Jump to content

Μετακινηση Ενισχυσεων Ενυδρειου.


acd_ex

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, νεο μελος εδω και εχω μια ερωτηση.

Προκειται για ενα ενυδρειο ιδιοκατασκευη 210 λιτρα.

Η κατασκευη εχει γινει απο ιδιωτη, χρησιμοποιηθηκε λιγο καιρο κ μετα εφτασε στα χερια μου.

Εχει αποδειχτει αρκετα γερη, μιας και δουλευε κανονικα, αλλα κι εγω τωρα που το ετοιμαζω ξανα το γεμισα στο μπαλκονι μεχρι να ξεχειλισει, το αφησα 2 μερες, και του εδωσα και κανα δυο φαπες να δω αν αντεχει (ξερω, οχι κ η καλυτερη ιδεα, αλλα επρεπε να ειμαι σιγουρος...) και δεν εδειξε κατι.

Το θεμα λοιπον ποιο ειναι.

Ο ιδιωτης που το κατασκευασε θεωρησε σωστο να βαλει λωριδες γυαλιου εσωτερικα περιμετρικα στον πατο, αλλα και στο πανω μερος του ενυδρειου σαν ενισχυσεις.

Καθολου κακη ιδεα μιας και κατασκευαστικα ειναι χρησιμες, αλλα αυτες που ειναι στο πανω μερος ειναι 5cm κατω απο το χειλος δειχνοντας πολυ ασχημα οταν καλυπτονται απο νερο.

Μια λυση ειναι το καινουριο καπακι που φτιαχνω να καλυπτει εξωτερικα ολη τη δεξαμενη εως και 5cm προς τα κατω, ωστε να τις κρυψει.

Ετσι ομως θα χασω 5cm εικονα απο τη δεξαμενη μου, κατι που δε θελω, συν του οτι το καπακι θα γινει πολυ ογκωδες, που παλι δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Σκεφτομουν λοιπον, αν μπορω να αφαιρεσω τις ενισχυσεις αυτες και να τις κολλησω παλι πιο ψηλα, πχ τερμα πανω η 1cm απο την επιφανεια.

Εχει κανεις ιδεα κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο?

Το εχει κανει κανεις, η κατι αναλογο?

Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι αν η αφαιρεση θα αφησει σημαδια στο γυαλι, οποτε και παει χαμενη ολη η προσπαθεια.

Αν καποιος εχει γνωση, ας δωσει τα φωτα του.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

Πρώτον και βασικότερον δεν δίνουμε φάπες στο ενυδρείο ούτε για δοκιμή ούτε για εκτόνωση.Πολύ επικίνδυνο καθώς η μετακίνηση-κυματισμός του νερού δημιουργεί τεράστιες πιέσεις στο εσωτερικό.

Γενικότερα για να ξέρεις οι λωρίδες γυαλιού λέγονται κόντρες στο ενυδρείο και χρειάζονται για το δέσιμο της όλης κατασκευής και για ασφάλεια.

Τα ενυδρεία που δέν έχουν κόντρες, τα Rimless που λέμε για να είναι ασφαλή έχουν μεγαλύτερο πάχος γυαλιού εξ'ου και βάρος.

Έτσι με λιγότερο πάχος τζαμιού και κόντρες εσωτερικά κάποιος ελαττώνει το βάρος και το κόστος του ενυδρείου διατηρώντας τουλάχιστον τον ίδιο βαθμό ασφάλειας (σε κάποιες περιπτώσεις και καλύτερο).

Προσωπικά δέν θα το πείραζα και θα το γέμιζα μέχρι εκεί που ξεκινούν οι κόντρες για να κοιμάμαι ήσυχος.

Όμως για να πάρεις περισσότερες απαντήσεις από πιό ειδικούς πρέπει να μας δώσεις ακριβώς τις διαστάσεις του ενυδρείου σου και τί πάχος έχουν τα τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

Οντως τι παχος ειναι τα τζαμια; Σε 120 λιτρα μου φαινεται και λιγο υπερβολη οι κοντρες πανω! Τι διαστασεις εχει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Οι διαστάσεις ειναι 82*54*50 υψος.

Τα τζαμια ειναι 8mm πάχος.

Τα λίτρα ξαναλεω ειναι 210 περιπου.

Έγινε επεξεργασία - acd_ex
Link to comment
Share on other sites

Αααα 210! Διαβασα 120! Κοιτα αν θα φτιαξεις καπακι, ετσι κι αλλιως θα πρεπει να αφησεις κενο απο την επιφανεια του νερου, λογω των λαμπτηρων που θα βαλεις. Οποτε νομιζω καλα ειναι οι κοντρες εκει που ειναι! Απλα θα γεμιζεις νερο ελαχιστα πιο κατω!

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος θα είναι led οπότε ο χώρος που θα χρειαστεί ειναι λίγος. Επίσης, μπορω να πάρω λίγο ύψος προς τα πάνω γι'αυτο άντι να μπω προς τα κάτω.

Γενικά μου φαίνεται πολύ να χάσω το ενα δέκατο του ύψους έτσι απλα για τις κόντρες.

Αν ειναι κάτι σύνηθες, δεν ξέρω, μάλλον θα το υποστω...

Ευχαριστώ για τη βοηθεια πάντως!

Έγινε επεξεργασία - acd_ex
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πράγματι 8άρι το τζάμι , μπορείς να ξηλώσεις τις κόντρες κόβοντας τη σιλικόνη με ενα ξυράφι , να αφαιρέσεις καλά τα υπολίματα της σιλικόνης και να τα κολλήσεις εκ νέου πιο ψηλά .

Αν βέβαια το ενυδρείο έχει κοληθεί απο άσχετους και δεν έχουν αφήσει το σωστό πάχος στη σιλικόνη και δεν χωράει το ξυράφ , θα ταλαιπωρηθής πολύ και ίσως να κάνεις και ζημιά στη προσπάθειά σου να τις ξηλώσεις τις κόντρες .

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι άν είναι 8άρι είναι ασφαλές και χωρίς τις κόντρες.Με τις κόντρες γίνεται πολύ ασφαλές. Ναί είναι σύνηθες να έχουν τις κόντρες περίπου σ'αυτό το ύψος από πάνω.

΄Αν τώρα αποφασίσεις να το κάνεις όπως σου είπε και ο Σταμάτης πρόσεχε μήν κάνεις ζημιά.

Άν δέν έχεις ξανακολλήσει τζάμια καλύτερα να μήν το πειράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία δεν χάνεις 5 εκ. Δεν θα άφηνες π.χ. 3-4 εκ. περιθώριο πάνω; Ε τώρα αντί για 3-4 θα έχεις 5. Σιγά το πράγμα. Αξίζει να μπεις σε τέτοια διαδικασία για 1-2 εκατοστά;

Πάντως αν τις ξηλώσεις θα ήταν πιο ασφαλές να τις ξαναβάλεις. Οι κόντρες κυρίως μπαίνουν για να μην κυρτώσει ή σπάσει το τζάμι. Το κρατάνε δηλαδή πιο "ίσιο" και γερό. Παίζει σημαντικό ρόλο το ύψος του ενυδρείου για τις πάνω κόντρες. Με 50 εκ. ύψος καλό είναι να τις κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με ολους για τη χρησιμοτητα τους, γι'αυτό και το αρχικό πλάνο ειναι μετακίνηση κι όχι αφαίρεση.

Δε γνωρίζω αν αυτός που το κόλλησε ηταν σχετικός η όχι, άλλα σιγουρα βαριοταν να ασχοληθεί με την ομορφιά, μιας κ έχω καθαρίσει ενα σωρό περισσεύματα σιλικόνης απο πάντου...

Δεν έχω ξανακολλησει τζάμια, άλλα δε φοβάμαι να δοκιμασω, αν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρεπει να γνωρίζω, fire away...

Θα βγάλω κ φωτο να δείτε καλυτερα τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Φωτο απο τις εν λογω κοντρες.

post-17613-0-60458300-1415702500_thumb.jpg post-17613-0-30705300-1415702506_thumb.jpg

Θελει προφιλ 5 ποντους το καπακι για να κρυψει αυτες, συν 5 ποντους ακομα υψος για να γινουν τρυπες για σωληνωσεις φιλτρου κτλ, οποτε 10 ποντοι υψος στο καπακι μου φαινεται πολυ.
Επισης, γεμιζοντας μεχρι τις κοντρες κ οχι μεχρι σχεδον τερμα χανω και αρκετα λιτρα.

Υπο σκεψη το εγχειρημα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οπως σου ειπε και ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ, γινεται δεν θα εχεις προβλημα

Παρε ξυραφι- λεπιδα με πλαστικη λαβη να μην κοπεις και αφαιρεσε την σιλικονη προσεκτικα

(Να περασει η λεπιδα αναμεσα σε κοντρα και τζαμι)

Μετα με ξυστρα τζαμιων καθαρισε το τζαμι απ τις σιλικονες, σκουπισε με μπλε οινοπνευμα και τις κολλας πιο πανω

Αν δεν το βιαζεσαι κολλα τις κοντρες μια-μια

Θα χρειαστεις χαρτοταινια, ενειδριακη σιλικονη και ενα απλο πιστολι σιλικονης

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Για τη δική μου αισθητική δεν βλέπω να χρειάζετε να μεταφερθούν οι κόντρες .

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω νομιζω οτι πρεπει να μπεις σε αυτη την διαδηκασια, μια χαρα και δεν σου κοβει πολυ, τι ειναι 5 ποντοι, βαλε αυτοκολητο βυνιλιο γυρω γυρο και θα εισαι κομπλε....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι χάλια οι κόντρες στο σημείο που τις κόλλησε ο καλλιτέχνης που το έφτιαξε και περιττές. Επίσης δεν βλέπω να έχει αφήσει καινό για το μαρκούτσι του φίλτρου και για το θερμοστάτη. Το θέμα είναι ότι για να μπορέσεις να τις ξεκολλήσεις το πιθανότερο είναι να μην χωρά η φαλτσέτα και μάλλον θα κάνεις ζημιά. Ιδανικό εργαλείο για τέτοια δουλειά είναι το φίλερ που μετράμε διάκενα. Τέλος εγώ θα έβαζα μια κόντρα στο κέντρο μεταξύ του μπροστινού τζαμιού και του πίσω και καμία άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να είναι όλο το καπάκι με 10 εκ. ύψος. Μπορεί να είναι το πίσω μέρος 10 και να μειώνεται όσο πας μπροστά. Αλλά και πάλι, τι 10 πόντοι καπάκι τι 8 πόντοι... Δεν έχει διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο καλλιτεχνης δεν ειναι παρων να δωσει απαντησεις, εχω αρχισει και φοβαμαι οτι αν τις ξεκολλησω θα χαραξω και το τζαμι, και μετα θα ειναι τσιρκο.

Θα δω πως μπορω να διαμορφωσω το καπακι, η ιδεα για κεκλιμενο ηταν καλη ( thanks DEX!), θα το μελετησω ξανα.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Μολις το τελειωσω θα εχετε φωτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...