Jump to content

Υγρασία Στους Τοίχους


DrEng

Recommended Posts

Φαίνεται πάντως ότι το άθλημα δε με θέλει .... τα προβλήματα παρουσιάζονται το ένα μετά το άλλο.

Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου τοίχοι σε διάφορα τμήματα του σπιτιού παρουσιάζουν μούχλα. .. την καθαρίζω κι εμφανίζεται αλλού...

τώρα βγήκε σε ένα σημείο στο σαλόνι κι ο τοίχος είναι μούσκεμα κυριολεκτικά στάζει από πάνω έως κάτω

Προφανώς οφείλεται στο ενυδρείο που είναι ξεσκέπαστο λόγω του εξωτερικού φωτισμού και στο νερό που εξατμίζεται ....

έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν αδερφε στο χωρο που εχεις το ενυδρειο να αφηνεις ενα παραθυρο λιγο ανοιχτο να αεριζεται ο χωρος,λιγο πολυ ολοι εχουμε το ιδιο προβλημα αλλη λυση ειναι αυτη του αφυγραντηρα...

Link to comment
Share on other sites

αν σκεπαστει το ενυδρειο με καποια πατεντα λυνεται το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα ειναι πολυ καλυτερα, αλλα απτην στιγμη που υπαρχει νερο στο χωρο και εξατμιζεται ειτε πολυ ειτε λιγο καποια υγρασια θα την εχεις..εγω αφηνω παντα στο χωρο που βρισκεται το ενυδρειο το παραθυρο λιγο ανοιχτο και ειναι πολυ καλυτερα..ειδικα τωρα το χειμωνα λογο κρυου που τα παντα ειναι κλειστα το προβλημα ειναι πιο εντονο...μια καλη και απλη λυση αν πιανουν λιγο τα χερια σου ειναι να κανεις ενα καπακι απο plexiglass..

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο σκεφτομουνα ... ενα γυαλινο καπακι

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είναι χειμώνας το να αφήνεις το παράθυρο ανοικτό (έστω και λίγο) είναι κάπως ενοχλητικό.

Λόγω κρύου.

Αν βάλεις plexiglas από πάνω και είναι ψιλό θα έχεις λύγισμα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις πολυ καλά κουφώματα στο σπίτι, πέρα απο τα υπόλοιπα. Θα σου πρότεινα κι εγω να αφήνεις ενα παράθυρο ελάχιστα ανοιχτό. Δε χρειάζεται να το έχεις ορθάνοιχτο, απλα λιγάκι ώστε να έχει διέξοδο απο κάπου η υγρασία γιατι φαντάζομαι τωρα με τα κρύα, το σπίτι σου ειναι ερμητικά κλειστό. Εγω παρατηρούσα πολλή υγρασία μονο στα τζάμια και το έλυσε το θέμα έτσι όπως σου είπα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο στα τζαμια δυστυχως ... ειναι και στους τοιχους και η μουχλα ξαναβγαινει εκει που καθαρισα ... το σπιτι δεν εχει παρουσιασει ποτε κατι τετοιο.... ανησυχω για τα επιπλα τις κουρτινες και για το σπιτι γενικοτερα.... ειναι μεγαλο σπιτι και σταζουν οι τοιχοι ακομη και στα πιο απομεμακρυσμενα δωματια απο το ενυδρειο....

σκεφτομαι να το διαλυσω τη Δευτερα....εχω ενα μηνα που τραβιεμαι ετσι και δε βλεπω βελτιωση ... αμα μουχλιασουν τα επιπλα θα γινει μεγαλη ζημια

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα συμβάλει και το ενυδρείο στην όλη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αλλα μήπως συμβαίνει και κάτι άλλο ταυτόχρονα ή έχει υγρασία μονο όσο καιρό τρέχει το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

100% παιδια ... το σπιτι ειναι του 2000 .... και δεν ειχε ποτε μα ποτε τετοια θεματα ... των δικων μου απο πανω που ειναι ακριβως το ιδιο δεν εχει υγρασια ... κι επειδη ο πατερας μου ειναι μηχανικος και το εφτιαξε ο ιδιος, ξερω οτι οι μονωσεις ειναι οπως πρεπει να ειναι. Αλλα σας λεω... τετοια θεματα δεν ειχαμε ποτε ... πρωτη φορα.... σταζουν οι τοιχοι παντου σας λεω

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αλλα μήπως συμβαίνει και κάτι άλλο ταυτόχρονα ή έχει υγρασία μονο όσο καιρό τρέχει το ενυδρειο;

το καλοκαιρι δεν ειχε καθολου .... τωρα το χειμωνα αρχισε

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και η περιοχή και η θέρμανση...

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω εχω το ενυδρείο σε ενα σπίτι που ειναι 40+ ετων, μεσα σε ενα μικρό γραφείο. Τα κουφώματα ειναι καινούργια, θεμα με υγρασία

δεν ειχα ποτε.

Σίγουρα παίζει ρολο το ενυδρείο αλλα δεν νομιζω τοσο πολύ. Αν ηταν ετσι, αυτοί που εχουν 400-500 λιτρα ενυδρεία δεν θα μπορούσαν να σταθούν στα σπίτια τους.

Κατι άλλο συμβαίνει και βεβαια το ενυδρείο συμβάλει σε ενα βαθμό.

Γνώμη μου, ψάξτο λίγο ακομα πριν αποφασίσεις να το διαλύσεις. Στη χειρότερη, φτιάξε ενα γυάλινο καπάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο παίζει ρόλο στην υγρασία, αλλα οχι μεγαλο.... Αν ήταν η αιτία της 6γρασιας των σπιτιών να ειναι τα ενυδρεία, τοτε εγω που εχω το ενυδρείο 19 χρόνια, εκ τον οποίων τα 5 τελευταία χωρίς καπάκι, δεν θα έπρεπε να εχω τοίχους, αλλα ροκφόρ.... Επισεις θα μου είχαν πέσει οι ταπετσαρίες..... Σίγουρα και το ενυδρείο βάζει το λιθαράκι του στο θέμα υγρασίας.... Εγω για να το αντιμετωπίσω έβαλα πλέξι καπακια και για να γλυτώσω την κοιλιά που αναφέρθηκε έβαλα εγκάρσιες και διαμηκη κόντρες (όπως οι νομείς των πλοίων για όσους γνωρίζουν.... )σε σχημα ΗΗ.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως στην πρώτη στραβή κάποιος λάτρης του ενυδρειου, με την πρώτη σκεφτείτε να βγάλει το ενυδρείο..... Εγω με δεδομένα οτι δεν μπορώ να Ζήσω χωρίς το ενυδρείο μου, και με δεδομένο οτι θα έβαζα καπάκι γιατί Βαρέθηκα να με στραβώνει το φως, το επόμενο που σκέφτηκα ήταν ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ δωματίου..... Μάλιστα πήρα 2 και τον έναν τον εχω κλειστό και κάθετε (οποίος τον ενδιαφέρει μου το λέει)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο στειλε μου για το αφυγραντηρα :P

Το ενυδρειο παιζει ρολο οπως λενε τα παιδια, αλλα και μια πολυ διαροη σε υδραυλικα ή καπου να περναει λιγο νερο απ τα παραθυρα οταν βρεχει παιζει μεγαλο ρολο, επισης παιζει ρολο εαν το σπιτι θερμενεται επαρκος....

Εγω μενω σε παραθαλασσια περιοχη, απο τοτε που εκοψα το καλοριφερ λογο κρισαρας καθε χειμωνα εχω θεμα με την υγρασια...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα θα με απασχολήσει αργότερα..αλλά μια γνώμη πιστεύω ότι και ο ήλιος παιδιά ειναι πολύ σημαντικός παράγοντας ζω σε μέρος με πολύ μεγάλα επίπεδα υγρασίας και το ζούμε εδώ το χειμώνα πολύ έντονα..εμενα ο ήλιος με βλέπει απο το πρωί στις 9 μέχρι το μεσημέρι κοντά στις 2 αυτοί την περίοδο σε αυτοί την πλευρά ειναι το σαλόνι και σε μια γωνία ειναι το ενυδρειο δεν το βλέπει ο ήλιος φυσικά..πίσω που ειναι το δωμάτιο είμαι με αφυγραντιρα και κάνει δουλειά πραγματικά γιατί απλά δεν το βλέπει πολύ ο ήλιος..

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε και τη θερμοκρασία του ενυδρείου 2-3 βαθμούς κάτω , όχι οτι θα λύσεις το πρόβλημα , θα μειωθεί όμως σημαντικά .

Link to comment
Share on other sites

ψαξου και για καπου αλλου...

σε ενα μινι δωματιο, εχω 5 ενυδρεια να τρεχουν.. φυσικα εχω κι εγω θεμα με υγρασια και μουχλα (οχι τρελα πραγματα) , αλλα ετσι οπως το λες ποτε!

ποτε δεν εσταζαν τοιχοι κλπ .. απλα καπου καπου σε συγκεκριμενα σημεια βγαινει μουχλα , οπου και την καθαριζω. σιγουρα θα βοηθουσε ο αφυγραντηρας..

θελω να πω πως παιζει ρολο το ενυδρειο εννοειται , αλλα οχι και γι αυτην την κατασταση που περιγραφεις... δεν ειχα ποτε ιχνος υγρασιας 2 μετρα μακρυα απο τα ενυδρεια..

εννοειτε στο υπολλοιπο σπιτι δεν υπαρχει κανενα δειγμα.

και μιλαω για 5 ενυδρεια σε ελαχιστα τετραγωνικα..

Link to comment
Share on other sites

Άφησε ανοιχτό ελάχιστα κάποιο παράθυρο και στην ανάγκη βάλε αφυγραντήρα και καπάκι στο ενυδρείο.

Η υγρασία κάνει μεγαλύτερη ζημιά σε εσάς που ζείτε μέσα στο σπίτι παρά στα έπιπλα. . .

Το θέμα της υγροποίησης οφείλεται στην "απόλυτη μόνωση" που έχεις κάνει στο σπίτι σου σε σχέση με το εξωτερικό περιβάλλον.

Αν και ο πατέρας σου μπορεί να στο εξηγήσει γκούγκλισε περί υγροποίησης σε τοίχο και θα βρεις πολλά θέματα. . . :)

Link to comment
Share on other sites

Άσε το ενυδρείο και τους τοίχους σε δεύτερη μοίρα και φτιάξε για αρχή τον αέρα που αναπνέεις....
Αφυγραντήρας . -

Link to comment
Share on other sites

Με το νερό που έριξε αυτές τις μέρες ψάξου μήπως φταίει κάτι άλλο.

Σε εμένα λόγω προβλήματος σε υδροροή είχα μούχλα και υγροποίηση σε τοίχους και το έψαξα γιατί συνέβη μετά από πολύ βροχερές μέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 15-17 τετραγωνικά τρεχω 8 ενυδρειακια ολα χωρις καπάκι...

Παντα εχω χειμω να καλοκαιρι ενα παραθυρακι ανοιχτο , και αν και η υγρασια στο χωρο αναιβενει στους 80 % δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε μουχλα ουτε να τρεχουν νερτα στους τοιχους...

Αν εχεις τοσο πολυ υγρασια παρε εναν αφυγραντηρα να γλιτωσεις,

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου παίζουν στην αγορά κατι δοχεία για αφύγρανση που έχουν μέσα μια μπαλα αλάτι και κάνουν πολύ καλή δουλειά. νομίζω οτι σε praktiker βρίσκεις. Όσο για τη μούχλα, καθάρισε τον τοίχο με ένα πανί και χλωρίνη και δεν θα τη ξαναδείς. να αφήνεις πάντα λίγο σπασμένο το παράθυρο να αερίζεται ο χώρος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...