Jump to content

70Lt Africa (Vol. 2)


DeLk

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Σήμερα ξεκίνησα το στήσιμο για το νέο 70άρι που ετοιμάζω, το οποίο τελικά θα φιλοξενήσει τα μούλτις που έχω στο 120άρι. Έκανα μερικές δοκιμές με το στήσιμο, και κατέληξα σε αυτό

80Lt.jpg

Εκτός από φυσικό σύνορο, οι πέτρες θα έχουν και χρήση (ελπίζω) καταφυγίου.

Πως σας φαίνεται;

Λογικά αύριο θα μπει και άμμος και θα 'ναι έτοιμο να φιλοξενήσει τα μουλτάκια όταν έρθει η ώρα!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρά είναι

ΑλλΑ δεν το θεωρώ απαραίτητο

μιας και από μόνα τους θα χωρίσουν

τις περιοχές

Εγω θα σου έλεγα να μειώσεις

τα αρσενικά

Και στις πέτρες πάνω να βάλεις

1-2 anubias

Και αριστερά και δεξιά vallisneria

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα εβαζα κανενα φυτο!

Αυτες οι πετρες, μηπως ειναι πολυ σαγρε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

'Εβαλα άμμο σήμερα, πείραξα λιγάκι και το στήσιμο, και ιδού

10710546_942338579113022_303831540759841

10407359_942338532446360_628074773612082

10406695_942338499113030_185837385858271

Φυτά για αρχή λέω να μην βάλω, βλέπουμε στην πορεία!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακόμα.

Πρώτα θα δω τι θα κάνω με το άλλο ενυδρείο και πότε θα δώσω τα άλλα ψαράκια και μετά θα βάλω τα μουλτάκια σε αυτό. Όπως το υπολογίζω, κάπου στα τέλη του άλλου μήνα..

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο!Αφου εβαλες κ την αμμο μεσα,κ μου φαινεται υγρη,βαλτο να τρεχει απο τωρα,μονο μ ενα κυκλοφορητη κ ξεκινα διαδικασια στρωσιματος.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Ελπίζω να μην είναι άσχετο. Τα κοχύλια σαν σαλιγκάρια που έχεις στο 120αρι (και φαντάζομαι θα τα βάλεις σε αυτό) που τα βρήκες; Γενικά δηλαδή που βρίσκουμε αυτά τα κοχύλια;

Μπορούμε να βάζουμε και σαλιγκάρια που με κάποια επεξεργασία γίνονται κατάλληλα; Και αν ναι με ποιο τρόπο τα κάνουμε κατάλληλα;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Ελπίζω να μην είναι άσχετο. Τα κοχύλια σαν σαλιγκάρια που έχεις στο 120αρι (και φαντάζομαι θα τα βάλεις σε αυτό) που τα βρήκες; Γενικά δηλαδή που βρίσκουμε αυτά τα κοχύλια;

Μπορούμε να βάζουμε και σαλιγκάρια που με κάποια επεξεργασία γίνονται κατάλληλα; Και αν ναι με ποιο τρόπο τα κάνουμε κατάλληλα;

Τα περισσότερα από αυτά τα είχα μαζέψει, μερικά μου τα είχαν δώσει και άλλα λίγα τα πήρα μαζί με τα ψάρια. Εδώ που μένω (Β. Εύβοια) δεν είναι δύσκολο να μαζέψεις.. Τώρα ανάλογα το που βρίσκεσαι ίσως να βρεις σε κάποια λαϊκή αγορά ή σε σούπερμαρκετ. Συνήθως από εκεί πωλούνται ως φαγητό, αλλά αν τα βρεις σε κάποιο κατάστημα με διακοσμητικά πρόσεξε μην έχουν λούστρο. Αφού τα πάρεις, αν έχουν μέσα το ζωντανό, χρειάζονται βράσιμο για να το σκοτώσεις και να απολυμανθεί το κοχύλι. Πιστεύω με 2 φορές βράσιμο θα είσαι οκ.

Edit: Τα κοχύλια που έχω, είναι από σαλιγκάρια βρώσιμα.

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από αυτά τα είχα μαζέψει, μερικά μου τα είχαν δώσει και άλλα λίγα τα πήρα μαζί με τα ψάρια. Εδώ που μένω (Β. Εύβοια) δεν είναι δύσκολο να μαζέψεις.. Τώρα ανάλογα το που βρίσκεσαι ίσως να βρεις σε κάποια λαϊκή αγορά ή σε σούπερμαρκετ. Συνήθως από εκεί πωλούνται ως φαγητό, αλλά αν τα βρεις σε κάποιο κατάστημα με διακοσμητικά πρόσεξε μην έχουν λούστρο. Αφού τα πάρεις, αν έχουν μέσα το ζωντανό, χρειάζονται βράσιμο για να το σκοτώσεις και να απολυμανθεί το κοχύλι. Πιστεύω με 2 φορές βράσιμο θα είσαι οκ.

Edit: Τα κοχύλια που έχω, είναι από σαλιγκάρια βρώσιμα.

Α, μάλιστα! Και αφού τα βράσεις με τι τρόπο τα αδειάζεις; Με οδοντογλυφίδα; Πάντως μια φορά που προσπάθησα να φάω χοχλιούς μου έβγαλαν την πίστη

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα! Και αφού τα βράσεις με τι τρόπο τα αδειάζεις; Με οδοντογλυφίδα; Πάντως μια φορά που προσπάθησα να φάω χοχλιούς μου έβγαλαν την πίστη

Δεν θυμάμαι πως τα είχα βγάλει, πάνε 2 χρόνια από τότε..

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου οι πέτρες ,που έβαλες στην άκρη να τις αφαιρέσεις και να βρείς 2- 4 όμορφες κροκάλες οχι πολυ μεγάλες και να τις τοποθετήσεις την κάθε μία μόνη μέσα στο ενυδρείο.Τα multies κυκλοφορούν και γεννούν μέσα στα κοχγύλια τους εξάλλου την διαρύθμιση΄όλου του ενυδρείου θα την αναλάβουν τα ψάρια ,μετά απο καιρό δεν θα το αναγνωρίζεις το ενυδρείο ,το στήσιμο που είχες κάνει εσύ δεν θα έχει καμμιά σχέση με την τρέχουσα εικόινα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου οι πέτρες ,που έβαλες στην άκρη να τις αφαιρέσεις και να βρείς 2- 4 όμορφες κροκάλες οχι πολυ μεγάλες και να τις τοποθετήσεις την κάθε μία μόνη μέσα στο ενυδρείο.Τα multies κυκλοφορούν και γεννούν μέσα στα κοχγύλια τους εξάλλου την διαρύθμιση΄όλου του ενυδρείου θα την αναλάβουν τα ψάρια ,μετά απο καιρό δεν θα το αναγνωρίζεις το ενυδρείο ,το στήσιμο που είχες κάνει εσύ δεν θα έχει καμμιά σχέση με την τρέχουσα εικόινα του ενυδρείου.

Συμφωνώ κ. Σωκράτη, αλλά επειδή και το πρόηγουμενο ενυδρείο το είχα έτσι όπως αναφέρατε, είπα να κάνω ένα μικρό νταμαράκι, και ο λόγος είναι πως το χαρέμι που έχω στο άλλο ενυδρείο μου, όταν είναι να κρυφτεί (πχ αν βάλω χέρι μέσα για να καθαρίσω), πάει και κρύβεται στις πέτρες που είναι κοντά και όχι στα κοχύλια. Βάσει αυτού είπα να δοκιμάσω και να δω τις συμπεριφορές των ψαριών, και αν δω πως δεν "τραβάει" τις βγάζω και βάζω έξτρα κοχύλια!

:)

Edit: Όσο για τις αλλαγές που θα κάνουν τα ψαράκια στη διαρρύθμιση του ενυδρείου, δεν τα φοβάμαι, τους έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πολύ σημαντικό κατά την γνώμη μου είναι, στα κοχύλια μας να ανοίξουμε μια τρυπούλα με μια οδοντογλυφίδα στο πάνω μέρος, ωστε να φύγει ο αέρας που μπορεί να έχει μείνει. Έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος να εγκλωβιστεί κάποιο ψάρι εκεί, αφού πολλές φορές αν τρομάξουν μπαίνουν με φόρα στα κοχύλια τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Προς το παρών καμία αλλαγή στην κατάσταση του ενυδρείου, διότι βρίσκομαι σε σκέψεις.

Έχω βρει τα Lamprologus Signatus σε αρκετά καλή τιμή, και σκεφτόμουν να δώσω τα μούλτις και στη θέση τους να μπει μία ομάδα 4 ατόμων από τα Signatus.

Τι λέτε;

Είναι δύσκολα ψάρια σε σχέση με τα μούτλις;

Η αναπαραγωγή τους θεωρείται εύκολη;

:)

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια ψαρακια

δεν ξερω αν ειναι πιο δυσκολα και αν

γεννανε τοσο ευκολα οσο τα multies

αλλα εγω εχω να σου προτεινω και αλλα

δυο ψαρακια , αν αποφασησεις να δωσεις τα

multies

- lamprologus caudopunctatus

- lamprologus ocellatus gold

Link to comment
Share on other sites

Παύλο τα Caudos θα τα βάλω στο 120άρι, τώρα για τα ocellatus, καλή ιδέα θα ήταν, αλλά αν τελικά κάτσει και δώσω τα μούλτις, ήθελα κάτι πιο σπάνιο, και από ότι μου είπαν και διάβασα, τα Signatus είναι σχεδόν άγνωστα στην Ελλάδα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Πωωω τα lamprologus caudopunctatus στα 120 λιτρα

μια χαρα

Τωρα για τα αλλα οτι θες

στο ειπα μιας και εχουν πιο ωραιο χρωμα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!! Τελικά θα κρατήσω τα Multies, και λέω να κάνω τη μεταφορά τους στο 70άρι σήμερα. Θα σας πω τι έχω στο μυαλό μου και θέλω να μου πείτε αν το σκεπτικό είναι καλό ή χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο.

  1. Γεμίζω το 70άρι μέχρι τη μέση με φρέσκο νερό
  2. Μπολιάζω το φίλτρο του, από το φίλτρο που έχω στο 120άρι, με siporax.
  3. Κάνω αλλαγή νερού στο 120άρι κάπου στα 30-35 λίτρα
  4. Βγάζω ψάρια και κοχύλια από το 120άρι.
  5. Ρίχνω κοχύλια - ψάρια , και το νερό της αλλαγής στο 70άρι
  6. Ρίχνω βακτήρια.

Χρειάζεται κάτι άλλο ή θεωρητικά είμαι καλλυμένος?

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή λίγο στο τάισμα τις πρώτες ημέρες.

Κατά τα άλλα μια χαρά ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια να ρίξω ότι λέει η συσκευασία? Special Blend έχω.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά έγινε. Μου έβγαλε την πίστη ένα Multi και αναγκάστηκα να ξεστήσω όλο σχεδόν το 120άρι. Αν το δείτε ως έχει τώρα θα γελάτε μία βδομάδα..

Φωτός το βραδάκι.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10422119_966733526673527_842511685183059

:)

ΥΓ. Να και πως έκανα το ενυδρείο για να πιάσω ένα, ΈΝΑ, ΈΝΑΑΑΑΑ multi.

10525836_966733950006818_346799797938399

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μία ερώτηση.

Χθες που πήγα να πιάσω το ένα αρσενικό (max μέγεθος) μπήκε τέρμα μέσα στο κοχύλι του ώστε δεν μπορούσα καν να το δω. Δεν το έχω ξαναδεί από τότε. Υπάρχει περίπτωση να σφήνωσε στο κοχύλι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...