Jump to content

Diy Ξυλινη Βαση Ενυδρειου By Stanisalus18


stanisalus18

Recommended Posts

Kαλησπερα παιδια. Θα σας δειξω μια βαση ενυδρειου που εφτιαξα με σχετικα λιγα λεφτα. Θα σας παραθεσω και μερικες φωτογραφιες απο την διαδικασια της κατασκευης. Την ιδεα της κατασκευης την πηρα απο τα πολλα βιντεο που υπαρχουν στο YouTube για DIY ξυλινη βαση ενυδρειου.


Η βαση που εφτιαξα εχει διαστασεις 65x35x80mm . Κατα την γνωμη μου, η συγκεκριμενη κατασκευη ειναι πολυ ευκολη ακομα και για αυτους που δεν το εχουν με το DIY. Θελει απλα να εχεις χαρα και μερακι για να το κανεις. Δεν χρειαστηκαν πολλα υλικα, μονο τα συγκεκριμενα που θα αναφερω πιο κατω. Η κατασκευη αυτη ειναι πολυ στιβαρη, απο οσο μπορω να δω, με παιρνει και εμενα προσωπικα πανω πολυ ανετα, χωρις να κουνιεται περα δωθε και ζυγιζω σχεδον 80 κιλα.


Πηγα στο Praktiker στη Πειραιως και πηρα απο κει τεσσερα καδρονια πλανισμενα και ενα κουτακι νοβοπανοβιδες. Τα καδρονια τα εδωσα εκει μεσα και μου τα εκοψαν στα μετρα που τους ζητησα. Και απο το Leroy Merlin στη Πειραιως πηρα ενα κοντρα πλακε θαλασσης στα μετρα που ηθελα. Λιγα πραγματα δηλαδη.


Και τωρα οι φωτογραφιες:



Τα καδρονια στο Praktiker:


IMAG0056.jpg




Τα καδρονια κομμενα στα μετρα που ηθελα στο μπαλκονι μου:


IMAG0058.jpg




Η διαδικασια της κατασκευης:


IMAG0059.jpg



IMAG0060.jpg



IMAG0061.jpg



IMAG0063.jpg



IMAG0064.jpg



IMAG0067.jpg



IMAG0070.jpg




Και εδω με το κοντρα πλακε πανω στη βαση:


IMAG0071.jpg




Αυτα ειναι τα εργαλεια που χρησιμοποιησα και οπως βλεπετε δεν ειναι πολλα, ειναι απο αυτα που συνηθως εχουμε στα σπιτια μας.

Τρυπανι, κατσαβιδια, μολυβι, μετρο και τριφτης.


IMAG0074.jpg




Τα 4 καδρονια που πηρα ηταν των 3 μετρων και εγιναν ολα 19 κομματια στα μετρα που ηθελα, οπως και βλεπετε στην κατασκευη εδω αξιοποιηθηκαν σχεδον ολα.


Κοστος κατασκευης:


τα 4 καδρονια (19x44x300mm) απο το Praktiker ειχαν κοστος 14 ευρω (3.5 ευρω το ενα)

το 12αρι κοντρα πλακε θαλασσης (65x35mm) απο το Leroy Merlin ειχε κοστος περιπου 4 ευρω

συν οι βιδες που πηρα, γυρω στα 2 ευρω πρεπει να ηταν.

Οποτε βλεπετε οτι το συνολικο κοστος της κατασκευης δεν ξεπερνα τα 20 ευρω.


Σας παραθετω μερικα λινκς απο τα βιντεο που ειδα και πηρα την ιδεα:






Ελπιζω να σας αρεσει η βαση που εκανα. Θα χαρω πολυ να ακουσω τα σχολια σας και την αποψη σας για την βαση αυτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι! Ειναι δοκιμασμενη; Χωρις να θελω να σε προσβαλω, την βλεπω λιγο επιφοβη!

Το δευτερο βιντεο ειναι πως να φτιαξεις καπακι και οχι βαση!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι! Ειναι δοκιμασμενη; Χωρις να θελω να σε προσβαλω, την βλεπω λιγο επιφοβη!

Το δευτερο βιντεο ειναι πως να φτιαξεις καπακι και οχι βαση!

Μπράβο φίλε

Πολύ ωραία κατασκευή

Όντως την έχεις δοκιμάσει?

θανκς παιδια τι εννοειτε με το να την εχω δοκιμασει? με ενυδρειο? οχι σημερα την τελειωσα την βαση :) δεν υπαρχει το ενυδρειο ακομα :) εκατσα εγω επανω και ζυγιζω σχεδον 80 κιλα και την νιωθω αρκετα στιβαρη, δεν κουνιεται περα δωθε ετσι οπως την βλεπω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη... Γιάννη. :thumbsu:

Στο Leroy Marlin... ΔΕΝ βρήκες δοκαράκια; Είναι φτηνότερο από το Practiker... απ' όσο έχω δεί.

Μόλις σήμερα έκανα κι εγώ μια αγορά Stand-Rack (για τις γεννήστρες)... σχεδίαζα αρχικά για ξύλο αλλά το φοβήθηκα... έχω πλημμυρίσει ήδη 2 φορές το δωμάτιο. :wacko:

Κοιλοδοκός και στραντζαριστό... θα πήγαιναν αρκετά... οπότε κατέληξα σε ημι-βαρέως τύπου... με αντοχή 650 κιλά ανά ράφι... και τα έσκασα "χοντρά".- :bigemo_harabe_net-97:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κατασκευή, θα μπορούσες να βάλεις και ξυλόκολλα μαζί με τις βίδες. Έτσι δεν θα μπορούσε να <<παίξει>> για να μποσικάρουν. Θα το ντύσεις με κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ντυσεις με κατι θα αποκτησει και μεγαλυτερη σταθεροτητα, διαφορετικα βαλε καμια κοντρα ακομα πχ στα πλαινα.

Link to comment
Share on other sites

καλα του ξηγηθηκες!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμία γωνίτσα άμα κάνεις κέφι για να είναι πιο σταθερή και για λίγο ενύσχηση παραπάνω! ριχτο κ ένα βαψιματάκι όπς το κάνει έδω αυτός και θα ειναι ΤΟP!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φίλε μου ωραία και περιποιημένη δουλειά.

Πέρασμα με ένα μονωτικό-συντηριτικό για να μην σαπίσει από τα νερά και θα είσαι μια χαρά.

Κοιλοδοκός και στραντζαριστό... θα πήγαιναν αρκετά... οπότε κατέληξα σε ημι-βαρέως τύπου... με αντοχή 650 κιλά ανά ράφι... και τα έσκασα "χοντρά".- :bigemo_harabe_net-97:

Δεν ήξερα τι χρώμα να το κάνω οπότε κράτησα μόνο αυτό :P

Όταν λες "ημι-βαρέως" τι εννοείς ??

Link to comment
Share on other sites

ωραιος και οικονομικη!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Οταν καθεσε πανω λογικο ειναι να σε αντεχει,αν αρχιζεις και κουνας τον κ*λο σου αριστερα-δεξια κουνιεται?

Καλο θα ειναι να βαλεις και μια χιαστη πριν το ντυσεις επειδη εχεις υψος !

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να βάλεις και ξυλόκολλα μαζί με τις βίδες. Έτσι δεν θα μπορούσε να <<παίξει>> για να μποσικάρουν.

οντως αυτο ειναι σημαντικο, δεν το εκανα αυτο με την ξυλοκολλα, κακως που το παρελειψα αυτο το κομματι. δεν το σκεφτηκα καθολου για να πω την αληθεια.

Πέρασμα με ένα μονωτικό-συντηριτικό για να μην σαπίσει από τα νερά και θα είσαι μια χαρά.

θα το περασω με ενα συντηρητικο ξυλου στο τελος, χρειαζεται ετσι κ αλλιως

δεν εχει τελειωσει η βαση αυτη ακομα παιδια, θα την υποστηριξω κι αλλο, θα ντυθει με κοντρα πλακε ή με MDF περιμετρικα. θα ανεβασω φωτογραφιες με την εξελιξη. εχει παγωσει για την ωρα η κατασκευη αυτη. ευχαριστω παιδια για τις γνωμες σας, ειναι ολες χρησιμες, για το καλο γινεται ετσι κ αλλιως

Link to comment
Share on other sites

οντως αυτο ειναι σημαντικο, δεν το εκανα αυτο με την ξυλοκολλα, κακως που το παρελειψα αυτο το κομματι. δεν το σκεφτηκα καθολου για να πω την αληθεια.

θα το περασω με ενα συντηρητικο ξυλου στο τελος, χρειαζεται ετσι κ αλλιως

δεν εχει τελειωσει η βαση αυτη ακομα παιδια, θα την υποστηριξω κι αλλο, θα ντυθει με κοντρα πλακε ή με MDF περιμετρικα. θα ανεβασω φωτογραφιες με την εξελιξη. εχει παγωσει για την ωρα η κατασκευη αυτη. ευχαριστω παιδια για τις γνωμες σας, ειναι ολες χρησιμες, για το καλο γινεται ετσι κ αλλιως

Αυτο θα το δεσει ακομα καλυτερα και δεν θα εχει το φοβο που σου αναφερουν τα παιδεια.

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα το ( δεσει ) με το κοντραπλακε δεν χρειαζεται κοντρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα παιδια, εφτιαξα μια καλυτερη βαση. οπου μπηκε βιδα, εγινε τρυπα μικρη και εγινε η φρεζα. οντως εχει διαφορα ο τροπος αυτος, δεν σκιστηκε πουθενα το ξυλο σε εκεινη τη βαση. και μπηκε παντου ειδικη ξυλοκολλα ετσι ωστε να μην μποσικαρει το ξυλο καθολου και για να δεσει πολυ καλα η ολη κατασκευη. εγινε γενικα πολυ καλυτερη δουλεια πιστευω, νιωθω πιο καλα τωρα με αυτη τη βαση. το περασα και δυο χερια με το συντηρητικο ξυλου της Vivechrom Vivexyl. μπηκαν και 8 ποδια κουζινας απο κατω διοτι στο σημειο που θα μπει, τα πλακακια δεν ειναι πολυ ισια και ετσι θα το ρυθμισω οπως πρεπει. προχτες τη τελειωσα. μενει μονο να ντυθει με MDF περιμετρικα για ομορφια και να μπουν οι υποδοχες για τον φωτισμο. θα εχουμε παλι update πολυ συντομα πιστευω.


ειναι απιστευτα στιβαρη τωρα, δεν κουνιεται καθολου μα καθολου με εμενα πανω. καμια σχεση θα ελεγα με την προηγουμενη βαση που εκανα και με την μαμα βαση του Rio 180.


ολα τα υλικα ηταν απο το Praktiker, το Leroy Merlin (και τα δυο στη Πειραιως) και απο το χρωματοπωλειο της γειτονιας μου.


Καδρονια μικρα, καδρονι μεγαλο, κομματια MDF 10αρι και 15αρι, ποδια κουζινας, βιδες, γωνιες, bison super wood glue και vivechrome vivexyl


οι φωτογραφιες:


IMAG0010.jpg


IMAG0012.jpg


IMAG0013.jpg


IMAG0023.jpg


IMAG0025.jpg


IMAG0028.jpg


εκει θα μπει ο κοντρολερ


IMAG0033.jpg


IMAG0036.jpg


IMAG0039.jpg


IMAG0042.jpg


IMAG0053.jpg


παρατηρησεις αποψεις γνωμες ολες δεκτες :D


α δεν σας ειπα. η αλλη βαση αξιοποιηθηκε δεν διαλυθηκε, εγινε ο παγκος εργασιας για ολες τις δουλειες που κανω στο μπαλκονι μου και παραλληλα ενα τραπεζι πολυ ανετο για τα μετρα του μπαλκονιου :D


IMAG0058.jpg


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια αξιοποίηση της παλιας και ακομα καλύτερη της καινούριας αλλα εχω μια απορια τα ποδια που ειναι πλαστικα και βιδωμένα με ξυλόβιδες σε τυχών μια μετακίνησης με φουλ φορτιο θα αντέξουν γιατι παλαιότερα ειχα βαλει παρόμοια αλλα για αλλη κατασκευή χωρις πολυ βαρος οπως ενα ενυδρειο και σπασανε πολυ ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα οντως φαινεται πιο γερη αλλα κι εμενα με προβληματιζουν αυτα τα ποδια και ειδικα τοσο ψηλα! Γιατι δεν βαζεις τις ταπες που βαζουν στις καρεκλες;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη και γερη κατασκευη, υπερβολη για 180 λιτρα ομως

Ποσο στοιχισαν τα ξυλα;;

Τα ποδια οντως επικινδυνα, βαλε κατι μικρα πλαστικα που ειναι και ρεγουλατοροι μαζι

Στα "μαστορεματα" θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...