Jump to content

Κυκλοφορητης Για Αλλαγες Νερου


Recommended Posts

Ναι το πρόσεξα Τάκη, όντως μανομετρικό πρέπει να είναι. Αν προσέξεις, γράφω ότι το νερό δεν θα ανεβαίνει από τον πάτο του βαρελιού στο ενυδρείου (που και πάλι βγαίνει 1.10 μέτρα) αλλά απ' τον πάτο του βαρελιού θα πηγαίνει στην έξοδο του εξωτερικού φίλτρου και μετά θα μπαίνει στο ενυδρείο μέσω του spray bar.

Πολύ καλό αυτό που παράγγειλες, αλλά γιατί δεν κάνεις και εσύ την αλλαγή μέσω του σωλήνα εξόδου του νερού ώστε να μην μπλέκεις με 2 αντλίες;

Ανοίγεις το βανάκι που έχεις βάλει στο λάστιχο εξόδου του φίλτρου, αδειάζεις το νερό με την πίεση του φίλτρου και μετά στο τέλος του λάστιχου που αδειάζεις το νερό, βάζεις την αντλία και την πετάς μέσα στο βαρέλι και την βάζεις στην πρίζα.

*Η μέθοδος αυτή είναι άλλου μέλους και απλά την εφαρμόζω και εγώ, δεν την ανακάλυψα εγώ!

 

Αυτο που λες , οτι το συνδέεις στην έξοδο του φίλτρου δεν αλλάζει το μανομετρικό, ειναι το ίδιο σαν να εβαζες το λάστιχο στο ενυδρείο, το ιδιο πραγμα, αν δουλευει το φιλτρο θα βοηθάει ή θα δυσκολευει τη κατασταση, γιατι η υδροστατική πίεση δεν μειώνεται, μπορεί να πω πως λόγω της πίεσης του εξωτερικου φίλτρου μεγαλώνει, ειναι δυνατον δηλαδή το φίλτρο αντι να στέλενει το νερο στο ενυδρείο να σου το στελνει στο βαρέλι, προσεξε το αυτο. Και επίσης , αν το συνδεσεις ετσι και εχεις κλειστή την αντλία του βαρελιου, τοτε σίγουρα το νερο απο το φιλτρο θα πηγαινει στο βαρελι και οχι στο ενυδρείο, μη ξεχνας πως το νερο παει στον πιο ευκολο δρομο, παει εκει που υπάρχει η λιγοτερη πιεση/αντισταση, και το υψος ειναι πιεση.

Εγω δεν μπορω να το κανω γιατι δεν εχω εξωτερικα φιλτρα, ολα τα φιλτρα μου ειναι DIY τυπου σαμπ εσωτερικά ή κρεμαστα :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν αδειάζεις νερό, έχεις ανοιχτή την βάνα και το λάστιχο το βγάζεις στο μπαλκόνι ή στην αποχέτευση. Σκέτο στην άκρη, χωρίς την αντλία. Ανοίγεις την βάνα η οποία θα είναι λίγο μετά τα ρακόρ και το νερό όπως σωστά λες θα βγει απ' τον πιο εύκολο δρόμο, δηλαδή απ' το βανάκι στο οποίο έχεις το λάστιχο στην αποχέτευση.

Μετά κλείνεις την βάνα, συνεχίζει το φίλτρο να στέλνει νερό στο ενυδρείο, βάζεις στην άκρη του λάστιχου την αντλία, την βυθίζεις στο δοχείο, την βάζεις στην πρίζα και ανοίγεις την βάνα.

Σε όλη αυτή την διαδικασία, δεν έχεις το εξωτερικό φίλτρο τέρμα, αλλά το χαμηλώνεις ώστε να μην ασκηθούν μεγάλες πιέσεις στον σωλήνα απ' την αντλία και το φίλτρο. Τώρα αν αντί να στέλνει το νερό στο ενυδρείο, το επιστρέφει στο βαρέλι (αν και δεν γίνεται γιατί είναι δοκιμασμένο από χομπίστες) τότε μειώνεις την ροή του φίλτρου και αυξάνεις της αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω πως ειναι δοκιμασμένο και ξερω το τροπο λειτουργιας, αλλά από τους κανονες φυσικής και μόνο , η αντλία απο το βαρέλι πρέπει να εχει τη δυνατότητα να μπορει να στειλει το νερό στην  επιφάνεια του ενυδρείου. Εκτος και αν συνδέσεις την αντλία του βαρελιου στο λάστιχο που ειναι η εισοδος απο το ενυδρείο στο φιλτρο, με ενα βανακι κοψεις τη ροη που ερχεται απο το ενυδρείο , και το νερό στο φίλτρο το στέλνει η αντλία απο το βαρελι, τότε η αντλια του βαρελιου αντικαθιστα τη μανομετρική πίεση που υπάρχει απο το υψος του ενυδρείου , και με τη βοηθεια της αντλιας του φιλτρου το νερό θα φτασει στην  επιφανεια, σε αυτη τη περίπτωση οι 2 αντλίες (φιλτρου και βαρελιου) λειτουργουν σχεδόν αθροιστικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω έτσι όμως κατά πόσο είναι καλό να περνάει καθαρό νερό απ' τα βιολογικά υλικά.

Anyway η αντλία έχει έτσι κι αλλιώς μανομετρικό 1.30 μέτρα και απ' τον πάτο του βαρελιού μέχρι την κορυφή του ενυδρείου είναι 1.10. Ήρθε χθες η αντλία. Θα δείξει στην πορεία τι κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω έτσι όμως κατά πόσο είναι καλό να περνάει καθαρό νερό απ' τα βιολογικά υλικά.

 

 

Καλή χρονιά :)

Αν η θερμοκρασία είναι ίδια δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...