Jump to content

Σκιμμερ Serra 130 Nano


lilos lilos

Recommended Posts

Καλησπέρα φιλοι και χρόνια πολλά θέλω να ρωτήσω έχω ένα σκιμμερ το serra 130 nano για το τριάντα λίτρο ενυδρείο μου το πρόβλημα είναι ότι βγάζει αρκετό θόρυβο από την εισαγωγή αέρα, υπάρχει κάτι να είναι ποιο αθόρυβο που να μπενει μπροστά στο λαστιχάκι ευχαριστώ!!!!μιλάμε για το υπάρχον σκιμμερ!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν το είχα αυτο το σκιμμερακι, βάζοντας στο σωλήνα τον ρυθμιστή αέρος μειωνόταν ο θόρυβος .

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει τον ''σιγαστηρα'' ? Το κλασσικο ρυθμιστη που νομιζω τον εχει και στη συσκευασια. Εαν ναι τοτε ανοιξε το καθαρισε το εντελως και αν το συνεχισει το βλεπουμε. Ανεβασε βιντεο, γιατι απο περιεργεια θελω να το δω.. Να ξερεις οτι το συγκεκριμμενο εχει τα θεματακια του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλοι μου για της άμεσες απαντήσεις σας από τον σιγαστήρα ακούγετε τόσο υπερβολικός θόρυβος παρόλο που το έχω καθαρίσει καλά έκανα κάμποσες δοκιμές αλλά τίποτα ο ήχος είναι υπερβολικός δεν υπάρχει κάτι άλλο να βάλω στον σωληνάκι????

Link to comment
Share on other sites

Εγω με ενα παρόμιο που ειχα της boyu ειχα και θορυβο, και χάλια απόδωση. Το άλλαξα με αυτο http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/tmc-skim-120-nano-skimmer-p-2213.html%C2'> και ανέβηκα σε απόδοση, και για το θόρυβο με εναν σιγαστήρα είδα μέγάλη διαφορά απο το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φίλοι μου ευχαριστω για τις απαντήσεις σας μετά από πολύ προσπάθεια ο θόρυβος είναι πολύ ενοχλητικός {τελικά δεν τα κατάφερα να τραβήξω βίντεο } από οτι κατάλαβα γενικά το σκιμμερ εχει προβλημα μολις μπει αέρας έστω και ελάχιστο τοτε η διασπάσει τον φυσαλίδων μέσα στο σκιμμερ δημιουργείτε έντονο θόρυβος ,πήρα ένα άλλο σκιμμερ wave SCUM 100 SKIMMER NANO το έχει κάποιος μα μου πει πως δουλευει? από θόρυβο πάντως ειμαι ευχαριστημενος μέχρι στιγμής{λειτουργια του δυο ώρες} μπιχλα δεν βγαίνει μόνο νερό ,μήπως είναι νωρίς ακόμα?ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πρεπει να το κανεις να δουλευει

Θα ρυθμησεις την ροη του νερου ετσι ωστε ο αφρος να ειναι οπως στο βιντεο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να το λέμε σωστά, οπως αρμόζει σε ενα μεγάλο φόρουμ, πρεπει να ρυθμίσεις έτσι την έξοδο του νερού ώστε να σου κάνει dry skimming (να ανεβάζει στο σωληνα μόνο αφρό) και όχι στο wet skimming (που ανεβάζει παρα πολυ ακατέργαστο αφρό που υγροποιητε) οπως το εχεις τώρα....

Kαι αν δεν το παρατηρήσατε στο τέλος του βίντεο σας δείχνει τον τρόπο να φτιάξετε συγαστηρα για το σωλινάκι του αέρα.....

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το θέμα ειναι επειδη είναι καινούριο το σκιμμερ δεν μου κάνει καθόλου αφρό μόνο ψιλές φυσαλίδες και δεν ξέρω αν δουλευει σωστά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω το συγκεκριμένο σκιμμερ πιστεύω ότι πρέπει να δουλέψει λίγο για να έχει καλύτερη απόδοση έτσι δεν είναι?????

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω το συγκεκριμένο σκιμμερ πιστεύω ότι πρέπει να δουλέψει λίγο για να έχει καλύτερη απόδοση έτσι δεν είναι?????

Πιστευω πως δεν εχει θεμα ο χρονος λειτουργιας γενικα στα σκιμμερ....εκτος απο οταν ειναι απο αλλαγη νερου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες την δυνατοτητα να μας το δειξεις σε βιντεο ή εστω φωτο θα ηταν καλα να δουμε.

Εμενα και μετα απο αλλαγη νερου σε 1,5 ωρα ξεκιναει να φτιάχνει σιγα σιγα αφρο.

Link to comment
Share on other sites

Καποια σκιμμερ θελουν καποιες μερες για να αποδοσουν σωστα, οποτε κανε λιγο υπομονη και θα φτιαξει...

Ανεβασε και ενα βιντεο να εχουμε και μια εικονα...

Link to comment
Share on other sites

http://s1379.photobucket.com/user/dkoutsaftakis/media/Mobile%20Uploads/2014-12/VID_20141228_170145_zps2ndcvshd.mp4.html επιτέλους τα κατάφερα!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - lilos lilos
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε σχεδον το ίδιο σκιμερ :)

Λοιπον δοκιμασε να το βυθισεις 1 cm περιπου, έτσι ώστε η οπή της εισαγωγης του αερα να ειναι ισα ισα εξω απο το νερο. Αμεσως ο "αφρος" μεσα στο κώνο θα υψωθεί!! Εσυ με τον ρυθμιστή στα δεξια θα τον κατεβάσεις στο επίπεδο που τον έχεις τωρα.

Κάντο και πες μας εντυπώσεις σε 1 μερα ;)

Δες την στάθμη του νέρου σε σχέση με την εισαγωγή του σκίμερ σε μενα.

20141228_220007_zps29d54200.jpg

20141228_220108_zps65c134d5.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...