Jump to content

Θέλω Τα ''φωτα'' Σας


ina

Recommended Posts

Χαχαχαχα υπηρχαν τοτε ενυδρεια ? :lolu:

Υπήρχαν... και μάλιστα με αναπαραγωγές δίσκων.- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαριτολογωντας το ειπα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα εν μέρη... κι εγώ φιλικά απάντησα.... για ενημέρωση.

Ελπίζω να μου επιτρέψεις να σου δώσω επίσης μια (φιλική φυσικά) συμβουλή (αν και έχω αποφύγει εξ' αρχής να εμπλακώ... παρά τις πολλές ανακρίβειες που έχουν γραφτεί))... οι δίσκοι και οι απαιτήσεις τους έχουν τον πρώτο λόγο... όχι το γούστο μας.

ΑΝ φυσικά μιλάμε με γνώμονα την ζωοφιλία (την οποία προσωπικά θεωρώ δεδομένη απ' όσους ασχολούνται με το χόμπι).- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα οι περισσοτεροι μου επιτιθεστε εδω μεσα..επειδη δεν γραφω συνεχεια δεν σημαινει και πως ειμαι ασχετη..Πιστευω πως εχω αιτιολογησει την απαντηση μου πολλακις γι αυτο το δυσμοιρο καραβι. θα ξανα πω παλι οτι οταν βρω τις ριζες που μου αρεσουν θα το βγαλω.ολες οι συμβουλες ειναι ευπροσδεκτες αλλα οχι η ειρωνια και να λεγεται πλαγιως οτι απο τυχη εχω γεννες κ απο τυχη ζουνε τα ψαρια τοσα χρονια

Έγινε επεξεργασία - ina
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα οι περισσοτεροι μου επιτιθεστε εδω μεσα..επειδη δεν γραφω συνεχεια δεν σημαινει και πως ειμαι ασχετη..Πιστευω πως εχω αιτιολογησει την απαντηση μου πολλακις γι αυτο το δυσμοιρο καραβι. θα ξανα πω παλι οτι οταν βρω τις ριζες που μου αρεσουν θα το βγαλω.ολες οι συμβουλες ειναι ευπροσδεκτες αλλα οχι η ειρωνια και να λεγεται πλαγιως οτι απο τυχη εχω γεννες κ απο τυχη ζουνε τα ψαρια τοσα χρονια

Ευχομαι τα καλητερα για το ενυδρειο σου φιλη ina..

Σου λέω με σιγουρια οτι κανένα απο τα παιδιά δεν σου κανει καποια επίθεση,ολη σκοπό εχουν να σε βοηθήσουν με το ενυδρείο και τα ψαράκια σου...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς την απάντηση μου... επίθεση; ΑΝ δηλαδή διαβάσεις κάποιο παλιότερο μήνυμα μου... τι θα μπορούσες να γράψεις (όσοι το γνωρίζουν... καταλαβαίνουν);

Τα ψάρια που έχεις πάντως στην φωτογραφία... ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να είναι 7 ετών... σε καμία των περιπτώσεων.

Το ότι γέννησαν... σε μένα προσωπικά ΔΕΝ έχει να πει κάτι... είναι όμως ομολογουμένως εκπληκτική εμπειρία.-

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία παιδιά τα φωτα σας, ζήτησε η γυναίκα! Ίνα παρε γνώμες απο παντού κ στο τέλος κανεις αυτό που θελεις! Εγω εχω ενα φυτεμένο 60 με εναν μονομαχο 6 danio k θα βαλω κ 6 cory panda! Μια χαρα συνυπάρχουν τα δικα μ! Κοπαδακι ο μονομάχος με τα danio!! ( ισως ειναι λιγο gay ο δικος μ γιατι δεν ασχολείται καθολου μαζι τους)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες tsakozzz ετοιμασου :lolu:

εγω επιμενω οτι αν τα νερα ειναι οκ ολα μεγαλωνουν οχι απλα ζουν οπως αναφερθηκε

Link to comment
Share on other sites

discus fan οι δισκοι μου ειναι μηνων. ειχα στο παρελθον αλλους που τους εδωσα και εβαλα κιχλιδες στο ενυδρειο αλλα δεν με εντυπωσιασαν και ξανα γυρισα στους δισκους με αυτους τους δυο.

Έγινε επεξεργασία - ina
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα οι περισσοτεροι μου επιτιθεστε εδω μεσα..επειδη δεν γραφω συνεχεια δεν σημαινει και πως ειμαι ασχετη..Πιστευω πως εχω αιτιολογησει την απαντηση μου πολλακις γι αυτο το δυσμοιρο καραβι. θα ξανα πω παλι οτι οταν βρω τις ριζες που μου αρεσουν θα το βγαλω.ολες οι συμβουλες ειναι ευπροσδεκτες αλλα οχι η ειρωνια και να λεγεται πλαγιως οτι απο τυχη εχω γεννες κ απο τυχη ζουνε τα ψαρια τοσα χρονια

Μην θεωρείς επίθεση κάθε απάντηση που έρχεται σε αντίθεση με όσα θες να ακούσεις.

Ουτε η ενασχόληση με το χόμπι για χρονια μας κάνει ειδικούς και γνώστες! Προσωπικά ούτε τις γέννες τις θεωρώ ένδειξη γνώσεων ούτε το γεγονός πως κάποιος συντηρεί ψάρια για χρόνια...τον κάνει καλό χομπίστα.

Εφόσον εκφράζουμε απόψεις σε κοινό φόρουμ, δεχόμαστε συμβουλές αλλά και κριτικές. Έχεις δίκιο για τις ειρωνίες, εάν κι εφόσον υπάρχουν - ισχύει όμως το "οταν κάνω χιουμορ, μπορεί να κάνει κι άλλος"

Καλώς ή κακώς το καράβι δεν κάνει για το ενυδρείο, καλώς ή κακώς τα χρυσόψαρα δεν ειναι ψάρια απεριορίστων αντοχών (αναφέρομαι σε άλλο θέμα), καλώς ή κακώς οι λίμνες πρέπει να έχουν συγκεκριμένο βάθος, καλώς ή κακώς κάθε ψάρι έχει ένα συγκεκριμένο προφιλ το οποίο οφείλουμε να προσπαθούμε να προσεγγίσουμε ως προς τις απαιτήσεις του, καλώς ή κακώς υπάρχουν και αντικειμενικά λάθη στο χόμπι...

@Discus Fan, καλύτερα να εμπλέκεσαι νωρίτερα όταν γράφονται (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) ανακρίβειες, γιατί κάνει καλό σε όλους μας να μαθαίνουμε. Νομίζω πως αυτός ειναι ο βασικός λόγος μπαίνουμε στο φόρουμ

@Ινα καλή συνέχεια από μένα με τα ψάρια και τα ενυδρεία σου (και το εννοω).

Εύχομαι στην πορεία να αναθεωρήσεις κάποιες από τις απόψεις σου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι σε κανει καλο χομπιστα λοιπον;

Έγινε επεξεργασία - ina
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία παιδιά τα φωτα σας, ζήτησε η γυναίκα! Ίνα παρε γνώμες απο παντού κ στο τέλος κανεις αυτό που θελεις! Εγω εχω ενα φυτεμένο 60 με εναν μονομαχο 6 danio k θα βαλω κ 6 cory panda! Μια χαρα συνυπάρχουν τα δικα μ! Κοπαδακι ο μονομάχος με τα danio!! ( ισως ειναι λιγο gay ο δικος μ γιατι δεν ασχολείται καθολου μαζι τους)

Συγνώμη που παρεμβαίνω , αλλά με το εμβαδόν του βυθού που έχουν τα 60 λίτρα και αυτό που έχει μείνει από τα φυτά που έχεις βάλει . δεν θα το επιχειρούσα.

Link to comment
Share on other sites

discus fan οι δισκοι μου ειναι μηνων. ειχα στο παρελθον αλλους που τους εδωσα και εβαλα κιχλιδες στο ενυδρειο αλλα δεν με εντυπωσιασαν και ξανα γυρισα στους δισκους με αυτους τους δυο.

ina... ΔΕΝ προσπάθησα να έχω κάποια αντιπαράθεση ή διαμάχη μαζί σου.

Μια συμβουλή έδωσα... και μάλλον την πήρες στραβά.... προφανώς επειδή ενοχλήθηκες για το καραβάκι (στο οποίο ΔΕΝ αναφέρθηκα καν... παρότι συμφωνώ με όσα γράφτηκαν γι αυτό).

Έχεις κάνει λάθος στην επιλογή... στον αριθμό των ψαριών του ενυδρείου σου.

Ζευγάρι μπαίνουν οι δίσκοι μόνο όταν αυτό είναι εξακριβωμένο. Σε άλλη περίπτωση... έχουν ανάγκη από την ομάδα (κάτι που ΔΕΝ μπορείς να προσφέρεις επ' αόριστον σε αυτόν τον χώρο)... κάτι που πιθανώς θα γνωρίζεις, αν έχεις κάποια "εικόνα" του πως ζουν οι δίσκοι στο φυσικό τους περιβάλλον. Τα ψάρια σου ΔΕΝ είναι ακόμα σε ηλικία για αναπαραγωγή... και κατ' επέκταση έχουν διαφορετικές ανάγκες.

ΜΗΝ το θεωρήσεις υπεροψία... είμαι σε θέση να γνωρίζω την ηλικία των ψαριών σου (κάτι που πιθανότατα θα μπορείς κι εσύ να κάνεις στο μέλλον).

Εάν νομίζεις ότι θέλεις να σου παραθέσω τις απόψεις μου για να βελτιώσεις κάτι... να το κάνω ευχαρίστως. Αν είναι απλώς να γράφονται αντεπιχειρήματα... προσωπικά θα το αποφύγω.-

Link to comment
Share on other sites

Aληθεια δεν θελω να το συνεχισω..γνωριζω για τους δισκους αρκετα πραγματα..ουτε για αναπαραγωγη παω ουτε για ζευγαρι..

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα τότε να σταματήσουμε εδώ την κουβέντα... όμως...

Ουδείς αμφισβητεί τις γνώσεις σου και νομίζω ότι θα μπορούσες να τις εμπλουτίσεις ακόμα περισσότερο... ή να διδάξεις όσους ΔΕΝ γνωρίζουν όσα εσύ... κάτι παραπάνω. Από αυτό θα βγουν... κι άλλοι κερδισμένοι αργότερα.

Εκτός αυτού το πρόβλημα παραμένει... έχεις 2 δίσκους σε ένα ενυδρείο και είναι λάθος (για τους δίσκους)... επειδή ΔΕΝ είναι ζευγάρι.

Επ' αυτού προσωπικά θα ήθελα να τεκμηριώσεις λίγο την άποψη σου... διότι παραπάνω έγραψες για ζευγάρι και αναπαραγωγή (ασχέτως αν τώρα το αναιρείς)... έστω και σαν υποθετική διαδικασία. Άλλωστε όπως ήδη έχεις γράψει... τα ψάρια σου είχαν κάνει αυγά στο παρελθόν.... πιθανώς όμως χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Όπως και να έχει... να ξέρεις ότι η αναπαραγωγική διαδικασία των δίσκων είναι επίπονη/χρονοβόρα... και απαιτούνται ειδικές συνθήκες για να είναι επιτυχημένη (κάτι που ΔΕΝ μπορούν οι περισσότεροι να κάνουν).

Στα δικά σου χέρια πλέον το μέλλον... της κουβέντας που ξεκίνησες.-

ΥΓ. Εγώ μετά από 32 χρόνια συμβίωσης μαζί τους... ακόμα μαθαίνω.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον παρεξηγεις αυτα που γραφω..ποτε δεν ειχα σκοπο ουτε την αναπαραγωγη ουτε να εχω ζευγαρια δισκων.απλα ΕΤΥΧΕ χωρις να κανω κατι.οι γονοι επιβιωσαν αλλα οχι ολοι.ας το αφησουμε εδω λοιπον γιατι εχουμε εκ διαμετρου αντιθετες αποψεις..καλη συνεχεια.-

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κανει καλο χομπιστα λοιπον;

Πολλλά περισσότερα από απλή τύχη...

Θα συμφωνήσω πως επειδή έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις, για μένα το θέμα (και τα θέματα) κλείνει εδώ

Οι πιο πάνω ευχές, ισχύουν

Link to comment
Share on other sites

Η φίλη μας προτίμησε την σιωπή και είναι αναφέρετο δικαίωμα της. Προσωπικά θα ήθελα να στοιχειοθετήσει τις απόψεις της... όχι απλά να καταθέσει την... 7χρονη εμπειρία της, που συμπεριλαμβάνει τυχαία γέννα (όπως έγραψε).

Επειδή θα διαβάσουν κι άλλοι το θέμα στο μέλλον (και ΙΣΩΣ θελήσουν να ακολουθήσουν το παράδειγμα)... ΔΕΝ θα αφήσω ασχολίαστα πλέον, κάποια πράγματα που έγραψε.

1. Στο #21... Με απογοητευσατε με τα λιτρα..Εγω ηξερα οτι καθε δισκος θελει περιπου 40-60 με λιτρα.

Ναι... κάπως έτσι είναι... αλλά γιατί;

2. Στο #23... Σε αιχμαλωσια ειναι.Δεν γινεται να τρωνε 5 φορες την ημερα..Ειχα δισκους 7 χρονια και τους ταιζα 1-2 φορες την ημερα.

Φυσικά αυτό είναι τεράστιο λάθος. Οι δίσκοι τα'ί'ζονται ανάλογα με το μέγεθος. Τα μικρά δισκάκια από 8-10 φορές την μέρα (τουλάχιστον)... στα λίγο μεγαλύτερα φτάνουμε στις 6... και τους μεγάλους δίσκους πέφτουμε σταδιακά στις 3 ή και 4 φορές. Και πάντα ανάλογα με το αν υπάρχουν ειδικές συνθήκες (κατάσταση των ψαριών).

3. Στο #28... Προτεινεις συχνοτερη αλλαγη βιολογικου υλικου αν βαλω και αλλους δισκους?

Σε αυτό ΔΕΝ θα απαντήσω εγώ... ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.

4. Στο #30... Mετα το πλυσιμο πρεπει να ριχνω και βακτηρια?

Ισχύει... ότι στο προηγούμενο.

5. Στο #35... Κάνει την ερώτηση ο Antonium98...

Να ρωτησω κατι;;;
Λες οτι ειχες δισκους 7χρονια πως γινεται ομως να μην ξερεις καποια βασικα πραγματα;;

και παίρνει την απάντηση...

Γιατι δεν ασχολιομουν αρκετα..προσεχα να ειχα καλες συνθηκες νερου για τους δισκους και τιποτα παρα πανω..οσο ασχολιομουν με το ενυδρειο τοσο περισσοτερο κακο του εκανα.

6. Στο #59... Το ενυδρειο τρεχει μονο 48 ωρες αν λεει κατι αυτο.

Φυσικά και λέει... έχει μέσα μάλιστα και δίσκους!!!!!

7. Στο #79... βρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα οι περισσοτεροι μου επιτιθεστε εδω μεσα..επειδη δεν γραφω συνεχεια δεν σημαινει και πως ειμαι ασχετη.

Συ είπας... αλλά κοίτα και το #59.

ΔΕΝ μου βγαίνουν και τα "κουκιά"... 18 Οκτ. 2010 αυγά... ενυδρείο σε λειτουργία (σχεδόν) 2 χρόνια... διάλειμμα με άλλες κιχλίδες... έχουμε 15 Οκτ. 2014...αλλά.. ΔΕΝ πειράζει είναι το λιγότερο.

Θα μπορούσα να ασχοληθώ και με το καράβι (για το οποίο όμως γράφτηκε ότι υπάρχει πρόθεση να βγει) και την αγορά του από τα Βόρεια προάστεια (τα Νότια θα έχουν κάποιο θεματάκι φαντάζομαι. Να κάνω και λίγο χιούμορ γιατί πολύ βαριά μου βγήκε η όλη κατάσταση)... αλλά νομίζω ότι η ουσία είναι παρακάτω.

Θεωρώντας προσωπικά βασική αρχή του χόμπι... κάνω τα ΠΑΝΤΑ ώστε τα ψάρια μου, να νιώθουν σαν να βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον... κι ας γεννήθηκαν σε γυάλες (μιλάω για τους δίσκους εκτροφής... εν προκειμένω)... και έχοντας στην σκέψη μου ότι... το ενυδρείο αποτελεί μια μικρή αντιγραφή του φυσικού περιβάλλοντος... οπότε καραβάκια, αεροπλάνα, δύτες, πολύχρωμα χαλίκια... είναι έξω από το πλάνο... θα προσπαθούσα να βρω πληροφορίες για τον βιότοπο τους.

Το να υπάρχουν εκ' διαμέτρου αντίθετες απόψεις είναι απολύτως σεβαστό... η πραγματικότητα όμως είναι μια και αυτή η άποψη (κατ' εμέ)...

"οπως εχω ξανα πει τοσα χρονια το κεφι μου κανω δεν θα γινω 'ψειρας΄ για το ενυδρειο"

δείχνει το ενδιαφέρον του χομπίστα και τον σεβασμό του στα ζωντανά που φιλοξενεί.

Όταν αποφασίζεις να παίξεις τον ρόλο του Θεού στην ζωή κάποιων πλασμάτων (που ΔΕΝ τα ρώτησες αν συμφωνούν)... πρέπει να βάλεις μπροστά... τον καλύτερο εαυτό σου.

Ενημερωτικά οι δίσκοι ζουν μέχρι και 15 χρόνια (σε αιχμαλωσία).

Το ότι διαβάζει κάποιος διάφορα στο διαδίκτυο... ΔΕΝ σημαίνει ότι... πρέπει να ακυρώνει μονομιάς όσα θα διαβάσει σε ένα Ελληνικό forum. Άλλωστε αυτά που διάβασες... ΔΕΝ ξέρεις ποίος τα έγραψε ούτε τι και πως το ξέρει. Έχω διαβάσει τόσες ανακρίβειες όσο χρόνο ασχολούμαι με το διαδίκτυο (και είναι μόλις 5-6 χρόνια), που έχω φρίξει.

Το κεφι μου κανω με το ενυδρειο.Και απο τη στιγμη που οι δισκοι ειναι κομπλε και τα νερα αριστα δεν βρισκω τον λογο να μιλατε ορισμενοι με τετοιο τροπο.εχω διαβασει πολλα για τους δισκους.Δεν παω στα τυφλα.

Ο τρόπος ζωής του κάθε είδους είναι προκαθορισμένος στο DNA του και ΔΕΝ αλλάζει μονομιάς, επειδή μπήκε σε κατάσταση αιχμαλωσίας... κάποιες προσαρμογές κάνει. ΑΝ ένας άνθρωπος από την Γροιλανδία μεταφερθεί στην κεντρική Αφρική... ΔΕΝ θα γίνει μαύρος ούτε θα κάνει μαύρους απογόνους... θα καεί από τον ήλιο.

ΑΝ γνώριζες πως ακριβώς ζουν οι δίσκοι από την μέρα που γεννιούνται μέχρι να πεθάνουν... θα το καταλάβαινες.

Δυστυχώς λοιπόν... στα τυφλά πηγαίνεις ina... και θα μπορούσα να στο αιτιολογήσω... αλλά ΔΕΝ το θέλησες.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τωρα με κατατροπωσες.Παω να κλαψω.

Link to comment
Share on other sites

Mod note:

Θα παρακαλέσω να σταματήσει το θέμα εδώ.

Η συνέχεια δεν έχει να δώσει σε κανένα μας τίποτα περισσότερο παρά προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο λεω και εγω αλλα καποιοι επιμενουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aυτο λεω και εγω αλλα καποιοι επιμενουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Mod note:

Θα παρακαλέσω να σταματήσει το θέμα εδώ.

Η συνέχεια δεν έχει να δώσει σε κανένα μας τίποτα περισσότερο παρά προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Ευχαριστώ.

Χρήστο... από το παραπάνω κείμενο (μου) διαπιστώνεις την πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης ή την διάθεση διευκρινίσεων στα λάθη, που έχουν γίνει από την φίλη μας;

Θα προτιμούσα προσωπικά... να της τα είχε γράψει κάποιος mod. ΠΡΙΝ από μένα... εκτός ΑΝ έχεις εντοπίσει κάποιο λάθος στην τοποθέτηση μου... κάτι που θα ήθελα να ξέρω.

Ο καθένας κάνει ότι θέλει στο ενυδρείο του (κοίτα και το #82)... αλλά τουλάχιστον ας κάνουμε κάτι... να ΜΗΝ πάρει στο "λαιμό" του κι άλλους που θα τα διαβάσουν και θα τα θεωρήσουν σωστά (αφού ΔΕΝ θα υπάρχει αντίλογος).

Η ina ενοχλήθηκε που ΔΕΝ πήρε κάποιες απαντήσεις (#69)...

"Γι αυτο ειμαστε εδω για να βοηθαει ο ενας τον αλλο.Αλλά οπως ειδες καποιοι αφησαν την μπιχτες σου και την μιζερια τους στο θεμα και μετα την εκαναν με ελαφρα......"

Αλλά όταν με το κείμενο μου (νομίζω) σημείωσα τα λάθη της... απάντησε...

"Τωρα με κατατροπωσες.Παω να κλαψω."

Το θέμα έχει τίτλο... "Θέλω τα φώτα σας"... και προσπαθήσαμε (νομίζω) να τα δώσουμε.

Όταν κάποιος όμως ΔΕΝ έχει διάθεση να ακούσει (δικαίωμα του)... για μένα το θέμα έχει κλείσει ("την κάνω με ελαφρά"... κάποιοι άλλοι το έκαναν νωρίτερα... και μάλλον είχαν δίκιο).-

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Aυτο λεω και εγω αλλα καποιοι επιμενουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mod note:

Θα παρακαλέσω να σταματήσει το θέμα εδώ.

Η συνέχεια δεν έχει να δώσει σε κανένα μας τίποτα περισσότερο παρά προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Ευχαριστώ.

Χρηστο συγνωμη εδω θα συμφωνησω με το Νικο για την αποφυγη λαθων.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...