Jump to content

(Βetta+Finrot)*treatment=Healthy Betta


cinelli

Recommended Posts

Μετα απο πολυ σκεψη και ενασχοληση με τους μονομαχους μου δημιουργουνται αποριες.

Μια απο αυτες η οποια συναδη και με το προβλημα του tail rot του ψαρουλη μου ειναι η χρηση mellafix και γενικα η θεραπεια του tail-fin rot.

Οι περισσοτεροι συμφορουμιτες που ασχολουνται με τα συγκεκριμμενα ψαρακια θα μπουρουσα να πω πως συμφωνουν με την χρηση του, το ιδιο και ο ανθρωπος απο το pet shop.

Πριν ρωτησω συνηθως (ή εστω μετα) ριχνω μια ματια στην βιβλιογραφια η οποια για το συγκεκριμμενο θεμα γραφει:


"Fin rot
Treatment: Spot treat with gentia violet and also add 1tsp. of salt for every5 gallons of water. Change water frequently."

Adam Short,"Betta care made easy",2013, Yellowbird Punlishing LLC
***********************

"Bacterial fin rot
The best treatment is a wide-spectrum antibiotic dissolved in the water. Your pet shop should carry a usable antibiotic in the proper concentration; be sure to use it for the entire course of treatment, not just until the fins clear, or the bacteria may develop resistance to the treatment and next time may not be killed. If caught early, sometimes a complete water change, removing all waste from the bottom, helps control the disease or eliminates it, but most of the time you will have to use an antibiotic."

Pet Experts at TFH . "Quick & Easy Betta Care'',2003, TFH Publications.
***************************

"Fin Rot
Treatment: Spot-treat infected areas with 50 percent mercurochrome, gentian violet, or methylene blue applied with a cotton swab . Add 1 tablespoon of aquarium salt for each 5 gallons of water to help with regulation of body fluids. Test the water and perform frequent water changes to maintain the best possible conditions."

Tullock, John H., "Betta: Your Happy Healthy Pet",2008-05-05, Turner Publishing Company.

Τελικα η θεραπεια ειναι θεμα υποκειμενικο;

ΥΓ. Σαφως και η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια αλλα αν την πατησουμε μετα τι γινεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να διαλέξουμε την κατάλληλη θεραπεία υποθέτω θα πρέπει να κάνουμε σωστή διάγνωση. Είναι όντως βακτηριακή η μόλυνση ή οφείλεται σε στρες ή κακές συνθήκες;

Αυτό το gentia violet και το mercurochrome δεν το έχω ακούσει ξανά.

Το ενυδρειακό αλάτι γνωρίζω ότι βοηθά στην ισορροπία των ηλεκτρολυτών.

Πάντως και τα τρία αναφέρονται στις αλλαγές νερού και συνεπώς στις καλές συνθήκες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να διαλέξουμε την κατάλληλη θεραπεία υποθέτω θα πρέπει να κάνουμε σωστή διάγνωση. Είναι όντως βακτηριακή η μόλυνση ή οφείλεται σε στρες ή κακές συνθήκες;

Αυτό το gentia violet και το mercurochrome δεν το έχω ακούσει ξανά.

Το ενυδρειακό αλάτι γνωρίζω ότι βοηθά στην ισορροπία των ηλεκτρολυτών.

Πάντως και τα τρία αναφέρονται στις αλλαγές νερού και συνεπώς στις καλές συνθήκες. ;)

Ενας απο τους λογους που εγραψα τα ανωτερω ειναι αυτος, γιατι δεν τα ξερουμε; ειμαστε τοσο μαγκες ή δεν ξερουμε τι μας γινεται (σχημα λογου)

Ναι αυτο ειναι ουσιαστικα το απαν.

Το θεμα ειναι ομως αν για καποιο λογο την πατησουμε πχ. δυνατο φιλτρο, τι γινεται μετα...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα πρωτα πρεπει να μαθουμε απο τι προερχεται.

Προσωπικη μου εμπειρια δειχνει οτι οσο πιο μεγαλα πτερυγια και φανταχτερα τοσο πιο πολλα προβλημματα θα εχει το ψαρακι.Οι επιλεκτικες αναπαραργωγες και παρεμβαση του ανθρωπου στο ψαρακι αυτο πολυ πιθανον να προκαλουν ασθενειες που προερχονται απο μεταλαγμενο γενετικο υλικο ή μπορει να ειναι και κατι σαν τα αυτοανωσα στους ανθρωπους.

Οσο πιο πολυ μοιαζει με wild betta τοσο πιο ανθεκτικο,και ξαναλεω οτι αυτο ειναι απο προσωπικη εμπειρια,αν και μικρη.

Υπαρχουν ομως τις περισσοτερες φορες και αλλες αιτιες και εχω βρει μια πολυ κατατοπιστικη σελιδα που αναφερει καποιες περιπτωσεις και πως να ξεχωριζουμε απο τι προερχεται το fin rot στα betta συγκεκριμενα.

Για οσους δεν βαριουνται να διαβαζουν βαζω το λινκ

http://www.americanaquariumproducts.com/columnaris.html

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου argy1.

Cinelli τα φάρμακα που ανέφερες είναι ήπια αντισηπτικά από ότι είδα στο διαδίκτυο και το mercurochrome είναι το γνωστό σε όλους μας κόκκινο ιώδιο...

Δεν ξέρω αν κάποιο από τα ενυδρειακά φάρμακα περιέχουν αυτά τα συστατικά. Με βάση την ιδιότητα των φαρμάκων όμως, όλες οι προτάσεις συστήνουν θεραπεία με αντισηπτικά οπότε είναι ίδιες αλλά χρησιμοποιούν διαφορετική ουσία για το πετύχουν....

Γενικά θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο να διαγνώσει κανείς σωστά από τι πάσχει το ψαράκι του και γι' αυτό συχνά εφαρμόζονται λάθος θεραπείες με αποτέλεσμα να χάνεται πολύτιμος χρόνος, να προχωρά η ασθένεια και όταν στο τέλος (πιθανόν) καταλάβουμε από τι πάσχει να είναι πολύ αργά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου argy1.

Cinelli τα φάρμακα που ανέφερες είναι ήπια αντισηπτικά από ότι είδα στο διαδίκτυο και το mercurochrome είναι το γνωστό σε όλους μας κόκκινο ιώδιο...αναρωτιεμαι πως εφαρμοζονται στο ψαρακι

Δεν ξέρω αν κάποιο από τα ενυδρειακά φάρμακα περιέχουν αυτά τα συστατικά. Με βάση την ιδιότητα των φαρμάκων όμως, όλες οι προτάσεις συστήνουν θεραπεία με αντισηπτικά οπότε είναι ίδιες αλλά χρησιμοποιούν διαφορετική ουσία για το πετύχουν....

Γενικά θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο να διαγνώσει κανείς σωστά από τι πάσχει το ψαράκι του και γι' αυτό συχνά εφαρμόζονται λάθος θεραπείες με αποτέλεσμα να χάνεται πολύτιμος χρόνος, να προχωρά η ασθένεια και όταν στο τέλος (πιθανόν) καταλάβουμε από τι πάσχει να είναι πολύ αργά.... συμφωνω, απλα λεμε για την κλασσικη περιπτωση του fin rot που υποτιθεται το εχουμε διαγνωσει

Η αντιδιαστολη ολων αυτων βεβαια ειναι το ''δικο μας" mellafix...

Link to comment
Share on other sites

Το μέλαφιξ κάνει αυτή τη δουλειά αλλά η αποτελεσματικότητά του και πάλι εξαρτάται από τον τύπο του βακτηρίου που έχει προκαλέσει το φιν ροτ. Θεραπεύει βακτηριακές λοιμόξεις που οφείλονται σε gram positive βακτήρια. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα έχει αποτέλεσμα.

Αν έχεις χρόνο ρίξε και μία ματιά σε ένα άρθρο που είχα παραθέσει σε συζήτηση σχετικά με την χρήση του μέλαφιξ στα λαβυρινθόψαρα.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96009-nthoc-melafix-oaa-eaaoneieuoeana/?p=958117

Από όλα όσα έχω διαβάσει, σχετικά με τα betta (και για όλα τα ψάρια βέβαια) το πιο σημαντικό είναι το καθαρό νερό και η σωστή διατροφή.

Πάντως επειδή οι μονομάχοι με τις ωραίες μακριές ουρές είναι αποτελέσματα επιλεκτικής αναπαραγωγής μου φαίνεται πως είναι αρκετά πιο ευαίσθητα ψάρια από τους wild type μονομάχους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι κάθε φορά που το παθαίνει ο μονομάχος μου, κάτι έχει πάει στραβά με τις συνθήκες (την μία εκτέθηκε σε αμμωνία και νιτρώδη, την άλλη δεν έκανα τακτικές αλλαγές, την άλλη είχα σκαμπανεβάσματα στη θερμοκρασία. Σε όλες τις περιπτώσεις, όταν διόρθωνα το πρόβλημα, βελτιωνόταν και ο μονομάχος. Το melafix το έδινα πάντα συμπληρωματικά. Πάντως την ουρά που είχε στην αρχή δεν την έχει ό,τι και αν κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτοί οι μονομάχοι που έχουμε οι περισσότεροι είναι αποτελέσματα επιλεκτικών αναπαραγωγών, φοβάμαι για το τι θα συμβαίνει στα καημένα τα ψαράκια που δεν "πέρασαν" στην επιλογή.

Αν είναι όντως τόσο ευαίσθητο ψαράκι, είναι κρίμα που είναι το πιο εμπορεύσιμο, μαζί με τα χρυσόψαρα, τα οποία τουλάχιστον είναι πιο ανθεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τα χρυσόψαρα που έχουν την φήμη των "ανθεκτικών" δεν είναι όλα. Τα fancy είναι ευαίσθητα.

Όπως και οι μονομάχοι, όπου θεωρούνται "ανθεκτικοί" επειδή μπορούν να αναπνεύσουν από τον λαβύρινθο. Αλλά είναι επιρρεπείς σε fin rot το οποίο μπορεί να τους οδηγήσει ακόμα και στο θάνατο. Ή και στις μεταβολές είναι ευαίσθητοι. Εμένα με το που άρχισαν τα κρύα και είχα κάτι σκαμπανεβάσματα στη θερμοκρασία, αμέσως το έπαθε και σταμάτησε μόλις σταθεροποιήθηκε η θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Ανθεκτικό .......... τι σημαίνει ανθεκτικό; ..... όλα τα ψάρια είναι ανθεκτικά !!!
Για μένα ο όρος ανθεκτικό μπαίνει σε σχέση με το νερό που έχω .
Δυστιχώς αρκετοί χομπίστες νομίζουν οτι φτιάχνωντας το ΡΗ και δυό τρείς άλλες παραμέτρους του νερού οτι έχουν πετύχει το νερό απ το οποίο προέρχωνται τα ψάρια και δεν καταλαβαίνουν ότι ο τρόπος που μεταβάλουν μια παράμετρο του νερού επηρεάζει μια αλυσίδα απο άλλες παραμέτρους και που ίσως δεν έχουν ανακαλυφθεί ακόμα απ τον άνθρωπο .
Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει μετά απο μακρόχρονη παρακολούθηση αρκετών κλειστών συστημάτων ( και το ενυδρείο κλειστό σύστημα είναι ) και δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά , όταν βλέπω τα ίδια ψάρια να ζούν καλύτερα σε νερό που εχουν δεχτεί τις λιγότερες επεμβάσεις .
Ακόμα και όταν κάποιοι παράμετροι είναι εκτός "ορίων" απο αυτές που αναφέρει η συνήθεις βιβλιογραφία για το κάθε είδος .

Τώρα για το fin rot και το κάθε "fin rot" που βλέπουμε στα ψάρια μας , όποιος ήρθε στο σεμινάριο του Untergasser θα κατάλαβε ότι δεν ξέρουμε τη τύφλα μας !!!

Ρίξτε μια ματιά στο ασθένειες και θεραπείες εδω μεσα και θα καταλάβετε , ακόμα και απ το τρόπο που συμληρώνετε ( η δεν συμπληρώνετε ) η φόρμα .

Αρκετοί χομπίστες τη πατάνε όταν με το παραμικρό που βλέπουν αρχίζουν να βάζουν διάφορα "ανώδυνα" φάρμακα που έχουν στο σπίτι τους και ακόμα χειρότερα όταν τα βάζουν για μεγάλο χρονικό διάστημα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...