Jump to content

Λαθος Συμπεριφορα!


Recommended Posts

Παιδια πολυ το τραβάτε ....

Ειναι απλα τα πραγματα ...

Εγω οταν θελω να αγορασω κατι , ψαχνω πρωτα παραμετρους και λιτρα, οπως νομιζω οτι κανουν οσοι ασχολουνται με ενυδρεια.

Ακομη και ατομα που δεν ασχολουνται με φορουμ, φιλοι , με ρωτανε εμενα και το ψαχνουμε μαζι, οπως και ο φιλος σου θα μπορουσε να ρωτησει εσενα που ασχολησε με φορουμς.

Το βρισκω τελειως αδικαιολογητο να πας να αγορασεις κατι το οποιο σου προτεινει ενας εμπορας , χωρις να κατσεις να ψάξεις..

Οτι και να λετε, εγω την ευθυνη την βαζω στο πελατη στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Τι περιμένεις να πει το καταστημα?

Το καταστημα εχεις υπαληλους, για να προχωρησει το καταστημα, να βγουν τα εξοδα , απλα πρεπει να σε πεισει να αγορασεις.

Οπως γινεται και σε ολο το εμποριο...

Link to comment
Share on other sites

Εχει σημασία και πιστεύω οτι αυτο που θέλει να πει ο Δημήτρης, ειναι οτι αν πρόκειται για έναν χομπίστα που απο τη στιγμή που έχει θαλασσινό ενυδρειο, κατα πάσα πιθανότητα δεν ειναι και χθεσινός, θα έπρεπε και ο ίδιος να γνωρίζει οτι κάποιοι υπάλληλοι των πετ σοπ, φορτώνουν με ενα σωρό άχρηστα πράγματα και πληροφορίες τους χομπίστες που ειναι καινουριοι και δε γνωρίζουν την τύφλα τους. Εκείνος λογικα θα έπρεπε να πράξει όσα αναφέρουν παραπάνω τα παιδια, δηλαδή να ψάξει για το συγκεκριμένο ψάρι πληροφορίες, προφίλ κτλ και μετα να προέβενε ή όχι στην αγορά του. Η πείρα στο χόμπι δε σταματάει μονο στα του ενυδρειου αλλα και στις σχέσεις-επαφές-συζητήσεις των χομπιστών με τους εμπόρους και τις λανθασμένες πληροφορίες που λαμβάνουν απο αυτούς.

Αυτο ακριβως!

Φιλε μου δε διαφωνω σε κατι απο αυτα που λες. Αλλα δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο. Π.χ. το παιδι αυτο ισως να μη μπορουσε να ψαξει γιατι δεν ξερει η γιατι δεν ασχολειται με υπολογιστες. Δεν ειναι δικαιολογια αυτο για τη κινηση του υπαλληλου. Δε μου λεει κατι εμενα αυτο... το γραφετε και το ξαναγραφετε αλλα ουσια δεν εχει. Σε οποιο μαγαζι και να πας για το οτιδηποτε θες θα πρεπει ο υπαλληλος να σου φερθει σωστα και να μη σε παραπλανησει. Δε γινετε να εχουμε γνωσεις για ολα τα πραγματα και ουτε το ''ψαξιμο'' καποιες φορες βοηθαει. Για μενα κακως υπαρχει αυτο το θεμα πλεον γιατι πολυ απλα ακρη δε βγαινει. Οταν ενας επαγγελματιας σου λεει για ενα ψαρι που ζει στα 400 λιτρα οτι το κρατησε 6 χρονια στα 20 απλα πας πασο. Αυτα απο μενα.

Σωστα!

Αν δεν ειχε τις γνωσεις η υπολογιστη να διαβαση καποια πραγματα το πως θα το στυση ( η φωτο δειχνει αλλο ) η καποιον να του πει δυο πραγματα.

Εφοσον δεν γνωριζει, δεν θα ρωτησε εστω αυτον που του ειπε πως να το κανει.

Ισως και το λαθος να ειναι του φιλου του.

Link to comment
Share on other sites

Μf jones απο την στιγμη που δεν εισαι παρων στο συμβαν και δεν ξερεις τι ακριβως εχει ειπωθει μεταξυ τους μην καταδικαζεις καποιον και δυσφημεις το καταστημα

Τα παιδια που εργαζονται εκει τα γνωριζω πολυ καλα και θα επιμεινω οτι καπως αλλιως εχει το θεμα

Και αν θες και την γνωμη μου την ευθηνη κατα 90% την εχει ο αγοραστης

Αν ειχες φουρνο η ζαχαροπλαστειο και εμπαινε ενας τυπος 150 κιλα δεν θα του πουλαγες η θα του ελεγες φιλε μου πρεπει να προσεχεις δεν πρεπει να φας τουρτα......... Ημαρτον!

Επισης περιμενω ακομα να δω τι εχει να πει το καταστημα... πραγματικα.

----Αυτο ειπα εγω. Και θα επιμεινω σε αυτο. Οπως εσυ λες οτι γνωριζεις καλα τα παιδια εκει ετσι γνωριζω και εγω το παιδι και εχω την αποψη μου. Δε καταλαβα δηλαδη, εσυ μπορεις να λες αυτο που πιστευεις κι εγω οχι? Την αποψη σου τη σεβομαι αλλα διαφωνω 100%. Σεβασου λοιπον και εσυ τη δικη μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλεσω να πεσουν οι τονοι...

Ειτε ενας χομπυστας εχει εμπειρια ειτε δεν εχει εμπειρια το μαγαζι πρεπει να τον πιασει πελατη, μια αγορα σε ενα ψαρι δεν λυνη το οικονομικο προβλημα ενος επιχειρηματια, οποτε ισως και να εγινε καποια παρεξηγειση και απ τις δυο πλευρες, εφοσον ακουσαμε την μια πλευρα(εστω και εαν δεν εκανε την δημοσιευση ο ιδιος ο παθων) καλο ειναι να περιμενουμε να δουμε το εχει να πει κατι το καταστημα....

Καντε υπομονη και ισως λυθουν ολων οι αποριες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους είμαι αυτός που αγόρασε το ψάρι από το κατάστημα και παλιότερα ειχα αγοράσει από το ίδιο κατάστημα πολλά ζωντανά δισκούς χωρίς κανένα πρόβλημα. την Παρασκευή απόγευμα πήγα με ένα φίλο να αγοράσει αφρικανες και ειδα και εγώ τα θαλασσινά κοιτώντας το τσελμον είπα ωραίο ψάρι αλλά δεν το χωράει το ενυδρείο μου και μου είπε ο υπάλληλος το χωράει κανονικά και πως κάθε θαλασσινο ενυδρείο θα έπρεπε να το έχει επίσης μου πρότεινε και ένα blue tank αγόρασα την πεταλούδα αρτεμια τροφή και ένα κοράλι όταν διάβασα για το ψάρι πήρα Σάββατο πρωί τηλ και του λέω φίλε μου έδωσες λάθος ζωντανό και μου λέει εγώ είμαι ειδικός στο θαλασσινό και του λέω στα φόρουμ και στο νετ γράφουν αλλά και μου λέει εκεί λένε βλακιες ας βγει λοιπόν ο συγκεκριμένος άνθρωπος να πει με διαψεύσει το προΦιλ είναι μιας φίλης απλά μπήκα να απαντήσω θα φτιάξω δικό μου λογαριασμό να τα λέμε

Έγινε επεξεργασία - κατερινακι
Link to comment
Share on other sites

Το να διατηρείς ενα ενυδρειο δεν ειναι απλο πράγμα ακόμα και για το γλυκό νερό, ποσο μάλλον για το θαλασσινό που τα πράγματα ειεκό ειναι πιο περίπλοκα. Προ της ύπαρξης των φόρουμ και γενικά των sites που δίνουν πληροφορίες για τη διατήρηση των ειδών, οι χομπίστες άλλαζαν τα ψάρια σαν τα πουκάμισα αφου δε γνώριζαν τις ανάγκες του κάθε είδους, τις ασθένειες κτλ. με αποτέλεσμα να τα χανουν και φτου κι απ' την αρχή με καινουρια ψάρια. Αν ήσουν μέλος σε ενα φόρουμ ή ενημερονώσουν με άλλο τροπο, θα γνώριζες επίσης οτι πολλοι υπάλληλοι το κανουν συχνά αυτό που έκαναν και σε σένα και οι συνέπειες βαρύνουν πάντα τον χομπίστα. Εύχομαι να ειναι το τελευταίο πρόβλημα που συναντάς και θα δεις οτι αφου φτιάξεις εδώ ενα λογαριασμό, θα σου λύνονται πολλες απορίες που ίσως κάποτε σου φαινόταν βουνό. Ο υπάλληλος, αν πράγματι σου είπε αυτα που ισχυρίζεσαι, ειναι απαράδεκτος αλλα ξερει γιατι τα είπε. Αν καταφέρει να κάνει τον κάθε χομπίστα να δέχεται συμβουλές απο αυτόν (που έχει συμφέρον) και όχι απο έμπειρα μέλη στα φόρουμ (που δεν εχουν κάποιο συμφέρον), τότε το μαγαζι θα βγάζει λεφτά και εκείνος το ίδιο. Δε μπορω να ξέρω όμως τι ακριβώς ειπώθηκε μεταξύ σας και δε μπορω να απαντήσω διαφορετικά απο τη στιγμή που δεν ακούγεται και η άλλη πλευρά. Καλώς να έρθεις λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πείραξε τόσο το λάθος του όλοι κάνουμε λάθη με πείραξε ο τρόπος του εχθές πέρασα από το κατάστημα ήταν κάποιο άλλο παλικάρι που του εξυγισα τι έγινε και ήταν πολύ σωστός από συμπεριφορά ο άλλος είναι απλά απαράδεκτος το ψάρι ευτυχώς χαριστικε σε χόμπιστα και πλέων ζεί σε 800 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Επισης περιμενω ακομα να δω τι εχει να πει το καταστημα... πραγματικα.

----Αυτο ειπα εγω. Και θα επιμεινω σε αυτο. Οπως εσυ λες οτι γνωριζεις καλα τα παιδια εκει ετσι γνωριζω και εγω το παιδι και εχω την αποψη μου. Δε καταλαβα δηλαδη, εσυ μπορεις να λες αυτο που πιστευεις κι εγω οχι? Την αποψη σου τη σεβομαι αλλα διαφωνω 100%. Σεβασου λοιπον και εσυ τη δικη μου.

Ειδες πουθενα να μην σεβομαι την αποψη σου;;;

Διατηρησε την ψυχραιμια σου σε παρακαλω, ο φιλος του φιλου της φιλης...........

Ας βγουν οι ενδιαφερομενοι να μιλησουν στην τελικη, αρκετα ασχοληθηκα και δεν εχω κανενα προσωπικο οφελος, ουτε διαφημιση κανω στο μαγαζι

Και τετοια θεματα κακως ανοιγονται κατα καιρους IMO

Φιλικα Βασιλης :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

ήμουν γραμμένος στο φόρουμ απλά δεν μπορώ να μπω από το λογαριασμό μου είχα φτιάξει ένα Rio 125 θάλασσα το 2008

στειλε πμ στον διαχειριστή με το ονομα που εμπαινες και το μαιλ για να βρει το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ειδες πουθενα να μην σεβομαι την αποψη σου;;;

Διατηρησε την ψυχραιμια σου σε παρακαλω, ο φιλος του φιλου της φιλης...........

Ας βγουν οι ενδιαφερομενοι να μιλησουν στην τελικη, αρκετα ασχοληθηκα και δεν εχω κανενα προσωπικο οφελος, ουτε διαφημιση κανω στο μαγαζι

Και τετοια θεματα κακως ανοιγονται κατα καιρους IMO

Φιλικα Βασιλης :thumbsu:

Ψυχραιμα το ειπα Βασιλη. Τελοσπαντων και εγω το ειπα απο την αρχη στον Θανο να μην ποσταρει στο φορουμ. Εγραψε το παιδι και ειπε τι ακριβως εγινε. Παυω να ασχολουμαι προσωπικα, γιατι οπως ειχα πει και στον Θανο αρχικα, δεν εχει ουσια και μεσα στο φορουμ ακρη δε θα βγαλουμε. Φιλικα Νικος.

Link to comment
Share on other sites

κακως εκαναν τα παιδια και το εδωσαν σε 20 λιτρα, γιατι αυτο το ψαρι ζει μονο στη θαλλασα.

ομως και στα 800 και στα 1800 λιτρα δε νομιζω να ζησει πανω απο εξαμηνο στη καλυτερη

περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

ήμουν γραμμένος στο φόρουμ απλά δεν μπορώ να μπω από το λογαριασμό μου είχα φτιάξει ένα Rio 125 θάλασσα το 2008

Ωπα - ωπα, εδω παμε αλλου παιδεια!

Ποσο καιρο ειχες θαλασσινο?

Οταν το εστηνες και στην διατηρηση του, απο που επαιρνες τις πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να τοποθετηθεί και το κατάστημα πανω στο θεμα με το chelmon θα παρακαλούσαμε να μην δοθεί συνέχεια μιας και το σωστότερο απο καθε άποψη για να υπάρχει ενας σωστός διάλογος είναι να υπαρχει και τοποθέτηση απο το κατάστημα...

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε επαγγελματίας αν θέλει να έχει πραγματικά πωλήσεις θα πρέπει να σεβαστει και τον καταναλωτή.... Αλλιώς αργά ή γρήγορα θα το κλείσει... Υπάρχουν λίγα αλλά καλά μαγαζιά που σέβονται τα λεφτά μας.... και έχουν πολύ δουλειά γιατί θα σε κάνουν να ξαναπάς..με την σωστή συμπεριφορά τους.. Σίγουρα το θαλασσινό χόμπι είναι πολύ πιο ακριβό από το γλυκό... αν δεν έχεις και μια συμβουλή σωστή τότε την έβαψες...δεν σου φτάνει ούτε ο μισθός ενός μήνα. Καλά έκανες και έθειξες το θέμα αλλά όπως είπα και πιο πάνω την ζημιά σου την κάνει και ο κάθε υποτιθέμενος χομπιστας.... Με έναν τέτοιο βρίστηκα κάποτε εδώ μέσα γιατί ενθουσίαζε ένα νησιώτη (δεν θυμάμε από ποιο νησί) να φτιάξει ολόκληρη αποικία σε 100 λίτρα. Όταν είπα την γνώμη μου αυτός είχε τυφλωθεί τόσο από την περιγραφή του μελλοντικού του μεγαθηρίου των μόλις 100 λίτρων... Γύρισε και μου είπε ωραία η γνώμη σου (επειδή υπήρξα αντίθετος στην ιδέα) αλλά να ακούσουμε και κάποιον πιο ειδικό? (εννοούσε τον χομπίστα) Καταλαβαίνεις τι εννοώ... Έχω δώσει πολλά χρήματα και έχω αποτύχει πολλές φορές...κανονικά θα μπορούσα να πω οτι έχω πολυ μεγάλη εμπειρία αλλά δεν μπορώ να το πω γιατί ποτέ δεν πρέπει να νοιώθουμε έτσι..και δεν πρέπει να τρελαίνουμε με φαμφαρώτητες τους νέους ενυδρειόφιλους. Το κατάστημα που σε εξυπηρέτησε μου έχει πουλήσει και μένα στο παρελθόν ψάρι Acanthurus olivaceus..To μισό ήταν ηγιείς και το υπόλοιπο είχε ένα άγχρωμο αρρωστημένο σώμα και στην ουρά του ήταν κακοφαγωμένο... Εγώ ήθελα να το πάρω πιο πολύ για να το βοηθήσω μήπως και συνέλθει..δεν έζεισε όμως ούτε μια μέρα.. Δεν ξαναπείρα από εκείνο το μαγαζί ψάρι ποτέ ξανά.. Αλλά πείρα και την ευθύνη μου εκείνη την στιγμή γιατί ήξερα μέσα μου ότι μπορεί και να μην ζήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τα μαγαζια πρεπει να βλεπουν το πελατη σαν ανθρωπο οχι σαν πορτοφολινα δινουν σωστες και τιμιες συμβουλες καλυτερα να χασουν μερικα ευρω που συγουρα ο πελατης θα το εκτιμηση και για να διαφιλαξουν το κυρος του καταστηματος ο πελατης συγουρα πρεπει να ειναι ενυμερομενος για το προιον που θελει να αγορασει αλλα οταν ο υπευθηνος σου λεει οτι μπορεις να το παρεις του εχεις εμπιστοσυνη οταν στην αρχη προτοξεκινησα το reef μου πηγα σε μαγαζι και ηθελα να αγορασω ενα κοραλι τιμη 60 ευρω ο υπαλληλος μου ειπε με συγουρια οτι κανει στο ενυδρειο μου ((( το ενυδρειο δουλευε 15 ημερες)) τον εμπιστευτηκα κακως το κοραλι σε λιγεςμερες νεκρωσε πηγα σε αλλο καταστημα εκανα τη ιδια ερωτηση στο ιδιο κοραλι ο υπαληλος εκατσε και μου εξηγησε η απαντηση του ηταν οτι δε στο συνηστω να το αγορασεις γιατι ειναι δυσκολο κοραλι μου εξηγησε τι ειναι αυτο το κοραλι και τη χρειαζεται εκτιμησα πολλη την ηλικρινια του υπαληλου εχασε εκεινη τη στιγμη μερικα ευρω αλλα μετα εγινα η καλυτερη πελατης του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο σωστος επαγγελματιας πρεπει να δινει σωστες συμβουλες στο πελατη μου εχουν πεθανει αρκετα ψαρια θαλασσινου με λαθος υπαλληλου καταστημαδε δεν λεω πρεπει να σεβεσε τον πελατη και να του λες την αληθεια ναι και εμεις πρεπει να ειμαστε ενιμερωμενοι οταν εχεις ενυδρειο reef 80 lit και το ρωτας μπορω να βαλω αγγελοψαρο η πεταλουδα και σου λεει ναι δε υπαρχει προβλημα τοτε καταλαβενεις οτι δεν ειναιεπαγγελματιας απλως προσπαθει να τα οικονομισει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...