Jump to content

Χαμηλο Μαγνήσιο Και Τριχοειδής


teoxan

Recommended Posts

Λεω να το δοκιμάσω, ελα ομως που τα κοράλλια το απολαμβάνουν, ιδιως οι ακροπόρες!

Μαλλον θα τις ανάβω διαδοχικά και θα κλεινω τη μια οταν αναβει η άλλη..

Link to comment
Share on other sites

Λεω να το δοκιμάσω, ελα ομως που τα κοράλλια το απολαμβάνουν, ιδιως οι ακροπόρες!

Μαλλον θα τις ανάβω διαδοχικά και θα κλεινω τη μια οταν αναβει η άλλη..

Τι φωτοπεριοδο τις εχεις τις νέες λαμπες; Μπορεις απλα να ριξεις φωτοπεριοδο για αρχη και βλέπεις. Αλλα ο βραχος σου θελει δουλεια να καθαρισει. Πρεπει να βάλεις και χερι μεσα, μαλλον πρεπει να τρίψεις καποια κοματια. Με καποια οδοντόβουρτσα και οτι βγαινει να το βγάζεις με ενα σωλήνα που θα ρουφάει απο διπλα. Μπορεις και με το χερι αλλα οπως δουλευει καλυτερα.

Απο ροες πως εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Το φως δεν φταιει τοσο πολυ Teo μου,οσο οι τιμες και γενικα το νερο.

Δοκιμασε μαζι με ολα αυτα τα οποια εκανες να ξενινησεις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου να δεις αν πεσουν τα νιτρικα και τα φωσφορικα.

Αν δεν βοηθησουν,θα παιξεις αναγκαστικα με αλλα οπλα οπως π.χ nopox

Την αμμο μην τη ξαναπειραξεις οπως και τα βραχια.Ασε την αλγη να φυγει σταδιακα απο την πεινα στερωντας τις πηγες τροφης της.

Και στην πορεια θα βαζεις χερι μεσα και θ'αφαιρεις οτι μπορεις

Οσο και να τριβεις απ'εξω οταν μπαινει μεσα,ξαναβρισκει τροφη και ξαναμεγαλωνει.Αυτο ειναι ματαιο φιλε μου.

Μπορεις να δοκιμασεις αυτο που ειπε ο αγγελος για να βοηθησεις προσωρινα την κατασταση γιατι σε μονιμη βαση θα λειτουργησει εις βαρος των κοραλιων σου.

Μην απογοητευεσαι.

Δεν ξερω πως ηταν η κατασταση πριν να το καθαρισεις παντως αυτο που βλεπω στις φωτο δεν ειναι και τοσο τραγικο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτοπεριοδο τις εχεις τις νέες λαμπες; Μπορεις απλα να ριξεις φωτοπεριοδο για αρχη και βλέπεις. Αλλα ο βραχος σου θελει δουλεια να καθαρισει. Πρεπει να βάλεις και χερι μεσα, μαλλον πρεπει να τρίψεις καποια κοματια. Με καποια οδοντόβουρτσα και οτι βγαινει να το βγάζεις με ενα σωλήνα που θα ρουφάει απο διπλα. Μπορεις και με το χερι αλλα οπως δουλευει καλυτερα.

Απο ροες πως εισαι;

Φωτοπερίοδο εχω 9 ωρες, και μεσα σ'αυτές τις ωρες αναβουν και οι Τ5 για 8 ωρες. Οι αλλαγες νερού έκανα και κανω ευλαβικά καθε εβδομάδα 20 λιτρα. Βράχο τριβω εδω και δυο εβδομάδες, αλλα μου φαίνεται δεν εχει νοημα, ειναι φαύλος κύκλος.

Απο ροη εχω μια κινεζικη 3000λιτρα και άλλη μια που τις άλλαξα θεση τωρα 1000 λιτρα. Δεν μενει κατι κατω ή στο βράχο, υπάρχει ροή, το διαπιστώνω κι οταν ριχνω flakes.

Η πλάκα ειναι οτι τα κοράλλια εχουν αλλάξει πολυ με αυτες τις λάμπες. Ειναι πολυ ζωντανά, με τεντωμενους πολύποδες και χρωματα..

Το φως δεν φταιει τοσο πολυ Teo μου,οσο οι τιμες και γενικα το νερο.

Δοκιμασε μαζι με ολα αυτα τα οποια εκανες να ξενινησεις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου να δεις αν πεσουν τα νιτρικα και τα φωσφορικα.

Αν δεν βοηθησουν,θα παιξεις αναγκαστικα με αλλα οπλα οπως π.χ nopox

Την αμμο μην τη ξαναπειραξεις οπως και τα βραχια.Ασε την αλγη να φυγει σταδιακα απο την πεινα στερωντας τις πηγες τροφης της.

Και στην πορεια θα βαζεις χερι μεσα και θ'αφαιρεις οτι μπορεις

Οσο και να τριβεις απ'εξω οταν μπαινει μεσα,ξαναβρισκει τροφη και ξαναμεγαλωνει.Αυτο ειναι ματαιο φιλε μου.

Μπορεις να δοκιμασεις αυτο που ειπε ο αγγελος για να βοηθησεις προσωρινα την κατασταση γιατι σε μονιμη βαση θα λειτουργησει εις βαρος των κοραλιων σου.

Μην απογοητευεσαι.

Δεν ξερω πως ηταν η κατασταση πριν να το καθαρισεις παντως αυτο που βλεπω στις φωτο δεν ειναι και τοσο τραγικο :thumbsu:

Πριν Μιχάλη το ενυδρείο δεν ειχε άλγη, μονο στα τζάμια ενα πράσινο φιλμ καθε 5-6 μερες. Ειχα ξεχάσει πως ειναι η τριχοειδής και η διατομική.

Αλλαγες νερού οπως γραφω και πανω, εκανα και κανω ευλαβικά καθε βδομάδα 20 λιτρα.

Εν τω μεταξύ τα νιτρικά κολλημένα στα 25.. Kαι τα κοράλλια μια χαρα, με ανάπτυξη και χρωμα.

Θα το αφήσω ετσι μια βδομάδα, δεν προκειται να ξαναβγάλω βράχο ουτε χερια και αν δω οτι συνεχίζεται θα παω σε φαρμακο.

Μηπως να εβαζα μια UV λάμπα;

Ευχαριστω για τη βοήθεια παιδιά, το εκτιμω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Teo μου το φως ποτε δεν θα σου δημιουργησει θεμα με τις αλγες αν το νερο ποιοτικα ειναι αυτο που πρεπει.

Πραγματικα δεν το ειδα οτι κανεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.Οποτε σε αυτο το κομματι εισαι οκ και να το συνεχισεις μεχρι να ξεκινησει η βελτιωση :thumbsu:

Αφου εμφανιστηκε ξαφνικα,μηπως πεθανε κατι και δεν το εχεις αντιληφθει?Σαλιγκαρι κτλ?

Σε αυτα τα λιτρα,ενα μεγαλουτσικο σαλιγκαρι μπορει να δημιουργησει προβληματα.

Μη βαλεις uv,δεν θα κανει κατι ουσιαστικο.

Ισως σκοτωσει,αν δουλευει σωστα,μερικα σπορια αλγης αλλα θα ειναι οσα περασουν απο εκει μεσα.Οτι ειναι στο βραχο κτλ δεν θα παθει απολυτως τιποτα.

Να μην ευχαριστεις καθολου teo,εμεις ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι γιατι σιγουρα στο μελλον θα βοηθησεις καποιο συνχομπυστα που θα εχει αντιστοιχο προβλημα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ενα update, η τριχοειδής φαίνεται στάσιμη πια και σε μερικά σημεία εχει κιτρινίσει, τα νιτρικά εχουν κατεβει στα 10 ΑΛΛΑ το κυάνο κανει εμφάνιση ολο και πιο εντονα στους βράχους.

Με το κυάνο εχω σοβαρό πρόβλημα γιατι καθεται πανω σε φραγκάκια και χανω τα sps.

Αλλάζω συνεχεια και ανανεώνω phsoguard και άνθρακα.

Το skimmer δουλεύει full και σημερα παρατήρησα οτι για πρωτη φορά μετα απο καιρό δεν βγάζει πρασινο νερό αλλα σκουρο, στο χρωμα του τσαγιού.

Εχω παρατηρήσει επίσης οτι χρειάζονται 5 μερες απο την αλλαγή για να εμφανιστεί το κυανο. Δεν ξερω αν σημαίνει κατι αυτό.

Εχω βαλει και 4 trochus και κανουν καλή δουλειά, το Σάββατο θα πάρω αλλα 4.

αα. και κατι άσχετο. Εδω και μια βδομάδα το σαρκόφυτο ξαφνικά έκλεισε, δεν βγάζει πολύποδες. Ξερω οτι το κανουν τα σαρκόφυτα αυτο, αλλα μηπως να αρχίσω να ανησυχώ και γι αυτό;;

Γενικά πάντως το ενυδρείο δεν το βλέπω καλα. Η εγω εχω κουραστεί και τα βλέπω ολα μαύρα ή κατι άλλο συμβαίνει. Δεν μπορω να βγάλω άκρη γιατι αυτή η ξαφνική έξαρση άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά την τελευταία φορά ειχα μηδενικά, αλλα στο ενυδρείο γινοταν παρτι τριχοειδούς.

Ναι Ευγενιε, εσυ μου ειχες δωσει χαέτο, ειχε μεγαλώσει μεχρι που σταδιακά μαράζωσε και χαλασε γιατι την ειχα μεσα σε ενα μικρο κρεμαστό φίλτρο χωρις φως. Δεν εχω sump.

Αν ξαναβρώ θα τη βάλω μεσα στο ενυδρείο σε γεννήστρα.

Αυτο που με ανησυχεί ομως τωρα ειναι το κυάνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορω να σου φερω λιγη χαετο να ξαναδοκιμασεις. (Πιθανον αυτη την Πεμπτη το βραδακι να ειμαι Αθηνα) Στειλε ΠΜ αν χρειαζεσαι.

Βακτηρια ριχνεις καθολου? Ισως να βοηθαγαν λιγακι τωρα.(Θα δουλεψουν ανταγωνιστικα με το κυανο).

Εγω δεν εχω αντιμετοπισει ποτε μου κυανο και δεν μπορω να σου προτεινω κατι, περα των βασικων κανενα γοβιο,γαριδα,ερημιτες κλπ.

Παντος εχω ακουσει οτι κανει τον κυκλο του και φευγει. Τοσο πολυ σε ενοχλει? Μηπως αν ηρεμισεις λιγο και το αφησεις να φυγει σε κανα μηνα μονο του? ( ή μηπως η διατομικη το κανει αυτο? δεν εχω αντιμετοπισει ουτε διατομικη γιαυτο με πιανεις αδιαβαστο)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια ριχνω πλεον σε καθε αλλαγή, εδω και δυο βδομάδες οποτε περιμένω να λειτουργήσουν ανταγωνιστικά.

Αυτο που με ενοχλει στο κυάνο ειναι οτι πιανει πανω σε φραγκάκια και τα νεκρώνει και χανω κοράλλια. Δεν ειναι οτι εχει εξαπλωθεί παντού, αλλα εκει που ειναι επιμένει..

Τελος πάντων, θα το αφήσω να δω τι θα γινει.

Θα σου στειλω ΠΜ για την Πεμπτη.

Ευχαριστώ Ευγένιε!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου τι φωτοπερίοδο έχεις και γενικά τι φωτισμό?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να το σιφωνάρεις.

Σιφωναρω, δεν το αφηνω.

φίλε μου τι φωτοπερίοδο έχεις και γενικά τι φωτισμό?

Φωτοπερίοδ εχω 9 ωρες, απο φωτισμό εχω ενα φωτιστικο 2Χ24Watt Τ5 και δυο LED λαμπες 27Watt η καθε μια. Οι λάμπες Τ5 ειναι 6 μηνες επάνω, δεν εχουν ανάγκη αλλαγής ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να προσέξεις τωρα με την αλγη που θα σου φέρει ο Ευγενιος, διοτι η προηγούμενη που δεν πηγε καλα σου γύρισε ολα τα θρεπτικα της πίσω στο νερο σου.

Πρεπει να κανεις υπομονη και θα φτιάξει το ενυδρειο σου. Κρατά το αντιφωσφωρο μεσα και άλλαζε το καθε μηνα άσχετα αν θεωρείς οτι εχει δεν θα εχει τελειώσει. Το να χτυπήσεις τις διαφορες αλγες στο ενυδρειο σου θα παρει καποιο καιρο, απλα πρεπει να εισαι τακτικός.

Ανεφερες πριν οτι αισθάνεσε σα να εισαι σε φαύλο κυκλο. Αν υπαρχει σημαντικό πρόβλημα σε θαλλασινο, αυτο ακριβώς ειναι το αίσθημα, για αυτο ειναι τοσο απογοητευτικό πολλες φορες.. Αλλα σε διαβεβαιώ οτι ειναι κομματι της διαδικασίας και καθε φορα θα πηγαίνει και καλυτερα.

Ρίξε λιγο το φωτισμο σου, θα βοηθησει το ενυδρειο να αναπνεύσει λιγο μεχρι να ισιώσει και να τον επαναφέρεις παλι. Δοκιμαστικά κατέβασε απο τις 9 στις 7 ωρες, ισως και στις 6:30.

Σε μια βδομαδα θα εχουμε τις πρώτες καλες διαφορες αν ολα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω κι αυτο με τη φωτοπερίοδο.

Σημερινές μετρήσεις:

Αμμωνία : 0

Νο2 : 0

Νο3 : 10

KH : 7.7

Ca : 430

Mg : 1350

Φωσφορικά μετρησα, ηταν μηδενικά.

Σχεδίαζα αυτο το μηνα να κανω μεταφορά σε λιγο μεγαλύτερο ενυδρείο, αλλα μαλλον θα το αφήσω για τωρα, να σταθεροποιηθεί το υπάρχον και βλέπουμε.

Ευχαριστω για τη βοήθεια, Discos! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...