Jump to content

Συνδεση Sump Και Main Με 2 Αντλιες


NikolasB

Recommended Posts

Νομίζω πως το λινκ που έβαλα εξηγεί πλήρως τον όρο συγκοινωνούντα δοχεία. Παραπάνω εξήγηση είναι περιττή και θα μπλέξουμε στα χωράφια της μηχανικής, αρχής αναρρόφησης, κενού, διάμετροι αγωγού, κτλ, που δεν είναι του παρόντος

Ε, τοτε γιατι δουλευει, εις την άτοπον απαγωγή δεν γινεται. Αγαπη μεγαλη οι θετικές επιστήμες ;)
Link to comment
Share on other sites

Ε, τοτε γιατι δουλευει, εις την άτοπον απαγωγή δεν γινεται. Αγαπη μεγαλη οι θετικές επιστήμες ;)

Γιατί βασίζεται στην βαρύτητα και στο κενό που δημιουργείται στον αγωγό μέσου αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι συγκοινωνούντα δοχεία. http://physiclessons.blogspot.gr/2012/05/blog-post_2417.html Αυτό που περιγράφει ο Πέτρος βασίζεται στην βαρύτητα και στο κενό που δημιουργείται σε ένα αγωγό από την υψομετρική διαφορά.

Γιατί βασίζεται στην βαρύτητα και στο κενό που δημιουργείται στον αγωγό μέσου αυτής.

Για να τραβήξει το οποιο υγρό στο σωλήνα ναι, βασίζεται στο κενό που δημιουργείτε για να καλύψει την υψομετρική διαφορα. Οταν ομως γινει αυτο τοτε συμπεριφέρετε ακριβως σαν συγκοινωνούντα δοχεία και φέρουν ολες τις αρχές τους.

Στην αρχη πίστευες οτι δεν θα δούλευες αλλα σου ειπα οτι δουλευει γιατι ειναι αυτες οι αρχές στο ολο κύκλωμα νερου που φτιάχνουμε αλλα και παλι διαφωνείς. Αν δεν ειναι λοιπον αρχη των συγκοινωνούντων δοχείων, πως γινεται οταν κλείσουμε τη ροη τα δυο ενυδρεια/δοχεία να ισοροπουν απολυτα; Αυτο δεν ειναι το αποτέλεσμα αυτής της αρχής; Ή υπαρχει και αλλη αρχη και γινεται τυχαία να ισοροπουν δυο υγρά συνδεδεμένα μεταξυ τους που δεν την ξερω;

Ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε και ολα καλα. Το βρισκω υγιές αυτο. Δικαίωμα σου ειναι, οπως δικαίωμα μου να θεωρω οτι τα εχεις μπερδέψει. Δεν θα συνεχίσω την κουβεντα αλλο αφου δεν προσφέρει τιποτα στην συζητηση και μαλλον θα τα μπερδέψει.

Ο φιλος μας εχει λύσει την απορια του σε αυτο που ρωτησε με το παραπανω :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Για να τραβήξει το οποιο υγρό στο σωλήνα ναι, βασίζεται στο κενό που δημιουργείτε για να καλύψει την υψομετρική διαφορα. Οταν ομως γινει αυτο τοτε συμπεριφέρετε ακριβως σαν συγκοινωνούντα δοχεία και φέρουν ολες τις αρχές τους.

Στα συγκοινωνούντα δοχεία δεν δημιουργείται πουθενά κενό. Δουλεύει αποκλειστικά με την ατμοσφαιρική πίεση Όταν πλέον έρθουν στο ιδιο ύψος παύει να λειτουργεί. Διακόπτεται η ροή του υγρού από τον αγωγό και παύει η υποπίεση.

Κοινός η όλη αρχή λειτουργίας βασίζεται στην πτώση της στάθμης της δεύτερης δεξαμενής και στο κενό που δημιουργείται και όχι στην ατμοσφαιρική πίεση που ασκείται στην πρώτη.

Στην αρχη πίστευες οτι δεν θα δούλευες αλλα σου ειπα οτι δουλευει γιατι ειναι αυτες οι αρχές στο ολο κύκλωμα νερου που φτιάχνουμε αλλα και παλι διαφωνείς. Αν δεν ειναι λοιπον αρχη των συγκοινωνούντων δοχείων, πως γινεται οταν κλείσουμε τη ροη τα δυο ενυδρεια/δοχεία να ισοροπουν απολυτα; Αυτο δεν ειναι το αποτέλεσμα αυτής της αρχής; Ή υπαρχει και αλλη αρχη και γινεται τυχαία να ισοροπουν δυο υγρά συνδεδεμένα μεταξυ τους που δεν την ξερω;

Σύμφωνα με το σχέδιο του Πέτρου με τις στάθμες στο ίδιο ύψος δεν λειτουργεί. Έπειτα που μου διευκρίνισες ότι στο δεύτερο δοχείο η στάθμη είναι χαμηλότερα, συμφώνησα ότι θα λειτουργεί. Είπα δεν το έχω κάνει αλλά λόγο της φυσικής είναι λογικό να λειτουργεί.

Ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε και ολα καλα. Το βρισκω υγιές αυτο. Δικαίωμα σου ειναι, οπως δικαίωμα μου να θεωρω οτι τα εχεις μπερδέψει. Δεν θα συνεχίσω την κουβεντα αλλο αφου δεν προσφέρει τιποτα στην συζητηση και μαλλον θα μπερδέψει τα πραγματα.

Ο φιλος μας εχει λύσει την απορια του σε αυτο που ρωτησε με το παραπανω :)

Νομίζω πως αναφέρθηκα σε αυτό παραπάνω και είπα ότι θα μπούμε σε άλλα χωράφια με το να κάτσω και να εξηγήσω το πώς και το γιατί, που δεν είναι του παρόντος. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι εγώ τα έχω μπερδέψει με γειά σου και χαρά σου. :thumbsu: :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - bouboulas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...