Jump to content

70Lt Africa (Vol. 2)


DeLk

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Βίντεο δεν έχω καταφέρει να βγάλω ακόμα, δεν πετυχαίνω αυτό που θέλω...

Προέκυψε ένα θέμα όμως. Ενώ όλα βαίνουν καλά, ένα από τα θηλυκά μου έχει βγάλει κάποια μαύρα σημάδια, που χθες-προχθές ήταν ένα στο σώμα και σήμερα είδα περισσότερα. Σας επισυνάπτω και μία μέτρια φώτο που κατάφερα να βγάλω, αλλά πιστεύω θα καταλάβετε περί τίνος πρόκειται.

Τι λέτε να είναι;

post-49262-0-17779500-1422362539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ταΐζεις τροφές που έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε σπιρουλίνα ;

Link to comment
Share on other sites

Tropical Tanganyika, Ocean Nutrion Ciclid Omni Flakes, Seachem Nutridiet Cichlid Flakes. Νομίζω πως όλες είναι για σαρκοφάγα ψάρια, και κανένα άλλο δεν έχει βγάλει ποτέ κάτι τέτοιο. Με μία μικρή αναζήτηση που έκανα, κάτι διάβασα για bloat ή black spot, τι λες εσύ ότι είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας! Όλα βαίνουν ομαλά σε αυτό το ενυδρείο!! Πλέον έχω σταματήσει να κοιτάω αν γέννησαν.... :D

Πριν περίπου 1,5 μήνα έστειλα κάποια ψαράκια στον Κώστα (rastafarian) και με την ευκαιρία, άλλαξα λίγο το scape! Έβγαλα σχεδόν όλες τις πέτρες και πρόσθεσα μερικά κοχύλια. Αυτό που έχω να πω είναι πως μεγάλα-μικρά χρησιμοποιούσαν τις πέτρες σαν κρυψώνα, απλά θεωρώ τα κοχύλια πιο "efficient" σαν κατοικία. :D

Και μερικές φωτός:

IMG_0062_zpso7fdcqrw.jpg

IMG_0063_zpsa8kfgbrn.jpg

IMG_0064_zpsqvrcinls.jpg

IMG_0068_zpsbgewrekv.jpg

 

:)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο μπραβο!! Τα κοχυλια ειναι η φυσικη τους κατοικια αλλωστε, οι πετρες ειναι και ενα μερος του βιοτοπου τους βεβαια. Μπορω να ρωτησω απο που πηρες τα κελυφη απο κοχυλια? :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο μπραβο!! Τα κοχυλια ειναι η φυσικη τους κατοικια αλλωστε, οι πετρες ειναι και ενα μερος του βιοτοπου τους βεβαια. Μπορω να ρωτησω απο που πηρες τα κελυφη απο κοχυλια? :)

Σ' ευχαριστώ!

Τα κέλυφη τα πήρα από σαλιγκάρια που μάζεψα. Μένω επαρχία οπότε δεν είναι και τόσο δύσκολο. Βέβαια στάθηκα αρκετά τυχερός, γιατί είχε βρέξει ένα πρωί και κατά τύχη είδα μερικά, τα μάζεψα και έφτασα να έχω μαζέψει  κάπου 40 σε πολύ μικρό χρόνο. :P

Έγινε επεξεργασία - DeLk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!! Αρχοντας.. οπως καταλαβαινεις αυτο στην Αθηνα ειναι αρκετα δυσκολο! Χαααχααχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mfjones στο super market παιρνεις ενα σακουλι βρωσιμα (5ευρω) και τα καθαριζεις (αμα τα τρως ακομα καλυτερα,μην πανε χαμενα) Ενα δυχτακι εχει καπου στα 50 σαλιγκαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mfjones στο super market παιρνεις ενα σακουλι βρωσιμα (5ευρω) και τα καθαριζεις (αμα τα τρως ακομα καλυτερα,μην πανε χαμενα) Ενα δυχτακι εχει καπου στα 50 σαλιγκαρια.

 

Ωραιος! Να σαι καλα ρε φιλε... γιατι παλι για τα βουνα δεν ειμαι! :P

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ακόμα δεν έχουν γεννήσει. Έβλεπα κάτι ψιλά φλερτ αλλά τίποτα.

Βασικά τις τελευταίες μέρες που έχει αυξηθεί η θερμοκρασία(26-27 από 24-25) βλέπω άλλη συμπεριφορά. Πιο "ερωτική"...

Κράτα μας ενήμερους!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε κοχυλια εχω βρει μια πηγη οτι μεγεθος θελετε απο θάλασσα φυσικα ακατέργαστα θελουν μονο βράσιμο... οποιος θελει φωτο του στελνω ενα δείγμα απο 4-5 που εβαλα στο ενυδρειο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

το μεγεθος και το σχημα ειναι αυτο, αλλα τωρα τα εχω βαλει με την ουρα μεσα στην αμμο και ειναι ορθια... 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνονται.

Πόσα εκατοστά είναι το άνοιγμα;

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ με πεταει στην αρχικη του φορουμ!

Το ανοιγμα ειναι 3 περιπου εκατοστα πλατος και4 με 5 υψος.... νομιζω κι εγω οτι ειναι καλα εβαλα 5 που ειχα λεω ακομα να βαλω 3 σε αλλα σημεία.. μηπως πρεπει να τα εχω ολα μαζι καπου?

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Το λινκ με πεταει στην αρχικη του φορουμ!

Το ανοιγμα ειναι 3 περιπου εκατοστα πλατος και4 με 5 υψος.... νομιζω κι εγω οτι ειναι καλα εβαλα 5 που ειχα λεω ακομα να βαλω 3 σε αλλα σημεία.. μηπως πρεπει να τα εχω ολα μαζι καπου?

 

Εδώ είναι το λινκ.

Και τώρα που το παρατηρώ, μοιάζει αρκετά με αυτο της λίμνης.

 

Επειδή εδω είναι το θέμα του φίλου, για να μην του το χαλάσουμε, ότι απορίες έχεις καλύτερα να τις δούμε στο δικό σου. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Αγαπώ και δεν ξεχνώ... 

3.thumb.jpg.c285fd3ee02073755b7cbfabea4bceb0.jpg2.thumb.jpg.de09e72438633dcfa8211591d1d2b937.jpg

Πάνω από 4 χρόνια έχουν περάσει από τις φωτό... μήπως ήρθε η ώρα να γίνει η επιστροφή στην Αφρική, με το ίδιο ενυδρείο; (σε άλλη πόλη αυτή τη φορά :P )  

:bigemo_harabe_net-66:

 

Αυτή τη στιγμή ονειρεύομαι πολλά, με κύριο υποψήφιο τα Lamprologus ocellatus. Όμως μιας και δεν έχω κοχυλάκια πια, αλλά αντιθέτως αρκετές όμορφες πέτρες, οι οποίες περιμένουν στημένες στο μπαλκόνι μου για μία γυάλα :P , κοιτάω και για κάποιο πετρόψαρο. 

 

Προς το παρόν πείθω τους δικούς μου να φέρουν το ενυδρείο στη Λάρισα, τα υπόλοιπα στη συνέχεια...

 

ΥΓ. Σκέφτηκα να κάνω μία αναβίωση του θέματος, μου δίνει περισσότερη χαρά από το να ανοίξω καινούριο :) 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, adlib said:

Να στα στείλω να τελειώνει το θέμα; 

Χαχαχ αυτά λες και με ψήνεις μετά και θα κοιμάμαι στο μπαλκόνι! Μακάρι να ήταν όσο εύκολο ακούγεται πάντως :P Όταν με το καλό το στήσω όπως σκέφτομαι θα ψάξω για καποια ομορφα ornatus :D 

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

4.thumb.jpg.ae9c3c0813dadf146ec5fa29fa088175.jpg

Μ' αρέσει πολύ το χρώμα τους!

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε τελικα,ξεκινας το aquacape?????

Link to comment
Share on other sites

Εϊμαι πνιγμένος αυτό τον καιρό, αλλά βασικά το πρόβλημα είναι πως όλος ο εξοπλισμός (ενυδρείο και φίλτρο) είναι Εύβοια. Όταν έρθουν αυτά (ελπίζω το συντομότερο :P )  το aquascape είναι το μόνο εύκολο!

Θα φέρω και τον @christos efthimiou να στήσουμε :D 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...