Jump to content

Άλγη;


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Τι λετε αγορια; Βασιλη το εχεις δοκιμασει;

Βεβαια μαλλον ρωταω και δεν ξερω αν υπαρχει απαντηση. Πως μπορουμε να καταλαβουμε αν εστρωσε ο βυθος; Δεν ξερω μαλλον το παμε με την λογικη,ετσι ; Εννοω δν θα δουμε καποια εμφανη αλλαγη στο βυθο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει και φυσικά εμφανή σημάδια δεν πρόκειται να φανούν.

Είναι μεθόδοι που έχω διαβασει όμως εδώ μέσα από εμπειρότατους χομπίστες και μάλιστα και σε γαριδάδικα.

Άλλωστε επειδή και εγώ είμαι σε φάση αλλαγής βυθού σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω παρόμοια μέθοδο. . .

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει και φυσικά εμφανή σημάδια δεν πρόκειται να φανούν.

Είναι μεθόδοι που έχω διαβασει όμως εδώ μέσα από εμπειρότατους χομπίστες και μάλιστα και σε γαριδάδικα.

Άλλωστε επειδή και εγώ είμαι σε φάση αλλαγής βυθού σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω παρόμοια μέθοδο. . .

Παντως κακο δεν θα κανει....
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε αγορια; Βασιλη το εχεις δοκιμασει;

Βεβαια μαλλον ρωταω και δεν ξερω αν υπαρχει απαντηση. Πως μπορουμε να καταλαβουμε αν εστρωσε ο βυθος; Δεν ξερω μαλλον το παμε με την λογικη,ετσι ; Εννοω δν θα δουμε καποια εμφανη αλλαγη στο βυθο...

Ακριβως Παρασκευα!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχει πολυ πλακα. Για αλλου ξεκινησα το θεμα, αλλου καταληξαμε:)

Link to comment
Share on other sites

Εκτος του θεματος που ανοιξες ( και πιστευω σου λυθηκαν οι αποριες ), ολοι πιστευω μαθαμε κατι παραπανω αναπτυσσοντας το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε αγορια; Βασιλη το εχεις δοκιμασει;

Βεβαια μαλλον ρωταω και δεν ξερω αν υπαρχει απαντηση. Πως μπορουμε να καταλαβουμε αν εστρωσε ο βυθος; Δεν ξερω μαλλον το παμε με την λογικη,ετσι ; Εννοω δν θα δουμε καποια εμφανη αλλαγη στο βυθο...

Οταν πιασει βρωμια μονο τοτε ειμαστε σιγουροι οτι εχουμε ενα στρωμένο βυθο...

Για να στρωθει ενα βυθος, να αναπτυχθουν μικροοργανισμοι σε αυτον θελει ενα διαστημα 3-5 μήνες εξαρταται το ενυδρειο.

Μπορουμε να τον μπολιασουμε ωστε να το κανουμε γρηγοροτερα , βαζωντας χαλίκι απο στρωμενο ενυδρειο.

Το αλλο που κανω εγω ειναι να τραβάω με συριγγα την βρωμια απο τον παλιο βυθο και να την βάζω στο καινουριο βυθο.

Για το bacterial bloom οπου και εχεις, δοκιμασε να μπολιασεις ξανα το φίλτρο...

Link to comment
Share on other sites

Οταν πιασει βρωμια μονο τοτε ειμαστε σιγουροι οτι εχουμε ενα στρωμένο βυθο...

Για να στρωθει ενα βυθος, να αναπτυχθουν μικροοργανισμοι σε αυτον θελει ενα διαστημα 3-5 μήνες εξαρταται το ενυδρειο.

Μπορουμε να τον μπολιασουμε ωστε να το κανουμε γρηγοροτερα , βαζωντας χαλίκι απο στρωμενο ενυδρειο.

Το αλλο που κανω εγω ειναι να τραβάω με συριγγα την βρωμια απο τον παλιο βυθο και να την βάζω στο καινουριο βυθο.

Για το bacterial bloom οπου και εχεις, δοκιμασε να μπολιασεις ξανα το φίλτρο...

Νικο αυτο λεει περιπου και ο Βασιλης.

Αρα ειναι δοκιμασμενη μεθοδος!

Θα την προτειναμε γενικα?

Link to comment
Share on other sites

Νικο αυτο λεει περιπου και ο Βασιλης.

Αρα ειναι δοκιμασμενη μεθοδος!

Θα την προτειναμε γενικα?

Υπερ - δοκιμασμενη μέθοδος!

Ειδικά σε όσους συντηρούν γαρίδες...και "βιάζονται"

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δεν ξεχνω τα λιτρα.. οι ροδοστομοι και μονο θα ηταν αρκετοι για αρχη..

Παρασκευα, οπως ειπα ελεγχε τις μετρησεις, γιατι η τυρφη στο βαρελι ισως βγαλει αμμωνια, την οποια ριχνεις στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δεν ξεχνω τα λιτρα.. οι ροδοστομοι και μονο θα ηταν αρκετοι για αρχη..

Παρασκευα, οπως ειπα ελεγχε τις μετρησεις, γιατι η τυρφη στο βαρελι ισως βγαλει αμμωνια, την οποια ριχνεις στο ενυδρειο.

Τελικα το θεμα του Παρασκευα το εχουμε κανει λιγο, αλλα εχουν αναφερθει καποιες ενδιαφερουσες ανατροπες.

Σε πολλα θεματα που εχει αναφερθει η χρηση τις τυρφης ( προετοιμασια ) σε βαρελι, δεν εχει γινει αναφορα γι αυτο.

Υπαρχει κι αυτος ο παραγων?

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει Δημητρη...

υπαρχει αυτο το ενδεχομενο.. φυσικα δεν μπορει να προκαλεσει κανενα προβλημα σε ωριμο ενυδρειο..

Δεν ξερω ομως τι μπορει να κανει σε νεοστημενο..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω υπ' όψιν μου το άρθρο για την τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ επι τη ευκαιρία το ξαναδιάβασα και εγώ. Καλό μου έκανε τελικά :calm:.

Θα προτείνατε λοιπόν να γίνεται αλλαγή όχι με την τύρφη κτλ μέχρι να ωριμάσει κάπως το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...