Jump to content

Recommended Posts

post-55272-0-36029700-1412846263_thumb.jpgγεια σας!εκει που χαρηκα οτι ξεμπερδεψαμε με το φιν ροτ,ερχονται αλλα μου φαινονται..σημερα παρατηρησα που ταιζα τον μονομαχο οτι πανω στο κεφαλι του κ γυρω απο το στομα του εχει σαν μπαλωματα ασπρα που δεν θυμαμαι να τα ειχε.απο συμπεριφορα ολα καλα,τρωει σαν γουρουνι,εχει κανει κ την τεραστια φωλια του κ αλωνιζει το ενυδρειο.εψαξα στο google μηπως βρω κατι σχετικο κ ειδα για την αρρωστια columnaris απο διαφορες φωτογραφιες μοιαζει πολυ με αυτο που εχει ο δικος μου.διαβαζοντας κ καποια αρθρα σχετικα η αρρωστια παρουσιαζεται λογω πεσμενου ανοσοποιητικου κ μαλιστα στα μπετα συνηθως παρουσιαζεται μετα απο το φιν ροτ.λογω κακων συνθηκων η εντονου στρες.οι συνθηκες μου ειναι μια χαρα.στρεσαρισμενο δεν τον λες αρα μαλλον απο πεσμενο ανοσοποιητικο γινεται η δουλεια.θα σας βαλω μια φωτο που βρηκα στο google για να παρετε μια ιδεα γιατι προσπαθησα να βγαλω μια τον δικο μου μονομαχο αλλα δεν φαινεται το σημαδι επειδη ειναι αχνο.ειναι ακομα στο αρχικο σταδιο οποτε πρεπει να το προλαβω.ελεγα να κανω αγωγη με μελαφιξ αλλα διαβασα οτι δεν εχει αποτελεσμα σε αυτη την αρρωστια.εχω esha 2000 που κανει για λοιμωξεις του δερματος,να βαλω?πρεπει να κανω κατι αμμεσα πριν εξαπλωθει γιατι χανεται το ψαρι.τα φωτα σας παρακαλω!!εχετε αντιμετωπισει κατι αναλογο????παραθετω την φωτο να σημειωσω οτι στον δικο μου δεν ειναι τοσο εντονο,τωρα ξεκιναει να φαινεται.

Έγινε επεξεργασία - piki
Link to comment
Share on other sites

Αν νομιζεις οτι ειναι οντως αυτο που λες τοτε ξεκινα θεραπεια αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι και αυτο θα κανει πολυ καλη δουλεια

Οικονομικο και το εχουν ολα τα φαρμακεια

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι και αυτο θα κανει πολυ καλη δουλεια

Οικονομικο και το εχουν ολα τα φαρμακεια

Ποιο; Εχεις βαλει λινκ; γιατι δεν φαινεται κατι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι και αυτο θα κανει πολυ καλη δουλεια

Οικονομικο και το εχουν ολα τα φαρμακεια[/quotehttp://www.google.com/search?q=flagyl&hl=el&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=OXU4VIXcEYfias7fgLAN&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1024&bih=768

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει οτι εχει κανει δουλεια σε διαφορες αρρωστιες,δεν εχω ξεκινησει κατι ακομα.περιμενα να μου πειτε τι να ακολουθησω.το σημαδι το παρακολουθω,δεν μεγαλωνει ουτε μεταβαλεται.εχω ριξει λιγο την θερμοκρασια στους 24 γιατι διαβασα οτι αναστελεται η δραση του.για το φλαζιλ τι δοσολογια ακολουθω κ ποσες μερες??

Link to comment
Share on other sites

Την δοσολογία την αναφέρει ο κ. Σταμάτης σε αυτό το ποστ http://www.aquazone.gr/forums/topic/3426-anuooi/?p=22106

Αν δίνεις κατεψυγμένη τροφή θα μπορούσες να ρίξεις λίγη φλαζιλ στην κατεψυγμένη. Έχει οδηγίες η ιστοσελίδα της seachem. Είναι το ίδιο http://www.seachem.com/Products/product_pages/Metronidazole.html μόνο που είναι πολύ ακριβότερο....

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ Μαιρη!!!!!!!!!!!!οποτε ξεκιναμε.....κ ο θεος βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας τις οδηγιες του κ. Σταματη ειδα οτι καθε μερα πρεπει να γινεται ολικη αλλαγη νερου μετα την δοσολογια.σε μενα αυτο δεν μπορει να γινει γιατι προαιτοιμαζω το νερο με τυρφη κ κανει 4 μερες να ερθει στο επιθυμητο πεχα.οποτε τι κανω στην περιπτωση αυτη??

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το ψαρακι σε μικροτερο δοχειο με αεραντλια και ετοιμασε μεγαλητερη ποσοτητα νερου απο οτι συνηθως. Δοκιμασε να του τη βαλεις και στη τροφη. Ακομα αν χρησιμοποιεις prime καλο θα ηταν να βαζεις στις αλλαγες νερου το stres guard της seachem που περιλαμβανει κολοειδη που βοηθανε τα ψαρια στο ανοσοποιητικο τους.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω πως αυτα τα κολοειδη περιλαμβανονται σε αντιχλωρια αλλων εταιρειων, που ομως δεν κανουν αποτοξικοποιηση αμμωνιας και νιτρωδων. Ε, δεν γινεται να τα εχουμε ολα δικα μας.....

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω πως αυτα τα κολοειδη περιλαμβανονται σε αντιχλωρια αλλων εταιρειων, που ομως δεν κανουν αποτοξικοποιηση αμμωνιας και νιτρωδων. Ε, δεν γινεται να τα εχουμε ολα δικα μας.....

εχω της τετρα που εχει κολοειδη,το πραιμ δεν το χω.τελικα ειπα να μην βιαστω να χρισιμοποιησω φαρμακα κ να το παλεψω με βιταμινες κ συχνες αλλαγες νερου με τυρφη κ προσθεσα κ περισσοτερα φυλλα καταπα γιατι βοηθανε στις βακτηριακες μολυνσεις.το φλασιλ το πηρα για να το εχω.το σημαδι δεν χειροτερευει αλλα ουτε κ φευγει.απο συμπεριφορα μια χαρα υπερκινητικος ειναι,οποτε αναμενω να δω πως θα παει.στην τροφη πως να το βαλω??δεν χρισιμοποιω κατεψυγμενη,μονο αποξηραμενα σκουληκακια,φλεικς,παλλετ κ αποξηραμενα αρτεμια.

Έγινε επεξεργασία - piki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...