Jump to content

240L Rimless Light Reef


vasilis4x4

Recommended Posts

Βασίλη πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!!Φίλε την ξένια στην είχα δώσει εγώ?Αν είναι αυτή μάλλον είχα και εγώ απταιζια και δεν το είχα προσέξει!!!είχα μια έξαρση και τελικά τα κατάφερα με ένα chelmon.Θα σε πάρω και τηλ να τα πούμε θα τις βγάλουμε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία με την peppermint. Εμένα με βοήθησε πολύ. 6-7 απταίζιες τις καθάρισε σε λιγότερο από μία εβδομάδα. Αλλά πρέπει να παραμείνει μέσα γιατί οι απταίζιες είναι πολύ ύπουλα πλάσματα. Δεν καθαρίζουν τελείως ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

caulasteta ειναο το κοραλλι σιγουρα.oi aptasies ειναι μικρες ανεμονες που αναπαραγωντε αρκετα γρηγορα η peppermind γαριδα κανει πολυ αξιολογη δουλεια με αυτες.επειδη και εγω εχω τυχη στην tudastrea μου να ειχε και aptasia kai xenia λαθροεπιβατη της εβγαλα με μια οδοντοβουρτα και με καλο τριψημω.κανονας εξαντλητηκος ελενγχος πριν μπει κατι μεσα στο ενυδρειο.καλη επιτυχεια στο ΡΕΕΦ σου πλεων. :)

Link to comment
Share on other sites

Για caulastrea μου φαίνεται

:thumbsu:

+1 caulasteta ειναι...

:thumbsu:

Βασίλη πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!!Φίλε την ξένια στην είχα δώσει εγώ?Αν είναι αυτή μάλλον είχα και εγώ απταιζια και δεν το είχα προσέξει!!!είχα μια έξαρση και τελικά τα κατάφερα με ένα chelmon.Θα σε πάρω και τηλ να τα πούμε θα τις βγάλουμε!!!

Γιωργο αυτη ειναι ρε φιλε, να σαι καλα θα τα πουμε

Καλή επιτυχία με την peppermint. Εμένα με βοήθησε πολύ. 6-7 απταίζιες τις καθάρισε σε λιγότερο από μία εβδομάδα. Αλλά πρέπει να παραμείνει μέσα γιατί οι απταίζιες είναι πολύ ύπουλα πλάσματα. Δεν καθαρίζουν τελείως ποτέ.

Ευχαριστω πολυ Λουκα!

Μιας και το ενυδρειο εχει γίνει reef θες να αλλάξουμε τίτλο;

Λυκουργο μπορει πλεον να αλλαξει σε light reef

caulasteta ειναο το κοραλλι σιγουρα.oi aptasies ειναι μικρες ανεμονες που αναπαραγωντε αρκετα γρηγορα η peppermind γαριδα κανει πολυ αξιολογη δουλεια με αυτες.επειδη και εγω εχω τυχη στην tudastrea μου να ειχε και aptasia kai xenia λαθροεπιβατη της εβγαλα με μια οδοντοβουρτα και με καλο τριψημω.κανονας εξαντλητηκος ελενγχος πριν μπει κατι μεσα στο ενυδρειο.καλη επιτυχεια στο ΡΕΕΦ σου πλεων. :)

Ευχαριστω πολυ Πετραν!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

Το πρωι εβαλα μια peppermint shrimp

Μολις αναψαν τα φωτα την βρηκα στην αριστερη πλευρα του ενυδρειου κατω απ το μεγαλο βραχο

Η μεγαλη απταιζια που ηταν εκει εξαφανιστηκε

Για να δουμε.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο!! Καλή συνέχεια!

Ευχαριστω Λουκα

Οταν πειναει δεν αφηνει τιποτα.

Πεινασμενη την πηρα, χαχα

Link to comment
Share on other sites

Η γαριδα εχει εκγατασταθει στην αριστερη πλευρα κατω απ το μεγαλο βραχο και κανει βολτες σε μικρη ακτινα

Και επειδη δεν εχω υπομονη μετακινησα ενα βραχακι με απταιζια απο τερμα δεξια στην αριστερη πλευρα κοντα στη γαριδα

Σε χρονο dt εξαφανισε την απταιζια μπροστα στα ματια μου, εχω παθει πλακα

Δεν προλαβα βιντεο, θα ανεβασω φωτο

Την θεωρω απαραιτητη πλεον σε καθε ενυδρειο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Βασιλη!!!

Προσεχε μονο οταν ταιζεις να μην πεφτει πολυ τροφη κατω

γιατι αμα βρισκει να φαει , δεν θα σου τις ακουμπαει μετα

Link to comment
Share on other sites

Η γαριδα εχει εκγατασταθει στην αριστερη πλευρα κατω απ το μεγαλο βραχο και κανει βολτες σε μικρη ακτινα

Και επειδη δεν εχω υπομονη μετακινησα ενα βραχακι με απταιζια απο τερμα δεξια στην αριστερη πλευρα κοντα στη γαριδα

Σε χρονο dt εξαφανισε την απταιζια μπροστα στα ματια μου, εχω παθει πλακα

Δεν προλαβα βιντεο, θα ανεβασω φωτο

Την θεωρω απαραιτητη πλεον σε καθε ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω ρε Θοδωρη, βιαστικε.......

Ναι εχω μειωει λιγο το ταισμα

Ερωτηση τωρα:

Να βαλω το βραχακι με την ξενια απ το ενυδρειακι με το στασιμο νερο;;;

Εχει γεμισει απταιζιες τεραστιες, τουμπανα εχουν γινει

Λεω να μην το ρισκαρω, δεν καιγομαι κιολας για την ξενια, τι λετε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη τρώει μόνο τις απτέσιες ή τσιμπάει και από κοραλλάκια. Σκέπτομαι να βάλω και εγώ μία στο δικό μου μιας και έχω θέμα με τις απτέσιες, αλλά έχω και μία Stenopus hispidus και φοβάμαι μην σφαχτούν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη 2 μερες την εχω και απο κοραλλακια ελαχιστα, κανα δυο εχω, τι να σου πω;

Δεν εχω ακουσει παντως απο αλλους να χτυπαει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη τρώει μόνο τις απτέσιες ή τσιμπάει και από κοραλλάκια. Σκέπτομαι να βάλω και εγώ μία στο δικό μου μιας και έχω θέμα με τις απτέσιες, αλλά έχω και μία Stenopus hispidus και φοβάμαι μην σφαχτούν μεταξύ τους.

Σταματη μια δεν φτανει τουλαχιστον 3 για αρχη και βλεπεις ασχετως εαν μπουν μια μια,δεν θα εχει κανενα θεμα με τον συγκατοικο.
Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω ρε Θοδωρη, βιαστικε.......

Ναι εχω μειωει λιγο το ταισμα

Ερωτηση τωρα:

Να βαλω το βραχακι με την ξενια απ το ενυδρειακι με το στασιμο νερο;;;

Εχει γεμισει απταιζιες τεραστιες, τουμπανα εχουν γινει

Λεω να μην το ρισκαρω, δεν καιγομαι κιολας για την ξενια, τι λετε;;;;

Εγω θα ελεγα το βραχακι να μπει μπροστα στο τζαμι για φωτογραφηση τι λες?ποιο σωστο και ασφαλες ειναι.χαχαχα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηρα μια εφυλια απο τον Γιωργο(digital reason), να δω πως θα παει μ αυτον τον φωτισμο

BktvK5w.jpg

GTKFB53.jpg

bdeBY1I.jpg

l0hz7zw.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...