Jump to content

Μειωμένη Ροή Σε Καινούριο Φίλτρο


AgMa

Recommended Posts

Φίλε μου για τα 15 λίτρα είπα πως θέλει αλλαγή ο μονομάχος και άρα σε 15λίτρο πρέπει να το αλλάζεις όλο.

Επειδή όμως δεν βγάζουμε άκρη, ο φίλος άκουσε και τις 2 απόψεις και ας αποφασίσει μόνος του.

Ο σκοπός μου δεν είναι διώξω κόσμο από το χόμπι, αλλά να τους πω προτάσεις που αν είναι δυνατόν να παραμείνουν στο χόμπι και να το επεκτείνουν και έτσι ταυτόχρονα θα φέρουν και άλλους. Θεωρώ πως το συγκεκριμένο δεν χόμπι δεν είναι για λίγους, αλλά είναι για όλους και να γευτούν όλοι το μεγαλείο της φύσης με τις λιγότερες δυνατόν απογοητεύσεις από τυχόν λάθη.

Καλή συνέχεια στο θέμα αυτό

Γιατι ο μονομαχος θελει 15 λιτρα αλλαγη?Που το γραφει αυτο βρε φιλε μου?Το καθε ψαρι δηλαδη θελει το δικο του ποσοστο αλλαγης?

30% αλλαγη θα κανει που στα 15 λιτρα νερο ειναι 5 λιτρα..δεν ειναι 15.

Δυστυχος οταν λες σε καποιον οτι σε 15 λιτρα δεν ζει ο μονομαχος,ενω μπορει να ζησει,τον αποτρεπεις να ξεκινησει το χομπι.Δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να παρουν μεγαλο ενυδρειο,ειδικα στην αρχη που δεν ξερουν τι παιζει σ αυτο το χομπι.

Αν τειρει καποιος τις ρουτηνες του και με τη βοηθεια του φορουμ μπορει να κρατησει ανετα μονομαχο σε 15 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Στον μονομάχο πήγα επειδή μου το πρότειναν άτομα από εδώ μέσα, δεν έκανα του κεφαλιού μου όπως στην αρχή που ήθελα να βάλω και ζωοτόκα τρομάρα μου... Και γενικά πριν κάνω ρωτάω γι' αυτό δεν μου καλοήρθε το ότι δεν κάνω τίποτα με αυτό το ενυδρείο.

Anyway παράγγειλα 5άρια τζάμια και θα φτιάξω μόνος μου ένα 55x35x36 67 λίτρων μεικτά.Και λόγω αυτού θα πάρω το 2041 της eheim με μικρή διαφορά τιμής και μεγαλύτερο κάδο.

μην το βλεπεις ετσι ,γιατι αμα θα κανεις το νεο σου ενυδρειο (και αντε με το καλο),θα αρχισεις να αναρωτιεσε -και οχι αδικα-αν θα ηταν καλυτερα και ευκολοτερα ενα καθαροαιμο εξωτερικο φιλτρο....και βεβαια δεν ειναι ασχημη η ιδεα σου να παρεις τωρα ενα καλυτερο φιλτρο για το ενυδρειακι σου,να εισαι ομως σιγουρος οτι φτιαχνοντας το μεγαλυτερο ενυδρειο σου ,το ιδιο ακριβως θα θελεις να κανεις!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε εξωτερικό δεν πάω καθαρά για θέμα κόστους.Αν δεν κάνω λάθος ξεκινάνε από 50 ευρώ, τη στιγμή που το Eheim 2041 έχει 24.Μα με τα υπόλοιπα 26 ευρώ εγώ έφτιαξα πιο μεγάλο ενυδρείο ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...