Jump to content

Αλλαγές Νερού


Recommended Posts

Νερό από εξάτμιση το αναπληρωνουμε από Α/Ο.

:)

Oκ θυμηθηκα το σχολείο μου, οτι τα άλατα δεν εξατμίζονται και εκει μπερδέφτηκα σήμερα που έκανα αλλαγή βερού... χαχ... αναπληρώνω το νερό που εξατμίζεται με νερό αο και οι αλλαγές με νερό μίξης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανονας στις αλλαγες νερου και ειδικα οταν το ενυδρειο ειναι ωριμο! :bowdown:

Εγω στο ενυδρειο μου με τις Αφρικανες κανω αλλαγη νερου καθε 2-3 εβδομαδες.

Στο γαριδαδικο κανω 10% ανα εβδομαδα.

Στο φυτεμενο κανω 30% καθε εβδομαδα και αυτο λογο οτι κανω καθημερινη λιπανση.

Οπως βλεπεις,οι αλλαγες νερου πανε αναλογα με τις αναγκες του ενυδρειο,τα ψαρια,τα φυτα,τα φιλτρα και πολλα αλλα.

Σε εναν αρχαριο με νεο ενυδρειο,ναι να του πεις να κανει 30% καθε εβδομαδα για να μπει στο κλιμα του ενυδρειου και το πως δουλευει,μετα οταν αποκτησει μια α εμπειρια μπορει να κανει τις αλλαγες νερου οπως χρειαζεται για το ενυδρειο του.

Δεν μπορεις να προτεινεις ομως 30% το λιγοτερο αλλαγη σε ολους.

Ομως,δεν συμφωνω και στο καθολου αλλαγη νερου. Σου απαντώ απο κάτω .

:thumbup:

Όταν δείς ενυδρείο με αλλαγή νερού μια φορά το χρόνο και αυτο γιατί έτυχε απο λάθος θα καταλάβεις οτι δεν υπάρχει πρόβλημα .

Και ξέρεις απο που θα το καταλάβεις ;

Όταν πάρεις ψάρι απο αυτό το ενυδρείο και το βάλεις σε άλλο , χωρίς να σου δημιουργήσει πρόβλημα .

Γιατί υπάρχουν και ενυδρεία που δεν γίνονται αλλαγές νερού και τα ψάρια έχουν πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικα σου ειναι μια χαρα!

Τι φυτα εχεις?

Καποια φυτα θελουν αρκετα νιτρικα

Εύκολα έχω,

hattonia palustris, bacopa caroliniana, cryptocoryne x wilisi ή κατι τέτοιο και hygrophylla siamensis 53b.

ίσως στο μέλλον να βάλω και κάτι άλλο αλλά γενικά δε θέλω πααααρα πολλά φυτά.

Εδώ σε παρένθεση να πω το εξής:

Ιδιαίτερο πρόβλημα με άλγες δεν έχω, σποτ άλγη ελάχιστα στα τζαμια σε λιγα σημεία, όλως παραδόξως το ένα απο τα τρια siamensis έχει σε μερικά φύλλα λίγη hair άλγη, και αυτα.

Η ανάπτυξη των φυτών μου φαίνεται οκ, όμως όλα τα φυτά μου φαίνεται οτι βάζουν πιο πολυ ύψος απο ότι όγκο (φύλλα) και μου φαίνονται μια ιδέα πιο ''αραιά'' από οτι βλέπω στις εικόνες και κάποια φύλλα στα 2 siamensis λίγο σαν να ''μαραζωσαν'' (αυτό βέβαια έγινε από τις πρώτες μέρες δεν χειροτερεύει σιγά σιγά)...

Φταίει ότι έχω χαμηλή σκληρότητα μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Σταματη,ολοι ξερουμε οτι το καθε ενυδρειο ειναι ενα ξεχωριστο συστημα,κατι που πιανει σε μενα,σε σενα μπορει να μην πιασει και γι αυτο υπαρχει και αυτος ο μπουσουλας του 30% την εβδομαδα.Αυτο βεβαια ισχυει πιο πολυ για τους νεους στο χομπι γιατι ο λιγο πιο εμπειρος ξερει τις ανοχες του συστηματος του και υπολογιζει ποτε πρεπει να γινονται οι αλλαγες.

Τωρα,αυτο που λες για ενυδρειο που δεν γινονται αλλαγες νερου,δεν αντιλεγω οτι υπαρχει,ομως ειναι το τι θελει κανει ο καθενας μας.Θελεις να εχεις ενα καθαρο ενυδρειο χωρις αλγες,με υγειη φυτα και ψαρια,εκει πρεπει να κανεις αλλαγες νερου,το ποτε το καθοριζει το συστημα σου.

Αν δεν σε νοιαζει η οπτικη του ενυδρειου και το αν εχει αλγες η χαλασμενα φυτα,τοτε οκ μπορεις να μη κανεις ποτε αλλαγη νερου.

Σε ενυδρεια με φυτα,που πεφτουν λιπασματα,δεν γινετε να μη κανεις αλλαγη νερου.

Σε γαριδαδικα παλι δεν γινετε να μην κανεις αλλαγη νερου.

Υπαρχουν λοιπον πολλοι παραγωντες που πρεπει να λαμβανουμε υποψιν μας για τις αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω πως το μέλος που έθεσε το ερώτημα δηλώνει αρχάριος και προφανώς το ενυδρείο του είναι ένα συνηθισμένο ενυδρείο, από αυτά που έχουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα. Συνεπώς η απάντηση θα πρέπει να αφορά τα συνήθη ενυδρεία. Όχι ενυδρεία λίμνες, με φυτά να βγαίνουν από την επιφάνεια και να τα βλέπει απευθείας ο ήλιος. Ο τίτλος του θέματος μας επιτρέπει να επεκταθούμε . Άλλωστε εδω είμαστε να μιλήσουμε και αποκλειστικά για το φίλο pikatsu

Και στα συνήθη ενυδρεία κάνουμε συνήθως αλλαγές 30% (δεν μας προσδιορίζεις κάθε πότε) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν δε το τηρούμε ευλαβικά θα έχουμε πρόβλημα. Και φυσικά στη σκληρότητα του νερού του ενυδρείου. Νερό από εξάτμιση το αναπληρωνουμε από Α/Ο. Δεν συμφωνώ για όλες τις περιπτώσεις .

:)

Στα δικά μου τα ενυδρεία που είχα τα τελευταία χρόνια αν τους έβαζα νερό απο όσμωση , μάλλον θα τα ξέκανα .

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα έχω,

hattonia palustris, bacopa caroliniana, cryptocoryne x wilisi ή κατι τέτοιο και hygrophylla siamensis 53b.

ίσως στο μέλλον να βάλω και κάτι άλλο αλλά γενικά δε θέλω πααααρα πολλά φυτά.

Εδώ σε παρένθεση να πω το εξής:

Ιδιαίτερο πρόβλημα με άλγες δεν έχω, σποτ άλγη ελάχιστα στα τζαμια σε λιγα σημεία, όλως παραδόξως το ένα απο τα τρια siamensis έχει σε μερικά φύλλα λίγη hair άλγη, και αυτα.

Η ανάπτυξη των φυτών μου φαίνεται οκ, όμως όλα τα φυτά μου φαίνεται οτι βάζουν πιο πολυ ύψος απο ότι όγκο (φύλλα) και μου φαίνονται μια ιδέα πιο ''αραιά'' από οτι βλέπω στις εικόνες και κάποια φύλλα στα 2 siamensis λίγο σαν να ''μαραζωσαν'' (αυτό βέβαια έγινε από τις πρώτες μέρες δεν χειροτερεύει σιγά σιγά)...

Φταίει ότι έχω χαμηλή σκληρότητα μήπως?

Τα κοκκινισμενα σημεια ειναι απο λιγο φωτισμο.

Οταν εχουμε αλγες,κανουμε συχνες αλλαγες νερου για αν τις περιορισουμε και να τις εξαφανισουμε.Πρεπει βεβαια να βρεις και την αιτια τους για να την διορθωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη,ολοι ξερουμε οτι το καθε ενυδρειο ειναι ενα ξεχωριστο συστημα,κατι που πιανει σε μενα,σε σενα μπορει να μην πιασει και γι αυτο υπαρχει και αυτος ο μπουσουλας του 30% την εβδομαδα.Αυτο βεβαια ισχυει πιο πολυ για τους νεους στο χομπι γιατι ο λιγο πιο εμπειρος ξερει τις ανοχες του συστηματος του και υπολογιζει ποτε πρεπει να γινονται οι αλλαγες.

Τωρα,αυτο που λες για ενυδρειο που δεν γινονται αλλαγες νερου,δεν αντιλεγω οτι υπαρχει,ομως ειναι το τι θελει κανει ο καθενας μας.Θελεις να εχεις ενα καθαρο ενυδρειο χωρις αλγες,με υγειη φυτα και ψαρια,εκει πρεπει να κανεις αλλαγες νερου,το ποτε το καθοριζει το συστημα σου.

Αν δεν σε νοιαζει η οπτικη του ενυδρειου και το αν εχει αλγες η χαλασμενα φυτα,τοτε οκ μπορεις να μη κανεις ποτε αλλαγη νερου.

Σε ενυδρεια με φυτα,που πεφτουν λιπασματα,δεν γινετε να μη κανεις αλλαγη νερου.

Σε γαριδαδικα παλι δεν γινετε να μην κανεις αλλαγη νερου.

Υπαρχουν λοιπον πολλοι παραγωντες που πρεπει να λαμβανουμε υποψιν μας για τις αλλαγες νερου.

Μα νομίζω οτι συμφωνούμε σε γενικές γραμμές .

Διαφωνήσαμε στο καθόλου και σου εξήγησα οτι υπο προϋποθέσεις όπως λές , γίνετε και αυτό .

Μια διευκρίνηση μόνο , ο αρχάριος από πότε θα ξεκινήσει τις αλλαγές νερού 30 % ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αλλαγή 30% καθε βδομάδα δεν έκανα ποτέ, ούτε παλία όταν είχα ενυδρείο, αν και εκείνο δε μετράει γιατί δεν ήξερα τι μου γινότανε,

αλλά από τη στιγμή που απο μετρήσεις είμαι οκ και πολλά / δύσκολα φυτά δεν έχω όπως έγραψα παραπάνω, 30% το θεωρώ έως αχρείαστο.

Μου φαίνεται οτι ταιριάζει περισσότερο να κάνω μικρές 10% κάθε περίπου 5 μέρες.

Ο λόγος που ρώτησα είναι γιατί νόμιζα οτι υπήρχαν standar patterns, πχ 15% καθε βδομαδα ή 30% καθε 2 βδομάδες, όπωσδηποτε όμως.

Τα κοκκινισμενα σημεια ειναι απο λιγο φωτισμο.

Οταν εχουμε αλγες,κανουμε συχνες αλλαγες νερου για αν τις περιορισουμε και να τις εξαφανισουμε.Πρεπει βεβαια να βρεις και την αιτια τους για να την διορθωσεις.

Τσ τσ... δεν αντέχω με τα ρημαδιασμένα φυτά δε θα μου κάτσουν ποτέ.

Άμα συνεχίσω να έχω αυτή την αίσθηση θα βάλω φωτογραφίες να μου πείτε εσείς xD

Αν και μου κάνει εντύπωση, γιατί ένα siamensis που το έχω πιο άκρη έχει πιο θαμνώδη ανάπτυξη απο τα άλλα 2 που είναι κάτω απο το φως στο κέντρο... . . . Έχουν και τα φυτά χαρακτήρα τι παιζει xd

Κοίτα, το ενυδρείο είναι νεό, και η άλγη ελάχιστη, για των ώρα τουλάχιστον δεν ανησυχώ καν, θα το αφήσω όπως είναι και αν δεν φύγει από μόνο του ή αν χειροτερέψει μέσα στο επομένο 2μηνο τότε κάτι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξεις ενα θέμα με τα φυτά και τις άλγες σου εδω με σαφείς πληροφορίες και φωτογραφίες που υπάρχουν ποιο ειδικοί .

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω οτι συμφωνούμε σε γενικές γραμμές .

Διαφωνήσαμε στο καθόλου και σου εξήγησα οτι υπο προϋποθέσεις όπως λές , γίνετε και αυτό .

Μια διευκρίνηση μόνο , ο αρχάριος από πότε θα ξεκινήσει τις αλλαγές νερού 30 % ;

Απο την στιγμη που θα ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου και αφου βεβαια θα εχουν μπει και τα πρωτα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που θα ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου και αφου βεβαια θα εχουν μπει και τα πρωτα ψαρια.

Άρα αν ένας νέος σε ενα μέτρια φυτεμένο ( εύκολα φυτάκια γρήγορης ανάπτυξης ) ενυδρείο που θα ακολουθήσει τη μέθοδο με τα ζωντανά βακτήρια και θα ολοκληρώσει τη πλήρη ιχθυοφόρτηση σε 2 μήνες , απ το τρίμηνο περίπου (15 μερες πρίν 15 μετα ) ξεκινά τις αλλαγές νερου .

Ορθά ;

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν ένας νέος σε ενα μέτρια φυτεμένο ( εύκολα φυτάκια γρήγορης ανάπτυξης ) ενυδρείο που θα ακολουθήσει τη μέθοδο με τα ζωντανά βακτήρια και θα ολοκληρώσει τη πλήρη ιχθυοφόρτηση σε 2 μήνες , απ το τρίμηνο περίπου (15 μερες πρίν 15 μετα ) ξεκινά τις αλλαγές νερου .

Ορθά ;

Γιατι απο το τριμηνο βρε Σταματη?

Αν ο κυκλος του αζωτου ολοκληρωθει σε ενα μηνα,που ειναι το αργοτερο,θα κανει μια αλλαγη νερου καλη για να πεσουν τα οποια νιτρικα εχουν μαζευτει,θα βαλει τα πρωτα ψαρια και απο εκει και μετα ξεκινα αλλαγες νερου.

Δεν περιμενεις να βαλεις την πληρη ιχθυοφορτηση για να ξεκινησεις αλλαγες.Ετσι και αλλιως,γνωριζουμε οτι οι πρωτες μερες μετα το στρωσιμο,το ενυδρειο μας ειναι ακομα ασταθες και ειδικα αν εχεις και βαρυ χερι στο ταισμα ( οι αρχαριοι ολοι εχουν) τοτε ισως σου ερθει τουμπα απο μετρησεις,εκει ειναι που χρειαζεσαι τις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.Οσο το συστημα ωριμαζει και ο κατοχος του μαθαινει τις ανοχες του,κανονιζει και τις αλλαγες που θα κανει. :)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το τρόπο στρωσίματος που σας έχω δώσει εδώ που είναι από τους επίσημους τρόπους που συστήνει το ΑΖ είναι απολύτως ασφαλές .

Αν και είναι παλιό το άρθρο , σας έχω γράψει και νεότερο με εισαγωγή ψαριών 1/3 και όχι 1/8 που γράφει το παλιό κάθε 10 μέρες . (Δεν το βρίσκω τώρα )

Σαφώς και θα γίνει αλλαγή νερού αν μπεί βαρύ χέρι στο ενυδρείο , δεν μιλάμε γι αυτο .

Το βαρύ χέρι βέβαια έχει προβλεφθεί στο άρθρο και δίνονται συγκεκριμένες οδηγίες για την αποφυγή του .

Και η αστάθεια έχει προβλεφθεί γι αυτό και δεν χρειάζονται και τα τέστ .

Link to comment
Share on other sites

Eγω ποτε δεν εστρωσα με βακηρια ετοιμα ουτε με αμμωνια, αν και τρεχω 10 ενυδρεια.

Το μονο που εκανα ητανε παλια να αφησω το ενυδρειο , να τρεξει ενα μηνα με μπολι απο αλλο ενυδρειο.

Ολα τα αλλα ενυδρεια , απλα ,μετακινουσα τα υλικα του φιλτρου.

Δεν εχω κανει ποτε μου μετρησεις αμμωνιας ή νιτρωδη αλλα ποτε δεν εχασα ψαρι ή γαριδα σε νεο ενυδρειο.

Εχω δοκιμασει να στρωσω με μπολι και να το αφησω να τρεχει ενα μηνα για να βαλω γαριδες στο ενυδρειο, αλλα εχω δοκιμάσει πάλι με υλικα απο στρωμενο φιλτρο, λιγο βυθο απο παλιο ενυδρειο , να ξεκινησω αποικια με γαριδες και οχι τις ευκολες, την πρωτη ημέρα.

Οσο για τις αλλαγες, ειμαι κατα στο να ξεπερναει την εβδομάδα, οποιο ενυδρειο και αν ειναι αυτο,,,

Εχει μεγαλες μεταβολες....

Εξαρταται το ενυδρειο παλι.

Τα 10 ενυδρειακια που εχω ,ολα εχουνε ξεχωριστες παραμετρους, αν τα αφησω 2 εβδομαδες χωρις αλλαγες, οι παραμετροι θα αλλαξουνε, εδω στην εβδομαδα και αρχιζουν να ξεφευγουνε....

Νιτρικά σε ολα μου τα ενυδρεια σχεδον συμπληρωνω, γιατι μηδενιζουνε.

Οι αλλαγες νερου ειναι και ενα τροπος αποφυγης των άλγεων....

Αν αφησεις καιρο το νερο σε ενυδρειο χωρις αλλαγες, αρχιζει και περνει χρωμα κιτρινο καφε, πραγμα σε φυτεμενο χανεις πολυ φως....

Καθως και στις γαριδες η αλλαγη νερου , προκαλει συνηθως εκδυση....

Δεν βλέπω καποιον λογο καποιος να κανεις καθυστερει τις αλλαγες...

Link to comment
Share on other sites

Eγω ποτε δεν εστρωσα με βακηρια ετοιμα ουτε με αμμωνια, αν και τρεχω 10 ενυδρεια. Η αμμωνία δεν είναι ενδεδειγμένος τρόπος .

Το μονο που εκανα ητανε παλια να αφησω το ενυδρειο , να τρεξει ενα μηνα με μπολι απο αλλο ενυδρειο. Το μπόλι είναι η καλύτερη μέθοδος αλλα είναι υπερβολή να περιμένεις και ένα μήνα , με το μπόλι ο κύκλος του αζώτου είναι έτοιμος , ανα δυο μέρες μπορείς να βάζεις τα ψάρια σου και σε 4 δόσεις να το έχεις ολοκληρώσει .

Ολα τα αλλα ενυδρεια , απλα ,μετακινουσα τα υλικα του φιλτρου.

Δεν εχω κανει ποτε μου μετρησεις αμμωνιας ή νιτρωδη αλλα ποτε δεν εχασα ψαρι ή γαριδα σε νεο ενυδρειο. Πολύ σωστά .

Εχω δοκιμασει να στρωσω με μπολι και να το αφησω να τρεχει ενα μηνα για να βαλω γαριδες στο ενυδρειο, αλλα εχω δοκιμάσει πάλι με υλικα απο στρωμενο φιλτρο, λιγο βυθο απο παλιο ενυδρειο , να ξεκινησω αποικια με γαριδες και οχι τις ευκολες, την πρωτη ημέρα. Σωστά .

Οσο για τις αλλαγες, ειμαι κατα στο να ξεπερναει την εβδομάδα, οποιο ενυδρειο και αν ειναι αυτο,,,

Εχει μεγαλες μεταβολες....

Εξαρταται το ενυδρειο παλι. Τώρα το λες σωστά .

Τα 10 ενυδρειακια που εχω ,ολα εχουνε ξεχωριστες παραμετρους, αν τα αφησω 2 εβδομαδες χωρις αλλαγες, οι παραμετροι θα αλλαξουνε, εδω στην εβδομαδα και αρχιζουν να ξεφευγουνε....

Νιτρικά σε ολα μου τα ενυδρεια σχεδον συμπληρωνω, γιατι μηδενιζουνε. Ε για τα φυτά δεν είναι και καλό να μηδενίζουν .

Οι αλλαγες νερου ειναι και ενα τροπος αποφυγης των άλγεων.... Δεν έχεις δοκιμάσει όμως να την αφήσεις να κάνει και το κύκλο της να δείς τι θα γίνει .

Αν αφησεις καιρο το νερο σε ενυδρειο χωρις αλλαγες, αρχιζει και περνει χρωμα κιτρινο καφε, πραγμα σε φυτεμενο χανεις πολυ φως.... Παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο .

Καθως και στις γαριδες η αλλαγη νερου , προκαλει συνηθως εκδυση.... Είπαμε το κάθε ενυδρείο έχει διαφορετικούς "κανόνες" .

Δεν βλέπω καποιον λογο καποιος να κανεις καθυστερει τις αλλαγες... Το έγραψα πιο πάνω .

Link to comment
Share on other sites

nicpapa, on 09 Dec 2014 - 00:02, said:snapback.png

Eγω ποτε δεν εστρωσα με βακηρια ετοιμα ουτε με αμμωνια, αν και τρεχω 10 ενυδρεια. Η αμμωνία δεν είναι ενδεδειγμένος τρόπος .

Το μονο που εκανα ητανε παλια να αφησω το ενυδρειο , να τρεξει ενα μηνα με μπολι απο αλλο ενυδρειο. Το μπόλι είναι η καλύτερη μέθοδος αλλα είναι υπερβολή να περιμένεις και ένα μήνα , με το μπόλι ο κύκλος του αζώτου είναι έτοιμος , ανα δυο μέρες μπορείς να βάζεις τα ψάρια σου και σε 4 δόσεις να το έχεις ολοκληρώσει .

Ολα τα αλλα ενυδρεια , απλα ,μετακινουσα τα υλικα του φιλτρου.

Δεν εχω κανει ποτε μου μετρησεις αμμωνιας ή νιτρωδη αλλα ποτε δεν εχασα ψαρι ή γαριδα σε νεο ενυδρειο. Πολύ σωστά .

Εχω δοκιμασει να στρωσω με μπολι και να το αφησω να τρεχει ενα μηνα για να βαλω γαριδες στο ενυδρειο, αλλα εχω δοκιμάσει πάλι με υλικα απο στρωμενο φιλτρο, λιγο βυθο απο παλιο ενυδρειο , να ξεκινησω αποικια με γαριδες και οχι τις ευκολες, την πρωτη ημέρα. Σωστά .

Οσο για τις αλλαγες, ειμαι κατα στο να ξεπερναει την εβδομάδα, οποιο ενυδρειο και αν ειναι αυτο,,,

Εχει μεγαλες μεταβολες....

Εξαρταται το ενυδρειο παλι. Τώρα το λες σωστά .

Τα 10 ενυδρειακια που εχω ,ολα εχουνε ξεχωριστες παραμετρους, αν τα αφησω 2 εβδομαδες χωρις αλλαγες, οι παραμετροι θα αλλαξουνε, εδω στην εβδομαδα και αρχιζουν να ξεφευγουνε....

Νιτρικά σε ολα μου τα ενυδρεια σχεδον συμπληρωνω, γιατι μηδενιζουνε. Ε για τα φυτά δεν είναι και καλό να μηδενίζουν .

Δεν παθαινουν και τιποτα, ισα ισα που μαζευουν τα υπολοιπα ιχνοστοιχεια και με το που τα ριξεις νιτρικα , αναπυσονται τρελα.

Οι αλλαγες νερου ειναι και ενα τροπος αποφυγης των άλγεων.... Δεν έχεις δοκιμάσει όμως να την αφήσεις να κάνει και το κύκλο της να δείς τι θα γίνει .

Γιατι να το αφησω , εγω με το που δω καποια αλγη ,την διαλυω...

Ρυθμιζω το co2 αναλογως , λιγο oχυζενε , μια αλλαγη και μας χαιρετησε, γιατι να περιμενω να κανει τον κυκλο της? :)

Αν αφησεις καιρο το νερο σε ενυδρειο χωρις αλλαγες, αρχιζει και περνει χρωμα κιτρινο καφε, πραγμα σε φυτεμενο χανεις πολυ φως.... Παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο .

Δεν εχεις αλλους παραγοντες,αφησε ενα ενυδρειο κανενα μηνα, κανε μια αλαγη μετα 80 % και πες μου αν εχει διαφορα στο φωτισμο .

Καθως και στις γαριδες η αλλαγη νερου , προκαλει συνηθως εκδυση.... Είπαμε το κάθε ενυδρείο έχει διαφορετικούς "κανόνες" .

Δεν βλέπω καποιον λογο καποιος να κανεις καθυστερει τις αλλαγες... Το έγραψα πιο πάνω .

Δυστηχως εμενα μου αρεσει να κανω αλλαγες, ειναι ενας τροπος επαφης με το ενυδρειο..... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα 10 ενυδρειακια που εχω ,ολα εχουνε ξεχωριστες παραμετρους, αν τα αφησω 2 εβδομαδες χωρις αλλαγες, οι παραμετροι θα αλλαξουνε, εδω στην εβδομαδα και αρχιζουν να ξεφευγουνε....

Χμμμ μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό?

Δεν καταλαβαίνω γιατί αν το ενυδρείο μου το ελέγχω καλά, και το νερό που βάζω το ελέγχω καλά επίσης,

αν οι αλλαγές είναι μικρότερες και συχνές, γιατί λοιπόν να ξεφύγει η κατάσταση?

Υπάρχει κάτι άλλο πέρα απο τα αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά, ph, gh, kh, λιπάσματα, θερμοκρασία που πρέπει να προσέξω και δεν έχω ιδέα κιόλας τι είναι?

Γιατί, συγγνώμη αν θα το πώ αυτό λόγο ανιδεότητας, από όσα ξέρω μέχρι τώρα, θα μου φαινόταν το πιο ιδανικό να μην γίνονται αλλαγές νερού,

αλλά το νερό στο ενυδρείο να γεμίζει και να αδειάζει ταυτόχρονα σταγόνα σταγόνα με σύνολο πχ για να φύγει από το ενυδρείο η ποσότητα που θα διατηρήσει τις συνθήκες που θέλω.

Αν δηλαδή θέλουμο όσο γίνεται να μην διαταράσσουμε το σύστημα μας, έτσι θα ήταν το τέλειο... ή οχι?

Έχουμε ξεφυγει κάπως ομως.... xd

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό?

Δεν καταλαβαίνω γιατί αν το ενυδρείο μου το ελέγχω καλά, και το νερό που βάζω το ελέγχω καλά επίσης,

αν οι αλλαγές είναι μικρότερες και συχνές, γιατί λοιπόν να ξεφύγει η κατάσταση?

Δεν ειπα οτι με τις μικρες αλλαγες θα ξεφυγει η κατασταση...

Αντιθετως ειπα οτι με αλλαγες , πανω απο 2 εβδομάδες....

Υπάρχει κάτι άλλο πέρα απο τα αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά, ph, gh, kh, λιπάσματα, θερμοκρασία που πρέπει να προσέξω και δεν έχω ιδέα κιόλας τι είναι?

Εξαρταται το ενυδρειο που εχεις....

Σε γαριδαδικο κοιτα παραμετρους , ph, gh, kh,no3, tds....

Πχ σε ενυδρειο με crs , αν καθυστερησω την αλλαγη αρχιζει και μου ξεφευγει το tds ....

Aν το κανω αλλλαγη σε 2 εβδομάδες θα εχω διαφορα στο tds περιπου 20-30 ppm ....

και τα φωσφρορικα απο τις τροφες αρχιζουν την ανοδο.

Σε ενυδρειο φυτεμενο οπου ακολουθω την μεθοδο λιπανσης estimate index ,πρεπει να κανεις αλλαγη 50--60 % νερου ωστε να μηδενισει το συστημα .

Σε ενυδρεια χωρις co2 ,με ευκολα φυτακια , με το να κανεις αλλαγες νερου , βοηθας τα φυτα, δινοντας λίγο Co2 που βρισκεται στο νερο της βρυσης.

Γιατί, συγγνώμη αν θα το πώ αυτό λόγο ανιδεότητας, από όσα ξέρω μέχρι τώρα, θα μου φαινόταν το πιο ιδανικό να μην γίνονται αλλαγές νερού,

Οκ αν δεν θελεις να μην κανεις αλλαγες μην κανεις...

Αστο 2 μηνες και οταν πιασεις αλγες και περιεργους μικροοργανισμους να ανοιξεις ενα νεο θέμα. :)

αλλά το νερό στο ενυδρείο να γεμίζει και να αδειάζει ταυτόχρονα σταγόνα σταγόνα με σύνολο πχ για να φύγει από το ενυδρείο η ποσότητα που θα διατηρήσει τις συνθήκες που θέλω.

Αν δηλαδή θέλουμο όσο γίνεται να μην διαταράσσουμε το σύστημα μας, έτσι θα ήταν το τέλειο... ή οχι?

Έχουμε ξεφυγει κάπως ομως.... xd

Γιατι το λες αυτο?

Συζητηση γινεται.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Γιατί, συγγνώμη αν θα το πώ αυτό λόγο ανιδεότητας, από όσα ξέρω μέχρι τώρα, θα μου φαινόταν το πιο ιδανικό να μην γίνονται αλλαγές νερού,

Οκ αν δεν θελεις να μην κανεις αλλαγες μην κανεις...

Αστο 2 μηνες και οταν πιασεις αλγες και περιεργους μικροοργανισμους να ανοιξεις ενα νεο θέμα. :)

αλλά το νερό στο ενυδρείο να γεμίζει και να αδειάζει ταυτόχρονα σταγόνα σταγόνα με σύνολο πχ για να φύγει από το ενυδρείο η ποσότητα που θα διατηρήσει τις συνθήκες που θέλω.

Αν δηλαδή θέλουμο όσο γίνεται να μην διαταράσσουμε το σύστημα μας, έτσι θα ήταν το τέλειο... ή οχι?

Έχουμε ξεφυγει κάπως ομως.... xd

Γιατι το λες αυτο?

Συζητηση γινεται.

Ε σόρρυ αλλά δεν κατάλαβες πολύ καλά τι είπα γιατί η ασαφεία μου στην πρώτη σειρά λύνεται παρακάτω. Είναι μια παράγραφος με ένα στόχο. Σταμάτησες και σχολίασες στο κόμμα.

Θα περίμενα απο έναν συντονιστή, εκτός του να μην ειρωνευτεί γιατί τότε δεν κάνει τη δουλειά του, σε ένα σωστό φόρουμ έστω, και να διαβάζει όλο το κειμένο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό?

Δεν καταλαβαίνω γιατί αν το ενυδρείο μου το ελέγχω καλά, και το νερό που βάζω το ελέγχω καλά επίσης,

αν οι αλλαγές είναι μικρότερες και συχνές, γιατί λοιπόν να ξεφύγει η κατάσταση?

Υπάρχει κάτι άλλο πέρα απο τα αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά, ph, gh, kh, λιπάσματα, θερμοκρασία που πρέπει να προσέξω και δεν έχω ιδέα κιόλας τι είναι?

Γιατί, συγγνώμη αν θα το πώ αυτό λόγο ανιδεότητας, από όσα ξέρω μέχρι τώρα, θα μου φαινόταν το πιο ιδανικό να μην γίνονται αλλαγές νερού,

αλλά το νερό στο ενυδρείο να γεμίζει και να αδειάζει ταυτόχρονα σταγόνα σταγόνα με σύνολο πχ για να φύγει από το ενυδρείο η ποσότητα που θα διατηρήσει τις συνθήκες που θέλω.

Αν δηλαδή θέλουμο όσο γίνεται να μην διαταράσσουμε το σύστημα μας, έτσι θα ήταν το τέλειο... ή οχι?

Έχουμε ξεφυγει κάπως ομως.... xd

Δεν είδα αν έχει γίνει ήδη η παράθεση , αν έχει γίνει αγνοήστε την. Αν δεν έχει γίνει πάλι , κάνε έναν κόπο και ρίξε μια ματιά και εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ε σόρρυ αλλά δεν κατάλαβες πολύ καλά τι είπα γιατί η ασαφεία μου στην πρώτη σειρά λύνεται παρακάτω. Είναι μια παράγραφος με ένα στόχο. Σταμάτησες και σχολίασες στο κόμμα.

Θα περίμενα απο έναν συντονιστή, εκτός του να μην ειρωνευτεί γιατί τότε δεν κάνει τη δουλειά του, σε ένα σωστό φόρουμ έστω, και να διαβάζει όλο το κειμένο.

Το κομμα το πηρα σαν τελεια...

Δες πως μου το εμφανιζει σε εμενα στην οθονη μου.... :)

post-47325-0-08914700-1418081266_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το τρόπο στρωσίματος που σας έχω δώσει εδώ που είναι από τους επίσημους τρόπους που συστήνει το ΑΖ είναι απολύτως ασφαλές .

Αν και είναι παλιό το άρθρο , σας έχω γράψει και νεότερο με εισαγωγή ψαριών 1/3 και όχι 1/8 που γράφει το παλιό κάθε 10 μέρες . (Δεν το βρίσκω τώρα )

Σαφώς και θα γίνει αλλαγή νερού αν μπεί βαρύ χέρι στο ενυδρείο , δεν μιλάμε γι αυτο .

Το βαρύ χέρι βέβαια έχει προβλεφθεί στο άρθρο και δίνονται συγκεκριμένες οδηγίες για την αποφυγή του .

Και η αστάθεια έχει προβλεφθεί γι αυτό και δεν χρειάζονται και τα τέστ .

Οι αλλαγες νερου πρεπει να αρχησουν να γινονται αμεσως μετα τα πρωτα ψαρια.

Με οποιον τροπο και αν στρωσει κανεις το ενυδρειο του,απο τη στιγμη που θα μπουν τα πρωτα ψαρια μεσα,θα πρεπει να ξεκινησει να αλλαζει νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...