Jump to content

Άλγη;


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Παρατηρώ στο νέο ενυδρείο μου θολό νερό....Τι μπορεί να είναι;

Μετρήσεις PH7,5 -KH 6 - NO2 0 - NO3 0 - NH4 (ammonia) <0,25...

Κάτοικοι 4 ροδόστομοι και 6 cory panda

Φυτά λευκοκεφάλα...

 

Καμιά ιδέα;

post-52615-0-12260100-1411220122_thumb.jpg

post-52615-0-22646400-1411220132_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω από κοντά το ενυδρειο και φαίνεται να κινείται στο νερό σαν άμμος....σαν να έχει ταραχτεί ο βυθός....λέτε με κορυ που ασχολούνται με την αμμο; Παίζει να χρειάζεται να μειώσω τη ροή του φίλτρου μήπως την ανακατώνει;

Link to comment
Share on other sites

εφοσων δεν εστρωσε πληρως το φιλτρο σου, γιατι εβαλες ψαρια?

και μαλιστα αρκετα και σε αστρωτο βυθο τα κορυς?

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει άστρωτος βυθός;

Το φίλτρο λειτουργεί όπως έχω ξαναγράψει περίπου στο μήνα.

Τα ελάχιστα ψάρια που είναι μέσα δεν λειτουργούν υποβοηθητικά για την ολοκλήρωση του "στρωσήματος"? Αν υποθέσουμε ότι δεν έχει στρώσει...κάτι το οποίο δεν μπορούμε να επιβεβαιώσουμε μια που δεν έχουν μετρηθεί Νο2 εως τώρα αλλά ούτε και Νο3 από την αρχή...Και πως θα ανιχνεύσουμε Νο3 χωρίς πηγή τροφής των βακτηριδίων του φίλτρου;

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96864-iaaeeithioao/page-2

Η συζήτηση αυτή σχετίζεται με αυτό που ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα μπορεί να οφείλεται στο ανακάτεμα της άμμου αλλά μπορεί να είναι και bacteria bloom που είναι αναμενόμενο σε νεοστημένο ενυδρείο.

Στο φυτό και στα ξύλα όμως κάτι άλλο υπάρχει το όποιο δεν μπορώ να το διακρίνω καλά.

Άστρωτος βυθός εννοεί ο tsala οτι είναι φρεσκος χωρίς βιολογία και ίσως δημιουργήσει πρόβλημα στα cory.Για να βοηθήσεις

την κατάσταση μπορείς να τον μπολιάσεις σπάζοντας και φυτεύοντας 2-3 κομμάτια siporax από κάποιο παλιό φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Στα ξυλα εχει βλενη, μυκητα, που μειωνεται. Μαλλον για bloom το κοβω.... θα βοηθουσε αν εκανα κατι;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει να δημιουργηθει προβλημα στα κορυ απο εναν βυθο καταλληλο μεν(αμμο) νεοστημενο δε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι και η λευκοκεφαλα εχει πιασει αλγουλα....Ειναι και κοντα στις λαμπες....Δεν με ανησυχει αυτο αδελφε.:)

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει άστρωτος βυθός;

Το φίλτρο λειτουργεί όπως έχω ξαναγράψει περίπου στο μήνα.

Τα ελάχιστα ψάρια που είναι μέσα δεν λειτουργούν υποβοηθητικά για την ολοκλήρωση του "στρωσήματος"? Αν υποθέσουμε ότι δεν έχει στρώσει...κάτι το οποίο δεν μπορούμε να επιβεβαιώσουμε μια που δεν έχουν μετρηθεί Νο2 εως τώρα αλλά ούτε και Νο3 από την αρχή...Και πως θα ανιχνεύσουμε Νο3 χωρίς πηγή τροφής των βακτηριδίων του φίλτρου;

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96864-iaaeeithioao/page-2

Η συζήτηση αυτή σχετίζεται με αυτό που ρωτάς.

Για το βυθο στα ειπε ο rastafari.

Τα ψαρια δεν ειναι ελαχιστα.. ελαχιστα ειναι 1-2.

Φυσικα λειτουργουν βοηθητικα στην ολοκληρωση του στρωσιματος, αλλα αυτην τη στιγμη στρωνεις ενυδρειο με ψαρια.

Μα πως δεν μπορουμε να το επιβεβαιωσουμε απο την στιγμη που μετρας αμμωνια και δεν εχεις καθολου νιτρικα (και μαλιστα χωρις καθολου φυτα)?

Για να ειναι στρωμμενο θα επρεπε να εχεις αμμωνια 0 , νο2 0 , νο3 5+

Μα τα ιδια τα ψαρια παραγουν ρυπους-αμμωνια (τροφη βακτηριων) , που στο τελος θα γινουν νιτρικα

Link to comment
Share on other sites

Για το βυθο στα ειπε ο rastafari.

Τα ψαρια δεν ειναι ελαχιστα.. ελαχιστα ειναι 1-2.

Φυσικα λειτουργουν βοηθητικα στην ολοκληρωση του στρωσιματος, αλλα αυτην τη στιγμη στρωνεις ενυδρειο με ψαρια.

Μα πως δεν μπορουμε να το επιβεβαιωσουμε απο την στιγμη που μετρας αμμωνια και δεν εχεις καθολου νιτρικα (και μαλιστα χωρις καθολου φυτα)?

Για να ειναι στρωμμενο θα επρεπε να εχεις αμμωνια 0 , νο2 0 , νο3 5+

Μα τα ιδια τα ψαρια παραγουν ρυπους-αμμωνια (τροφη βακτηριων) , που στο τελος θα γινουν νιτρικα

Αν σε 240 λιτρα 10 ψαρακια μεγεθους απο 0,5 εως 1,5εκατοστων ειναι κατι παραπανω απο ελαχιστα παω πασο αδελφε. Το τεστ αμωνιας δεν εχει κατωτερη βαθμιδα μετρησης απο το αναφερομενο. Δλδ δεν ειναι μετρησιμη καθαυτη η ποσοτητα αμωνιας, ειναι κατα προσεγγιση λιγοτερο απο 0,25.
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει να δημιουργηθει προβλημα στα κορυ απο εναν βυθο καταλληλο μεν(αμμο) νεοστημενο δε;

Επαναλαμβανω την ερωτηση για οποιον μπορει να μου απαντησει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν με καταλαβες...

Εννοω πολλα τα ψαρια για νεο ενυδρειο, με ευθραυστη την βιολογια του ακομα..

Δεν λεω οτι ειναι πολλα τα ψαρια για τα λιτρα σου.. σιγουρα θα βαλεις κι αλλα αργοτερα..

Αυτην τη στιγμη, εγω δεν θα εβαζα πανω απο 1-2 ψαρια και σταδιακα θα ανεβαζα τον αριθμο τους..

Sorry για την αμμωνια.. νομιζα μετρησες μεγαλυτερη απο 0,25 στο τεστ, παντως με 0 νιτρικα και χωρις καθολου φυτα.. δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι εστρωσε πληρως και ακομα κι αυτος ο αριθμος των ψαριων (και αναλογα τα ταισματα) , μπορει να τα φερει τουμπα.

Οσο για τα κορυ, θεωρειται οτι ειναι ασφαλεστερα σε εναν ωριμο βυθο (που τρεχει δηλαδη καποιους μηνες με αλλα ψαρια) .. ο βυθος αναπτυσσει διαφορους μικροοργανισμους ,βακτηρια κλπ.

Λεγεται πως σε αστρωτο βυθο τα κορυς μπορεις ευκολα να τα χασεις απο ασθενειες.

Πολλοι δεν ειχαν προβλημα, αλλοι ειχαν... δεν ειναι κατι βεβαιο οτι θα συμβει.. απλα για να ειμαστε κι εμεις σιγουροι ,καλο ειναι να μην τα βαζουμε σε νεο βυθο.

Ριξε μια ματια κι εδω εαν θελεις..

Υ.Γ Παρασκευα, δεν χρειαζεται να τα "παιρνεις" , δεν σου απανταω για να στο παιξω εξυπνος, αλλα για να βοηθησω (αν μπορω) ... δεν εχω σκοπο να λογομαχησω με κανεναν..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Δεν με καταλαβες...

Εννοω πολλα τα ψαρια για νεο ενυδρειο, με ευθραυστη την βιολογια του ακομα..

Δεν λεω οτι ειναι πολλα τα ψαρια για τα λιτρα σου.. σιγουρα θα βαλεις κι αλλα αργοτερα..

Αυτην τη στιγμη, εγω δεν θα εβαζα πανω απο 1-2 ψαρια και σταδιακα θα ανεβαζα τον αριθμο τους..

Sorry για την αμμωνια.. νομιζα μετρησες μεγαλυτερη απο 0,25 στο τεστ, παντως με 0 νιτρικα και χωρις καθολου φυτα.. δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι εστρωσε πληρως και ακομα κι αυτος ο αριθμος των ψαριων (και αναλογα τα ταισματα) , μπορει να τα φερει τουμπα.

Οσο για τα κορυ, θεωρειται οτι ειναι ασφαλεστερα σε εναν ωριμο βυθο (που τρεχει δηλαδη καποιους μηνες με αλλα ψαρια) .. ο βυθος αναπτυσσει διαφορους μικροοργανισμους ,βακτηρια κλπ.

Λεγεται πως σε αστρωτο βυθο τα κορυς μπορεις ευκολα να τα χασεις απο ασθενειες.

Πολλοι δεν ειχαν προβλημα, αλλοι ειχαν... δεν ειναι κατι βεβαιο οτι θα συμβει.. απλα για να ειμαστε κι εμεις σιγουροι ,καλο ειναι να μην τα βαζουμε σε νεο βυθο.

Ριξε μια ματια κι εδω εαν θελεις..

Υ.Γ Παρασκευα, δεν χρειαζεται να τα "παιρνεις" , δεν σου απανταω για να στο παιξω εξυπνος, αλλα για να βοηθησω (αν μπορω) ... δεν εχω σκοπο να λογομαχησω με κανεναν..

Σου ζητω συγγνωμη γιατι αφησα τον εκνευρισμο μου να φανει στο γραψιμο.

Δεν ειμαι των λογομαχιων:)

Απλα με ξενισε η πρωτη σου απαντηση. Ευχαριστω για τις συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία ένα παράδειγμα που αναφέρθηκε πρόσφατα. . .

Αμα εχεις ειναι προβλημα,γιατι θελουν στρωμενο βυθο.Τα γατοψαρα παθενουν ζημια στα μουστακια τους και μολυνονται.Η γνωμη μου ειναι,αν πρεπει να βαλεις,να την βαλει ολη σε μια ακρη του ενυδρειο για καμια δεκαρια μερες,και μετα να την απλωσεις σε ολο το ενυδρειο>Να προλαβει να αποκτησει βιολογια η καινουργια αμμο.



Κωστη την επαθα με τους συνοδοντιδες οταν προσθεσα καινουργια αμμο,και στους τρεις ασπρισαν τα μουστακια τους,δεν ετρωγαν για κανα μηνα,και μαλιστα στον εναν εκανε και πληγη στο στομα.Καπου στο θεμαμου το γραφω πριν 3 χρονια,αν το βρω θα το βαλω εδω.


Ολόκληρο το topic εδώ
Δεν είναι ακριβώς το ίδιο θέμα βέβαια. . .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Καταληγουμε λοιπον οτι εχω bacteria bloom?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι το κοβω.. θα υποχωρισει σιγα σιγα..

Ελεγχε για λιγο διαστημα τις μετρησεις σου..

μαλακωνεις νερο με καποιο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι το κοβω.. θα υποχωρισει σιγα σιγα..

Ελεγχε για λιγο διαστημα τις μετρησεις σου..

μαλακωνεις νερο με καποιο τροπο?

Ναι το μαλακωνω με τυρφη σε βαρελι.
Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα μπορεί να οφείλεται στο ανακάτεμα της άμμου αλλά μπορεί να είναι και bacteria bloom που είναι αναμενόμενο σε νεοστημένο ενυδρείο.

Στο φυτό και στα ξύλα όμως κάτι άλλο υπάρχει το όποιο δεν μπορώ να το διακρίνω καλά.

Άστρωτος βυθός εννοεί ο tsala οτι είναι φρεσκος χωρίς βιολογία και ίσως δημιουργήσει πρόβλημα στα cory.Για να βοηθήσεις

την κατάσταση μπορείς να τον μπολιάσεις σπάζοντας και φυτεύοντας 2-3 κομμάτια siporax από κάποιο παλιό φίλτρο.

Για το πρωτο ειναι λογικο αυτο.

Αν βαλεις σε καινουργιο ( γυαλα ) ακομα και στρωμενο βυθο απο αλλο ενυδρειο, στρωμενο φιλτρο, ξυλα καινουργια, φυτα νεα, παλει θα σου βγαλει

αλγη.

Για το δευτερο, Βασιλη δεν το γνωριζα αυτο!

Πως ομως ενα, δυο, τρια κοματια θα σου μπολιασουν ολο το βυθο?

Δεν με καταλαβες...

Εννοω πολλα τα ψαρια για νεο ενυδρειο, με ευθραυστη την βιολογια του ακομα..

Δεν λεω οτι ειναι πολλα τα ψαρια για τα λιτρα σου.. σιγουρα θα βαλεις κι αλλα αργοτερα..

Αυτην τη στιγμη, εγω δεν θα εβαζα πανω απο 1-2 ψαρια και σταδιακα θα ανεβαζα τον αριθμο τους..

Sorry για την αμμωνια.. νομιζα μετρησες μεγαλυτερη απο 0,25 στο τεστ, παντως με 0 νιτρικα και χωρις καθολου φυτα.. δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι εστρωσε πληρως και ακομα κι αυτος ο αριθμος των ψαριων (και αναλογα τα ταισματα) , μπορει να τα φερει τουμπα.

Οσο για τα κορυ, θεωρειται οτι ειναι ασφαλεστερα σε εναν ωριμο βυθο (που τρεχει δηλαδη καποιους μηνες με αλλα ψαρια) .. ο βυθος αναπτυσσει διαφορους μικροοργανισμους ,βακτηρια κλπ.

Λεγεται πως σε αστρωτο βυθο τα κορυς μπορεις ευκολα να τα χασεις απο ασθενειες.

Πολλοι δεν ειχαν προβλημα, αλλοι ειχαν... δεν ειναι κατι βεβαιο οτι θα συμβει.. απλα για να ειμαστε κι εμεις σιγουροι ,καλο ειναι να μην τα βαζουμε σε νεο βυθο.

Ριξε μια ματια κι εδω εαν θελεις..

Υ.Γ Παρασκευα, δεν χρειαζεται να τα "παιρνεις" , δεν σου απανταω για να στο παιξω εξυπνος, αλλα για να βοηθησω (αν μπορω) ... δεν εχω σκοπο να λογομαχησω με κανεναν..

Αγορινα μην ξεχνας οτι ειναι 240 λιτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

Για το δευτερο, Βασιλη δεν το γνωριζα αυτο!

Πως ομως ενα, δυο, τρια κοματια θα σου μπολιασουν ολο το βυθο?

...

Φιλαράκι τρελλό welcome back και καλό χειμώνα :D

Σπας,σκορπίζεις και θάβεις . . .

Ο αριθμός είναι σχετικός και φυσικά ο καθένας μπορεί να κρίνει μόνος του πόσα χρειάζεται να χρησιμοποιήσει αναλόγος το μέγεθος του ενυδρείου του. . .

Με τον παραπάνω τρόπο δεν θα έχουμε ταχύτερη αποίκηση του βυθού??

Για να μπολιάσεις φίλτρο χρησιμοποιείς παραπάνω ??

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι τρελλό welcome back και καλό χειμώνα :D

Σπας,σκορπίζεις και θάβεις . . .

Ο αριθμός είναι σχετικός και φυσικά ο καθένας μπορεί να κρίνει μόνος του πόσα χρειάζεται να χρησιμοποιήσει αναλόγος το μέγεθος του ενυδρείου του. . .

Με τον παραπάνω τρόπο δεν θα έχουμε ταχύτερη αποίκηση του βυθού??

Για να μπολιάσεις φίλτρο χρησιμοποιείς παραπάνω ??

Το φιλτρο ειναι τελειως διαφορετικο, γιατι εχουμε τη ροη αναμεσα του και ετσι γινεται η μεταφορα τους.

Στο βυθο δεν υπαρχει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις ακουσει για μπολιασμα βυθου με πχ 1-2 κουταλιες χαλικι η αμμο απο τον ¨παλιο¨??!

Στην ουσια το ιδιοπραγμα δεν κανουμε?

Ποσο μαλιστα αν χρησιμοποιησουμε το siporax που εχει μεγαλυτερη αποικηση. . .

Edittttt

Σκεψου το και αλλιως . . .

Οι θαλασσινοι τι κανουν βαζοντας ζωντανο και νεκρο αραγωνιτη??

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Αρα στην περιπτωση αυτη, εχουμε μια παρα πολυ καλη λυση. Ωστε σε ενα καινουργειο ενυδρειο ( αν εχουμε και αλλο ) να μπολιασουμε

και το βυθο του η να προτινουμε σε φιλο χομπιστα ( νεο ) οχι μονο μονο μπολι για το φιλτρο αλλα και μπολι απο βυθο να παρει ( απο αλλο

χομπιστα ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...