Jump to content

Θέλω Τα ''φωτα'' Σας


ina

Recommended Posts

εχω πεχα 7 στο ενυδρειο και οχι πεχα βρυσης.καθε δισκος θελει 60 λιτρα αν διαβασεις στο ιντερνετ.το καραβι ακαταλληλο για ποιο λογο?Ειναι κρυψωνα.δεν ειναι απλως διακοσμητικο!!Στο ιδιο ενυδρειο ειχα φιλοξενησει 4 δισκους και ειχα και γεννα..Ελπιζω να σας καλυψα

Έγινε επεξεργασία - ina
Link to comment
Share on other sites

εχω πεχα 7 στο ενυδρειο και οχι πεχα βρυσης.καθε δισκος θελει 60 λιτρα αν διαβασεις στο ιντερνετ.το καραβι ακαταλληλο για ποιο λογο?Ειναι κρυψωνα.δεν ειναι απλως διακοσμητικο!!Στο ιδιο ενυδρειο ειχα φιλοξενησει 4 δισκους και ειχα και γεννα..Ελπιζω να σας καλυψα

Καλημερα. Ειμαι σίγουρος πως στο ιντερνετ, εκτος απο τα λιτρα και pH, αναφερει κι αλλα πράγματα για τους δισκους, οπως ο ελαχιστος αριθμός που πρεπει να ειναι, η διαμορφωση του ενυδρείου κλπ

Μην στεκομαστε μονο σε οτι μας "συμφερει"

Θεωρω πως ολοι μας, ειμαστε εδω με σκοπο να μαθουμε εστω κατι περισσοτερο για το χομπι

Και πως παντα θα υπαρχει καποιος ο οποίος κυριως λογω εμπειριας θα μπορει να μας επισημανει καποια απο τα λαθη μας

Οφειλουμε να ακούμε, να φιλτραρουμε όσα ακουμε και να παιρνουμε την τελικη αποφαση, παντα με γνωμονα το καλο των ψαριών μας

Με φιλική διαθεση ολα τα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

ινα εχω "βγαλει" τα ματια μου στο διαβασμα και τα "βγαζω" ακομα, πιστεψε με.. δεν αναφερομαι σε δισκους, αλλα γενικα.

Τα τα min λιτρα ανα ψαρι αναφερονται για ενα "σωστο" ενυδρειο που μπορει να φιλοξενισει το εκαστοτε ειδος ψαριου...

Δεν σημαινει οτι επειδη ο δισκος προτεινεται για 60 λιτρα / ψαρι μπορουμε να βαλουμε 2 σε 120 λιτρα..

Δεν σημαινει οτι επειδη το χρυσοψαρο προτεινεται για 30 λιτρα / ψαρι μπορουμε να βαλουμε 2 σε 60 λιτρα.

Δεν σημαινει οτι επειδη το αγγελοψαρο προτεινεται για 40λιτρα / ψαρι μπορουμε να βαλουμε 2 σε 80λιτρα

ολα εχουν τις αναγκες τους, διαφορετικες το ενα απο το αλλο και πρεπει να κοιταμε αρχικα το μικροτερο ενυδρειο ,με τις καταλληλες διαστασεις που μπορει να ειναι βιωσιμο γι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καθε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη,αλλα οχι μιζερες απαντησεις (γιατι αραγε?) καποιων του τυπου ''και να ηταν το καραβι το μονο προβλημα'' και μετα να μην αιτιολογει την αποψη του ;) . Οσο για το νερο ολες οι μετρησεις ειναι αριστες.. Εχω μαθει να ακουω αλλα προσβολες δεν θα δεχτω ποτε.2 φωτο εβαλα και το κανατε κυπριακο.Εδω ειμαστε για να ανταλλαζουμε γνωμες,αποψεις,και συμβουλες!Το κεφι μου κανω με το ενυδρειο.Και απο τη στιγμη που οι δισκοι ειναι κομπλε και τα νερα αριστα δεν βρισκω τον λογο να μιλατε ορισμενοι με τετοιο τροπο.εχω διαβασει πολλα για τους δισκους.Δεν παω στα τυφλα.

Link to comment
Share on other sites

Καθε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη,αλλα οχι μιζερες απαντησεις (γιατι αραγε?) καποιων του τυπου ''και να ηταν το καραβι το μονο προβλημα'' και μετα να μην αιτιολογει την αποψη του ;) . Οσο για το νερο ολες οι μετρησεις ειναι αριστες.. Εχω μαθει να ακουω αλλα προσβολες δεν θα δεχτω ποτε.2 φωτο εβαλα και το κανατε κυπριακο.Εδω ειμαστε για να ανταλλαζουμε γνωμες,αποψεις,και συμβουλες!Το κεφι μου κανω με το ενυδρειο.Και απο τη στιγμη που οι δισκοι ειναι κομπλε και τα νερα αριστα δεν βρισκω τον λογο να μιλατε ορισμενοι με τετοιο τροπο.εχω διαβασει πολλα για τους δισκους.Δεν παω στα τυφλα.

Ακριβως αυτο!

Οταν ομως τα παιδεια σου αναφερουν ( αποψη - συμβουλη ) για το καραβι, δεν τη δεχεσε και τους αναφερεις

( τι εχει το καραβι ).

Δεν ειναι προσβολη να σου πει ο καθεις τη γνωμη του κατα τα δικα του κρητηρια. Το αν θα την δεχθει η πραξει

ο αλλος ειναι ενας αλλος παραγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Το καραβι εχει τρυπες για να μπαινουν μεσα τα ψαρια..Γιατι να βαλω ριζες απ τη στιγμη που δεν βρισκω σχεδια που να μου αρεσουν και αφου τα ψαρια μπορουν να κρυφτουν?μην μου πειτε για το φυσικο τους περιβαλλον απο τη στιγμη που ειναι γεννημενα στην αιχμαλωσια γιατι ετσι δεν θα πρεπε να εχω ουτε καν φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μεγαλωσουν θα περνανε?

Σου ευχομαι καλη συνεχεια σε οτι κι αν αποφασισεις!

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που εβαλες φωτο και περιμενεις την αποψη μας πρεπει να καταλαβεις οτι θα υπαρχουν και αρνητικα σχολια. Θα ηθελες να σου πουμε μπραβο και οτι ειναι τελειω και σωστο ενω στην πραγματικοτητα υπαρχουν καποια πραγματα που ειναι λαθος και θελουν βελτιωση;;

Και δεν νομιζω να ειναι τυχαιο που σου ειπαμε ολοι για το καραβι.

Αλλα η αποφαση ειναι δικη σου.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Αναφερθηκα σε συγκεκριμενο σχολιο του cracydiver ο οποιος δεν μου λεει τι αλλο προβλημα εχει το ενυδρειο(χωρις να το εχει δει απο κοντα)και σχολιαζει χωρις τεκμηριωση!!!Το ενυδρειο τρεχει μονο 48 ωρες αν λεει κατι αυτο...! Το σαββατοκυριακο θα μπει το eheim 2217 και οπως ξανα ειπα οταν βρω ριζες που να μου αρεσουν ή αν μου πει καποιος απο τι δεντρο μπορω να βαλω ριζες το καραβι θα φυγει.Το ξανα ρωτησα βεβαια και απαντηση δεν πηρα απο κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

Ριζουλες εκτος απο τις ενυδρειακες ανετα μπορεις να βαλεις αμπελι η πλατανι, μετα απο την καταλληλη προετοιμασια βεβαια. Καποι υπαρχει συζητηση και λινκ εδω μεσα για τα ξυλα αλλα ειμαι απο κιν.και δεν μπορω να το βαλω. Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ολα ειναι σχετικες εννοιες,και το ωραιο η ασχημο ειναι υποκειμενικο,βαλτε στην κοπελα φωτο απο βιοτοπικα ενυδρεια να δει και εαν της αρεσει να αλλαξει το καραβι,αν της αρεσει ομως το καραβι,δεν βρισκω τον λογο να ειρωνευομαστε με <στιλ >και ειδικα σε καποιον που μας ζητα βοηθεια απο την αρχη.Και το καραβι εχει και αυτο το νοημα του.Ολοιμας θελουμε τον χρονο μας για να καταλαβουμε καποια πραγματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον κιχλιδατο και θελω να προσθεσω οτι οταν καποιος ανθρωπος ειναι "δυσκολος" και ομως θελουμε να βοηθησουμε, οφειλουμε να προσαρμοστουμε στις οποιες δυσκολιες συννενοησης μαζι του. Ισως να χρειαστει να του εξηγησουμε καποια πραματα και 2 και 3 φορες. Απ'οτι φανηκε η κοπελα στην αρχη δεν ηθελε να βγαλει το καραβι. Αλλα η γνωμη της μπορει να αλλαξει με τα σωστα επιχειρηματα.

Λοιπον στο θεμα. Συμφωνω μετα παιδια κι εγω οτι το καραβακι σου ειναι ακαταλληλο για ενυδρειο. Μπορει να σου αρεσει αλλα πρεπει να σκεφτεις οτι οι δισκοι ειναι υπερευαισθητα ψαρακια και η οποιαδηποτε μεταβολη μπορει να τα επιρεασει. Το καραβακι σου μπορει να βγαλει οποιαδηποτε τοξικη ουσια στο νερο ακομη και αν το εχεις πλυνει πολυ καλα. Για το νερο σου συμφωνω μαζι σου και δεν ειμαι απολυτος στο οτι πρεπει να κατεβει πολυ το ph απο τη στιγμη που πρεπει να ειναι δισκοι εκτροφειου. Θα ηταν σωστο ομως να ειναι μαλακο. Τι σκληροτητα εχεις ? Επισης κανε μια αναζητηση στο google να δεις τα βιοτοπικα ενυδρεια για δισκους. Μπορει να σου αρεσουν πολυ. Μια αφισα πχ με ξυλα και πετρες, φυλλα καταπα στο βυθο και κανα δυο ριζες να κρεμονται απο την επιφανεια και πιστευω οτι το ενυδρειο σου θα μπορουσε να κλεψει τις εντυπωσεις. Αμα εινακ ζευγαρι οι δισκοι σου καλως. Δε πρεπει να βαλεις αλλους ομως. Ποσα λιτρα ειναι ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To καραβι ( ουτε ο τιτανικος να ηταν με τοση συζητηση γι αυτο) το εχω 5 χρονια στο ενυδρειο και τοξικη ουσια δεν εχει βγαλει.Δηλαδη στα τοσα χρονια δεν εχω δει καποια μεταβολη στις μετρησεις του νερου ή στη ζωη των ψαριων.Το ph το εχω στο 7.Εχω δει ενυδρεια οπως μου λες el_mac και ορισμενα μου αρεσαν..Απλα θελω να βρω ριζες που να μου αρεσουν και να μπορουν να δημιουργηθουν κρυψωνες για τα ψαρια.τα καθαρα λιτρα ειναι 200 .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι διαπιστομενο ζευγαρακι οι δισκοι σου ? Απλα θελω να σου πω οτι ειναι πιο ομορφο τουλαχιστο για μενα να εχεις φτιαξει ενα ομορφο περιβαλλον για τα ψαρακια σου με φυσικα υλικα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι τοσο τυχερη και μου βγουν και αυτοι ζευγαρι.. http://www.aquazone.gr/forums/topic/49643-aoaa-aeeoeui/

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν καλυτερη επιλογη να ψαξεις για ενα ζευγαρακι. Δηλαδη να δωσεις το ενα εαν χρειαστει και να παρεις αλλον. Αλλιως μπορει να δεις μεγαλη επιθετικοτητα και πολυ στρες επειδη λειπει το κοπαδι με αρχηγο κλπ κλπ... Θεωρω οτι η επιλογη δισκου γινεται με βαση τις συμπεριφορες αυτου του ιδιαιτερου ψαριου. Δηλαδη θελω να πω οτι δεν υπαρχει λογος να επιλεξει καποιος δισκους απο τη στιγμη που δεν εχει το καταλληλο περιβαλον και δεν εχει μια ομαδα τουλαχιστο 8 ατομων. Το προσπερναμε αυτο. :)

Εαν καταφερεις να τα κανεις τελικα ζευγαρι καλο θα ηταν να προσθεσεις και μερικα αλλα ψαρακια που ταιριαζουν με τους δισκους σου. Μη ξεχνας οτι οι δισκοι σου μολις δουν κρυψωνες με ριζες κλπ ειναι πολυ πιθανο να αρχισουν να γεννανε αμεσως. Βεβαια παιζουν και αλλα πραγματα ρολο σε συτο. Οπως καταλαβαινεις θα σκασω αμα δε βγει εκεινο το καραβι απο εκει μεσα :) :)

Εχεις ενα ενυδρειο με μεγαλες προοπτικες. Γι'αυτο καθομαι και σε πρηζω. Μπορεις να φτιαξεις κατι πραγματικα καλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Πως εχω πολλες προοπτικες αφου ολοι μου λετε οτι εχω λιγα λιτρα ?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα. Εχεις λιγα λιτρα για ομαδα δισκων. Οσο καλες συνθηκες και εαν τους προσφερεις σε αυτα τα λιτρα θα χασεις την μαγεια της ομαδας που θα μπορουσες να δεις. Η αμεσως επομενη επιλογη αφου θες να ασχοληθεις με δισκους ειναι να εχεις ενα ζευγαρι. Η γεννες για μενα σε ενα πολυ ωραιο φυσικο βιοτοπο ειναι ολα τα λεφτα. Αρα το ενυδρειο σου ΕΧΕΙ προοπτικες. Το θεμα ειναι ποσο μπορεις να ακουσεις τη συμβουλη αλλων που στη τελικη να σε βοηθησουν μονο θελουν. Δεν εχουν καποιο προσωπικο οφελος. :)

Επισης οταν μιλαμε για προοπτικες δεν χρειαζεται απαραιτητα να ειναι σε αυτες οι δισκοι.....

Καλη τυχη σε οτι και εαν αποφασισεις να κανεις. Οι εμπειροι του forum ειμαι σιγουρος οτι θα σε βοηθησουν σε οτι χρειαστεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο ειμαστε εδω για να βοηθαει ο ενας τον αλλο.Αλλά οπως ειδες καποιοι αφησαν την μπιχτες σου και την μιζερια τους στο θεμα και μετα την εκαναν με ελαφρα.......

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο ειμαστε εδω για να βοηθαει ο ενας τον αλλο.Αλλά οπως ειδες καποιοι αφησαν την μπιχτες σου και την μιζερια τους στο θεμα και μετα την εκαναν με ελαφρα.......

Όταν κατι με ενοχλεί - προχωράω παρακάτω και το προσπερνάω!

Προσπάθησε να χαρεις το χόμπι και τα ψαρια σου - με ή χωρίς καράβια

Καμια φορά λιγα θελουμε να πουμε και πολλα γραφουμε ή πολλά θέλουμε να πουμε και λιγα γραφουμε

Απ αυτα που ειπώθηκαν, κράτα αυτά που εσύ θεωρείς χρησιμα...και άσε τα υπόλοιπα

ΥΓ : Τη δεκαετία του 80, ειχε τρομερό σουξέ ο βατραχάνθρωπος που εβγαζε φυσαλίδες!!! (πλάκα κανω, μην αρχίσεις να ψάχνεις που θα τον βρεις!!!)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερεις στα λιτρα σου.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/82252-aadheoaaeioo-oi-240-iio-iaa-aeeoeioo/

Μεχρι προτινος ειχε μεσα 8 δισκους.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

θα ψαξω για βατραχανθρωπο :bow::lolu: :lolu: :lolu:

Link to comment
Share on other sites

ινα τωρα ειδα τα ποστ.δεν μπηκα τελευταια στο φορουμ.

να τα παρουμε απο την αρχη.

οι δισκοι πανε κοπαδι.κ οταν λεμε κοπαδι εννοουμε 10 ψαρια.μπαινουν στο ενυδρειο σου?οχι.

οι δισκοι ειδικα οι μικροι θελουν ακομα κ 6 φορες την ημερα ταισμα.αλλιως θα μεινουν πισω σε αναπτυξη κ θα αρχισουν αλλου ειδους προβληματα.

με τετοια συχνοτητα ταισματων το νερο σου θα γινεται βουρκος.εχεις την απαιτουμενη φιλτρανση.καθως κ την ορεξη για αλλαγες νερου οσο συχνα χρειαζεται?

το καραβι λες οτι δεν εβγαλε τοξικα.εκανες καποιου ειδους χημικη αναλυση στο νερο σου κ εισαι τοσο σιγουρη?

εδω ημαστε για να σε αποτρεψουμε απο μελλοντικα προβληματα που ειναι βεβαιο οτι θα παρουσιαστουν αν προχωρησεις ως εχει.

ελπιζω να σε βοηθησα κ να μη μου κρατας κακια.

Link to comment
Share on other sites

σημερα μπαινει το εξωτερικο 2217.κανω αλλαγες αφου πρωτα ριξω το πεχα στο 7.οχι αναλυσεις δεν εχω κανει αλλα οσα χρονια εχω το καραβι με ψαρια δεν μου εχουν παρουσιασει ασθενεια ουτε καποια διαφορα στην συμπεριφορα τους.το καραβι αγοραστηκε απο ενυδρειακο μαγαζι στα βορεια προαστεια.λογικα απ οσο μπορω να φανταστω το υλικο θα ειναι καταλληλο για ψαρια. οσο για τα 10 ψαρια που μου λες, οταν φτιαξω το ενυδρειο που θελω (DIY) εκει θα μπουν και 10 και 20 ψαρια.αλλα τωρα οχι.οπως εχω ξανα πει τοσα χρονια το κεφι μου κανω δεν θα γινω 'ψειρας΄ για το ενυδρειο γιατι ως τωρα στα τοσα χρονια δεν εχω χασει ποτε δισκο και ισα ισα που μου εχουν γεννησει στο παρελθον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...