Jump to content

Στήσιμο 550 Λίτρων Φυτεμένο


griffin_23

Recommended Posts

Πολύ όμορφο στήσιμο ενυδρείου, και όταν αρχίσουν να αναπτύσονται τα φυτά θα γίνει φοβερό.

Καλύτερα να μην μπερδέψεις δυο διαφορετικά είδη από κοπαδόψαρα, αλλά να προτιμήσεις ένα κοπάδι με μεγαλύτερο πληθυσμό.

Δείχνει πολύ πιο εντυπωσιακό σαν κίνηση μέσα στο ενυδρείο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

από κοπάδι αν μπει μόνο ένα θα είναι μάλλον καρδινάλιοι εκτός αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο που το έχετε δει σε κοπάδι και αξίζει. τα red phantom δεν τα έχω δει ποτέ σε κοπάδι αλλά μου αρέσουν πολύ σαν ψάρια. έχω ήδη από γέννα περίπου 30-40 zebra danio αλλά θα τα δώσω γιατί θέλω να βάλω ψάρια από νότια Αμερική, ένας λόγος που σκέφτομαι να δώσω και τα sae. πάντα είχα sae στα ενυδρεία μου και πάντα μου έτρωγαν τις άλγες δεν είχα ποτέ θέμα. σίγουρα βέβαια ισχύει πως είναι υπερκινητικά και τρελαίνουν το σύμπαν μόλις μεγαλώσουν.

το σκαλοπάτι βγήκε ωραίο για μένα αλλά θέλει διόρθωση, θα χρειαστώ όμως και άλλες ξυλόπετρες και όπου έχω ρωτήσει δεν έχουν μου λένε (αν κάποιος έχει δει κάπου ας μου πει). αν βρω πριν γίνει ζούγκλα θα προσπαθήσω να το φέρω πιο ομαλά μπροστά αλλιώς μετά σε 2 χρόνια πάλι.

και μερικές φώτο

1020784877240337.jpg1020789172207633.jpg

1020793467174929.jpg

1020780582273041.jpg

1020797762142225.jpg

1020802057109521.jpg

1020806352076817.jpg

1020810647044113.jpg

1020814942011409.jpg

1020819236978705.jpg

1020823531946001.jpg

1020827826913297.jpg

1020832121880593.jpg

1020836416847889.jpg

1020840711815185.jpg

1020845006782481.jpg

1020853596717073.jpg

1020849301749777.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκάλα διάχυσης βλέπω εκεί?. Αφού πιάνουν τα χέρια σου φτιάξε ένα inline διαχυτήρα.

Παντός η διαρρύθμιση σου είναι άψογη!

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις κοπαδι, απο τα καλυτερα κοπαδοψαρα ειναι οι ροδοστομοι και τα black neon!

Εγω δεν θα εμπαινα στον κοπο να το αλλαξω τωρα. Ετσι κι αλλιως μολις φουντωσει, θα χαθει το σκαλοπατι!

Link to comment
Share on other sites

ο διαχυτήρας έχει αλλάξει ήδη και έχει μπει γυάλινος όπως ο παρακάτω. Για το σκαλοπάτι ακόμα το ψάχνω

και η σύζυγος έχει καταλάβει τι θελω να κάνω και θα έχω μάχη πιθανότατα. :sword:

DSC_0473-1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις κοπαδι, απο τα καλυτερα κοπαδοψαρα ειναι οι ροδοστομοι και τα black neon!

Εγω δεν θα εμπαινα στον κοπο να το αλλαξω τωρα. Ετσι κι αλλιως μολις φουντωσει, θα χαθει το σκαλοπατι!

Συμφωνω απολυτως με τον Θοδωρη οσον αφορα τα κοπαδοψαρ. Εχω ροδοστομα σε 1 μετρο και ειναι πολυ ομορφονκαι σφιχτο κοπαδι.
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασα σωστα εχεις μηκος 1.80;

Θα δεις απιστευτα κοπαδιασματα!

Link to comment
Share on other sites

ναι 180*60*60, καθαρά λίτρα 548 νομίζω. είχα παλιότερα rummy nose και όντως είναι καλή υποψηφιότητα για το ενυδρείο.Το διαχυτήρα τον πλήρωσα ακριβά λογο λιτρων αλλά όντως αξίζει (για μικρότερα ενυδρεία βρίσκεις και με 4-5 δολάρια απο ebay). η διάχυση είναι πολύ καλήτερη και μάλιστα με λιγότερες φυσαλίδες ανα δευτερόλευτο σε σχέση με την σκάλα διάχυσης έβαλα και ένα κυκλοφορητη απο πάνω και έχω ελάχιστη απώλεια. έκανα το λάθος να τον αφήσω στην ίδια ροή όταν τον έβαλα και έριξε το ph από 7,2 σε 6,5 μέσα σε ένα βράδυ και το drop checker ήταν στο όριο να κιτρινίσει.

παιδιά μια ερώτηση no3 που μπορούμε να βρούμε ως καθαρή σκόνη. έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω και ούτε θυμάμαι απο είχα πάρει τότε.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση no3 που μπορούμε να βρούμε ως καθαρή σκόνη. έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω και ούτε θυμάμαι απο είχα πάρει τότε.

Εαν εννοεις KNO3 σε μαγαζια που πουλανε χημικα.

Link to comment
Share on other sites

οχι λέω για νιτρικα no3 εσύ λές να έχει μέσα και κάλιο. δεν νομίζω να χρησιμοποιούσα kno3, συν οτι ρίχνω pottasium seachem οπότε δεν βρίσκω το λόγο να αλλάξω τακτική εκτός και αν θεωρείται καλήτερη λύση. πάντως που μπορώ να βρω kno3 ή no3? που υπάρχουν μαγαζιά με χημικά και πόσο περίπου κοστίζει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει σκονη που να προσθετει μονο νιτρικα,νομιζω οτι πρεπει να κανεις μειγμα απο σκονες για να βαζεις νιτρικα αλλα θα σου προσθετει και αλλα στοιχεια,διαβασε εδω.

Επειδη ψαχνομαι και εγω για σκονες,μου ειπαν ενα μαγαζι στο κεντρο στην Αθηνα,ειναι αυτο.http://www.manischemicals.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και έγιναν όλα σούπα!!!!!

1023318907944977.jpg

όταν μια μέρα σε τρώει η μύτη σου και καταλαβαίνεις πως θα γίνει βλακεία κάτσε στα αυγά σου. εγώ δεν το έκανα και έτρεχα σαν τον παλαβό.
το ιστορικό έχει ως εξής. το σκαλοπάτι δεν μου καθόταν καλά στο μάτι. ήθελα να πετύχω ένα αποτέλεσμα σαν διατομή ενός ποταμού αλλά δεν μου βγήκε. αποφάσισα λοιπόν να κάνω μια μικρή χειρουργική επέμβαση και να αλλάξω το σκαλοπάτι. έβαλα τα ψάρια και τις γαρίδες στην καραντίνα και αφού άδειασα το μισό ενυδρείο σε δεξαμενές πήγα να μετακινήσω τις πέτρες. μεγάλο λάθος καθώς είχα δοκιμάσει να χρησιμοποιήσω το seachem flourite χωρίς να το πλύνω. το έχω χρησιμοποιήσει και στο παρελθόν ξανά αλλά ήταν μικρή ποσότητα 1-2 σακιά και το ξέπλενα πάντα. αυτή την φορά είπα να το βάλω κατευθείαν αφού είχα διαβάσει πως πολύ το έχουν δοκιμάσει με επιτυχία σε ξένα forum (BIG MISTAKE). το αποτέλεσμα είναι το παραπάνω καθώς έβγαλε ένα στρώμα πούδρας πηλού που έκατσε παντού και δεν μπορούσα ούτε να το σιφωνάρω ούτε να το ξεκολλήσω με κυκλοφορητή. αναγκάστηκα τελικά αφού πέρασαν 2 μέρες και δεν μπορούσα να το κάνω καλά να αδειάζω όλο το νερό και να το στήσω από την αρχή σχεδόν.τα φυτά ταλαιπωρήθηκαν απίστευτα όλη την ώρα μέσα έξω από το νερό και τώρα σιγά σιγά αρχίζουν να επανέρχονται.
μια κορυφαία φάση ήταν την μέρα που πήγα να κάνω την αλλαγή η σύζυγος μόλις γύρισε από την δουλειά είδε το σπίτι μέσα στην πλημμύρα, κουβάδες δεξιά αριστερά και εγώ να διαβάζω τα 12 ευαγγέλια. ευτυχώς δεν είπε κάτι και με βοήθησε να μαζέψω την κατάσταση χωρίς να με κράξει, όχι οτι δεν μου την είπε την έπομενη μέρα αλλά ήταν αρκετά ευγενική μπορώ να πω (είμαι από τους τυχερούς τελικά).
το ενυδρείο τρέχει πλέον κανονικά και με το νέο setup αλλά να πω κάποιες λεπτομέρειες για να ξέρουν όσοι θέλουν να στήσουν κάτι αντίστοιχο.
1.ενυδρείο 550 λίτρα φυτεμένο με sump είναι λες και στήνεις θαλασσινό.
2. το seachem flourite θέλει πολύ καλό πλύσιμο πριν την χρήση του. μπορεί στην αρχή να μην δημιουργεί πρόβλημα αλλά αν θέλετε να μετακινήσετε κάτι είτε βράχο είτε φυτό θα γίνει λάσπη το ενυδρείο.
3. στα 550 λίτρα και παρόλο που έχω eheim 5000 για την επιστροφή του νερού από το sump η κυκλοφορία στο ενυδρείο ήταν πολύ χαμηλή. τελικά πρόσθεσα 2 κυκλοφορητές sunsun 3000l/h και πλέον έχω δει διαφορά.
4. αγόρασα διαχυτήρα co2 με κεραμική πλάκα και έχει διαφορά με την σκάλα που είχα παλαιότερα. καταρχήν έχω μεγαλύτερη οικονομία στην μπουκάλα co2 και ιδικά με τον κυκλοφορητή ακριβώς από πάνω δεν χάνω σχεδόν καθόλου co2.
5. αν αποφασίσετε να δουλέψετε με sump να ξέρετε ότι έχει φασαρία. θα πρέπει να κάνετε αρκετές δοκιμές μέχρι να δουλέψει χωρίς θόρυβο. επίσης έκανα λάθος στον υπολογισμό στην κάθοδο και άνοιξα 3 τρύπες φ32 με επιστροφή από eheim 5000 με φ25. η επιστροφή δουλεύει στο όριο και τελικά έπρεπε να είχα ανοίξει φ40 στην κάθοδο.
από ζωντανά αυτή την στιγμή έχω:
8 amano shrimps
2 red cherry shrimps
4 ottocyclus
3 sae
1 Panaqolus
4 ramirezi (1 αρσενικό,3 θηλυκά
για κοπάδι δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν και μάλλον θα μπει ένα μεγάλο κοπάδι cardinal tetra 40-50 ατόμων.
και το νέο aquascape για τα επόμενα 2 χρόνια σίγουρα.
1023336087814161.jpg
1023323202912273.jpg
1023348972716049.jpg
1023344677748753.jpg
1023340382781457.jpg
1023353267683345.jpg
1023327497879569.jpg
1023331792846865.jpg
1023370447552529.jpg
1023366152585233.jpg
1023361857617937.jpg
1023357562650641.jpg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλικη συμβουλη,οσο λιγοτερο βαζουμε τα χερια μας στο ενυδρειο ειναι καλυτερα για ολα

(ψαρια,φυτα και για εμας).Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

και έγιναν όλα σούπα!!!!!

1023318907944977.jpg

όταν μια μέρα σε τρώει η μύτη σου και καταλαβαίνεις πως θα γίνει βλακεία κάτσε στα αυγά σου. εγώ δεν το έκανα και έτρεχα σαν τον παλαβό.
το ιστορικό έχει ως εξής. το σκαλοπάτι δεν μου καθόταν καλά στο μάτι. ήθελα να πετύχω ένα αποτέλεσμα σαν διατομή ενός ποταμού αλλά δεν μου βγήκε. αποφάσισα λοιπόν να κάνω μια μικρή χειρουργική επέμβαση και να αλλάξω το σκαλοπάτι. έβαλα τα ψάρια και τις γαρίδες στην καραντίνα και αφού άδειασα το μισό ενυδρείο σε δεξαμενές πήγα να μετακινήσω τις πέτρες. μεγάλο λάθος καθώς είχα δοκιμάσει να χρησιμοποιήσω το seachem flourite χωρίς να το πλύνω. το έχω χρησιμοποιήσει και στο παρελθόν ξανά αλλά ήταν μικρή ποσότητα 1-2 σακιά και το ξέπλενα πάντα. αυτή την φορά είπα να το βάλω κατευθείαν αφού είχα διαβάσει πως πολύ το έχουν δοκιμάσει με επιτυχία σε ξένα forum (BIG MISTAKE). το αποτέλεσμα είναι το παραπάνω καθώς έβγαλε ένα στρώμα πούδρας πηλού που έκατσε παντού και δεν μπορούσα ούτε να το σιφωνάρω ούτε να το ξεκολλήσω με κυκλοφορητή. αναγκάστηκα τελικά αφού πέρασαν 2 μέρες και δεν μπορούσα να το κάνω καλά να αδειάζω όλο το νερό και να το στήσω από την αρχή σχεδόν.τα φυτά ταλαιπωρήθηκαν απίστευτα όλη την ώρα μέσα έξω από το νερό και τώρα σιγά σιγά αρχίζουν να επανέρχονται.
μια κορυφαία φάση ήταν την μέρα που πήγα να κάνω την αλλαγή η σύζυγος μόλις γύρισε από την δουλειά είδε το σπίτι μέσα στην πλημμύρα, κουβάδες δεξιά αριστερά και εγώ να διαβάζω τα 12 ευαγγέλια. ευτυχώς δεν είπε κάτι και με βοήθησε να μαζέψω την κατάσταση χωρίς να με κράξει, όχι οτι δεν μου την είπε την έπομενη μέρα αλλά ήταν αρκετά ευγενική μπορώ να πω (είμαι από τους τυχερούς τελικά).
το ενυδρείο τρέχει πλέον κανονικά και με το νέο setup αλλά να πω κάποιες λεπτομέρειες για να ξέρουν όσοι θέλουν να στήσουν κάτι αντίστοιχο.
1.ενυδρείο 550 λίτρα φυτεμένο με sump είναι λες και στήνεις θαλασσινό.
2. το seachem flourite θέλει πολύ καλό πλύσιμο πριν την χρήση του. μπορεί στην αρχή να μην δημιουργεί πρόβλημα αλλά αν θέλετε να μετακινήσετε κάτι είτε βράχο είτε φυτό θα γίνει λάσπη το ενυδρείο.
3. στα 550 λίτρα και παρόλο που έχω eheim 5000 για την επιστροφή του νερού από το sump η κυκλοφορία στο ενυδρείο ήταν πολύ χαμηλή. τελικά πρόσθεσα 2 κυκλοφορητές sunsun 3000l/h και πλέον έχω δει διαφορά.
4. αγόρασα διαχυτήρα co2 με κεραμική πλάκα και έχει διαφορά με την σκάλα που είχα παλαιότερα. καταρχήν έχω μεγαλύτερη οικονομία στην μπουκάλα co2 και ιδικά με τον κυκλοφορητή ακριβώς από πάνω δεν χάνω σχεδόν καθόλου co2.
5. αν αποφασίσετε να δουλέψετε με sump να ξέρετε ότι έχει φασαρία. θα πρέπει να κάνετε αρκετές δοκιμές μέχρι να δουλέψει χωρίς θόρυβο. επίσης έκανα λάθος στον υπολογισμό στην κάθοδο και άνοιξα 3 τρύπες φ32 με επιστροφή από eheim 5000 με φ25. η επιστροφή δουλεύει στο όριο και τελικά έπρεπε να είχα ανοίξει φ40 στην κάθοδο.
από ζωντανά αυτή την στιγμή έχω:
8 amano shrimps
2 red cherry shrimps
4 ottocyclus
3 sae
1 Panaqolus
4 ramirezi (1 αρσενικό,3 θηλυκά
για κοπάδι δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν και μάλλον θα μπει ένα μεγάλο κοπάδι cardinal tetra 40-50 ατόμων.
και το νέο aquascape για τα επόμενα 2 χρόνια σίγουρα.
1023336087814161.jpg
1023323202912273.jpg
1023348972716049.jpg
1023344677748753.jpg
1023340382781457.jpg
1023353267683345.jpg
1023327497879569.jpg
1023331792846865.jpg
1023370447552529.jpg
1023366152585233.jpg
1023361857617937.jpg
1023357562650641.jpg

Γι'αυτό λέμε "αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις"

Έγινε πολύ όμορφο όμως,άξιζε η ταλαιπωρία :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα με χαλανε οι ξυλοπετρες που ειναι στημενες ορθιες,δεν μου μοιαζει καθολου φυσικο.Βεβαια αυτο ειναι προσωπικη γνωμη.

Εχω flourite και δεν το εχω ξεπλυνει καθολου.

Το λαθος σου ηταν οτι αφησες νερο μεσα στο ενυδρειο,οταν θελουμε να κανουμε κατι τετοιο,καλο ειναι να αδειασουμε ολο το ενυδρειο για να μη παθουμε οτι επαθες.

Οσο για το διαχυτηρα,αν ποτε δοκιμασεις τον bazooka θα καταλαβεις την διαφορα απο ολους τους αλλους,ακομα και απο τους γυαλινους. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διατηρώ παρόμοιο ενυδρείο με το δικό σου φουλ φυτεμένο θα σου πω τι προβλήματα πιθανόν να αντιμετωπίσεις στην πορεία.

Το πρώτο πρόβλημα θα είναι με το διοξείδιο. Με διαχυτές γυαλάκια και άλλα τέτοια κολοκύθια δουλειά δεν θα κάνεις. Θα βλέπεις τις μπουρμπουλήθρες του διοξειδίου να ανεβαίνουν στην επιφάνια και να σκάνε. Ο καλύτερος τρόπος διάχυσης για αυτά τα λίτρα είναι αυτού του τύπου διαχυτές http://www.ebay.com/itm/External-CO2-Reactor-Diffuser-Turbo-for-12-16mm-Aquarium-Fish-Tank-/131333785493?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item1e941a8795 Οτιδήποτε άλλο αν βάλεις το μόνο που θα καταφέρεις είναι, να πηγαίνεις την μπουκάλα κάθε λίγο για γέμισμα.

Στο δικό μου το ενυδρείο που είναι το rio 400 μια 5κιλη μπουκάλα με βγάζει περίπου 8 μήνες, με το επίπεδο του διοξειδίου στο νερό πάνω από 30ppm.

Επίσης μεγάλη διαφυγή διοξειδίου θα έχεις από το σαμπ λόγο της μεγάλης ανταλλαγής αερίων που γίνεται σε αυτό. Αυτό μπορείς να το λύσεις αν κλείσεις το σαμπ με πχ μεμβράνη τροφίμων.

Θέλει πολύ καλή κυκλοφορία το νερό μέσα στο ενυδρείο και καλό είναι η παροχή νερού με διαλυμένο διοξείδιο να γίνεται όσο το δυνατών χαμηλά Αυτό γιατί το διοξείδιο έχει την τάση σαν αέριο που είναι να παίρνει τον ευκολότερο δρόμο διαφυγής προς την ατμόσφαιρα. Άρα όσο πιο χαμηλά μπαίνει στο ενυδρείο τόσο μεγαλύτερη απόσταση θα διανύσει μέχρι την επιφάνια και από εκεί στην ατμόσφαιρα.

Ο φωτισμός είναι θέμα με αυτό το ύψος. Το σίγουρο είναι ότι αν βάλεις φυτά απαιτητικά σε φως θα πρέπει να ξεπεράσεις το βατ ανά λίτρο. Στα απαιτητικά φυτά θα παρατηρήσεις ότι όσο πλησιάζουν προς την επιφάνια θα έχουν φανταστικό χρώμα, ενώ χαμηλότερα θα δεις λιγότερη ανάπτυξη και πιο ξεθωριασμένα χρώματα . Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η ιδανική γυάλα για φυτεμένο ενυδρείο δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 50 cm ύψος. Από εκεί και έπειτα θα πρέπει να είσαι μέτοχος στην ΔΕΗ με το ρεύμα που θα καταναλώνεις χωρίς να έχεις το τέλειο αποτέλεσμα.

Για τις λάμπες θα σου πω πως θέλει λίγο ψάξιμο η δουλειά. Προσωπικά χρησιμοποιώ συνδυασμό λαμπών τύπου 865 και Sylvania grolux με σχετικά καλά αποτελέσματα.

Αυτό είναι σχετικό και μετά από πειραματισμούς θα μπορέσεις να καταλήξεις σε κάποιον στάνταρ συνδυασμό. Απαραίτητα θα τοποθετήσεις τις λάμπες σου με τέτοιο τρόπο ώστε να καλύψουν όλο το ενυδρείο και πάντα με ανακλαστήρες για να μην πηγαίνει χαμένο το υπόλοιπο φως.

Με το υπόστρωμα είναι η καλύτερη επιλογή που μπορούσες να κάνεις. Μακράν από τα καλύτερα που κυκλοφορούν.

Να έχεις υπόψη σου αν θα βάλεις απαιτητικά φυτά ότι αυτά τα λίτρα θέλουν πολύ λίπασμα και σε αυτήν την περίπτωση τα DIY λιπάσματα είναι μονόδρομος, εκτός και αν αντέχει η τσέπη σου…..

Καλή συνέχεια να έχεις και με το καλό να το δεις ζούγκλα το τερατάκι σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος διάχυσης για αυτά τα λίτρα είναι αυτού του τύπου διαχυτές http://www.ebay.com/itm/External-CO2-Reactor-Diffuser-Turbo-for-12-16mm-Aquarium-Fish-Tank-/131333785493?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item1e941a8795

+1000

Βέβαια πολύ εύκολα και με ελάχιστα ευρώ φτιάχνεις διαχητηρα in line με την έξοδο του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα με χαλανε οι ξυλοπετρες που ειναι στημενες ορθιες,δεν μου μοιαζει καθολου φυσικο.Βεβαια αυτο ειναι προσωπικη γνωμη.

Αν αναπτυχθουν τα φυτά όπως θέλω, θα φαίνεται σαν μια πέτρα αλλά ακόμα έχει δουλειά

Το λαθος σου ηταν οτι αφησες νερο μεσα στο ενυδρειο,οταν θελουμε να κανουμε κατι τετοιο,καλο ειναι να αδειασουμε ολο το ενυδρειο για να μη παθουμε οτι επαθες.

Αυτό ήταν κάτι που ήθελα να αναφέρω και το ξέχασα, αν το είχα αδειάσει όλο πιστεύω θα την είχα γλυτώσει την ζημιά.

Οσο για το διαχυτηρα,αν ποτε δοκιμασεις τον bazooka θα καταλαβεις την διαφορα απο ολους τους αλλους,ακομα και απο τους γυαλινους. :)

Τον είχα δει αλλά δεν πίστευα πως θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά, αναφέρεσαι σε συγκεκριμένο μοντέλο κάποιας εταιρίας ή οποιοδίποτε απο ebay?

Ο καλύτερος τρόπος διάχυσης για αυτά τα λίτρα είναι αυτού του τύπου διαχυτές http://www.ebay.com/itm/External-CO2-Reactor-Diffuser-Turbo-for-12-16mm-Aquarium-Fish-Tank-/131333785493?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item1e941a8795 Οτιδήποτε άλλο αν βάλεις το μόνο που θα καταφέρεις είναι, να πηγαίνεις την μπουκάλα κάθε λίγο για γέμισμα.

Δυστηχώς δεν παίζει το λάστιχο της επιστροφής είναι 25/34 και δεν βρήκα κάπου κάτι τέτοιο συν ότι δεν είναι εύκολο να βάλω κάτι τέτοιο σε σειρά σε αυτό το λάστιχο.

Επίσης μεγάλη διαφυγή διοξειδίου θα έχεις από το σαμπ λόγο της μεγάλης ανταλλαγής αερίων που γίνεται σε αυτό. Αυτό μπορείς να το λύσεις αν κλείσεις το σαμπ με πχ μεμβράνη τροφίμων.

θα το προσπαθήσω και θα γράψω συμπεράσματα.

Ο φωτισμός είναι θέμα με αυτό το ύψος. Το σίγουρο είναι ότι αν βάλεις φυτά απαιτητικά σε φως θα πρέπει να ξεπεράσεις το βατ ανά λίτρο. Στα απαιτητικά φυτά θα παρατηρήσεις ότι όσο πλησιάζουν προς την επιφάνια θα έχουν φανταστικό χρώμα, ενώ χαμηλότερα θα δεις λιγότερη ανάπτυξη και πιο ξεθωριασμένα χρώματα . Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η ιδανική γυάλα για φυτεμένο ενυδρείο δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 50 cm ύψος. Από εκεί και έπειτα θα πρέπει να είσαι μέτοχος στην ΔΕΗ με το ρεύμα που θα καταναλώνεις χωρίς να έχεις το τέλειο αποτέλεσμα.

έχω φτιάξει τις περιοχές που θα μπουν τα πιο δυσκολα φυτά υπερυψωμένες για να κλέψω λίγο ύψος.επίσης έχω βάλει ίδια φυτά σε διάφορα σημεία για να δω διαφορές στην αναπτυξη.

Για τις λάμπες θα σου πω πως θέλει λίγο ψάξιμο η δουλειά. Προσωπικά χρησιμοποιώ συνδυασμό λαμπών τύπου 865 και Sylvania grolux με σχετικά καλά αποτελέσματα.

Αυτό είναι σχετικό και μετά από πειραματισμούς θα μπορέσεις να καταλήξεις σε κάποιον στάνταρ συνδυασμό. Απαραίτητα θα τοποθετήσεις τις λάμπες σου με τέτοιο τρόπο ώστε να καλύψουν όλο το ενυδρείο και πάντα με ανακλαστήρες για να μην πηγαίνει χαμένο το υπόλοιπο φως.

Προς το παρών έχω 4 τ5 39 watt & 2 t5 24 watt. οι μισές είναι sylvania grolux και οι άλλες aquastar, όλες με ανακλαστήρες. εδώ τώρα θα ξεκινήσω ώς έχει αλλά αν δω ότι δεν έχω αποτέλεσμα θα φύγει το καπάκι τελείως και θα μπουν κρεμαστά metal halide φωτιστικά.

Να έχεις υπόψη σου αν θα βάλεις απαιτητικά φυτά ότι αυτά τα λίτρα θέλουν πολύ λίπασμα και σε αυτήν την περίπτωση τα DIY λιπάσματα είναι μονόδρομος, εκτός και αν αντέχει η τσέπη σου…..

προς το παρών μέχρι να ισοροπήσει το ενυδρείο θα χρησιμοποιήσω seachem και μετά θα το ψάξω σίγουρα, αν και ήδη ψάχνω για kno3.

ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις προτάσεις.

τώρα εδώ και κάποιες μέρες τα no3 έχουν μηδενίσει από 5 που ήτανε.μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να συμπληρώσω no3 αλλά μέχρι στιγμής δεν βρίσκω.αν δεν βρω Ελλάδα έχει πάρει κανείς από ebay? έχω βρει το παρακάτω και λέω να το τσιμπήσω.

http://www.ebay.com/itm/1-01-lb-460g-Potassium-nitrate-KNO3-99-7-/291400411564?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43d8d169ac

η java moss και η riccia πάνε σφαίρα ήδη και η anubias έχουν αρχίσει να βγάζουν νέες ρίζες οπότε θα δω και νέα φύλλα σύντομα.επίσης έχει αρχίσει όμως και η τριχοειδής να αναπτύσσεται με γρήγορους ρυθμούς και προσπαθώ να την προλάβω.

έχει δει κανείς σε μαγαζί rotala rotundifolia γιατί εγώ δεν έχω βρει μέχρι τώρα.

επίσης έχει δει κανείς πουθενά jordanella florida? έχω να τα δω επίσης χρόνια σε μαγαζί.

co2 μετράω με drop checer είναι αξιόπιστα ή να πάρω και test ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπαζουκα πηρα απο ebay ενα Κινεζικο,περιπου 8 ευρω με τα μεταφορικα μου βγηκε.

Για λιπασματα σκονες στην Αθηνα υπαρχει μαγαζι και στο ειχα γραψει εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/97976-oothoeii-550-essonui-oeooaaiyii/?p=1023474

Link to comment
Share on other sites

πήρα τηλέφωνο αλλά μου είπαν δεν γνωρίζουν καθόλου τι καθαρότητα ή το ποσοστο έχει και όταν ρώτησα μήπως υπάρχει εκει κάποιος που να ξέρει καλύτερα μου είπαν όχι οπότε θα πρέπει να παω απο εκει να δω αν βγάλω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Παντως,απ οτι ξερω ολοι οσοι χρησιμοποιουν η χρησιμοποιουσαν σκονες,τις επαιρναν απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

πήρα τηλέφωνο αλλά μου είπαν δεν γνωρίζουν καθόλου τι καθαρότητα ή το ποσοστο έχει και όταν ρώτησα μήπως υπάρχει εκει κάποιος που να ξέρει καλύτερα μου είπαν όχι οπότε θα πρέπει να παω απο εκει να δω αν βγάλω ακρη.

Aν θελεις καθαροτητα θα την πληρωσεις πολυ ακριβα. :)

Εγω χρησιμοποιω λιπασματα για γεωργικη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι το κάτι άλλο το ενυδρείο σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aν θελεις καθαροτητα θα την πληρωσεις πολυ ακριβα. :)

Εγω χρησιμοποιω λιπασματα για γεωργικη χρηση.

καλά δεν ψάχνω 110%, απλά 97% είναι οκ πιστεύω και οικονομικά. έτσι όπως μου τα είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο με έβαλε σε σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...