Jump to content

Πράσινη Τριχοειδής Άλγη Σε Πρόωρο Στάδιο;


jpavly

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Παρατηρώντας σήμερα τη Ludwigia μου, είδα σε 3-4 φύλλα της κάποιες ψιλές πράσινες τριχούλες. 

 

Αμέσως ήρθα να διαβάσω τις άλγες από το σχετικό οδηγό και μου μοιάζει πολύ με την Staghorn, ή την Cladophora.

 

Αφαίρεσα την άλγη με το χέρι, αλλά δεν είμαι σίγουρος τι είναι ακριβώς για να ξέρω και τι να κάνω.

 

Πάντως σίγουρα είναι:

- Σε πολύ πρώιμο στάδιο, 2-3 τριχούλες σε κάθε φύλλο με μήκος 3-4 εκατοστά το πολύ

- Ανοικτό πράσινο χρώμα

- Κολλημένη πάνω στο φύλλο, όταν πήγα να τραβήξω τις τρίχες τράβαγα και το φύλλο μαζί, τελικά αφαίρεσα τα 3-4 φυλλαράκια.

- Η Ludwigia είναι ακριβώς κάτω από την δεύτερη λάμπα που έβαλα πρόσφατα και φυσικά είναι το πιο ψηλό φυτό.

 

Να πάω αύριο να πάρω Excel να ρίξω; το είχα στο πρόγραμμα να προμηθευτώ να πάρω ούτως ή άλλως, θα βοηθήσει;

 

Είμαι στο τσάκ να το διαλύσω όπως είναι και να το πάω για αφρικάνικο να ησυχάσω απ'όλα :P

Link to comment
Share on other sites

Excel να ριχνεις ετσι κι αλλιως,φυσικα παιρνεις ενα μπουκαλακι και ριχνεις ελαχιστα καθε μερα και στα λιτρα σου θα σου κρατησει παρα πολυ και θα δεις διαφορα στα φυτα.Τωρα για την αλγη περιμενε τους ντοκτορες να μας πουν.Αν μπορεις παντως βαλε και κια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Όπως είδες στα προφίλ τους πρόκειται για δυο διαφορετικές άλγες που δημιουργούνται από διαφορετικές αιτίες.

Δώσε μας λίγη παραπάνω βοήθεια. . .

Φόρμα Διαγνωσης Και Περιγραφής Προβλήματος Φυτεμένου Ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Για όλα υπάρχει μία φόρμα πια; :P Θα τη συμπληρώσω αύριο.

Φωτογραφία τώρα δύσκολο, γιατί ξήλωσα τα πάντα σχεδόν, θα δω αύριο αν έχει μείνει τπτ.

Και στις δύο είδα πάντως ότι το excel / co2 μπορεί να βοηθήσει οπότε θα επισπεύσω την προμήθεια του.

Link to comment
Share on other sites

Για όλα υπάρχει μία φόρμα πια; :P Θα τη συμπληρώσω αύριο.

Φωτογραφία τώρα δύσκολο, γιατί ξήλωσα τα πάντα σχεδόν, θα δω αύριο αν έχει μείνει τπτ.

Και στις δύο είδα πάντως ότι το excel / co2 μπορεί να βοηθήσει οπότε θα επισπεύσω την προμήθεια του.

Φιλε μου αυτο γινεται για να μπορεσουμε με ποιο εμπεριστατωμενη ματια να δουμε τις παραμετρους ( γενικα )

που εχει το ενυδρειο του καθε φιλου/ης. Ετσι μονο θα δουμε που μπορει να οφειλεται το καθε τι.

Το οτι ξυλωσες τα παντα που λες δεν ελυσες και το προβλημα σου, γιατι δεν το εντοπισες.

Το να παρεις τωρα το excel να το κανεις τη.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Είδες όμως οτι οι δυο συγκεκριμένες έχουν μια σημαντική διαφορά.

Την μια την βοηθάει το "βρωμικό" ενυδρείο και την άλλη οι ιδανικές συνθήκες για τα φυτά.

Το co2 βοηθάει γενικά στην καταπολέμηση των άλγεων ;)

Ps Αυτές τις μέρες ετοιμάζω μια φόρμα για κέικ και μια για βασιλόπιτα :xmas_laugh::usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λιγο ψυχραιμια με τις αλγες , το ενυδρειο δεν ειναι αποστειρωμενος θαλαμος χειρουργειου , ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι και η αλγη μεχρι ενα βαθμο πρεπει να υπαρχει , εξαλου το θεωρω σχεδον ουτοπικο καποιος να εχει ενυδρειο χωρις αλγες

Link to comment
Share on other sites

 

Φιλε μου αυτο γινεται για να μπορεσουμε με ποιο εμπεριστατωμενη ματια να δουμε τις παραμετρους ( γενικα )

που εχει το ενυδρειο του καθε φιλου/ης. Ετσι μονο θα δουμε που μπορει να οφειλεται το καθε τι. 

 

Το οτι ξυλωσες τα παντα που λες δεν ελυσες και το προβλημα σου, γιατι δεν το εντοπισες.

 

Το να παρεις τωρα το excel να το κανεις τη.

Το κατάλαβα φίλε μου, απλά δεν την είχα δει και μου έκανε εντύπωση :-)

Για το excel το λέω γιατί διάβασα ότι το co2 βοηθάει στην καταπολέμηση των άλγεων.

Είδες όμως οτι οι δυο συγκεκριμένες έχουν μια σημαντική διαφορά.

 

Την μια την βοηθάει το "βρωμικό" ενυδρείο και την άλλη οι ιδανικές συνθήκες για τα φυτά.

 

Το co2 βοηθάει γενικά στην καταπολέμηση των άλγεων ;)

 

Ps Αυτές τις μέρες ετοιμάζω μια φόρμα για κέικ και μια για βασιλόπιτα :xmas_laugh:  :usd:

Όταν τη συμπληρώσεις αυτή τη φόρμα να μας πεις το αποτέλεσμα :-P

Λιγο ψυχραιμια με τις αλγες , το ενυδρειο δεν ειναι αποστειρωμενος θαλαμος χειρουργειου , ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι και η αλγη μεχρι ενα βαθμο πρεπει να υπαρχει , εξαλου το θεωρω σχεδον ουτοπικο καποιος να εχει ενυδρειο χωρις αλγες

Να σαι καλά, ευχαριστώ για το "κουράγιο" γιατί όλο κάτι πάει στραβά παρά το πόσο το προσέχω το άτιμο.
Link to comment
Share on other sites

Λιγο ψυχραιμια με τις αλγες , το ενυδρειο δεν ειναι αποστειρωμενος θαλαμος χειρουργειου , ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι και η αλγη μεχρι ενα βαθμο πρεπει να υπαρχει , εξαλου το θεωρω σχεδον ουτοπικο καποιος να εχει ενυδρειο χωρις αλγες

+1

Χαλαρα...μην τρελενεσαι... :)

Συμπληρωσε την φορμα ομως να δουμε μια γενικη εικονα.....

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Δείτε το πρώτο post.


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Ενυδρείο: 54L, 60x30x30, 2.5 μήνες λειτουργία

- Φωτισμός: 1xT8 15w 6500K + 1xT5 8w 4500K / 9 ώρες ημερησίως

- Βυθός και Υπόστρωμα: μαύρο χαλίκι ψιλόκκοκο χωματεχνικής

- Διοξείδιο του Άνθρακα: Flourish Excel, πρώτη μέρα σήμερα

- Οξυγόνο: Χαμηλή ανατάραξη επιφανείας

- Φίλτρανση: 360L/h / βιολογικό υλικό περίπου 30gr mini siporax

- Φυτα: 3xHygrophila Polysperma, 7xLimnophila Sessiliflora, 3xLudwigia Sp, 1xHygrophila Lacustris, 3xHygrophila Difformis, 1xAnubias Nana δεμένη στο ξύλο

- Ψάρια: 1x Betta Splendens αρσενικό / 6x CPD

- Ρουτίνες: κάθε μέρα λίπασμα esha Pro-Phyll εδώ και 1 μήνα, αλλαγές νερού κάθε 7 μέρες πλην της τελευταίας φοράς που την έκανα στις 10 μέρες, προετοιμασία νερού: αντιχλώριο και θερμοκρασία


ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8

- KH: 7

- GH: 7

- ΝΗ3/NH4: 0

- ΝΟ2: 0

- ΝΟ3: λιγότερα από την σκάλα των 5.

- PO4: άνγωστο

- Fe: άγνωστο

- CO2: άγνωστο

- Θερμοκρασία: 25


ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ναι

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Φυτού: .

- Ιστορικό Φυτού: 2.5 μήνες στο ενυδρείο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: τριχοειδής άλγη

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:


ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:


ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Δεν υπάρχουν :P


ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


Χθες και σήμερα δεν έχω παρατηρήσει επανεμφάνιση και για αυτό δεν έχω βγάλει κάποια φωτογραφία. Όπως περιγράφω στο πρώτο ποστ, ήταν πράσινες τριχούλες.

Link to comment
Share on other sites

οι εικόνες στο άρθρο για τα διάφορα είδη άλγης και οι πληροφορίες γι'αυτά τα δύο είδη νομίζω είναι κατατοπιστικές. πιο πιθανό θεωρώ να ήταν τριχοειδής, αλλά αυτό είναι μια υπόθεση (και δεν έχω ούτε μεγάλη εμπειρία, ούτε γνώσεις). κοίτα στα άρθρα που υπάρχουν προκειμένου να διαπιστώσεις αν έκανες κάτι λάθος (για τη staghorn) ή σωστά (για την τριχοειδή) ώστε να είσαι έτοιμος κ για το μέλλον.

υ.γ. εγώ προτιμώ τη φανουρόπιτα αλλά κ το κέικ μια χαρά μου ακούγεται!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι εικόνες στο άρθρο για τα διάφορα είδη άλγης και οι πληροφορίες γι'αυτά τα δύο είδη νομίζω είναι κατατοπιστικές. πιο πιθανό θεωρώ να ήταν τριχοειδής, αλλά αυτό είναι μια υπόθεση (και δεν έχω ούτε μεγάλη εμπειρία, ούτε γνώσεις). κοίτα στα άρθρα που υπάρχουν προκειμένου να διαπιστώσεις αν έκανες κάτι λάθος (για τη staghorn) ή σωστά (για την τριχοειδή) ώστε να είσαι έτοιμος κ για το μέλλον.

υ.γ. εγώ προτιμώ τη φανουρόπιτα αλλά κ το κέικ μια χαρά μου ακούγεται!!!

οι εικόνες με μπερδεύουν μεταξύ των δύο, αλλά διαβάζοντας λίγο παραπάνω τις αιτίες εμφάνισεις, τείνω προς την staghorn.

Συγκεκριμένα:

Υπάρχουν αρκετοί παράμετροι που συμβάλλουν στην εμφάνιση και ανάπτυξη του συγκεκριμένου είδους άλγης. Σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε οτι η ελλειπής περιποίηση του ενυδρείου είναι ο κύριος πιθανός παράγοντας. Για μια πιο σφαιρική άποψη όμως γνωρίζουμε ότι η Staghorn κάνει την εμφάνιση της σε ενυδρεία με πολύ έντονο φωτισμό και γι αυτό την παρατηρούμε στα φυλλώματα που είναι πιο κοντά στην επιφάνεια του νερού (Η Ludwigia είναι το πιο ψηλό φυτό μου και εμφανίστηκε στα πάνω φύλλα της). Επίσης, η μη συχνή αλλαγή νερού (αυτή τη βδομάδα καθυστέρησα την αλλαγή μου, αντί για 7 μέρες έκανα 10), η έλλειψη (μόλις σήμερα ξεκίνησα το excel) ή έντονη μεταβολή διοξειδίου του άνθρακα (CO2), τα αυξημένα επίπεδα αμμωνίας - νιτρικών (ΝΟ3) και φωσφορικών (PO4), η χαμηλή ροή λόγω φραγής του φίλτρου (λόγω μονομάχου έχω πολύ χαμηλή ροή), ακόμα και η τάραξη του πυθμένα σε πριπτώσεις μεταφύτευσης συνεισφέρουν στην ανάπτυξη αυτού του είδους άλγης στο ενυδρείο μας

Οπότε να ελπίζω ότι μόλις αυξήσω λίγο τη ροή του φίλτρου, επανέλθουν οι αλλαγές μου στα φυσιολογικά τους και με τη παροχή του excel θα είναι καλύτερα το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές οι άλγες όπως έρχονται έτσι φεύγουν!Χωρίς να κάνουμε τίποτα.

Εφόσον δεν είναι bba,cladophora ή κυανοβακτήριο εγώ δεν θα αγχωνόμουν!!

Το excel ναι μεν είναι co2 αλλά δεν κάνει την ίδια δουλειά με την μπουκάλα.

Στην προκειμένη περίπτωση με την προσθήκη excel δεν νομίζω να "κάψεις" την άλγη

αλλά θα δώσεις ώθηση στα φυτά σου να αναπτυχθούν ταχύτερα.

Πρέπει όμως να αυξήσεις και τα νιτρικά σου γιατί και αυτά είναι σε επίπεδο πείνας για τα φυτά.

Αυτό γίνεται με μεγαλύτερη ποσότητα τροφής ή με προσθήκη seachem nitrogen.

To λιπασματάκι που χρησιμοποιείς δεν το γνωρίζω και δεν βρήκα κάπου εναν πίνακα να δω χοντρικά

τα συστατικά του αλλά αν δεν κάνω λάθος έχει παρομοιαστεί με νεράκι.

Με μια αλλαγή νερού που δεν έγινε στην ώρα της σίγουρα δεν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα την αλγίτσα να έχει πεταχτεί πάλι κι έβγαλα φωτό..

Τα φώτα σας.. να με απασχολεί ή όχι;

post-59299-0-99232600-1417022219_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξύσιμο στο τζάμι να φευγει η green spot και μηχανική αφαίρεση για την τριχοειδή.

Αυξησε τα νιτρικά σου όπως είπαμε και ρίχνε άφθονο excel.

Δεν έχω πολλές προσωπικές εμπειρίες από την συγκεκριμένη γιατί όπως μου ήρθε έτσι έφυγε κιολας

μετα από 1-2 μήνες :)

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μου μοιαζει με νηματοειδη..και οχι με τριχοειδη

Αν εννοείς ότι κάνει πλέξη, ναι, έχεις δίκιο :)

Ξύσιμο στο τζάμι να φευγει η green spot και μηχανική αφαίρεση για την τριχοειδή.

Αυξησε τα νιτρικά σου όπως είπαμε και ρίχνε άφθονο excel.

Δεν έχω πολλές προσωπικές εμπειρίες από την συγκεκριμένη γιατί όπως μου ήρθε έτσι έφυγε κιολας

μετα από 1-2 μήνες :)

Την green spot μπορώ να την κρατήσω γιατί μ'αρέσει; :P

Excel να ξεκινήσω διπλή δόση από αύριο;

Για τα νιτρικά έχω σκεφτεί να ρίξω μέσα 20 guppies να γίνει χαμός χαχα (just kidding), είναι σίγουρα χαμηλά αλλά η μέτρηση ήταν και 3 μέρες μετά την αλλαγή νερού και με λίγο τάισμα όλη τη βδομάδα, ελπίζω σε καλύτερες μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νηματοειδής,τριχοειδής κτλ μικρές οι διαφορες μεταξύ τους αλλά κοινός ο τρόπος αντιμετώπισης.

Διπλή και τριπλή στοχευμένα και αύξηση της φυτομάζας κυρίως με φυτά ταχείας ανάπτυξης.

Όσο για τα νιτρικά πρέπει να κάνεις κάτι δραστικό εκτός από τα 20 guppies και τα 40 μικρά τους :P

γιατί έχεις την difformis μέσα και ρουφάει με αποτέλεσμα να πεινάνε τα υπόλοιπα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια πιθανή αιτία για νηματοειδή ή τριχοειδή άλγη είναι ο πολύς σίδηρος , αν ρίχνεις λιπάσματα ίσως να πρέπει να ελαττώσεις αυτά που έχουν σίδηρο

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω μόνο το esha Pro-Phyll, από το οποίο η δοσολογία είναι μία σταγόνα την ημέρα, τρίχες δηλαδή :P

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω μόνο το esha Pro-Phyll, από το οποίο η δοσολογία είναι μία σταγόνα την ημέρα, τρίχες δηλαδή :P

Αυτές έχεις :bleh: :bleh: :bleh:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω μόνο το esha Pro-Phyll, από το οποίο η δοσολογία είναι μία σταγόνα την ημέρα, τρίχες δηλαδή :P

Από ότι διάβασα δεν θέλει και πολύ 1 ml = 20 σταγόνες / 100 λίτρα εβδομαδιαία, δεν γράφει όμως τι περιέχει

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον περιέχει το.. ελιξίριο της νεότητας για να παραμένουν τα φυτά πάντα νέα :-P

Το θέμα με τη μια σταγόνα είναι ότι σε συνδυασμό με τη μηδαμινή ροή που έχω σίγουρα δεν γίνεται σωστή κατανομή, πιστεύω όπου προλάβει πάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους :)

Μετά το τελευταίο μου ποστ είχα διακρίνει ότι πρόκειται καθαρά περί της staghorn, είχε μεγαλώσει λίγο ακόμα και ξεχώριζε από την cladophora.

Βέβαια, η άλγη εξαφανίστηκε πριν λίγες μέρες, και μαζί της μειώθηκε πολύ και η πρασινίλα στο πίσω τζάμι.

Θεωρώ ότι έγινε η δουλειά μάλλον από το excel, γιατί μετά την 4-5η μέρα τα φυτά μου άρχισαν να μεγαλώνουν περισσότερο σε ύψος αλλά και σε μέγεθος φυλλωμάτων, οπότε όπως με συμβούλεψε και ο φίλος , μάλλον ρούφηξαν τα θρεπτικά και δεν έμεινε τίποτα για τις άλγες.

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...