Jump to content

Χαμηλο Μαγνήσιο Και Τριχοειδής


teoxan

Recommended Posts

Για σας παιδια,

Εδω και τρεις εβδομάδες στις μετρήσεις μου βλέπω το μαγνήσιο να πέφτει, κατα 30-40 μονάδες τη φορά.

Σήμερα ειναι στα 1.170, την περασμένη εβδομάδα στα 1.200 και την προ-περασμένη στα 1240. Παλιοτερες μετρήσεις επαιζε στα 1.400 με 1.500

Ταυτόχρονα το Ca ειναι σταθερό στα 420-430 και το ΚH εχει ανέβει απο τα 8.3 στα 10.9 σήμερα.

Να πω οτι για το KH εχω ριξει reef builder στον κάδο αναπλήρωσης εδω και καιρό.

Χρησιμοποιώ αλάτι red sea το απλό, δίνει μαγνήσιο 1.230, Ca 410 και Kh 7.7

Τι να κάνω για το μαγνήσιο; Ειναι ανησυχητικό;

Επίσης, τελευταία εχω ψηλά νιτρικά, σήμερα μέτρησα 25, πρωτη φορά εδω και πολυ καιρό και εχω εξαρση τριχοειδούς. Γι αυτο ξερω τι να κάνω.

Με το μαγνήσιο τι γίνεται;;

Ξερω οτι χρειάζεται δοσομετρική, αλλα λογω οικονομικών δεν γινεται άμεσα..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κατι που δεν θα διορθώσουμε μη σε αγχώνει αυτο. Απο τη στιγμη που το πρόσεξες θα το φτιάξουμε. Καταρχήν να ξεχωρίσω τα θεματα που τρέχουν. Εχεις δυο και ειναι ξεχωριστά. Παμε για το μαγνήσιο πρωτα.

Κανονικά δεν πεφτει ετσι, ειναι λιγο τρελή η βουτιά αλλα προσθέτεις ετσι δεν ειναι; Η αναπληρωση ειναι λιγο περίεργη για να ρίχνουμε τετοια υγρά μεσα. Δεν εχει σταθερή παροχή και ειναι αναλόγως την θερμοκρασια, ενω επισης οταν παρει να ρίχνει νερο μεσα θελω να μου πεις ποσο απότομα το προσθέτει η αντλία αναπλήρωσης και πόση ποσοτητα.

Η τριχωειδη ειναι αλλο θεμα και περα απο το θεμα των νιτρικών σου, ειμαι σίγουρος οτι εχεις φωσφωρικα αρκετα. Με νιτρικα χωρις φωσφωρικα αλγη δεν βγαινει. Ισως αν μετρησεις τωρα να μην εχεις φωσφωρικα διοτι θα το εχει απορρόφηση η αλγη αμεσα. Τα συνήθη βήματα ειναι τσεκάρισμα γιατι εχεις άνοδο στα νιτρικα σου, έλεγχος σε σκιμμερ κτλ, πρόσθεση αντιφωσφωρου και έλεγχος οτι η ροη σου ειναι καλη και σωστη. Ενα φύσημα του βράχου με καμια αντλία δεν θα ηταν άσχημα.

Πιστευω να σου πρόσφερα μια κατεύθυνση, δές τι γινεται και πες να βοηθήσουμε αν γινεται και σε κατι αλλο. :)

Link to comment
Share on other sites

+1 :thumbsu:

Γενικα μην αγχωθεις teo και κανεις βιαστικες διορθωτικες κινησεις.

Ξεκινα με αυτα που ανεφερε ο μαριος και μετα βλεπεις φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστώ!

Ετσι για προσθετες πληροφορίες, το ενυδρείο τρεχει 8 μηνες τωρα αλλα με τα παλια υλικά απο ενα πιο μικρό, οποτε πλησιάζει το χρόνο.

Επίσης να διευκρινήσω οτι το μαγνήσιο δεν πηγε αποτομα απο το 1.400-1.500 στο 1.200. Η αλήθεια ειναι το Σεπτέμβριο το ειχα μετρήσει μονο μια φορά. Οπότε μαλλον επεφτε σιγα-σιγα και ( κακως ) δεν το πρόσεξα μεχρι τωρα.

Η αναπλήρωση συμπληρώνει πολυ λιγο νερο και με φυσιολογική ροή ( ουτε δυνατα, ουτε χαμηλα) αλλα καθημερινά. Ελέγχω σχεδόν καθημερινά την αλατότητα και ειμαι εντάξει.

Υπάρχει μεσα στην αναπλήρωση το reef builder γιατι ειχα θεμα με το Κh το καλοκαίρι ( ηταν στο 6.8-7 ).

Αυτο που κατάλαβα ειναι οτι με την αύξηση του KH σταθεροποιήθηκε το CA, αλλα απο τοτε νομιζω οτι επεσε το μαγνήσιο.

Για την τριχοειδή:

Φωσφορικά σίγουρα εχω, αφου εχω άλγη. Εχω μια υποψία για το skimmer που εδω και καιρό το ποτηράκι εχει ελάχιστο ως καθολου νερό. Θα δοκιμάσω με ενα αλλο skimmer.

Επίσης θα κοψω τις κατεψυγμένες τροφές για λιγο καιρο, οπως και θα καθαρίσω κυκλοφορητές και άλλα εξαρτήματα γιατι εχουν πιάσει βρωμα.

Θα αγοράσω και αντιφώσφορο αλουμινίου και με αλλαγες νερού νομιζω θα το ξεπεράσω. Πάντως ειχα πολυ καιρό να πιάσω τριχοειδή, απο τοτε που το πρωτο-εστησα.

Τα κοράλλια ειναι μια χαρά και μεγαλώνουν.

Οπότε, τι κανουμε με το μαγνήσιο;

Link to comment
Share on other sites

Για το μαγνησιο παρε καποιο σε σκονη και φτιαξε με τις οδηγιες, βαλε μια δοση και μετα μετρα, εαν ανεβη συνεχειζης, εαν οχι κατι κανεις λαθος με το τεστ(δεν το νομιζω ομως)...

Ειναι πολυ μεγαλη η καταναλωση, αλλα εαν υπαρχει καλο ειναι να το δεις το θεμα...

Ερωτησει: στο καινουργειο προσθεσες κι αλλο βραχο;; Ποσο σε ποσοτητα;; Ποσος καιρος εχει περασει απ την μεταφορα;;

Link to comment
Share on other sites

Για το μαγνησιο παρε καποιο σε σκονη και φτιαξε με τις οδηγιες, βαλε μια δοση και μετα μετρα, εαν ανεβη συνεχειζης, εαν οχι κατι κανεις λαθος με το τεστ(δεν το νομιζω ομως)...

Ειναι πολυ μεγαλη η καταναλωση, αλλα εαν υπαρχει καλο ειναι να το δεις το θεμα...

Ερωτησει: στο καινουργειο προσθεσες κι αλλο βραχο;; Ποσο σε ποσοτητα;; Ποσος καιρος εχει περασει απ την μεταφορα;;

Με τα τεστ δεν νομιζω να κανω λάθος, κι αν εχω αμφιβολία τα επαναλαμβάνω. Ξαναμέτρησα πριν λιγο, 1.170 ειναι οπως και το απόγευμα που μετρησα.

Ειχα προσθέσει 2 κιλα ζωντανό βράχο πριν 4-5 μήνες και μάλιστα η τριχοειδής αναπτύσσεται κυρίως σε αυτα τα κομμάτια, οχι στον παλιό.

Επίσης, τρια απο τα lps εχουν γινει θηρία σε διαστημα λιγοτερο απο 3 μήνες.

Λες να φταίει αυτό και νεος βράχος;;

Link to comment
Share on other sites

φίλε αυτό που λές το έχω παρατηρήσει και στο δικό μου σύστημα. Όσο έτρεχε με χαμηλό kh (6,7- 7) το μαγνήσιο είχε ελάχιστη κατανάλωση και ήταν σταθερά περίπου στο 1300, όταν άρχισα να ανεβάζω και να κρατάω ψηλά το kh (9-10) το μαγνήσιο έκανε βουτιά και αυξήθηκε πολύ η κατανάλωση του. Το Ca από την άλλη εχει σταθεροποιηθεί αρκετά και έχω μειώσει την ημερήσια προσθήκη.. αυτά με τη χημεία με προβληματίζουν και προσπαθώ με κάποιο τρόπο να τα καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

Στα δυο κιλα δεν τρεχει καστανο, ξεκινα την προσθηκη του σιγα σιγα και παραληλα μετρα και βλεπεις....

Βαλε και καμια φωτο απ τον βραχο με την αλγη...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Εδω και δυο μερες διαβάζω για το μαγνήσιο και ακομα προσπαθω να καταλάβω.

Απο τα λιγα που κατάλαβα ειναι οτι το μαγνήσιο βοηθάει ωστε να μην παθει "κατακρήμνιση" το ανθρακικό ασβέστιο, διατηρεί δηλαδή το ανθρακικό ασβέστιο σε επιθυμητά επίπεδα.

Γι αυτο νομιζω εχω σταθερό CA, ετσι ομως πέφτει το μαγνήσιο!

Και ανάλογα οταν εχεις υψηλό μαγνήσιο σημαίνει οτι δεν καταναλώνεται και ειναι χαμηλή και η ανθρακική σκληρότητα και αντίστροφα.

Επίσης, ενας σημαντικός παράγοντας για τη μείωση του μαγνήσιου ειναι η ανάπτυξη κοραλλίνης γιατι η κοραλλίνη κατακρατεί μεγάλες ποσότητες μαγνήσιου ( σε ποσοστό 14% των συστατικών της) που τις χρειάζονται καποια ειδη κοραλλιών που καταναλώνουν περισσότερο μαγνήσιο απο κάποια άλλα.

Κι αν το 14% φαινεται λίγο, σκεφτείτε οτι το ειδος των κοραλλιών που καταναλώνει περισσότερο μαγνήσιο εχει 2.5% ποσοστό μαγνησίου στα συστατικά του.

Παίζει ρόλο δηλαδή και τι είδη κοραλλιών εχεις. Καποια καταναλώνουν περισότερο μαγνήσιο απο κάποια άλλα.

Με λίγα λόγια, χάος!!

Αγγελε, θα βάλω και φωτο της τριχοειδούς αν και σήμερα βλέπω οτι εχει υποχωρήσει.
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα....

Αρα πας για προσθηκη μαγνησιου σε καθημερινη ισως βαση...

Για την αλγη, ξεκινα με αντιφως αλουμηνιου και προχωρα σε σιδηρου, κοψε καταψυγμενες και τροες για κοραλλια και βλεπεις πως θα παει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παω για προσθήκη μαγνησίου και βλέπουμε.

Για την άλγη, ξερω...τα γνωστά.. :wacko: Θα πέσει δίαιτα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα update:

Προσθετω μαγνήσιο απο την περασμένη εβδομάδα, υγρο συμπλήρωμα της microbe-lfit. Σημερινές μετρήσεις:

Μg : 1350 απο 1300 την περασμένη εβδομάδα.

Ca : 420

KH : 8

Απο νιτρικά εχω κολλήσει στα 25, η τριχοειδής δεν πολυβγαίνει πια αλλα ειχα και μια εξαρση διατομικής που ειχα ξεχάσει και πως ειναι...

Εκανα ενα μεγάλο καθαρισμό το Σαββατοκύριακο, βράχος, εξαρτήματα, κυκλοφορητές, skimmer, εβαλα και αντιφως αλουμινιου.

Εχω περιορίσει το τάισμα σε 1 φορά την ημέρα μονο flakes για τα ψάρια, τιποτα για κοράλλια.

Δυστυχώς η chaeto που ειχα στο κρεμαστό φίλτρο πετάχτηκε γιατι ειχε μεινει ελάχιστη.

Τελος πάντων, παω για αναβάθμιση ενυδρείου οποτε εκει θα υπάρξει σιγουρα refugium και κάποια πράγματα θα γινουν πιο σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλες και ευστοχες οι κινησεις σου φιλε teo :thumbsu:

Οι τιμες σου ειναι καλες,εκτος βεβαια απο τα νιτρικα τα οποια δεν ειναι και καταστροφη αλλα προσωπικα παντα θα προτιμουσα να τα εχω κατω απο 10.Η α

Η τελευταια προταση σου τα λεει ολα και αντε με το καλο στην αναβαθμιση :jig:

Οσο πιο καλα προγραμματιζεις ενα ενυδρειο τοσο λιγοτερο χρονο θα σου φαει στην πορεια και με οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

Ε, καιρός ηταν. τα lps εχουν μεγαλώσει και ακουμπάνε το ενα το άλλο. Ολο χερι βαζω μεσα για να τα σπρωχνω απο δω κι απο κει.

Αυτο το ενυδρείο στήθηκε κυριολεκτικα σε μια νυχτα οταν το 30αρακι νανο τρυπησε..

Τελος πάντων, θα χρειαστω τη βοηθεια σας για την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ενυδρείο στήθηκε κυριολεκτικα σε μια νυχτα οταν το 30αρακι νανο τρυπησε..

Τελος πάντων, θα χρειαστω τη βοηθεια σας για την αναβάθμιση.

Με το καλό η αναβάθμιση...

Θα είμαστε δίπλα σου για όποια βοήθεια χρειαστείς....

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό η αναβάθμιση...

Θα είμαστε δίπλα σου για όποια βοήθεια χρειαστείς....

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι τα καλυτερα για την αναβάθμιση που σχεδιάζεις. Ενα είδος Refugium στο χωρο του sump ειναι εργαλείο και σου λύνει τα χερια πραγματικα.

Αμα θελεις μπορεις να βγάλεις το σχεδιασμό εδω να βοηθήσουμε ολοι, ισως μπορέσουμε να προσθέσουμε κατι σε οτι ήδη θα εχεις στο μυαλο σου. Για οτι αλλο θες εδω ειμαστε, χαρα μας να βοηθήσουμε αν μπορουμε :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση, το μαγνήσιο φαινεται να σταθεροποιείται στο 1350-1380, ΚΗ στο 8 σταθερά, ασβέστιο 420-430,

Το πρόβλημα ειναι οτι εμφάνισα και κυάνο στον αραγωνίτη καθως και διατομική στα τζάμια... :growl:

Εχω μια υποψία, αν οχι βεβαιότητα, οτι οφείλεται στα φιλτρα της όσμωσης.. Εχουν συμπληρωθεί 6 μήνες και μαλλον θελουν αντικατάσταση.

Προς το παρόν ετοιμάζω αλλαγή νερού με απιονισμένο σήμερα, σιφωνάρισμα και καθάρισμα βράχου. Με την αλλαγή θα βάλω και φρέσκο αντιφωσφορο αλουμινίου, θα προσθέσω και βακτήρια special blend.

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα τις οσμωση δεν ειναι ολα για 6 μηνες, νομιζω μονο για το ενα ειναι για 6-8, του ανθρακα ειναι μεχρι και για 12 ενω η μεβρανη για 2, αλλα παιζει ρολο και το νερο τις περιοχης...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι τι να πω ρε γμτ, δεν ξερω.. Το ενυδρειο ειναι λες και το στρώνω τωρα...

Eδω και δυο εβδομάδες καθαρίζω τα παντα, μηχανήματα, βράχο, σιφωνάρισμα, ο μισος αραγωνίτης εχει φυγει...το ενυδρείο ειναι σαν bare bottom...Μιλάμε για πολυ κούραση, και ψυχολογική...

Εν τω μεταξύ τα κοράλλια ειναι μια χαρά, δεν καταλαβαίνουν τίποτα..Ταίζω ελάχιστα, μια φορα την ημέρα μονο flakes τα ψάρια.

Μηπως φταίει η προσθήκη φωτισμού;; Η εξτρα λαμπα που έβαλα; Μήπως ο βράχος εχει ποτισει με φωσφορικά και ειναι για πέταμα;

Πραγματικά δεν ξερω τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι τι να πω ρε γμτ, δεν ξερω.. Το ενυδρειο ειναι λες και το στρώνω τωρα...

Eδω και δυο εβδομάδες καθαρίζω τα παντα, μηχανήματα, βράχο, σιφωνάρισμα, ο μισος αραγωνίτης εχει φυγει...το ενυδρείο ειναι σαν bare bottom...Μιλάμε για πολυ κούραση, και ψυχολογική...

Εν τω μεταξύ τα κοράλλια ειναι μια χαρά, δεν καταλαβαίνουν τίποτα..Ταίζω ελάχιστα, μια φορα την ημέρα μονο flakes τα ψάρια.

Μηπως φταίει η προσθήκη φωτισμού;; Η εξτρα λαμπα που έβαλα; Μήπως ο βράχος εχει ποτισει με φωσφορικά και ειναι για πέταμα;

Πραγματικά δεν ξερω τι γινεται.

Μπορεις σε παρακαλω να βάλεις φωτογραφιες να δουμε τι γινεται; Αν ο βραχος εχει ποτίσει φωσφωρικα με καλη χρήση αντιφωσφωρου εν καιρο θα καθαρισει, αλλα δεν πρεπει να το αμελησεις ουτε μια φορα τον αντιφωσφωρο. Καλα εδω που τα λεμε γενικα ουτε μια φορα δεν πρεπει να το αμελησεις :P .

Γνωριζω πολυ καλα τι εννοείς με την κούραση την ψυχολογική. Απο τη στιγμη που τα κοραλια πανε καλα, ολα γινονται και ειναι θεμα χρονου.

Αναφέρεις την λάμπα, ποτε την εβαλες και ποτε ξεκίνησε το πρόβλημα που εχεις; Ειχε γινει καμια αλλη αλλαγή ολο αυτο το καιρο;

Παντως μη παίζεις με υψηλό μαγνήσιο για να ρυθμισεις την αλγη, δεν εχει νόημα, φέρνεις και το νερο σου εκτος ισσοροπιας.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ανεβάζω φωτό.

Το ενυδρείο καθαρίστηκε και εγινε αλλαγή νερού και υλικών τη Δευτέρα, προχτες δηλαδή.

Τα προβλήματα ξεκίνησαν απο τοτε που πρόσθεσα την εξτρα LED λάμπα 27watt και άλλαξα και τη θεση της άλλης..Αυτο το συμπεραίνω γιατι η άλγη φυτρώνει κυριως εκει που πεφτει το πολυ φως.

Επίσης, αυτες οι λάμπες εχουν πολυ λευκό φως και μερικά leds ειναι στα 6500Κ.

Απο αντιφώσφορο βάζω phosguard αλουμινίου εδω και δυο εβδομάδες, αλλαγή καθε 5 μερες.

Υπάρχει και ενεργός άνθρακας.

Σημερα άλλαξα και τη θεση του ενος κυκλοφορητη.

Οπως φαίνεται στη φωτό ο ενας κεντρικός βράχος ξαναγεμισε υστερα απο μολις δυο μερες, οπως και η πλάτη. Το ιδιο και ο πλαινός αριστερά, η τριχοειδής και το κυάνο μου εφαγαν τα σκληρά και παλευω να τα σωσω.

Ο αραγωνίτης ειναι καθαρός μετα απο το σιφωνάρισμα.

Μου φαινεται κιολας οτι και αυτο το βγάλε-βάλε βράχο να καθαρίζω δεν φερνει αποτέλεσμα. Φαυλος κυκλος ειναι γιατι το ενυδρείο γινεται μπάχαλο και φορτώνει παλι νιτρικά και φωσφορικά.

Απο νιτρικά δε ειμαι κολλημενος στα 25...Φωσφορικά τι να μετρήσω, αφου εχω άλγες.

Το μαγνήσιο αναγκαστικά προσθέτω γιατι αν το αφήσω θα πεσει πολυ χαμηλά.

αα..και κατι τελευταίο, ο βράχος σε μερικά σημεία γεμιζει φυσαλιδες..

Ευχαριστω για τη βοήθεια!

post-21208-0-99604700-1414601352_thumb.jpg

post-21208-0-10404400-1414601373_thumb.jpg

post-21208-0-09880800-1414601394_thumb.jpg

post-21208-0-62293300-1414601413_thumb.jpg

post-21208-0-57835300-1414601516_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...