Jump to content

Γκαπι


stavros@20

Recommended Posts

Γεία σας θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις καταρχήν να πω για το ενυδρείο

120 λίτρα

χαλίκι άσπρο-καφέ-μαύρο

1 γκαπι 2 γκαπινες

1 φίλτρο HAILEA με βιολογικό υλικό (δεν ξέρω τον τύπο του φίλτρου παντός μου είπαν στο pet city οτι κάνει)

1 ερώτιση αρακά πως δείνουμε ωμό; - ,μαγειρεμένο;;

2 εχω σε ένα μικρό πλαστικό (ενυδρειάκι) 1 μικρό (3 εκ.) black moor μπορώ να τα βάλω μαζί ;;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τον αρακά τον βράζεις τον ξεφλουδίζεις και τον δίνεις. . .

Μην το αφήσεις πολλές ώρες μέσα στο ενυδρείο αν δεν τον φάνε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν καταλαβα καλα, αλλα τα χρυσοψαρα δεν ταιριαζουν με τα γκαπι.

Τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου ενω τα γκαπι ειναι τροπικα ψαρια. Βεβαια τα 120 λιτρα ειναι αρκετα και εχεις πολλες επιλογες σε ψαρια που θα μπορουσες να φιλοξενησεις.

Μπες στα προφιλ των ψαριων για να διαβασεις για τα γκαπι και στην κατηγορια των ψαριων κρυου νερου για τα χρυσοψαρα. (Γραφω απο ταμπλετ και δεν μου ειναι ευκολο να σου βαλω λινκ)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν καταλαβα καλα, αλλα τα χρυσοψαρα δεν ταιριαζουν με τα γκαπι.

Τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου ενω τα γκαπι ειναι τροπικα ψαρια. Βεβαια τα 120 λιτρα ειναι αρκετα και εχεις πολλες επιλογες σε ψαρια που θα μπορουσες να φιλοξενησεις.

Μπες στα προφιλ των ψαριων για να διαβασεις για τα γκαπι και στην κατηγορια των ψαριων κρυου νερου για τα χρυσοψαρα. (Γραφω απο ταμπλετ και δεν μου ειναι ευκολο να σου βαλω λινκ)...

Poecilia reticulata

Χρυσόψαρα

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις καταρχήν να πω για το ενυδρείο

120 λίτρα

χαλίκι άσπρο-καφέ-μαύρο

1 γκαπι 2 γκαπινες

1 φίλτρο HAILEA με βιολογικό υλικό (δεν ξέρω τον τύπο του φίλτρου παντός μου είπαν στο pet city οτι κάνει)

1 ερώτιση αρακά πως δείνουμε ωμό; - ,μαγειρεμένο;;

2 εχω σε ένα μικρό πλαστικό (ενυδρειάκι) 1 μικρό (3 εκ.) black moor μπορώ να τα βάλω μαζί ;;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ :thumbsu:

δεν νομιζω οτι τα γκαπι ταιριαζουν με χρυσοψαρα,στη θεση σου απο την στιγμη που εχω ενα χρυσοψαρο σε ενυδρειακι πλαστικο που ειναι ακαταλληλο για αυτο θα το εβαζα στο 120αρι κ θα του βαζα κ δυο αλλα για παρεα κ θα ταν σουπερ.αν θες κ γκαπι φτιαξε αλλο ενυδρειο.μην τα κανεις ψαροσουπα ολα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα δώσω το black moor και θα κρατήσω τα γκαπι :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - stavros@20
Link to comment
Share on other sites

Και ολα αυτα σε 60 λιτρα?

Αυτο ειναι λαθος φιλε μου.Τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου και τα γκαπι τροπικα,θελουν αλλες θερμοκρασιες..Θα πρεπει να αποχωριστεις καποια απο τα 2 ειδη..

Τωρα καταλαβαινω και την απαντηση σου πιο πανω..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι δεν παιρνα καλα ετσι,οπως σου ειπα εχουν εντελως διαφορετικες απαιτησεις σε θερμοκρασια.Τα ψαρια σου απλα επιζουν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενα χρυσοψαρο μαζει με 14 γκαμπι

Καλησπέρα

Μην χαλάμε το θεμα του φίλους μας. Αν εχεις χρόνο κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου κι αν πραγματικά αγαπάς το χόμπι, ειμαι σιγουρος πως θα δεις μονος σου τα λαθη που έχεις κάνει

Ανθρώπινα ειναι ολα τα λαθη, αρκεί να τα αναγνωρίζουμε και να προσπαθούμε να τα διορθώσουμε. Κανείς μας δεν γεννήθηκε "ενυδρειάκιας"...εφόσον όμως συντηρούμε ζωές, οφείλουμε να κάνουμε το καλύτερο γι αυτες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα δώσω το black moor και θα κρατήσω τα γκαπι :thumbsu:

Καλή κίνηση. Τα μπλακμουρ νομίζω είναι και λίγο κακιασμένα χρυσόψαρα. Θα ενοχλεί τα γκάπυ και βέβαια θέλουν διαφορετικές συνθήκες τα δύο είδη. Ασε που με 120 λίτρα γκάπυ θα φαίνεται ότι έχεις τεράστιο ενυδρείο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλή κίνηση. Τα μπλακμουρ νομίζω είναι και λίγο κακιασμένα χρυσόψαρα. Θα ενοχλεί τα γκάπυ και βέβαια θέλουν διαφορετικές συνθήκες τα δύο είδη. Ασε που με 120 λίτρα γκάπυ θα φαίνεται ότι έχεις τεράστιο ενυδρείο :thumbsu:

Μέχρι να αρχίσουν οι γέννες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...