Jump to content

Υγρασία Στους Τοίχους


DrEng

Recommended Posts

Φαίνεται πάντως ότι το άθλημα δε με θέλει .... τα προβλήματα παρουσιάζονται το ένα μετά το άλλο.

Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου τοίχοι σε διάφορα τμήματα του σπιτιού παρουσιάζουν μούχλα. .. την καθαρίζω κι εμφανίζεται αλλού...

τώρα βγήκε σε ένα σημείο στο σαλόνι κι ο τοίχος είναι μούσκεμα κυριολεκτικά στάζει από πάνω έως κάτω

Προφανώς οφείλεται στο ενυδρείο που είναι ξεσκέπαστο λόγω του εξωτερικού φωτισμού και στο νερό που εξατμίζεται ....

έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο θέμα;

Μήπως το σπιτι δεν αερίζεται επαρκος; Μήπως το συγκεκριμενο δωμάτιο δεν το βλέπει ο ήλιος ή εχεις πολυ μεγαλη διαφορα θερμοκρασίας ενυδρειου με το χωρο;
Link to comment
Share on other sites

και εγω στα ιδια τρομερα υγρασια.. εβαψα ολο το σπιτι το καλοκαιρο και τωρα φτου!!θελει παλι.. καπακι και θα δεις διαφορα (σε τζαμα θα πας) οσο για το ph. εγω το βοηθαω με μια αεραντλια οσο γινεται...!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα αφυγραντήρα είναι μια μόνιμη λύση και καλή, βέβαια ένας σχετικά καλός αφυγραντήρας πάει 200+ ευρώ αλλά θα έχεις και εσύ ο ίδιος άλλη ποιότητα αέρα στο χώρο σου. Επίσης εάν εχείς aircondition στον χώρο δοκίμασε την επιλογή dry για να δεις κάποια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , το πρόβλημα σου δεν είναι στο ενυδρείο. Εχω το ίδιο πρόβλημα.

Μπήκα σε σπίτι του 2009 να νοικιασω τον αυγουστο και μετα απο λίγο καιρό ειχα σημαδια υγρασιας.

Το κατάλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλά. Πέρασε λιγος καιρός και εμφανίστηκε μουχλα σε 4 διαφορετικα σημεια. Ο τοίχος που είχα περισότερο υγρασια ηταν εξω απο το μπάνιο και μέσω του αερα μεταδόθηκε στο απέναντι και δίπλα τοίχο και στις 2 μεριές τους.

Συμπερασμα : Οι σωλήνες νερου του σπιτιου περνάνε απο αυτο τον τοίχο. Οποτε κάποιος σωλήνας ειχε σπασει η έσταζε.

Και έτσι ηταν. Εσταζαν 2 σωλήνες και δημιουργηθηκε πρόβλημα και στους 2 από κάτω ορόφους απο το διαμέρισμα που νοικιαζω.

Καταληγω στα : Χρειαζεσαι εναν έλεγχο σωληνώσεων πρωτα σε σένα και αν όχι σε σένα στους από πάνω αν εχεις, καλό αερισμό του χώρου καθημερινα. Ξύσιμο τοίχου με σπάτουλα φορώντας μάσκα, περασμα στους τοίχους διάλυμα χλωρινης. Και καθημερινό στέγνωμα τοιχων. Η μούχλα δημιουργεί αναπνευστικά προβλήματα κ.α. προσοχή!

Και καλά ξεμπερδεματα!!

Link to comment
Share on other sites

Για την μούχλα υπάρχει ένα ζουμί της Bison που κάνει θαύματα. " Αντιμουχλικό σπρέυ & αφρός / Mildew Remover "

Όποιος το δοκιμάσει θα πάθει πλάκα, ειλικρινά! Ψεκάζεις, μετά από 10 λεπτά πας να σκουπίσεις και ψάχνεσαι !!!

Κόστος 7 ευρώ...

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω αλλαξα ενυδρειο το καλοκαιρι .το παλιο με το καινουριο είναι ακριβως το ιδιο

με μονη διαφορα το τζαμι που είναι extra clear. ιδιες διαστασεις, στην ιδια ακριβως θεση.

χρονια τωρα δεν ειχα ποτε πρόβλημα υγρασιας. εδώ και δυο μηνες εχω και γω

πρόβλημα υγρασιας και μουχλας. αν δεν ειχα ενυδρειο τοσα χρονια σιγουρα

θα ελεγα και γω ότι είναι αυτος ο λογος της υγρασιας.

τωρα τι φταιει? το ψαχνω.

παντως το ενυδρειο απλα δεν παιζει να φυγει. οποτε μαλλον αφυγραντηρας.

Link to comment
Share on other sites

Για την μούχλα υπάρχει ένα ζουμί της Bison που κάνει θαύματα. " Αντιμουχλικό σπρέυ & αφρός / Mildew Remover "

Όποιος το δοκιμάσει θα πάθει πλάκα, ειλικρινά! Ψεκάζεις, μετά από 10 λεπτά πας να σκουπίσεις και ψάχνεσαι !!!

Κόστος 7 ευρώ...

Φωτη απο που το παιρνουμε?
Link to comment
Share on other sites

Για την μούχλα υπάρχει ένα ζουμί της Bison που κάνει θαύματα. " Αντιμουχλικό σπρέυ & αφρός / Mildew Remover "

Όποιος το δοκιμάσει θα πάθει πλάκα, ειλικρινά! Ψεκάζεις, μετά από 10 λεπτά πας να σκουπίσεις και ψάχνεσαι !!!

Κόστος 7 ευρώ...

Μου αρέσει που πάντα είσαι τόσο ψαγμένος.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dalaiklama ο φετινός χειμώνας μπήκε με τρομερή υγρασία, δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει.....
Πάρτε ένα φθηνό αναλογικό υγρόμετρο και κάντε μετρήσεις. Εγώ είδα παλαβά νούμερα φέτος και ήταν ο λόγος που επιτέλους αποφάσισα να πάρω αφυγραντήρα.
Το ενυδρείο το σπάς και το πετάς στη θάλασσα αν σου δημιουργεί πρόβλημα, όταν έξω έχει Δεκέμβρη, και μέσα Δεκέμβρη έχει.... Δεν αλλάζει.

Νίκο σε καταστήματα με διάφορα είδη σπιτιού και κατασκευών και σε μεγάλες αλυσίδες σούπερ μάρκετ.

Γιώργο οι καταστάσεις βλέπεις..... ;)
Τα ρετιρέ ήταν της μόδας κάποτε. Χαχαχαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι νεα εχουμε στο θεμα της υγρασίας; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...