Jump to content

Άλγη...? Τι Μπορώ Να Κάνω...


leosamaras

Recommended Posts

Νομιζω πως σου εχω παραθεσει πιο πανω λινκ με τον συγκεκριμενο μυκητα! Κανει τον κυκλο του και φευγει! Αν ειναι μυκητας!

Τωρα για τα φυτα, νομιζω απο την φωτο, οτι ενα κομματι εχει ξεκολλησει απο τα ξυλα και πηγε στα φυτα. Δες αν μπορεις να το βγαλεις με το χερι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

Στην 1η φωτογραφία - προσωπικα - δεν βλέπω τπτ. Εντάξει η ανουμπια μπορεί αν μην ειναι τελείως πρασινη, αλλά αυτό συμβαίνει

Οι άλλες φωτο ειναι θολές και σχετικά κοντινές

Γενικά πάντως ισχύει πως ο συγκεκριμένος μήκυτας κάνει τον κύκλο του και φευγει και πως μπορεί να κάτσει και πάνω σε φυτά

Αν σε ενοχλεί βγάλτον με το χέρι ή ασε τη φύση να κάνει τη δουλειά της

Πάντως ειναι ακίνδυνος - και αρέσει και σε ορισμένα είδη ψαριών!

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις λιπάσματά και πόσο; Εμένα με βασάνιζε ένα είδος άλγης που την είχα μόνο πάνω στα ξύλα. Τα έβγαλα και τα έλουσα με βραστό νερό. Τα ξαναέβαλα στο ενυδρείο χωρίς να καθαρίσω την νεκρή άλγη από πάνω τους. Μέσα σε μια εβδομάδα είχε εξαφανιστεί. Πρόσεξε με τα λιπάσματα, δεν θεωρώ απαραίτητο την λίπανσή των φυτών που έχεις, πιστεύω με εβδομαδιαίες αλλαγές θα μπορέσεις να καλύψεις τις όποιες ανάγκες τους. Επίσης καλό θα ήταν να ανεβάσεις τον αριθμό των ψαριών σου. Τα <<κακάκια>> τους είναι τροφή για τα φυτά

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις λιπάσματά και πόσο; Εμένα με βασάνιζε ένα είδος άλγης που την είχα μόνο πάνω στα ξύλα. Τα έβγαλα και τα έλουσα με βραστό νερό. Τα ξαναέβαλα στο ενυδρείο χωρίς να καθαρίσω την νεκρή άλγη από πάνω τους. Μέσα σε μια εβδομάδα είχε εξαφανιστεί. Πρόσεξε με τα λιπάσματα, δεν θεωρώ απαραίτητο την λίπανσή των φυτών που έχεις, πιστεύω με εβδομαδιαίες αλλαγές θα μπορέσεις να καλύψεις τις όποιες ανάγκες τους. Επίσης καλό θα ήταν να ανεβάσεις τον αριθμό των ψαριών σου. Τα <<κακάκια>> τους είναι τροφή για τα φυτά

Χαχαχαχα για να μην παρεξηγηθουμε, τα παραγωγα απο τα κακακια τους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα από τρεις μηνες κ αφου εχω κανει πληρες φορματ του ενυδρειου κατι παει να ξανά εμφανιστεί. ..
Ανακεφαλαιώνω κ λες τις τιμες κ τα πραγματα που εχει τωρα το ενυδρείο μου
Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (79x34x43):
Συνολικά Λίτρα:115
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:6 anubia nana, echinodorus tenelus, hemianthus micranthemoides microsorum pteropus
Ψάρια: 2 neon, 10 ροδοστομους 2 corydoras
Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: αφίσα
Πέτρες:oxi
Ξύλα: 2 ριζες καινούριες
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: jbl manado
Βυθός: jbl manado

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 τ8 χ 18βατ χ 6500κελβιν 1 τ8 χ 18βατ 4000κελβιν kai 1 τ5 χ 24βατ χ 6500κελβιν 1 τ5 χ 24βατ 4000κελβιν
Διάρκεια φωτισμού:16:00 εως 23:30

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: εξωτερικο 2013 390 λιτρα την ωρα
Θέρμανση/ Ψύξη: 100βατ θερμοστάτης eheim
Λίπανση: 1ml flourish και 1ml flourish nitrogen μια φορα την εβδομάδα (το nitrogen γιατι δεν μετράω νιτρικά)
Παροχή CO2: μπουκάλα 5κιλη διάχυση μεσα στην εξαγωγή του φίλτρου με http://www.ebay.com/itm/351196859668?_trksid=p2060778.m2749.l2649&var=620384414875&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH: 6.8
Γενική σκληρότητα (GH):14 μάλλον φταίει το manado
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):26+

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: τιποτα ακομα τωρα κανω προετοιμασία νερου με τυρφη για να ρυθμησω το gh. τοσο καιρο δεν εκανα και παρακολουθουσα για να δω με τα νιτρικα τι θα κανω
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: προετοιμασια με τυρφη
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

post-15549-0-12389300-1418657033_thumb.jpg

post-15549-0-76546900-1418657042_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - leosamaras
Link to comment
Share on other sites

Έχω και καφέ άλγη άλλα την αφαιρω με το χέρι και διάβασα πως εμφανίζετε σε νεοχτυσμενα ενυδρεια και φευγει με τον καιρο η με το χερι

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορώ να σκεφτώ ειναι η αυξομείωσηεις phπου ειχε σκιστεί το σωληνακι κ το ειδα μετα απο δυο μερες κ μετα εχανε η αντεπιστρωφη κ το ειδα κ αυτο μετα απο δυο τρεις μερες κ το ph επαιζρ 6.8 με 8 επι μια εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Του εριξα οξυζενε τοπικα κ θα σας ενημερώσω αυριο...

Πιστεύω να είχες κλειστές τις αντλίες ή το φιλτρο για κανα 15λεπτο όταν έριξες τον οξυζενέ, για 2-3 ημέρες κάνε μετρήσεις για αμμωνία ή νιτρώδη, το οξυζενέ πειράζει την βιολογία

Link to comment
Share on other sites

Με μια φορα δεν θα καταφερεις τιποτα,θελει 3-4 φορες με οξυζενε για να την καψεις.

Οσο για την βιολογια,εμενα στο δικο μου δεν επαθε τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

To οξυζενέ δεν επηρεάζει την βιολογία .

Όταν ρίχνουμε κλείνουμε την κυκλοφορία μόνο και μόνο για να μείνει περισσότερη ώρα στο σημείο

που το έχουμε ρίξει.

Εννοείται πως αν δεν ρίξεις αρκετές φορές δεν θα δεις αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετες φορες .. την ιδια ημερα ? στο συνολο...?

Πρεπει να προσεξω να μην ριξω πολλες φορες την ιδια ημέρα?

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο το έγραψα σε άλλο παρόμοιο άρθρο.

Οξυζενέ από φαρμακείο, όχι τον έτοιμο αλλά αυτό που φτιάχνουν οι φαρμακοποιοί (3%) και θα βάζεις τοπικά μέσα στο ενυδρείο και να μη ξεπεράσεις το 1ml/3,79 λίτρα (1 γαλόνι), για 15 λεπτά θα έχεις κλειστά φίλτρα και αντλίες. Αυτό θα γίνεται καθημερινά και να αυξήσεις τις αλλαγές νερού, ακόμα και κάθε μέρα αν μπορείς και καθαρισμό τα σφουγγάρια.

Το οξυζενέ μπορεί να επηρεάσει την βιολογία , είναι ισχυρό οξειδωτικό, για αυτόν τον λόγο το βάζαμε παλιότερα στις πληγές, για απολυμαντικό, για να σκοτώνει τα μικρόβια και τα παθογόνα βακτήρια, αλλά παρατηρήθηκε πως αργεί η επούλωση γιατί καταστρέφει και κύτταρα στην ανοιχτή πληγή, για αυτό πλέον δεν χρησιμοποιείται, και για αυτό το λόγο κλείνουμε τα φίλτρα για να αραιωθεί στο νερό έτσι ώστε να κάνει όσο το δυνατόν λιγότερη ζημιά. Το οξυζενέ σαν οξειδωτικό καταστρέφει την άλγη γιατί η εξωτερική στιβάδα των κύτταρων της άλγης δεν είναι τόσο ανθεκτική όσο είναι των φυτών, και για αυτό τα φυτά δεν επηρεάζονται σε μικρές ποσότητες οξυζενέ

Link to comment
Share on other sites

Αρκετες φορες .. την ιδια ημερα ? στο συνολο...?

Πρεπει να προσεξω να μην ριξω πολλες φορες την ιδια ημέρα?

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Θα ρίχνεις 5-6 μέρες συνεχόμενα και μετά αλλαγή νερού.

Στα λίτρα σου έριχνα 30ml+ καθημερινά.

Πέρα από τις μεταβολές στις σκληρότητες δεν παρατήρησα κάτι άλλο

για 2 μήνες περίπου που έκανα θεραπεία με αυτόν τον τρόπο τόσο σε ζωντανά

όσο και σε φυτά :)

Αν νομίζεις οτι χρειάζεται επανάληψη συνεχίζεις.

Μην περιμένεις πάντως να νικήσεις την άλγη μόνο με αυτόν τον τρόπο

αν δεν νικήσεις την αιτία που την προκαλεί :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο το έγραψα σε άλλο παρόμοιο άρθρο.

Οξυζενέ από φαρμακείο, όχι τον έτοιμο αλλά αυτό που φτιάχνουν οι φαρμακοποιοί (3%) και θα βάζεις τοπικά μέσα στο ενυδρείο και να μη ξεπεράσεις το 1ml/3,79 λίτρα (1 γαλόνι), για 15 λεπτά θα έχεις κλειστά φίλτρα και αντλίες. Αυτό θα γίνεται καθημερινά και να αυξήσεις τις αλλαγές νερού, ακόμα και κάθε μέρα αν μπορείς και καθαρισμό τα σφουγγάρια.

Το οξυζενέ μπορεί να επηρεάσει την βιολογία , είναι ισχυρό οξειδωτικό, για αυτόν τον λόγο το βάζαμε παλιότερα στις πληγές, για απολυμαντικό, για να σκοτώνει τα μικρόβια και τα παθογόνα βακτήρια, αλλά παρατηρήθηκε πως αργεί η επούλωση γιατί καταστρέφει και κύτταρα στην ανοιχτή πληγή, για αυτό πλέον δεν χρησιμοποιείται, και για αυτό το λόγο κλείνουμε τα φίλτρα για να αραιωθεί στο νερό έτσι ώστε να κάνει όσο το δυνατόν λιγότερη ζημιά. Το οξυζενέ σαν οξειδωτικό καταστρέφει την άλγη γιατί η εξωτερική στιβάδα των κύτταρων της άλγης δεν είναι τόσο ανθεκτική όσο είναι των φυτών, και για αυτό τα φυτά δεν επηρεάζονται σε μικρές ποσότητες οξυζενέ

Καπου εισαι λαθος..

Προσωπικα εριξα για 4 μερες οξυζενε,απο τον ετοιμο..εκτος οτι δεν επαθε τιποτα η βιολογια μου,που εριχνα και πολυ περισσοτερο απο τη δοσολογια που λες αλλα οπου επεσε πανω σε φυτα τα κατεστρεψε..η κουμπα καηκε ολη..

Link to comment
Share on other sites

Καπου εισαι λαθος..

Προσωπικα εριξα για 4 μερες οξυζενε,απο τον ετοιμο..εκτος οτι δεν επαθε τιποτα η βιολογια μου,που εριχνα και πολυ περισσοτερο απο τη δοσολογια που λες αλλα οπου επεσε πανω σε φυτα τα κατεστρεψε..η κουμπα καηκε ολη..

Επειδή προφανώς έπεσε πολύ ποσότητα, για αυτό σου τα έκαψε, και η βιολογία σου δεν έπαθε κάτι γιατί θα διαλύθηκε πολύ πριν φτάσει στο φίλτρο.

Για τον έτοιμο έχω τις αμφιβολίες μου γιατί έχει και άλλα πρόσθετα αντισηπτικά που δεν ξέρουμε τι μπορεί να προκαλέσουν, για αυτό είπα για τον οξυζενέ που φτιάχνουν τα φαρμακεία, είναι 3% perhidrol με αποσταγμένο νερό. Επίσης δεν έχουν όλα τα φυτά την ίδια αντοχή. Την δοσολογία κάπου την έχω διαβάσει (δεν θυμάμαι που) και το πόσο οξειδωτικός είναι μου το εξήγησε με απλά λόγια ο αδελφός μου που είναι βιολόγος, πως πιο εξελιγμένοι οργανισμοί όπως είναι τα ψάρια και λιγότερο τα φυτά, είναι πιο ανθεκτικοί από τους πιο απλούς και πρωτόγονους οργανισμούς που είναι τα βακτήρια ή ακόμα και η άλγη.

Και εγώ είχα κάνει θεραπεία με οξυζενέ αλλά δεν είχα κλείσει το φίλτρο και για 2-3 ημέρες είχα μικρή έξαρση σε αμμωνία, και στα φυτά που είχα βάλει ήταν εχινόδωρος και ανουμπια που δεν έπαθαν τίποτα, προφανώς πιο σκληρά φυτά από την κουμπα.

Link to comment
Share on other sites

Να διαλυθικε πολυ σε 40 λιτρα νερο..δεν νομιζω.

Και αλλοι που εχουν κανει το ιδιο,δεν εχασαν βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Να διαλυθικε πολυ σε 40 λιτρα νερο..δεν νομιζω.

Και αλλοι που εχουν κανει το ιδιο,δεν εχασαν βιολογια.

Το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό και δεν αντιδρούν όλα το ίδιο, και αφού είναι γνωστό πλέον πως το οξυζενέ είναι οξειδωτικό καλύτερα να προσέχουμε λίγο παρά να βρεθούμε προ εκπλήξεως.

Λεπτομέρειες για το οξυζενέ http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%85

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...