Jump to content

Μειωμένη Ροή Σε Καινούριο Φίλτρο


AgMa

Recommended Posts

Προτιμώ να το κρατήσω.Όχι μόνο για να κρατάει υπολείμματα τροφής, αλλά και μόνο να σκεφτείς ότι κάποιοι έχουν μόνο αυτό για ανάπτυξη βιολογίας, σημαίνει ότι μεγάλο ποσοστό βακτηρίων συγκεντρώνεται και εκεί.Το θέμα μου τώρα είναι κατά πόσο μπορώ να το αλλάξω, απ'τη στιγμή που προσπαθώ να δημιουργήσω βιολογία;

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλυνε το με νερο του ενυδρειου να ξεστουμπωσει και ξαναβαλτο.Στον μηνα το αλλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δείχνει όμως να έχει βουλώσει από κάτι στερεό, πχ. τροφή.

Ίσως έβαλα πολύ βαμβάκι σε ποσότητα, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Ε μαλλον εβαλες πολυ.Βαλε ενα εκκατοστο το πολυ σε παχος και οχι ζουλιγμενο.

Επισης το φιλτρο δεν ειναι και κανενα τουρμπατο οποτε μην περιμενεις και θαυματα,με τα υλικα μεσα λογικο να εχει πιο χαμηλη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι έγινε;Το εργοστασιακό βαμβάκι ήταν κομμένο τετράγωνο και σε στρογγυλό δοχείο λογικό ήταν να μην πέσει η ροή αφού και να βούλωνε, είχε διέξοδο το νερό να περάσει.Όταν το άλλαξα όμως, το έκοψα στρογγυλό και όσο έπινε νερό, τόσο πιο δύσκολο γινόταν να περάσει το νερό.Θα δοκιμάσω το ίδιο κομμάτι να το κάνω μισό σε πάχος (αν και ήδη ζήτημα να είναι 2-3mm) να δω αν βελτιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω άλλο ένα φίλτρο και θα κρατήσω αυτό για την επεξεργασία του νερού με τύρφη.

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα απ' αυτά που έχω βάλει στην πρώτη σελίδα ή κάποιο άλλο μέχρι 20 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολύ καλό φίλτρο για μέχρι 60 λίτρα ενυδρείο είνα αυτό

http://www.petcity.gr/eshop/index.php/axesouar-psariwn/filtra-ylika-filtrarismatos/hailea-rp-400-esoteriko-filtro-me-sfouggari-detail

βγάζεις το σφουγγάρι και το γεμίζεις με ελαφρόπετρα ή άλλο βιολογικό υλικό, ένα μικρό σφουγγάρι για τα σκουπιδάκια και λίγο ενυδρειακό βαμβάκι και είσαι οκ, το έχω δουλέψει και μου άρεσε , και εύκολο στη συντηρηση και μόνο 15-16 Ευρώ με 400 Λ/Ω

Link to comment
Share on other sites

Είναι ρυθμιζόμενη η ροή;

Επίσης σκεφτόμουν και κάτι σε εξωτερικό, να γλιτώσω λίγο χώρο μιας και είναι μικρό το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ρυθμιζόμενη η ροή;

Επίσης σκεφτόμουν και κάτι σε εξωτερικό, να γλιτώσω λίγο χώρο μιας και είναι μικρό το ενυδρείο...

ναι έχει ρυθμιζόμενη ροή, αλλά αν θες να πας σε εξωτερικό 1000 φορές καλύτερα βάλε εξωτερικό να ησυχάσεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι αθόρυβα έτσι;Βασικά αυτό είναι που με νοιάζει, γιατί μένω σε μικρό σπίτι και ακούγονται τα πάντα.Δε θέλω να ξενυχτάω για το φίλτρο :fpc: .

Απ' ότι βλέπω όμως, τα εξωτερικά (εκτός τα κρεμαστά) είναι πανάκριβα!

Link to comment
Share on other sites

Σε 15 λιτρα αν βαλεις εξωτερικο,οποιο και να ειναι,το ψαρι δεν θα ξερει που να κρυφτει.Αν μιλαμε για το ενυδρειο του Jumpo ή εσωτερικο ή η καλυτερη λυση κρεμαστο και κοβεις το καπακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για 15λιτρο το θες το φίλτρο ;

Αν ναι , ότι και να βάλεις, απο αυτό που σου πρότεινα ή εξωτερικό, δεν θα έχεις ενυδρείο αλλά πλυντηριο.

Φίλε μου με 15λιτρο δεν κάνεις δουλειά δυστυχώς, και ότι φίλτρο και να πάρεις, θα είναι πεταμένα λεφτά, εκτός και αν πάρεις ένα φίλτρο με σκοπό να φτιάξεις ενα πιο μεγάλο ενυδρείο, αλλά στο 15 λίτρο θα βάλεις μόνο σαλιγκάρια, οτιδήποτε άλλο θα είναι σαν καρουζελ εκεί μέσα

Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

Στο προφίλ του μονομάχου, γράφει λίτρα: Ελάχιστα απαιτούμενα 10-15 λίτρα.

Δεν λέω ότι στο 15άρι θα είναι πασάς και εννοείται ότι όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο, αλλά αυτό το πράγμα ρε παιδιά που κάνετε με τα λίτρα, κάπου κάπου δεν αντέχεται.

Δεν είναι λίγες οι φορές που προτείνετε σε κάποιον αντί γυάλας, να πάρει έστω αυτό το 15λιτρο και τώρα μια στιγμή εγώ δεν κάνω δουλειά;

Τα τεστ που έχω πάρει, τροφές, βακτήρια, αντιχλώρια, θερμοστάτης και το εξωτερικό φίλτρο που θα πάρω τώρα, κοστίζουν περισσότερο από ένα 60λιτρο, άρα το θέμα μου είναι αλλού και δεν έχω πάει σε μεγαλύτερο.

Πιστεύω ότι με λίγη προσοχή θα καταφέρω να τον κρατήσω σε καλές συνθήκες.

Όλα αυτά τα λέω φιλικά και χωρίς παρεξήγηση, γιατί όλοι σας με έχετε βοηθήσει και αν μη τι άλλο θα πρέπει να σας ευχαριστώ γιατί όταν πρωτομπήκα εδώ, δεν ήξερα από που βγάζει νερό το φίλτρο!

Ontopic:

Κατέληξα στο Εheim liberty 2040, μου φαίνεται ιδανικό.Έχει κανείς εμπειρία με αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

Στο προφίλ του μονομάχου, γράφει λίτρα: Ελάχιστα απαιτούμενα 10-15 λίτρα.

Δεν λέω ότι στο 15άρι θα είναι πασάς και εννοείται ότι όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο, αλλά αυτό το πράγμα ρε παιδιά που κάνετε με τα λίτρα, κάπου κάπου δεν αντέχεται.

Δεν είναι λίγες οι φορές που προτείνετε σε κάποιον αντί γυάλας, να πάρει έστω αυτό το 15λιτρο και τώρα μια στιγμή εγώ δεν κάνω δουλειά;

Offtopic:

Φίλε μου το κακό με τα ενυδρεία με τα λίγα λίτρα είναι , πως τα ενυδρεία αυτά είναι πολύ ευμετάβλητα, τα 15 λίτρα αλλάζουν θερμοκρασία πολύ γρήγορα, αλλάζουν παραμέτρους πολύ γρήγορα, και δεν σου δίνουν περιθώριο να αντιδράσεις. Και ναι , ο μονομάχος θέλει 10-15 λίτρα, να τον έχεις σε ένα 30αρι ή 50αρι και να αλλάζεις 10-15 λίτρα την εβδομάδα, στο 15λιτρο θα αλλάζεις όλο το νερό την εβδομάδα ; Το ταλαιπωρούν το ζωντανό αυτές οι μεγάλες αλλαγές στις παράμετρες του νερού, το στρεσάρουν. Δεν είναι φτιαγμένο για τέτοιες απότομες μεταβολές, να σκεφτείς πως στο περιβάλλον που ζει το νερό είναι σχεδόν στάσιμο και ανανεώνεται μόνο με τις βροχές, αλλά είναι πολύ μεγάλος ο όγκος , πολλά και τα φυτά και έτσι έχει σταθερές παράμετρες, και μη ξεχνάς ότι στη φύση υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που συντελούν στις παράμετρες του νερού, για αυτό προτείνουμε πιο μεγάλα ενυδρεία, είναι καλύτερα για τα ζωντανά αλλά και για τον χομπίστα, είναι πιο ξεκούραστα. Ξέρεις πως σε ένα ενυδρείο από 5000-6000 λίτρα και πάνω χρειάζεται να κάνεις αλλαγή μόνο 10-20% κάθε 1 ή 2 μήνες ; Στις λίμνες με ΚΟΙ και χρυσόψαρα πολλοί δεν κάνουν αλλαγές αλλά μόνο προσθήκη για την αναπλήρωση από την εξάτμιση ή πολύ αραιές και μικρές αλλαγές.

Όσος πιο πολύ ο όγκος νερού τόσο πιο εύκολο είναι. Στο μικρό πρέπει να είσαι συνέχεια από πάνω και στο τέλος θα το βαρεθείς και θα το παρατήσεις το χομπι ή θα σε παρατάνε εύκολα οι κάτοικοι, "θα βλέπουν τις βαλισνέριες ανάποδα"

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω τώρα το κρεμαστό φίλτρο το 2041 που έχει και πιο μεγάλο κάδο και μόλις φύγουν τα χριστούγεννα που θα αδειάσει λίγο το σπίτι από δέντρα και μπιχλιμπίδια θα πάω για ένα 60lt που έχω βρει (της hailea αν θυμάμαι καλά) αλλά για άλλα ψάρια, όχι για τον μονομάχο.

Κάτι για συντονισμό με το τζάμι που διάβασα ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρακι που εχεις ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου....μην παρεις τιποτε αλλο γιατι τα 15 λιτρα ειναι λιγα και σχεδον ολα τα φιλτρα τις αγορας(εκτος απο καποια που ειδικευοντε σε λιγα λιτρα )τον μονομαχο σου θα τον στριμοξουν αρκετα.....οσο για την ποιοτητα του συγκεκριμενου φιλτρου που εχεις ,εμενα πρωσωπικα μου χαλασε στα τρια χρονια λειτουργιας και αυτο λογο του οτι το αφησα να δουλευει αρκετη ωρα χωρις να καλυπτετε πληρως με νερο και ζεσταθηκε και καικε.....

οσο για τον σθντονισμο με το τζαμι ,δεν ξερω τι εννοεις,ομως σιγουρα στο ενυδριακη σου ενα παραπανω θορυβο λογο σθντονισμου των τζαμιων και με το καπακι θα πρεπει να τον υποστεις....

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξω μόνος μου ενυδρείο τελικά γύρω στα 60-80 λίτρα όπως το υπολογίζω αλλά όχι για μονομάχο.Σε μονομάχο πήγα από ανάγκη να το πω έτσι λόγω λίγων λίτρων, άρα αυτό θα παραμείνει ακριβώς όπως είναι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

παντως να ξερεις ,οτι οσο μπουκομενο και να ειναι το φιλτρακι σου,και οσο λιγο ροη και να εχει ,ειναι υπεραρκετο για 15 λιτρα...μαλλον σε αυτα τα λιτρα και στο συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι το μονο που δεν θα σε αγχωσει!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

Φίλε μου το κακό με τα ενυδρεία με τα λίγα λίτρα είναι , πως τα ενυδρεία αυτά είναι πολύ ευμετάβλητα, τα 15 λίτρα αλλάζουν θερμοκρασία πολύ γρήγορα, αλλάζουν παραμέτρους πολύ γρήγορα, και δεν σου δίνουν περιθώριο να αντιδράσεις. Και ναι , ο μονομάχος θέλει 10-15 λίτρα, να τον έχεις σε ένα 30αρι ή 50αρι και να αλλάζεις 10-15 λίτρα την εβδομάδα, στο 15λιτρο θα αλλάζεις όλο το νερό την εβδομάδα ; Το ταλαιπωρούν το ζωντανό αυτές οι μεγάλες αλλαγές στις παράμετρες του νερού, το στρεσάρουν. Δεν είναι φτιαγμένο για τέτοιες απότομες μεταβολές, να σκεφτείς πως στο περιβάλλον που ζει το νερό είναι σχεδόν στάσιμο και ανανεώνεται μόνο με τις βροχές, αλλά είναι πολύ μεγάλος ο όγκος , πολλά και τα φυτά και έτσι έχει σταθερές παράμετρες, και μη ξεχνάς ότι στη φύση υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που συντελούν στις παράμετρες του νερού, για αυτό προτείνουμε πιο μεγάλα ενυδρεία, είναι καλύτερα για τα ζωντανά αλλά και για τον χομπίστα, είναι πιο ξεκούραστα. Ξέρεις πως σε ένα ενυδρείο από 5000-6000 λίτρα και πάνω χρειάζεται να κάνεις αλλαγή μόνο 10-20% κάθε 1 ή 2 μήνες ; Στις λίμνες με ΚΟΙ και χρυσόψαρα πολλοί δεν κάνουν αλλαγές αλλά μόνο προσθήκη για την αναπλήρωση από την εξάτμιση ή πολύ αραιές και μικρές αλλαγές.

Όσος πιο πολύ ο όγκος νερού τόσο πιο εύκολο είναι. Στο μικρό πρέπει να είσαι συνέχεια από πάνω και στο τέλος θα το βαρεθείς και θα το παρατήσεις το χομπι ή θα σε παρατάνε εύκολα οι κάτοικοι, "θα βλέπουν τις βαλισνέριες ανάποδα"

Συγνωμη,αλλα αυτο απο που βγαινει?Το διαβασες καπου?

Η αλλαγη νερου παει αναλογικα με τα λιτρα του εκαστοτε ενυδρειου?Συγνωμη ρε παιδια,αλλα αυτο πρωτη φορα το ακουω...

Και τα προφιλ δεν αναφερουν λιτρα αλλαγης που θελει το καθε ψαρι αλλα ελαχιστα λιτρα που χρειαζεται για να ζησει..τωρα πως το πηγατε απο τα λιτρα που χρειαζεται στα λιτρα αλλαγης..δεν το καταλαβα..

Μπορει το 15 λιτρο να ειναι μικρο,ομως κανει μια χαρα για εναν μονομαχο με μερικα φυτα μεσα.Και οι μονομαχοι στη φυση,δεν ζουν μονο σε μεγαλο ογκο νερου αλλα και σε λασπολακουβες!

Το 15λιτρο με εβδομαδιαιες αλλαγες 30% καθε εβδομαδα,με ενα φιλτρακι με λιγο βιολογικο,μερικα φυτα,και εναν θερμοστατη κανει μια χαρα,ας μην υπερβαλουμε παρακαλω.Συμφωνω οτι οσο πιο πολλα λιτρα τοσο πιο καλα και πιο ευκολα αλλα οχι οτι το 15λιτρο κανει για ενα σαλιγκαρι μονο..

Φιλε Agma,καλα κανεις και παιρνεις φιλτρακι,παρε ενα κρεμαστο eheim που θα μπορεις να μειωσεις και την ροη του και θα σου μεινει και για κανενα μεγαλητερο ενυδρειο που μπορει να φτιαξεις στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Στον μονομάχο πήγα επειδή μου το πρότειναν άτομα από εδώ μέσα, δεν έκανα του κεφαλιού μου όπως στην αρχή που ήθελα να βάλω και ζωοτόκα τρομάρα μου... Και γενικά πριν κάνω ρωτάω γι' αυτό δεν μου καλοήρθε το ότι δεν κάνω τίποτα με αυτό το ενυδρείο.

Anyway παράγγειλα 5άρια τζάμια και θα φτιάξω μόνος μου ένα 55x35x36 67 λίτρων μεικτά.Και λόγω αυτού θα πάρω το 2041 της eheim με μικρή διαφορά τιμής και μεγαλύτερο κάδο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη,αλλα αυτο απο που βγαινει?Το διαβασες καπου?

Η αλλαγη νερου παει αναλογικα με τα λιτρα του εκαστοτε ενυδρειου?Συγνωμη ρε παιδια,αλλα αυτο πρωτη φορα το ακουω...

Και τα προφιλ δεν αναφερουν λιτρα αλλαγης που θελει το καθε ψαρι αλλα ελαχιστα λιτρα που χρειαζεται για να ζησει..τωρα πως το πηγατε απο τα λιτρα που χρειαζεται στα λιτρα αλλαγης..δεν το καταλαβα..

Μπορει το 15 λιτρο να ειναι μικρο,ομως κανει μια χαρα για εναν μονομαχο με μερικα φυτα μεσα.Και οι μονομαχοι στη φυση,δεν ζουν μονο σε μεγαλο ογκο νερου αλλα και σε λασπολακουβες!

Το 15λιτρο με εβδομαδιαιες αλλαγες 30% καθε εβδομαδα,με ενα φιλτρακι με λιγο βιολογικο,μερικα φυτα,και εναν θερμοστατη κανει μια χαρα,ας μην υπερβαλουμε παρακαλω.Συμφωνω οτι οσο πιο πολλα λιτρα τοσο πιο καλα και πιο ευκολα αλλα οχι οτι το 15λιτρο κανει για ενα σαλιγκαρι μονο..

Φιλε Agma,καλα κανεις και παιρνεις φιλτρακι,παρε ενα κρεμαστο eheim που θα μπορεις να μειωσεις και την ροη του και θα σου μεινει και για κανενα μεγαλητερο ενυδρειο που μπορει να φτιαξεις στο μελλον.

Κατα αρχή Χρόνια Πολλά.

Μάλλον δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου.

Η ποσότητα της αλλαγής δεν γίνεται και σύμφωνα με τα λίτρα του εκάστοτε ενυδρείου ;

Ναι, όντως πρωταρχικός παράγοντας είναι η ιχθυοφόρτιση, αλλά και ο συνολικός όγκος δεν παίζει ρόλο ;

Και θεωρώ πως ο μονομάχος δεν ζει σε 15λιτρο, απλά επιζεί. Και θεωρώ λάθος να συστήνουμε και να προτείνουμε τόσα λίγα λίτρα για μονομάχο, ειδικά για έναν αρχάριο.

Και το προφίλ που λέει για 15 λίτρα που το είδατε βρε παιδιά ; Το seriouslyfish αναφέρει διαστάσεις από 45 Χ 30 και πάνω. Και αυτό είναι που δίνει και άλλον ένα παράγοντα για τη σωστή ή καλύτερη διαβίωση του ψαριού, που δεν είναι μόνο ο όγκος του νερού αλλά και οι διαστάσεις για να κινείται.

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχή Χρόνια Πολλά.

Μάλλον δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου.

Η ποσότητα της αλλαγής δεν γίνεται και σύμφωνα με τα λίτρα του εκάστοτε ενυδρείου ;

Ναι, όντως πρωταρχικός παράγοντας είναι η ιχθυοφόρτιση, αλλά και ο συνολικός όγκος δεν παίζει ρόλο ;

Και θεωρώ πως ο μονομάχος δεν ζει σε 15λιτρο, απλά επιζεί. Και θεωρώ λάθος να συστήνουμε και να προτείνουμε τόσα λίγα λίτρα για μονομάχο, ειδικά για έναν αρχάριο.

Και το προφίλ που λέει για 15 λίτρα που το είδατε βρε παιδιά ; Το seriouslyfish αναφέρει διαστάσεις από 45 Χ 30 και πάνω. Και αυτό είναι που δίνει και άλλον ένα παράγοντα για τη σωστή ή καλύτερη διαβίωση του ψαριού, που δεν είναι μόνο ο όγκος του νερού αλλά και οι διαστάσεις για να κινείται.

Χρονια πολλα και σε σενα.

Οχι φιλε μου,τα λιτρα δεν παιζουν σημαντικο ρολο στις αλλαγες νερου,αλλα παιζουν.

Δηλαδη εγω εχω ενα ενυδρειο 30 λιτρων,ποσο αλλαγη πρεπει να κανω?10%,20-30-50 100% ?

Σε ολα τα ενυδρεια οι αλλαγες εξερτονται απο πολλους παραγωντες και τα λιτρα ειναι το τελευταιο πραγμα που μας απασχολει.30% θα εκανε σε ενα ενυδρειο 100 λιτρων,30% θα κανει και τωρα στο 15λιτρο.

Οσον αφορα τον μονομαχο και τα λιτρα που χρειαζεται,ναι ζει μια χαρα στο 15λιτρο και δεν επιζει.Κα επειδη διαβαζω κατι τρελα νουμερα σε αλλα φορουμ..του τυπου 50 λιτρα και πανω για τον μονομαχο,μη τρελαθουμε κιολας,τα 15 λιτρα ειναι το λιγοτερο που μπορει να ζησει ενας μονομαχος με το φιλτρο του,τον θερμοστατη του και τα φυτα του.Ξαναλεω οτι οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα,αλλα ενας που διαθετει ενα 15λιτρο δεν το πεταει στα σκουπιδια,βαζει εναν μονομαχο και τον χαιρεται.Εχω κρατησει μονομαχο σε 15 λιτρα 4 χρονια..οπωτε μαλλον δεν επιζει,αλλα ζει κανονικοτατα σ αυτα τα λιτρα.Μη γινομαστε υπερβολικοι παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και σε σενα.

Οχι φιλε μου,τα λιτρα δεν παιζουν σημαντικο ρολο στις αλλαγες νερου,αλλα παιζουν.

Δηλαδη εγω εχω ενα ενυδρειο 30 λιτρων,ποσο αλλαγη πρεπει να κανω?10%,20-30-50 100% ?

Σε ολα τα ενυδρεια οι αλλαγες εξερτονται απο πολλους παραγωντες και τα λιτρα ειναι το τελευταιο πραγμα που μας απασχολει.30% θα εκανε σε ενα ενυδρειο 100 λιτρων,30% θα κανει και τωρα στο 15λιτρο.

Το ίδιο λέμε φίλε μου, αναλογικά κάνουμε τις αλλαγές, ποσοστιαία, το 30% είναι αναλόγως το ενυδρείο, άλλα λίτρα είναι το 30% στα 50 λίτρα(15 λιτρα) και άλλα στα 200 (60 λιτρα)

Οσον αφορα τον μονομαχο και τα λιτρα που χρειαζεται,ναι ζει μια χαρα στο 15λιτρο και δεν επιζει.Κα επειδη διαβαζω κατι τρελα νουμερα σε αλλα φορουμ..του τυπου 50 λιτρα και πανω για τον μονομαχο,μη τρελαθουμε κιολας,τα 15 λιτρα ειναι το λιγοτερο που μπορει να ζησει ενας μονομαχος με το φιλτρο του,τον θερμοστατη του και τα φυτα του.Ξαναλεω οτι οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα,αλλα ενας που διαθετει ενα 15λιτρο δεν το πεταει στα σκουπιδια,βαζει εναν μονομαχο και τον χαιρεται.Εχω κρατησει μονομαχο σε 15 λιτρα 4 χρονια..οπωτε μαλλον δεν επιζει,αλλα ζει κανονικοτατα σ αυτα τα λιτρα.Μη γινομαστε υπερβολικοι παρακαλω!

Το να ζει μια χαρα ένας μονομαχος σε 15 λίτρα δυστυχώς θα πρέπει να μας το πει ο ιδιος, αλλά λιγάκι δύσκολο.

Για να λένε διαστάσεις 45 Χ 30 σε μια από τις εγκυρότερες ιστοσελίδες δεν νομίζω πως το πετάνε έτσι στη τύχη

Aquarium Size

An aquarium with base measurements of 45 ∗ 30 cm or equivalent is large enough for a single male or pair. SF does not support the practice of keeping this species in tiny aquaria or small jars .

http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/

Και 50 λίτρα δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει, για 30 ναι, σε 50 βάζει άνετα χαρέμι και θα έχει και γέννες, αλλά δεν μιλάμε τώρα για κάτι τετοιο.

Επίσης τα 15 λίτρα τα θεωρώ υπερβολικά λίγα και ειδικά για έναν αρχάριο, θα πρέπει να είναι συνέχεια από πάνω. Τώρα αν κάποιος θέλει να είναι δέσμιος του ενυδρείου του και να είναι συνέχεια στη τσίτα ας το βάλει, δεν ξέρω όμως πόσο θα τον χαρεί, δεν εννοώ πως θα τον χάσει, αλλά η συνεχής και έντονη ενασχόληση θα τον κουράσει, και αυτό είναι το χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λέμε φίλε μου, αναλογικά κάνουμε τις αλλαγές, ποσοστιαία, το 30% είναι αναλόγως το ενυδρείο, άλλα λίτρα είναι το 30% στα 50 λίτρα(15 λιτρα) και άλλα στα 200 (60 λιτρα)

Το να ζει μια χαρα ένας μονομαχος σε 15 λίτρα δυστυχώς θα πρέπει να μας το πει ο ιδιος, αλλά λιγάκι δύσκολο.

Για να λένε διαστάσεις 45 Χ 30 σε μια από τις εγκυρότερες ιστοσελίδες δεν νομίζω πως το πετάνε έτσι στη τύχη

Aquarium Size

An aquarium with base measurements of 45 ∗ 30 cm or equivalent is large enough for a single male or pair. SF does not support the practice of keeping this species in tiny aquaria or small jars .

http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/

Και 50 λίτρα δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει, για 30 ναι, σε 50 βάζει άνετα χαρέμι και θα έχει και γέννες, αλλά δεν μιλάμε τώρα για κάτι τετοιο.

Επίσης τα 15 λίτρα τα θεωρώ υπερβολικά λίγα και ειδικά για έναν αρχάριο, θα πρέπει να είναι συνέχεια από πάνω. Τώρα αν κάποιος θέλει να είναι δέσμιος του ενυδρείου του και να είναι συνέχεια στη τσίτα ας το βάλει, δεν ξέρω όμως πόσο θα τον χαρεί, δεν εννοώ πως θα τον χάσει, αλλά η συνεχής και έντονη ενασχόληση θα τον κουράσει, και αυτό είναι το χειρότερο.

Φιλε μου δεν λεμε το ιδιο για τις αλλαγες,διαβασε τι γραφεις πιο πανω εσυ ο ιδιος και θα καταλαβαεις που διαφωνουμε,στο κοκκινο που εχω σημειωσει λες οτι στο 15 λιτρα θα κανει ολικη αλλαγη στο τελος της εβδομαδας...αυτο δεν νομιζω οτι ειναι το 30% του 15...

Οτι οικιακο ενυδρειο και αν εχεις οι αλλαγες ειναι το ιδιο,ειτε εχεις 15 λιτρα ειτε εχεις 800 λιτρα.Οι αλλαγες γινονται απο πολλους παραγωντες.

Οσο για τον μονομαχο,μια χαρα ζει και στα 15 λιτρα και εχω διαβασει πολυ καλα το site που βαζεις ποιο πανω.Ομως ειναι υπερβολη να συστηνεις σε καποιον αναγκαστικα 30 λιτρα για εναν μονομαχο ενω ζει ανετα και στα μισα λιτρα.Πολλοι εδω μεσα κρατανε σε τετοιο ενυδρειο μονομαχο με μεγαλη επιτυχια και οπως σου ειπα και πιο πανω ο δικος εζησε 4 χρονια εκει.Λοιπον ας σταματησουμε να εισταμε υπερβολικοι και να διωχνουμε τον κοσμο απο το χομπι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν λεμε το ιδιο για τις αλλαγες,διαβασε τι γραφεις πιο πανω εσυ ο ιδιος και θα καταλαβαεις που διαφωνουμε,στο κοκκινο που εχω σημειωσει λες οτι στο 15 λιτρα θα κανει ολικη αλλαγη στο τελος της εβδομαδας...αυτο δεν νομιζω οτι ειναι το 30% του 15...

Οτι οικιακο ενυδρειο και αν εχεις οι αλλαγες ειναι το ιδιο,ειτε εχεις 15 λιτρα ειτε εχεις 800 λιτρα.Οι αλλαγες γινονται απο πολλους παραγωντες.

Οσο για τον μονομαχο,μια χαρα ζει και στα 15 λιτρα και εχω διαβασει πολυ καλα το site που βαζεις ποιο πανω.Ομως ειναι υπερβολη να συστηνεις σε καποιον αναγκαστικα 30 λιτρα για εναν μονομαχο ενω ζει ανετα και στα μισα λιτρα.Πολλοι εδω μεσα κρατανε σε τετοιο ενυδρειο μονομαχο με μεγαλη επιτυχια και οπως σου ειπα και πιο πανω ο δικος εζησε 4 χρονια εκει.Λοιπον ας σταματησουμε να εισταμε υπερβολικοι και να διωχνουμε τον κοσμο απο το χομπι.

Φίλε μου για τα 15 λίτρα είπα πως θέλει αλλαγή ο μονομάχος και άρα σε 15λίτρο πρέπει να το αλλάζεις όλο.

Επειδή όμως δεν βγάζουμε άκρη, ο φίλος άκουσε και τις 2 απόψεις και ας αποφασίσει μόνος του.

Ο σκοπός μου δεν είναι διώξω κόσμο από το χόμπι, αλλά να τους πω προτάσεις που αν είναι δυνατόν να παραμείνουν στο χόμπι και να το επεκτείνουν και έτσι ταυτόχρονα θα φέρουν και άλλους. Θεωρώ πως το συγκεκριμένο δεν χόμπι δεν είναι για λίγους, αλλά είναι για όλους και να γευτούν όλοι το μεγαλείο της φύσης με τις λιγότερες δυνατόν απογοητεύσεις από τυχόν λάθη.

Καλή συνέχεια στο θέμα αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...