Jump to content

Diy Ξυλινη Βαση Ενυδρειου By Stanisalus18


stanisalus18

Recommended Posts

Από ότι βλέπω και οι 2 τύπου θέλουν τρύπα, το κακουνάκι παρόλο που σου φαίνεται στιβαρό , στηρίζεται στο πλαστικο που θα μπει στη τρύπα που θα πρέπει να κάνεις, το 2ο το θεωρώ καλύτερο γιατι θα βιδωθεί στη τρύπα που θα κάνεις, όπως βλέπεις έχει βόλτες, επίσης επειδή δεν είναι στρογγυλο, θα σου είναι πολύ πιο έυκολο να το ρυθμίσεις, θα σου πρότεινα το 2ο, αυτο χωρίς το τακουνάκι.

Πως θα το βάλεις τώρα, θα ανοίξεις τρύπα που θα είναι εφαρμοστή ή ελαχιστα πιο μικρή απο την εξωτερική βίδα του ρεγουλατόρου, και μετα αυτο θα το βιδώσεις, όπως βλέπεις για να βιδωθεί θέλει εξαγωνο αλεν, μετά επάνω σε αυτό βιδώνει ο ρεγουλατόρος, για αυτο το λόγο το θεωρώ πιο στιβαρο, μη σε μπερδευει ο ογκος του πλαστικου που βλέπεις στον άλλο, το πλαστικο είναι για διακόσμηση

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο , η τρύπα που θα ανοιξεις να υπολογίσεις να είναι τόσο βαθειά που να μπορεί να μπει ολόκληρη η βιδα του ρεγουλατόρου, να κρυφτεί μέσα της δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Τάκη... κι εγώ το 2ο (αυτό ΔΕΝ είχα στο link?) θα έβαζα για να μπορώ να το ρυθμίσω/αλφαδιάσω εύκολα.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Τάκη... κι εγώ το 2ο (αυτό ΔΕΝ είχα στο link?) θα έβαζα για να μπορώ να το ρυθμίσω/αλφαδιάσω εύκολα.- ;)

Αν συμφωνουσες μαζι μου θα πηδαγα απ το παραθυρο :bigemo_harabe_net-171:

Link to comment
Share on other sites

Αν συμφωνουσες μαζι μου θα πηδαγα απ το παραθυρο :bigemo_harabe_net-171:

?????? :umm:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη... κοίτα κι αυτό...

http://www.ergaleiadiko.gr/category.php?id_category=93&p=2

http://www.lindiridis.gr/?page_id=206

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Και για τους "εραστες" των Δυτικων Προαστιων

Βιοτεχνια με μεγαλη ποικιλια και καλες τιμες, εχω ψωνισει....

http://www.mico.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=22&option=com_virtuemart&Itemid=4

Link to comment
Share on other sites

Κατι εκανα σημερα παιδια, δεν ειχα πολυ χρονο τις προαλλες για να προχωρησω με την βαση.

εβαλα τους ρεγουλατορους σε κοντρα πλακε, ειναι στο ιδιο παχος με την ουπα. ειναι 8 οι ρεγουλατοροι, εκοψα 8 μικρα κομματακια κοντρα πλακε που ειχα απο πριν και τους εβαλα εκει. θα μπει ξυλοκολλα στα κομματια αυτα και απο 4 βιδες σε καθε κομματι και ετσι θα μπουν απο κατω στο MDF της βασης. κανω καλα? εχω ενα μικρο θεμα απο οτι προσεξα, δεν καταφερα να κανω ευθειες τρυπες, ολες οι τρυπες που εκανα εχουν μια κλιση οπως θα δειτε στις φωτογραφιες. ειναι σημαντικο αυτο η ειμαι ενταξει? αν νομιζετε οτι παιζει σημαντικο ρολο αυτο τοτε τα διαλυω και θα κανω καινουργιες τρυπες σε καινουργια κομματια κοντρα πλακε αυριο μεθαυριο μετα την αγορα μιας βασης δραπανου, για να ειναι τελειως ευθειες. τα εκανα με το τρυπανι στο χερι και προφανως δεν καταφερα να τα κανω σε μια ευθεια

IMAG0113.jpg

IMAG0114.jpg

IMAG0115.jpg

IMAG0116.jpg

IMAG0117.jpg

περιμενω τις γνωμες σας παιδια.

καλο απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ , ελέφαντα θα βάλεις επάνω στη βάση ; :)

δεν χρειαζόντουσαν τόσες πολλές, το πολύ βέβαια σε αυτή η περίπτωση δεν κάνει κακό.

Βιδωσέτες και είσαι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Όσες είναι στραβωτρυπημένες καλύτερα μην τις βάλεις καθόλου γιατί είναι αρκετά στραβά :(

Mόλις σφίξεις τον τάκο στο πάτο του κουτιού θα πατάει στραβά ο ρεγουλατόρος . . .

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον "ράστα"... σε κάποιες δείχνει πολύ στραβά η τρύπα Γιάννη και πιστεύω ότι ΙΣΩΣ σε δυσκολέψει να το ευθυγραμμίσεις (πως το κατάφερες αυτό ωρε; ).- ;)

ΥΓ. Εγώ πάντως βρήκα αυτό (στο link του 4χ4)... και θα το έχω στο νου μου σε περίπτωση που χρειαστώ πόδια.-

http://www.mico.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=39&category_id=22&option=com_virtuemart&Itemid=4〈=el

http://www.mico.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=335&category_id=21&option=com_virtuemart&Itemid=4〈=el

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

(πως το κατάφερες αυτό ωρε; ).- ;)

ελα αυτο ειπα και εγω, πως το καταφερα ετσι δεν ξερω :usd:

τελικα το εκανα παλι απο την αρχη, εκοψα αλλα κομματια απο περισσευομενο κοντρα πλακε που ειχα και τα εκανα πιο καλα. ολες οι τρυπες εγιναν σε απολυτη ευθεια οποτε ολα καλα τωρα. νιωθω πιο καλα και τωρα ετσι. μπηκαν τα κομματια κατω με 3-4 βιδες μεγαλες και με ξυλοκολλα ετσι ωστε να κολλησουν παρα πολυ καλα.

οριστε μερικες φωτογραφιες:

IMAG0120.jpg

IMAG0121.jpg

IMAG0123.jpg

IMAG0127.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Γιάννη, μου αρέσει η επιμονή σου για τη τελειότητα.

Τώρα βίδωσε τέρμα τους ρεγουλατόρους και σήκωσε μόνο όσους και όσο χρειάζεται για να είναι σταθερή και αλφαδιασμένη η βάση, γιατι όσο λιγότερο είναι εξω οι βίδες του ρεγουλατόρου τόσο καλύτερα είναι (Θα στο πει και ο Τσεκουράτος μόλις δει τη φωτό :) )

Link to comment
Share on other sites

Το λέει... ήδη!!!!! :P

Το θέμα είναι ότι... για να το κάνει πρέπει πρώτα... να ανοίξει τρύπα και στο άλλο ξύλο.. κάτι που ΔΕΝ νομίζω ότι έχει ήδη κάνει (ελπίζω...να με διαψεύσει).- :calm:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Γιάννη, μου αρέσει η επιμονή σου για τη τελειότητα.

Τώρα βίδωσε τέρμα τους ρεγουλατόρους και σήκωσε μόνο όσους και όσο χρειάζεται για να είναι σταθερή και αλφαδιασμένη η βάση, γιατι όσο λιγότερο είναι εξω οι βίδες του ρεγουλατόρου τόσο καλύτερα είναι (Θα στο πει και ο Τσεκουράτος μόλις δει τη φωτό :) )

να ειστε καλα κυρ τακη το εκανα ετσι οπως τα ειπατε εδω. ολα καλα λοιπον. θα προχωρησω παρακατω με την πρωτη ευκαιρια :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επειδή δεν εχω ίντερνετ στο σπίτι πάλι, σας

δείχνω ένα μικρό βίντεο μέσω του κινητού μου

από την τελική κατάληξη της βάσης αυτής.

περισσότερες πληροφορίες κ φωτογραφίες θα

ανεβάσω όταν μπορέσω. ελπίζω να σας αρέσει.

είναι όλο DIY από μένα προσωπικα. με ένα

σαμπ από κάτω ;)

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή κατασκευή!!!!!μπράβο σου!!!!σκέφτεσαι να τα βάψεις??? ή θα το περάσεις κάποιο βερνίκι ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...