Jump to content

Paul.asty Reef Project


paul.asty

Recommended Posts

σοφή επιλογή το φως Παύλο! ;)

τι εχεις βαλει απο λάμπες?

Οι φώτο υπέροχες! μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Παυλο η γοργονια ειναι εξερετικη και πολυ δυσκολη.Θελει ταισμα target η να τις το πηγαινει η ροη καθημερινα.Να την χαρεις,ευχομαι να παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα !

Ρε παιδιά ποσο καιρό έχετε κρατήσει μη φωτοσυνθετικά ;;

Link to comment
Share on other sites

Μεχτι στιγμης εχω αλλα μια gorgonia και ενα πορτοκαλι σφουγγαρι , τα οποια το πρωτο το εχω περιπου 6-7 μηνες και το σφουγγαρι μπορει και 9 μηνες (αυτο ομως δεν εχει αναπτυξη)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος paul.asty έγραψε:

Μεχτι στιγμης εχω αλλα μια gorgonia και ενα πορτοκαλι σφουγγαρι , τα οποια το πρωτο το εχω περιπου 6-7 μηνες και το σφουγγαρι μπορει και 9 μηνες (αυτο ομως δεν εχει αναπτυξη)

Κακο αυτο Παυλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος paul.asty έγραψε:

Για ποιο λογο Νικο?

Οταν το κοραλι δεν μεγαλωνει .φευγει Παυλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν δεν θα ειχε φυγει εδω και 9 μηνες?

Βεβαια να σου πω την αληθεια ισως φταιει οτι η θεση του ποτε δεν ηταν σταθερη 

δηλαδη καθε τρεις και λιγο του αλλαζα θεση γιατι ξεκολλουσε

Θα δουμε πως θα παει τωρα που το εβαλα σε ενα σημειο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παυλο καλησπερα!

 

Το θεμα σου το διαβασα σημερα και πρεπει να πω οτι εχεις κανει μια πολυ ομορφη επιλογη σε κοραλια!

Πολυ ομορφο ενυδρειο φιλε μου και χαρηκα ιδιαιτερα που τελικα δεν θα το παρατησεις!

 

Ειναι πραγματικα αδικο να ζουμε σε μια εποχη που οι συνθηκες που επικρατουν εδω και 8 ολοκληρα χρονια να μην μας επιτρεπουν να κανουμε πραξη το υγιες χομπυ που μας αρεσει! Πραγματικα μεγαλο κριμα!

 

Για το δευτερο που χαιρομαι ειναι οτι εχεις μεγαλη επιμονη και υπομονη (αν και νεος σε ηλικια) ωστε να κρατας τα ζωντανα σου σε πολυ καλο επιπεδο και μπραβο σου!!!

 

Οσον αφορα την τελευταια σου αναφορα με το κοραλι που δεν μεγαλωνει, εγω θα συμφωνησω μαζι σου για την αλλαγη θεσης που του εκανες. Ισως αυτο να φταιει.

Εγω ειχα παρει μια strawberry acro η οποια δεν μεγαλωνε για περιπου ενα χρονο. Παρεμενε ιδια και σαν να αρχιζε να παραμορφονωταν χανοντας εντελως τα χρωματα της. Εκει κατα τον Ιουλιο ομως, αρχισε να πεταει κεφαλια και τωρα εχει μια πολυ καλη αναπτυξη. Κατι δεν της καθοταν καλα....

 

Αυτο που θα εχεις παρατηρησει ειναι οτι πλεον μαθαινεις απ' εξω το ενυδρειο σου και αυτο θα σε οδηγησει σε καλα αποτελεσματα. Ετσι τουλαχιστον φαινεται απο τα γραφομενα σου και τις φωτογραφιες σου.

 

Περιμενουμε τα updates σου.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/29/2016 at 3:52 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Παυλο η γοργονια ειναι εξερετικη και πολυ δυσκολη.Θελει ταισμα target η να τις το πηγαινει η ροη καθημερινα.Να την χαρεις,ευχομαι να παει καλα.

Προτιμώ να της κάνω target ανά 2-3 μέρες , διότι πιστεύω με το να ρίχνω καθημερινά και να πηγαίνει με την κυκλοφορία επιβαρυνω περισσότερο το ενυδρείο

Ενώ με το target ρίχνω πολύ μικρότερη ποσότητα αλλά σχεδόν όλη η τροφή πάει πάνω της

Σκέφτομαι σωστά? :/

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2016 at 3:39 ΜΜ, το μέλος Digital Reason έγραψε:

Φιλε Παυλο καλησπερα!

 

Το θεμα σου το διαβασα σημερα και πρεπει να πω οτι εχεις κανει μια πολυ ομορφη επιλογη σε κοραλια!

Πολυ ομορφο ενυδρειο φιλε μου και χαρηκα ιδιαιτερα που τελικα δεν θα το παρατησεις!

 

Ειναι πραγματικα αδικο να ζουμε σε μια εποχη που οι συνθηκες που επικρατουν εδω και 8 ολοκληρα χρονια να μην μας επιτρεπουν να κανουμε πραξη το υγιες χομπυ που μας αρεσει! Πραγματικα μεγαλο κριμα!

 

Για το δευτερο που χαιρομαι ειναι οτι εχεις μεγαλη επιμονη και υπομονη (αν και νεος σε ηλικια) ωστε να κρατας τα ζωντανα σου σε πολυ καλο επιπεδο και μπραβο σου!!!

 

Οσον αφορα την τελευταια σου αναφορα με το κοραλι που δεν μεγαλωνει, εγω θα συμφωνησω μαζι σου για την αλλαγη θεσης που του εκανες. Ισως αυτο να φταιει.

Εγω ειχα παρει μια strawberry acro η οποια δεν μεγαλωνε για περιπου ενα χρονο. Παρεμενε ιδια και σαν να αρχιζε να παραμορφονωταν χανοντας εντελως τα χρωματα της. Εκει κατα τον Ιουλιο ομως, αρχισε να πεταει κεφαλια και τωρα εχει μια πολυ καλη αναπτυξη. Κατι δεν της καθοταν καλα....

 

Αυτο που θα εχεις παρατηρησει ειναι οτι πλεον μαθαινεις απ' εξω το ενυδρειο σου και αυτο θα σε οδηγησει σε καλα αποτελεσματα. Ετσι τουλαχιστον φαινεται απο τα γραφομενα σου και τις φωτογραφιες σου.

 

Περιμενουμε τα updates σου.

 

Νασαι καλα Γιωργο!! :)

 

Η επιμονη και η υπομονη ηταν απο τα πραγματα που εμαθα οταν αποφασισα να ασχοληθω με το reef

και ευτυχως μεχρι ενα σημειο το εχω καταφερει

 

Προσπαθω τα ζωντανα μου να εχουν ενα σωστο περιβαλλον που ειναι και ο σκοπος ωστε να ευχαριστιεμαι και εγω αλλα και τα ζωντανα το χομπι που κανουμε

 

Το σφουγγαρι μπορω να πω πως το βλεπω καλυτερα τωρα , θα δειξει πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2016 at 0:35 ΠΜ, το μέλος paul.asty έγραψε:

Επιτελοθς!!!

Μετα απο 3 βδομαδες το Macropharyngodon meleagris μου εκανε την χαρη να το δω για δευτερη φορα

αλλα και παλι με κλειστα τα φωτα...

Δεν ξερω αν ειναι ολα ετσι αλλα ειναι πολυ ντροπαλο ακομα , δηλαδη με το που πλησιασω κοντα στο ενυδρειο εξαφανιζεται στο

π και φ

Ελπιζω συντομα να αρχισει να βγαινει και με τα φωτα αναμενα γιατι ειναι υπερχο

 

 

Για να δουμε πως θα γινει το ενυδρειο Θαναση, μακαρι να βγει κατι καλο!! ;)

Το ψαρι συνεχιζει το ιδιο βιολι!!!

Ακομα εμφανιζεται τις ωρες που ειναι κλειστα ολα τα φωτα μεχρι και δεν κυκλοφορει ανθρωπος στο σαλονι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικες φωτο μετα την αλλαγη!!

Ξεκιναμε με

Acropora

 

IMG_20161116_205101_zpsuksy13tj.jpg

IMG_20161116_205121_zpskqu9ommm.jpg

IMG_20161116_205136_zpsxgwtytsi.jpg

IMG_20161116_205401_zps6dahkuj9.jpg

IMG_20161116_205621_1_zpsq7cepxrd.jpg

http://i1289.photobucket.com/albums/b508/paulasty/Reef 210 Lt/IMG_20161116_204800_zpshm4r5kdj.jpg

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Favia

 

Οχι η πρασινη η αλλη, ειναι φοβερη εχει τρομερο κοκκινο χρωμα αλλα δεν φαινεται καλα

 

IMG_20161116_205040_zpsqvtldca0.jpg

IMG_20161116_210302_zpsg8z6ymjy.jpg

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Palythoa

 

Captain america

IMG_20161116_204751_zps0axwoklg.jpg

Red death

IMG_20161116_204735_zps1ahvstly.jpg

Nuclear green

IMG_20161116_204729_zpsljsrg9ii.jpg

 

IMG_20161116_205032_zpsjbzhbttm.jpg

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On Wednesday, November 09, 2016 at 0:25 ΠΜ, το μέλος paul.asty έγραψε:

Το ψαρι συνεχιζει το ιδιο βιολι!!!

Ακομα εμφανιζεται τις ωρες που ειναι κλειστα ολα τα φωτα μεχρι και δεν κυκλοφορει ανθρωπος στο σαλονι...

Και εμενα μου το εκανε πανω απο μηνα Παυλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...