Jump to content

300 Λίτρα Τετρα


rofio

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Νότια Αμερική γενικά

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):1.5x0.4x0.5
Συνολικά Λίτρα:300


Οργανισμοί
Φυτά: xmas moss,Vallisneria,Hygrophila Corymbosa,Eleocharis parvula
Ψάρια: 21 neon tetra, 10 serpae tetra, 6 amano shrimps,1 hypostomus plecostomus
Άλλα είδη:λαθρεπιβατες,ramshorn snails

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:μαυρο
Πέτρες:-
Ξύλα:πλατανι,τα αλλα δεν ξερω
Άλλα διακοσμητικά :-
Υπόστρωμα:fluval stratum
Βυθός:χαλαζιακο χαλικι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):3x54w t5 (juwel daylight,arcadia plant pro,dennerle trocal special plant)

Διάρκεια φωτισμού:8ωρες οι δυο πρωτες, 10ωρες η τελευταια

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:eheim ecco pro 200 ,eheim pro 2 2028
Θέρμανση/ Ψύξη:-
Λίπανση:5ml seachem flourish trace
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:jbl novo bel,sera viformo


Παράμετροι
pH:-
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):-
Νιτρώδη (ΝΟ2):-
Νιτρικά (ΝΟ3):-
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):25-26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:80 litre/week
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλωριο με αεραντλια για 1 ωρα
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-59136-0-80138200-1411213551_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ομορφο ενυδρειο :thumbsu: θα μπορουσες να βαλεις περισσοτερα ξυλα να φανει το ενυδρειο γιατι ειναι καπως αδειο η και φυτα.Παρολα αυτα ωραιο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ. θα βαλω ομως αλλο ενα μακροστενο οπως τα αλλα δυο. επισης με τα φυτα εχω φαει μεγαλο παλουκι. το eleocharis δεν λεει με τιποτα να μεγαλωσει και οι βαλσινεριες μετα απο τρεις μηνες αρχισαν να βγαζουν οδηγους. μεχρι τα χριστουγεννα ελπιζω να εχει γεμισει λιγο απο τα φυτα αλλιως θα πεσει co2 και αρκετο λιπασμα. B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ομορφο ενυδρειο και με προοπτικη να γινει ομορφοτερο! :)

Ποσο καιρο τρεχει?

Μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Τρεχει 4 μηνες, μετρησεις εκανα στην αρχη αλλα τωρα ξεμεινα απο χρημα οποτε δεν ειμαι σιγουρος ποτε θα ξανακανω μετρησεις :(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.πολυ ομορφο το ενυδρειο σου αλλα δεν εχεις συμπληρωσει τις μετρησεις.καλα θα ηταν να μας πεις τις τιμες που εχεις για να εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος! βαλε κι αλλες φωτο βρε! :D

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πως το ενυδρειο ειναι καινουριο! Παραυτα ομως φαινεται ομορφο!

Εισαι απο τους λιγους που "θυσιαζουν" ενα ενυδρειο μεγαλο για να βαλουν μονο τετρα και μπραβο σου! Εγω θα εβαζα ακομη 10 σερπα!

Η ελεοχαρις θελει και co2 για να μεγαλωσει και κατα προτιμηση αμμο για να μπορει να βγαλει τους δρομεις της! Για τα υπολοιπα μην ανησυχεις, θα τον βρουν τον δρομο τους!

Θα συμφωνησω κι εγω με τα παιδια πως θελει κι αλλα ξυλα και εμεις θελουμε κι αλλες φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.πολυ ομορφο το ενυδρειο σου αλλα δεν εχεις συμπληρωσει τις μετρησεις.καλα θα ηταν να μας πεις τις τιμες που εχεις για να εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα.

οπως εγραψα απο πανω δεν εχω λεφτα για μετρησεις. προς το παρων τουλαχιστον

ωραιος! βαλε κι αλλες φωτο βρε! :D

εφτασααααν B)

Φαινεται πως το ενυδρειο ειναι καινουριο! Παραυτα ομως φαινεται ομορφο!

Εισαι απο τους λιγους που "θυσιαζουν" ενα ενυδρειο μεγαλο για να βαλουν μονο τετρα και μπραβο σου! Εγω θα εβαζα ακομη 10 σερπα!

Η ελεοχαρις θελει και co2 για να μεγαλωσει και κατα προτιμηση αμμο για να μπορει να βγαλει τους δρομεις της! Για τα υπολοιπα μην ανησυχεις, θα τον βρουν τον δρομο τους!

Θα συμφωνησω κι εγω με τα παιδια πως θελει κι αλλα ξυλα και εμεις θελουμε κι αλλες φωτο!

ηταμ να βαλω σκαλαρια αλλα απο το να αρχιζουν να με πριζουν με την ακαταληλοτητα του υψους του ενυδρειου ειπα να παω σε κατι πιο μικρο. και δεν χριαζονται πιο πολλα σερπα δεν θα ειναι ωραιο :( μπορει τα χριστουγενα να βαλω ειτε περισσοτερα νεον tetra ειτε carntinal tetra.

Ευχαριστω ολους για τα καλα λογια και τις συμβουλες :D

Link to comment
Share on other sites

ηταμ να βαλω σκαλαρια αλλα απο το να αρχιζουν να με πριζουν με την ακαταληλοτητα του υψους του ενυδρειου ειπα να παω σε κατι πιο μικρο. και δεν χριαζονται πιο πολλα σερπα δεν θα ειναι ωραιο :( μπορει τα χριστουγενα να βαλω ειτε περισσοτερα νεον tetra ειτε carntinal tetra.

Φίλε τα σκαλάρια είναι φοβερά αλά όταν αρχίσουν να γεννάνε πέφτει πολύ ξύλο είχα 10 μικρά όταν μεγάλωσαν έχω αφήσει 4 και είναι πιο ήρεμα σε 220lt.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ενυδρειο κ τυχερα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο με πολλές προοπτικές να γίνει πολύ καλύτερο καθώς παλιώνει. Γιατί κατά την γνώμη ένα ενυδρείο που έχει ωριμάσει και βρει τις ισορροπίες του είναι πολύ, μα πολύ πιο όμορφο!

Τώρα, για τα ψαράκια που έχεις να ξέρεις πως τόσο τα neon όσο και τα serpae δεν θέλουν ιδιαίτερα ζεστό νερό, οπότε καλό είναι μνα μην ανεβάσεις άλλο την θερμοκρασία. Ίσως θα μπορούσες να την "ρίξεις" κανα δύο βαθμούς, αλλά ακόμα και έτσι δεν είσαι εκτός ορίων.

Ο pleco που έχεις (αν πράγματι είναι αυτός που γράφεις, αφού ο διαχωρισμός τους μπορεί να είναι δύσκολος) γίνεται αρκετά μεγάλος και παρότι μπορεί να αρκούν τα λίτρα (ίσως οριακά) δε νομίζω πως ακόμα και αισθητικά ταιριάζει στο ενυδρείο και την σύνθεση σου...

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα δεις οτι τα ψαρακια σου με την κινηση τους δεν θα σε απογοητευσουν. Δεν χρειαζεται να εχεις μεγαλα ψαρια για να ειναι ομορφο. Αφου δεν εχεις το καταλληλο υψος για τα σκαλαρια οπως λες καλυτερα που πηγες σε μικρα.

Καρδιναλιους μην βαλεις. Μην μπλεξεις με 3 κοπαδια. Εξαλλου εχουν σχεδον το ιδιο χρωμα με τα νεον οποτε δωρον αδωρον!

Αν βαλεις αλλα 10 σερπα, θα δεις οτι εχουν περισσοτερη κινηση και καλυτερο κοπαδιασμα απο τα νεον!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο με πολλές προοπτικές να γίνει πολύ καλύτερο καθώς παλιώνει. Γιατί κατά την γνώμη ένα ενυδρείο που έχει ωριμάσει και βρει τις ισορροπίες του είναι πολύ, μα πολύ πιο όμορφο!

Τώρα, για τα ψαράκια που έχεις να ξέρεις πως τόσο τα neon όσο και τα serpae δεν θέλουν ιδιαίτερα ζεστό νερό, οπότε καλό είναι μνα μην ανεβάσεις άλλο την θερμοκρασία. Ίσως θα μπορούσες να την "ρίξεις" κανα δύο βαθμούς, αλλά ακόμα και έτσι δεν είσαι εκτός ορίων.

Ο pleco που έχεις (αν πράγματι είναι αυτός που γράφεις, αφού ο διαχωρισμός τους μπορεί να είναι δύσκολος) γίνεται αρκετά μεγάλος και παρότι μπορεί να αρκούν τα λίτρα (ίσως οριακά) δε νομίζω πως ακόμα και αισθητικά ταιριάζει στο ενυδρείο και την σύνθεση σου...

:)

πρακτικα τρεχει απο το ιανουαριο του 2013 απο 120 λιτρα εγιναν 300 :devil:

τον pleco τον εχω υποψην για το μεγεθος του και η παρουσια του δεν ειναι πολυ αισθητη με εξερεση με τα κοπρανα του

οσο για τη θερμοκρασια το σπιτι εχει απο 21-25 βαθμους 365 μερες το χρονο αναλογα την εποχη. οσο για την ψυξη εχω εναν χρονο να την φτιαξω ^_^

Φιλε μου θα δεις οτι τα ψαρακια σου με την κινηση τους δεν θα σε απογοητευσουν. Δεν χρειαζεται να εχεις μεγαλα ψαρια για να ειναι ομορφο. Αφου δεν εχεις το καταλληλο υψος για τα σκαλαρια οπως λες καλυτερα που πηγες σε μικρα.

Καρδιναλιους μην βαλεις. Μην μπλεξεις με 3 κοπαδια. Εξαλλου εχουν σχεδον το ιδιο χρωμα με τα νεον οποτε δωρον αδωρον!

Αν βαλεις αλλα 10 σερπα, θα δεις οτι εχουν περισσοτερη κινηση και καλυτερο κοπαδιασμα απο τα νεον!

δεν προκειτε να μπλεξω με τρια κοπαδια εκτος αν ψηθω να βαλω τα ξαδελφακια τους τα cardinal tetra οσο για τα serpae με το ζορι να τα κανω 15 αλλιως ειναι too much

.....Αυτο το ενυδρειο δεν ειναι προς πώληση;

οντως, αλλα αρχιζω να το μετανιωνω :( θα δω τι θα κανω

επισης θα ηθελα να σας ρωτησω τα εξης , τι αλλο φυτο να βαλω? και τον φωτισμο να τον αλλαξω σε diy led?

τελος ευχαριστω για τα καλα λογια και τις παρατηρησεις σας που ευτηχως ειναι λιγες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω, γιατι λες οτι ειναι too much τα 15 σερπα;

Οι καρδιναλιοι θα ειναι το τριτο κοπαδι, αφου ειναι αλλο ειδος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω, γιατι λες οτι ειναι too much τα 15 σερπα;

Οι καρδιναλιοι θα ειναι το τριτο κοπαδι, αφου ειναι αλλο ειδος.

σορρυ μπρερδεψα την ονομασια τους :P θα δειξει αμα βαλω καρδιναλιους.

20 σερπα ειναι πολλα με την εννοια δεν θα ειναι ωραια αισθητα, κυριο θεμα ειναι τα νεον οχι τα σερπα , επισης κανουν μεγαλη αντιθεση χρωματων μεταξυ τους και γι αυτο μου φενονται too much :D

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου,βεβαια θα γινει καλυτερο με περισσοτερα φυτα και ξυλα.

Προσωπικα,θα κρατουσα ενα κοπαδοψαρο σε πολυ μεγαλητερο αριθμο,μονο ετσι βλεπεις τις σωστες συμπεριφορες ενος κοπαδιου.

Συν οτι θα εβαζα ενα ζευγαρι απο καποια νανοκιχλιδα.

Αν θες να αυξησεις τον φωτισμο,πηγαινε σε λαμπες φθοριου και οχι σε λεντ.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις τα λιτρα συμφωνω και εγω οτι θα ηταν πιο ομορφο ενα κοπαδοψαρο σε μεγαλο αριθμο και οχι 2/3 ειδη κοπαδιων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

M αρεσει! Εκτος απο την καρυδα!

Κανα ξυλο δεν το ψηνεις;

Link to comment
Share on other sites

την καρυδα 1ον την εβαλα για την φωτογραφιση σαν χιονισμενη και 2ον μαζευει σαλιγκαρια πανω της και τη βγαζω καθε βαρδι να την καθαρισω.
ξυλα εχω πολλα αλλα δεν μου καθονται καλα στο ματι. :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...