σου αξίζουν συγχαρητήρια και πολλά μπράβο για αυτό που έκανες. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά ;):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...