Jump to content

Γείωση: must ή μέγα λάθος;


Recommended Posts

Χαίρομαι που ο Γιώργος είναι μέλος του Aquazone!!! :bowdown::thumbup:

Προσωπικά μετά τα παραπάνω καταλήγω ότι πρέπει να προμηθευθώ ένα μετασχηματιστή γαλβανικής απομόνωσης ASAP μέχρι τότε θα αφήσω τη γείωση για δική μου προστασία (επειδή το θεωρώ πολύ δύσκολο να κόβω το ρεύμα κάθε λίγο που βάζω τα χέρια μέσα και αφετέρου δεν θέλω να στηρίζομαι στη καλή λειτουργία του ρελέ) και θα παρακαλώ μη σκάσει κάτι και μου κάνει ψαρόσουπα το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μετασχηματιστής γαλβανικής απομόνωσης οταν δουλευει, "τρωει" ρευμα και αυτος ???

αν ναι, ειναι αλλα 3000 βαττ στο λογαριασμο ??? :thumbup:

Και αν τον βαζουμε σε διακοπτι και αναβουμε μονο οταν κανουμε δουλειες στο ενυδρειο ???

η την γειωση στο διακοπτι ( μαλλων τοτε τα ψαρια θα παθουν σοκ, αν θα εχει διαρροη ), τι ειναι καλυτερα ???

Θελω να προστατεψω και τα ψαρια :bowdown: και εμενα, αλλιως ποιος να τα ταιζει μετα :D

Link to comment
Share on other sites

... τώρα, που έπεσαν οι τόνοι...

Κάτσε λίγο ακόμα βρε Γιώργο μου, μη βιάζεσαι..! :bowdown:

Εχει μείνει λίγη "ουρά" από το "γάιδαρο"... δεν τον "φάγαμε" ακόμη...! :thumbup:

Υ.Σ.: Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, αναφέρομαι στη σοφή λαϊκή παροιμία :

"...Τον φάγαμε το γάιδαρο, τώρα έχει μείνει μόνο η ουρά..!"

Οποιαδήποτε ομοιότης με φυσικά πρόσωπα ή παρούσες καταστάσεις, είναι εντελώς συμπτωματική και τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

μετασχηματιστής γαλβανικής απομόνωσης οταν δουλευει, "τρωει" ρευμα και αυτος ???

αν ναι, ειναι αλλα 3000 βαττ στο λογαριασμο ??? :thumbup:

Και αν τον βαζουμε σε διακοπτι και αναβουμε μονο οταν κανουμε δουλειες στο ενυδρειο ???

η την γειωση στο διακοπτι ( μαλλων τοτε τα ψαρια θα παθουν σοκ, αν θα εχει διαρροη ), τι ειναι καλυτερα ???

Θελω να προστατεψω και τα ψαρια :bowdown: και εμενα, αλλιως ποιος να τα ταιζει μετα :D

ο μετασχηματιστής είναι μηχάνημα τροφοδοσίας ρεύματος και όχι κατανάλωσης ..

.. οπότε δεν επιβαρύνει το σύστημα με W ..

.. φαντάσου τον φορτιστή του κινητού .. το ρεύμα το καταναλώνει η μπαταρία όταν φορτίζει ..

έχω όμως την εντύπωση ( ο Γιώργος ίσος ξέρει καλύτερα ) ότι κάτι <τρωει > και αυτός λόγο της θερμοκρασίας που αναπτύσσει κατά τη λειτουργία του

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη Ναταλία, όπως πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος Τάσος, ο μετασχηματιστής δεν καταναλώνει ισχύ, η δουλειά του είναι η μετατροπή της τιμής της τάσης. Βέβαια, καθότι συρμάτινο σύστημα, μοιραία έχει κάποια ωμική αντίσταση άρα καταναλώνει ένα μικρό μέρος ενέργειας, λόγω μαγνητικών απωλειών κυρίως κλπ. Φυσικά το νούμερο που ανέφερες απέχει πολύ, άντε να σου ανεβάσει την κατανάλωση επιπλέον 30watt. :thumbup: Η θερμοκρασία φίλε Τάσο είναι το αποτέλεσμα της καταναλισκόμενης ισχύος! Χεχε, χαίρομαι που σε λίγο καιρό όλοι θα έχουμε αποκτήσει ηλεκτρολογικές γνώσεις! :D Επίσης χαίρομαι για τη συμμετοχή όλων σε αυτό το σπουδαίο ζήτημα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη Ναταλία, όπως πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος Τάσος, ο μετασχηματιστής δεν καταναλώνει ισχύ, η δουλειά του είναι η μετατροπή της τιμής της τάσης. Βέβαια, καθότι συρμάτινο σύστημα, μοιραία έχει κάποια ωμική αντίσταση άρα καταναλώνει ένα μικρό μέρος ενέργειας, λόγω μαγνητικών απωλειών κυρίως κλπ. Φυσικά το νούμερο που ανέφερες απέχει πολύ, άντε να σου ανεβάσει την κατανάλωση επιπλέον 30watt. :D Η θερμοκρασία φίλε Τάσο είναι το αποτέλεσμα της καταναλισκόμενης ισχύος! Χεχε, χαίρομαι που σε λίγο καιρό όλοι θα έχουμε αποκτήσει ηλεκτρολογικές γνώσεις! ;) Επίσης χαίρομαι για τη συμμετοχή όλων σε αυτό το σπουδαίο ζήτημα! :bowdown:

:thumbup:;););):blink:

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ενδιαφέρεται για να μάθει λίγα πιο τεχνικά θέματα σχετικά με τους κινδύνους του ηλ. ρεύματος ας διαβάσει αυτό το κείμενο http://www.teetdk.tee.gr/docs/asfaleia_sep...os_Kindinos.pdf αναφέρεται και στην γαλβανική απομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αντρέα, πολύ καλό το κείμενο που ανέβασες! Εγώ απομόνωσα ένα κομμάτι και παραθέτω:

Το δευτερεύον του µετασχηµατιστή αποµόνωσης δεν πρέπει να έχει σύνδεση ούτε µε το πρωτεύον ούτε µε τη γη. ∆ηλαδή, στο δευτερεύον δεν πρέπει να υπάρχει διαρροή από έναν αγωγό προς τη γη.

Με λίγα λόγια μη βάλει κανείς και μετασχηματιστή και γείωση!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό σημαίνει Γιώργο ότι αν έχεις μετασχηματιστή , διαρροή ρεύματος στο ενυδρείο , τα χεριά στο νερό ..και πατάς στους σωλήνες του καλοριφέρ ( ξυπόλυτος σε μεταλλικούς σωλήνες ) μπορεί να έχεις πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Από μέρους μου πλέον έχω να πω ότι τώρα, που έπεσαν οι τόνοι, καλό είναι να ηρεμίσουμε ακόμα περισσότερο, οι εντάσεις για λίγο είναι καλές, και να προσθέσω ότι τα μπράβο δεν ανήκουν σε κανέναν ατομικά. Είμαστε εδώ, οδοιπόροι, προς αναζήτηση της Αλήθειας. Στην πορεία κάνουμε λάθη, πέφτουμε σε παγίδες, απογοητευόμαστε προσωρινά αλλά συνεχίζουμε το ταξίδι μαζί, μέσα από το Aquazone που μας ενώνει, γιατί η ομορφιά αυτού του χόμπυ είναι πραγματικά ανεξάντλητη. Καλή συνέχεια σε όλους, αγαπητοί συνοδοιπόροι... :bowdown:

:thumbup: Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου :D

Link to comment
Share on other sites

αυτό σημαίνει Γιώργο ότι αν έχεις μετασχηματιστή , διαρροή ρεύματος στο ενυδρείο , τα χεριά στο νερό ..και πατάς στους σωλήνες του καλοριφέρ ( ξυπόλυτος σε μεταλλικούς σωλήνες ) μπορεί να έχεις πρόβλημα?

Χμμμ, φίλε Τάσο θες περισσότερα ιδιαίτερα στα ηλεκτρολογικά μου φαίνεται! :thumbup:

Όχι, αυτό που παρέθεσα από το κείμενο του Ανδρέα επιβεβαιώνει αυτό που είχα πει παραπάνω, ότι αν βάλεις και μετασχηματιστή και γείωση κάνεις μια τρύπα στο νερό! :bowdown: Ξαναλέω, για να γίνει σε όλους τους φίλους σαφές, ο μετασχηματιστής γαλβανικής απομόνωσης είναι ένα τρυκ που έχουμε σκαρφιστει για να δημιουργούμε ένα απομονωμένο κύκλωμα και η μοναδική περίπτωση να μας "χτυπήσει" το ρεύμα είναι να πιάσουμε και τα 2 άκρα του ταυτόχρονα. Το ένα μόνο του και να το πιάνεις είτε ξυπόλητος, είτε βουτηγμένος στο ενυδρείο, είτε με τη γείωση της ΔΕΗ αγκαλιά, είτε σε κάθε περίπτωση που χωράει ο νους μας δε θα πάθουμε τίποτα. Αν βάλεις όμως και γείωση στο ενυδρείο αυτόματα εντάσεις το απομονωμένο κύκλωμα του δευτερεύοντος του μετασχηματιστή στο κύκλωμα της ΔΕΗ και σε περίπτωση απώλειας θα σε χτυπήσει το ρεύμα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ο Τάσος εαν κατάλαβα καλά θεώρησε ότι εφόσον δεν πρέπει να υπάρχει γείωση μαζί με τον μετασχηματιστή, εαν ο άνθρωπος γίνει γείωση (γιαυτό και είπε να είναι ξυπόλυτος και καλοριφέρ κτλ) μήπως υπάρχει κίνδυνος.

Τάσο δεν υπάρχει κίνδυνος να γίνει ο άνθρωπος γείωση εφόσον υπάρχει μετασχηματιστής γιατί απλά δεν κλείνει το κύκλωμα. Εαν όμως υπάρχει ήδη γείωση στο ενυδρείο συν τη γείωση που θα κάνει εκείνη τη στιγμή ο άνθρωπος θα κλείσει το κύκλωμα και τότε θα πας για μόνιμη περμανάντ :bowdown:

Επίσης να διευκρινίσω επειδή είπαμε ότι ο μετασχηματιστής δίνει ασφάλεια και σε εξωτερικούς χώρους κήπους πισίνες, τεχνητές λίμνες κλπ να προσέξετε η γραμμή να μην ειναι πολύ μεγάλη πχ 450 μέτρα διότι λόγω της "κάθετης" χωρητικότητας που δημιουργείται κατά μήκος "εμφανίζεται" ξανά η γη και έτσι πάλι γειώνεσαι..... με την γνωστή περμανάντ ως αποτέλεσμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ιδιαίτερα όχι μόνο γιατί δικαιωνόμαστε και εγώ και ο Γιώργος τελικά αλλά γιατί έλαμψε η αλήθεια και ο κάθε χομπήστας τώρα ξέρη τη θα κάνει.

Όσον αφορά τον μετασχηματιστή γαλβανικής απομόνωσης θα ετοιμάσω ένα άρθρο που θα μιλά για αυτό και απόσχουμε σύντομα.

Σίγουρα είναι η καλύτερη λύση. Αυτό το σύστημα το χρησιμοποιούσαμε όταν ήμασταν μαθητές στην τεχνική σχολή για ασφάλεια.

Χαιρετίσματα σε όλους από την Κύπρο

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο, χαιρετίσματα στην Κύπρο μόνο??? :bowdown:

Εμείς τι σου κάναμε??? (πλάκα κάνω) :thumbup:

Λοιπόν, μία χάρη… ετοίμασε ένα άρθρο που θα μας εξηγείς τη σχέση ενυδρείου-ρεύματος και τις λύσεις που υπάρχουν, αναλυτικά!!! Να έχεις στο μυαλό σου ότι εμείς δεν ξέρουμε τίποτα από ηλεκτρολογικά… ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ!!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά… :D

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο, χαιρετίσματα στην Κύπρο μόνο??? :bowdown:

Εμείς τι σου κάναμε??? (πλάκα κάνω) :thumbup:

Λοιπόν, μία χάρη… ετοίμασε ένα άρθρο που θα μας εξηγείς τη σχέση ενυδρείου-ρεύματος και τις λύσεις που υπάρχουν, αναλυτικά!!! Να έχεις στο μυαλό σου ότι εμείς δεν ξέρουμε τίποτα από ηλεκτρολογικά… ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ!!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά… :D

Τώρα διαβάζω το θέμα

TEST-HΛΕΚΤΡΟΣΟΚ -και μένω άφωνος.

ΛΕΚΤΡΟΣΟΚ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις όμως και γείωση στο ενυδρείο αυτόματα εντάσεις το απομονωμένο κύκλωμα του δευτερεύοντος του μετασχηματιστή στο κύκλωμα της ΔΕΗ και σε περίπτωση απώλειας θα σε χτυπήσει το ρεύμα. :bowdown:

Μήπως όμως, αν υπάρξει διαρροή, ενώ έχουμε και γείωση, πέσει πρώτα το ρελέ διαφυγής του πίνακα, πριν βάλουμε τα χέρια μας στο νερό???

Εκτός αν η διαρροή συμβεί, κατά τη στιγμή που βάζουμε τα χέρια μας στο νερό. Στην περίπτωση όμως αυτή, η πτώση του ρελέ δεν θα μας προστατέψει???

Με λίγα λόγια θέλω να πω πως η ταυτόχρονη χρήση και των δύο μέτρων ασφαλείας, μπορεί να είναι, ίσως υπερβολική και χωρίς σημασία, αλλά όχι επικίνδυνη. Παρακαλώ, αν είμαι λάθος, διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Ο Τάσος εαν κατάλαβα καλά θεώρησε ότι εφόσον δεν πρέπει να υπάρχει γείωση μαζί με τον μετασχηματιστή, εαν ο άνθρωπος γίνει γείωση (γιαυτό και είπε να είναι ξυπόλυτος και καλοριφέρ κτλ) μήπως υπάρχει κίνδυνος.

Τάσο δεν υπάρχει κίνδυνος να γίνει ο άνθρωπος γείωση εφόσον υπάρχει μετασχηματιστής γιατί απλά δεν κλείνει το κύκλωμα. Εαν όμως υπάρχει ήδη γείωση στο ενυδρείο συν τη γείωση που θα κάνει εκείνη τη στιγμή ο άνθρωπος θα κλείσει το κύκλωμα και τότε θα πας για μόνιμη περμανάντ :bowdown:

Επίσης να διευκρινίσω επειδή είπαμε ότι ο μετασχηματιστής δίνει ασφάλεια και σε εξωτερικούς χώρους κήπους πισίνες, τεχνητές λίμνες κλπ να προσέξετε η γραμμή να μην ειναι πολύ μεγάλη πχ 450 μέτρα διότι λόγω της "κάθετης" χωρητικότητας που δημιουργείται κατά μήκος "εμφανίζεται" ξανά η γη και έτσι πάλι γειώνεσαι..... με την γνωστή περμανάντ ως αποτέλεσμα :thumbup:

πολύ καλά τα λες Αντρέα .. να συμπληρώσω ακόμα ότι μια ζημιά σε μηχάνημα του ενυδρείου μπορεί να φέρει και τα δυο άκρα σε επαφή με το νερό .. τι γίνεται τότε ?

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά τα λες Αντρέα .. να συμπληρώσω ακόμα ότι μια ζημιά σε μηχάνημα του ενυδρείου μπορεί να φέρει και τα δυο άκρα σε επαφή με το νερό .. τι γίνεται τότε ?

Τότε θα πέσει η ασφάλεια.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως, αν υπάρξει διαρροή, ενώ έχουμε και γείωση, πέσει πρώτα το ρελέ διαφυγής του πίνακα, πριν βάλουμε τα χέρια μας στο νερό???

Εκτός αν η διαρροή συμβεί, κατά τη στιγμή που βάζουμε τα χέρια μας στο νερό. Στην περίπτωση όμως αυτή, η πτώση του ρελέ δεν θα μας προστατέψει???

Με λίγα λόγια θέλω να πω πως η ταυτόχρονη χρήση και των δύο μέτρων ασφαλείας, μπορεί να είναι, ίσως υπερβολική και χωρίς σημασία, αλλά όχι επικίνδυνη. Παρακαλώ, αν είμαι λάθος, διορθώστε με.

Νίκο.

Έχουμε απώλεια. Το αν θα πέσει το ρελε διαφυγής εξαρτάτε από το πόση είναι η διαρροή. Διαρροή έχουμε μόνο σε περίπτωση που κλείνουμε τον κύκλο.

Σε κάθε ρελε διαφυγής αναγράφετε η ευαισθησία του.

Το τι κάνει η προσγείωση μεταφέρει την απώλεια αυτή προς την γη.

Μεταφέροντας την απώλεια αυτή στην γη τότε το ρελε διαφυγής (διαβάζει) την απώλεια αυτή και κλίνη όλη την παροχή.

Με λίγα λόγια αν δεν έχουμε προσγείωση και έχουμε απώλεια το ρελε διαφυγής θα κλήση την ώρα που θα βάλουμε το χέρι μας στο νερό.

Αυτό που θα νιώσουμε θα είναι μεταξύ ενός τσιμπήματος μέχρι και μια δυνατή (κλοτσιά).

Η καλύτερη λύση είναι ο μετασχηματιστής.

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω σε αυτό που είπε ο φίλος Γιάννος σχετικά με την απορία του φίλου Νίκου, ότι η ύπαρξη της γείωσης στην περίπτωση της γαλβανικής απομόνωσης αναιρεί το νόημα της ύπαρξης της δεύτερης. Σκοπός είναι με την παρουσία του μετασχηματιστή να έχουμε ένα αποκομένο/ανεξάρτητο κύκλωμα ως προς αυτό της ΔΕΗ. Η γείωση αυτόματα δημιουργεί αυτό το δεσμό και πάλι (στην περίπτωση διαρροής και μόνο) με συνέπεια να χάνει τη λειτουργική του αξία ο μετασχηματιστής και το λόγο ύπαρξης του. :bowdown: Δεν είναι θέμα περιττού, είναι θέμα λάθους. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Nα παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου σαν ηλεκτρονικός, ότι λειτουργώ την γαλβανική απομόνωση στο μικρό μου εργαστήριο στο σπίτι εδώ και πολύ καιρό.'Εχω ένα μετ/τη 2000 watt ΧΩΡΙΣ γείωση στο δευτερεύον.Μπορώ και πιάνω την φάση χωρίς να παθαίνω τίποτα :bowdown: .Σε περίπτωση βραχυκυκλώματος φάσης-ουδέτερου πέφτει το rele ασφαλείας.Έχω ένα περισσευούμενο Μ/Σ 2000 watt που σκέφτομαι να τον βάλω στο ενυδρείο.Νομίζω ότι αν εξαιρέσεις το όγκο του είναι η καλύτερη λύση ...

Θα πρέπει μόνο να γίνει σωστός υπολογισμός της κατανάλωσης του ενυδρείου, και να αγοράσουμε M/Σ με ακόμη περισσότερα watt για τυχόν μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους ηλεκτρολόγους. Θέλω να μου πούνε την γνώμη τους για το FI διακόπτη ή στα αγγλικά, Residual Current protective Device (RCD). Συγγνώμη αλλά δεν γνωρίζω στα ελληνικά την επιστημονική του ονομασία.

Το ερώτημα μου είναι μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε στο ενυδρείο μας;

Από όσο γνωρίζω αυτό που σκοτώνει τον άνθρωπο είναι τα αμπέρ και ο συγκεκριμένος διακόπτης εάν δεν κάνω λάθος λειτουργεί με βάση τα αμπέρ. Δεν θα ήταν και αυτό μια λύση ή είπα κοτσάνα; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουνε και φορητή; :bowdown:

Διότι εγώ είχα ένα πολιμπρηζο με ρελε προστασίας όπως λες όταν χάλασε από περιέργεια το είχα ανοίξει και είχε και κάποια επιπρόσθετα από τον κοινό ρελέ προστασίας που έχουμε στον πίνακα εκτός αυτού μπορούσες σε κάθε πρίζα να ρυθμίσεις σε πόσα αμπέρ θα έκλινε το κύκλωμα. Η κάτι τέτοιο τέλος πάντων δυστυχώς δεν τον έχω άλλο για να σου στείλω φωτογραφεία. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι εάν και το συγκεκριμένο πολύπριζο κάνει την ίδια δουλεία με μια κοινοί γείωση. Διότι είχα σκοπό στο άμεσο μέλλον να ξαναγόραζα ένα παρόμοιο σύστημα και τώρα βρίσκομαι σε ενδοιασμούς να το πάρω ή όχι ή μήπως είναι σπατάλη χρημάτων και μια απλή γείωση κάνει την ίδια δουλεία. Η να πάρω καλλίτερα τον μετασχηματιστής γαλβανικής απομόνωσης.

Υ.Γ.

Στο τέλος μου φαίνεται δεν θα βάλω τίποτα παρά ένα διακοπτακι που να κλείνει την γενική παροχή ρεύματος για να ησυχάσω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...