Jump to content

Νεροχελωνακια Και Ασχετη Μαμα


Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους...Θα ηθελα και εγω την βοηθεια σας καθοτι ασχετη με τα νεροχελωνακια....Πριν 5 μερες λοιπον η αδερφη μου εφερε για δωρο στην 3χρονη κορη μου δυο νεροχελωνακια....Μεσα σε μια πλαστικη πισινουλα με χωρο για να βγαινουν και τις κλασικες οδηγιες:Λιγο νερο απο τη βρυση,μια γαριδουλα καθε μερα και αλλαγη νερου καθε δυο-τρεις μερες....Επειδη λοιπον πριν τρια χρονια μου ειχε φερει δωρο δυο χρυσοψαρακια με τις ιδιες οδηγιες τα οποια αντεξαν τα αμοιρα 3 εβδομαδες(βεβαια και τοτε ειχα προσπαθησει να κανω οτι καλυτερο,τους αγοαρασα ενυδρειο μεγαλο,φιλτρα,θερμοστατες,αντιχλωρια και φαρμακα αλλα δεν τα καταφερα να τα σωσω καθως ειχαν ικ) και καθοτι υποψιασμενη απο αυτο μπηκα στο ιντερνετ και ειδα τι χρειαζονται τα χελωνακια μου για να επιβιωσουν...Οπως το περιμενα καμια σχεση....Θα ηθελα λοιπον να σας γραψω τι εξοπλισμο εχω για να μου πειτε τι κανει και τι οχι για τα χελωνακια για να τα βγαλω γρηγορα απο την πισινουλα ή αν θα πρεπει να αγορασω καινουργια.

Τα χελωνακια ειναι περιπου 4-5 εκατοστα οποτε συμπεραινω δεν ειναι πολυ μωρα και δεν ξερω τι ειδος ειναι ,σιγουρα δεν εχουν κοκκινα μαγουλακια....

Εχω λοιπον ενα μεγαλο ενυδρειο 30χ48χ58 χορητικοτητας νομιζω 70 λιτρων το Hailea, AA-L30-24 , 200-240v , 50Hz, 24W, T=65grade C το οποιο εχει ενσωματομενη λαμπα στο καπακι.

Εχω ενα φιλτρο νερου Hailea HL-BT 400 220-240V 50Hz το οποιο λεει για 50-110 λιτρα και απο οτι ειδα στις φωτο του μπαινει και ξαπλωτο...

Εχω επισης ενα θερμαντηρα νερου EHEIM Jakger 100W ΓΙΑ 100-150 λιτρα 18-34 βαθμους κελισιου....

Ξερω οτι σιγουρα πρεπει να αγορασω μια στερια και αντιχλωριο.

Και ερχονται οι ερωτησεις μου..

1)Το ενυδρειο μου ειναι καλο η ειναι πολυ μεγαλο?και αν ειναι καλο ποσο νερο πρεπει να του βαλω (γιατι αυτοι στο πετ ειπαν στην αδερφη μου πολυ λιγο νερο ωστε να μπορουν πατωντας κατω να βγαζουν εξω το κεφαλι)ισχυει κατι τετοια?και πως θα κολυμπανε τα καημενα σε 5 ποντους νερο?Επισης ξερει κανεις αν σε αυτο το ενυδρειο μπορω να αλλαξω την λαμπα και να βαλω uvb?

2)Αν το φιλτρο μου κανει καθε ποτε πρεπει να τους αλλαζω το νερο?και θα το αλλαζω ολο η μια ποσοτητα?

3)Τι θερμοκρασια θα πρεπει να εχει το νερο τους το χειμωνα?γιατι υποθετω το καλοκαιρι δεν θα χρειαζεται θερμαντηρας..

4)Θα πρεπει να βαλω και ενα φως πανω απο τη στερια τους η φτανει η λαμπα uvb?Αν πρεπει ποσο κοντα στη στερια και τη μεγεθους?ασπρο η κιτρινο φως?(γιατι εχω κατι σποτακια λεντ με λευκο ομως φως που ειναι αυτοκολητα...κανουν αυτα η με την υγρασια θα ξεκολλησουν?πουλανε στα μαγαζια καποια ειδικα σποτακια που να στερεωνονται στο ενυδριο?

5)Μπορω εκτος απο τις γαριδες να τα ταιζω και κατι αλλο απον οτι διαβασα αλλα ωμα ή βρασμενα?και σε τι ποσοτητες(ελληνιδα μανα μην τα σκασω τα καημενα)

Αυτα νομιζω...για οτι νομιζετε θα με βοηθησει που δεν το ρωτησα πειτε μου...

Σας ευχαριστω πολυ πολυ ολους και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,καλως ηρθες και καλη χρονια!Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη και ευτυχως εδω υπαρχουν πολλοι να σε βοηθησουν.Το ενυδρειο για αρχη-τονιζω ΄΄για αρχη''-ειναι μια χαρα.μεγαλωνοντας τα χελωνακια θα χρειαστουν μεγαλυτερο.Το φιλτρο μια χαρα επισης αρκει να το γεμισεις με βιολογικο υλικο,και καποια ειδικα ενυδρειακα σφουγγαρια.Θερμαντηρας στους 24-25 βαθμους.Σχετικα με το υψος του νερου μεσα στο ενυδρειο,παρατηρησε τα χελωνακια και θα καταλαβεις ποσο καλα κολυμπουν και ποσο ευκολα σκαρφαλωνουν στη στερια τους και αποφασισε.Παντως το νερο πρεπει να ειναι αρκετο ωστε να καλυπτεται πληρως οθερμαντηρας και το φιλτρο -εστω και σε πλαγια θεση-αλλιως θα χαλασουν.Ιδιαιτερη προσοχη στον θερμαντηρα ...αναμενος εξω απο το νερο σπαει!Φαγητο τωρα που ειναι μικρουλια 2-3 φορες την μερα χωρις να τα χορταινεις ομως.1-2 γαριδουλες η στικακια σε καθε γευμα ειναι μια χαρα.Συμπληρωμα ασβεστιου και βιταμινες συμφωνα με τις οδηγιες.Λαμπιτσα UVB και καθαρισες.Τωρα να σου πω την αληθεια εγω το δικο μου χελωνακι τον πρωτο χρονο το ειχα με UVB,οταν η λαμπα τα 'παιξε το αφησα με την λαμπα του ενυδρειου sylvania T8.Δεν εχει αρρωστησει ποτε και εχει ενα πεντακαθαρο και πανσκληρο καβουκι.Στο λεω αυτο προκειμενου να μην πανικοβληθεις απο τα εξοδα.Εχεις τα απαραιτητα οποτε αγοραζε σιγα σιγα τα υπολοιπα.Η αλλαγη νερου ειναι ενα θεμα τωρα που ειναι μικρα και δεν γεμιζουμε με πολυ νερο το ενυδρειο τους.Εγω εκανα ολικη αλλαγη καθε 2-3 μερες.[Το νερο της αλλαγης στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου για να μην στρεσαριστουν]Τωρα που μεγαλωσε γεμιζω σχεδον 40-45 λιτρα κανω αλλαγη καθε 20-25 μερες.Προσεξε να αφησεις γυμνο βυθο!Πιστεψε με θα καθαριζεις πολυ πιο ευκολα!Μπορεις να χρησιμοποιεις και σκουπα βυθου.....οκ νομιζω σε ζαλισα ,για οτιδηποτε αλλο εδω ειμαστε.Καλη αρχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις....οσα μου εγραψες με ενθαρρυναν πολυ,νομιζω ειμαι σε καλο δρομο αφου κανουν το φιλτρο και ο θερμαντηρας....η αποριες που μου εμειναν ειναι δυο:για την λαμπα πανω απο τη στερια τους και για το που θα βρω βιολογικο υλικο(αυτο δεν δημιουργειτε με τον καιρο αν δεν ξεπλενω το σφουγγαρι του φιλτρου??η το πουλανε στα πετ?για το φιλτρο ειδα τωρα οτι εχω και ενα κουτι ανθρακα αλλα ουτε θυμαμε πως χρησιμοποιειτε....Ξερεις εχω παθει τρελα με τα δυο νεα μωρα μου(εχω και αλλα δυο ζοντοβολακια-τις κορες μου εννοω-)και ονειρευομαι το τελειο σπιτακι γιαυτα...οσο μπορω δηλαδη...δεν θελω να σας πρηζω πολυ,αυριο που θα ειναι ανοιχτα τα μαγαζια θα παω σε ενα πετ που ειχα αγορασει ολα αυτα και το παιδι εκει ηταν σαινη(αν δουλευει βεβαια ακομα εκει)να μου φτιαξει τα του φιλτρου....Ελπιζω μεχρι την Παρασκευη να τα εχω μετακομισει...Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σε βοηθησα,εχω και γω δυο ...ζωντοβολακια,που με βαζουν συνεχεια σε περιπετειες,οχι οτι δεν τα θελει ο κ .....ς μου!!!Ετσι καταληξαμε με χελωνα,μονομαχο,σκυλο ,κουνελι και δυο κοτες!!!Λοιπον βιολογικο υλικο πουλανε στα petshop ,μοιαζει με κοφτο μακαρονακι η μπιλιτσες και εκει με τον καιρο θα δημιουργηθουν οι αποικιες των ωφελιμων βακτηριδιων που θα διασπουν την αμμωνια που παραγουν τα χελωνακια με τα ουρα και τα κακακια τους.Τα σφουγγαρια[συνηθως μπλε η πρασινο χρωμα]μπαινουν στο τελος και στη αρχη του φιλτρου για να συγκρατουν τις χοντρες ακαθαρσιες.Εχεις δηλαδη ενα τυπου σαντουιτς απο σφουγγαρι-βιολογικο υλικο-σφουγγαρι.Ο ανθρακας δεν σου χρειαζεται προς το παρον,παρα μονο μετα απο καποια θεραπεια που τον βαζουμε στο φιλτρο για να τραβηξει υπολοιματα απο φαρμακα η χημικες ουσιες.Αν αγορασεις σποτ για τα χελωνακια πρεπει να εχει αποσταση απο την στερια τους γυρω στα 20 εκατοστα.Συνηθως τους βαζουμε 2 λαμπες,μια για ζεστη και μια που μιμειται το ηλιακο φως[uVB]προκειμενου να αποροφουν το ασβεστιο που προσλαμβανουν απο την διατροφη και τα συμπληρωματα τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα achachrissy197αν ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου είπε ο rafael συν όλα αυτά που έχουμε στην κατηγορία των χελωνών, θα τα πας μια χαρά.

Μια διευκρίνηση μονο για της λάμπες. Την UVB λάμπα την βάζουμε για να μπορεί να σύνθεση την D3 βιταμίνη που αυτη βοηθάει στην απορροφηση του ασβεστίου απο τα κόκαλα.

Επισης βάζουμε 2 λάμπες γιατι λογο του οτι οι χελώνες ειναι ψυχροαιμα (ομόθερμα ειναι ο σωστος όρος) ζώα, πρεπει να τους έχουμε διαφορετικές ζώνες θερμοκρασίας, για να ρυθμίζουν την σωματική θερμοκρασια. Ετσι λοιπον τους βάζουμε μια λάμπα για να μπορούν να στεγνώνουν τέλειος, και αν θέλουν μετα ποιο πολυ δροσιά, απομακρύνονται η βουτάνε στο νερό.

Επισης κοίτα μην εχεις τελείως κλειστό καπάκι για να υπάρχει εναλλαγή αέρα και να μην δημιουργηθούν μύκητες.

Κάνε μας και μια ολοκληρωμένη παρουσιαση, όταν το ολοκληρώσεις, με φωτο, χρησιμοποιώντας το παρακατω λινκ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80574-oeunia-dhanioossaoco-aaioaenaassio-iaaniaaeuithi/

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι που έχω διαβάσει επανειλημμένα στο φόρουμ. Ποτέ δεν αλλάζουμε όλο το νερό σε ένα ενυδρείο με φίλτρο. Σε ενυδρείο με νεροχελώνες αλλάζουμε το 30% του νερού κάθε εβδομάδα. Εγώ προσωπικά αυτό κάνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους...εχω διαβασει εννοειτε ολες τις οδηγιες...πιο πολυ ηθελα να δω αν ο εξοπλισμος που εχω κανει για να μην απαω στο πετ και μου πουλησουν μουφες και με βαλουν να αγορασω αλλα....Θα επανελθω λοιπον οταν ολοκληρωσω το σπιτακι για τα χελωνακια μου και αν εχω καμια νεα απορια...Δεν θελω και να σας ζαλιζω αφου τα περισσοτερα εχουν ξαναγραφτει...(Απλα επειδη εχω δυο μωρα ο χρονος μου για να μελετισω ολα τα αρθρα ειναι περιορισμενος).Ευχαριστω και παλι!!!!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αχ..δυο ερωτησεις που μου ηρθαν τωρα...1) το βραδυ πρεπει να τις εχω στο απολυτο σκοταδι??πειραζει να ειναι κοντα σε φωτακι?γιατι αφηνουμε παντα ενα μικρο φως της κουζινας αναμενο για την μικρη μου...2)ε ω απο παλια ενα διακοσμητικο σαν κορμος δεντρου κομμενος καπως ετσι...να τους το βαλω η οχι...ελεγαηπως τους αρεσει να παιζουν εκει..να κρυβονται κ.τ

λ..Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν τα χελωνακια να βιωνουν εναν φυσιολογικο κυκλο μερας,νυχτας.Αν ομως δεν εχεις επιλογη,βαζε τουλαχιστον το βραδυ ενα σκουρο χαρτονι απο τη μερια που χτυπαει περισσοτερο το φωτακι.Τον κορμο απεφυγε τον για τωρα..ειναι ακομα μικρα,θα εχεις λιγο νερο και η προσπελαση του θα τα δυσκολευει.

Το δικο μας περυσι γλιτωσε οριακα,γιατι σφηνωσε ,δεν ξερω για ποση ωρα,και το βρηκα σε αγωνιωδη κατασταση να προσπαθει ν ανεβει για ανασα.Αργοτερα,και αν ο κορμος προοριζεται για ενυδρειακη χρηση μπορεις να τον βαλεις,σιγουρα θα χαρισει ομορφια στο ενυδρειο.Παντως ειναι υπεροχο που νοιαζεσαι τοσο για τα χελωνακια σου.Δινεις ενα σπουδαιο μαθημα στις μικρες σου.

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ...νομιζω εχω προβλημα...πηγα σημερα πηρα στερια,αντιχλωριο,φαγητο καινουργιο,βιολογικο,μου δειξαν πως να τα βαλω ολα καλα...μονο η λαμπα θα μου παρει λιγο ακομα γιατι πρεπει να ερθει ο μπαμπας μου να μου κανει καποια πατεντα γιατι το ενυδρειο μου δεν περνει τετοια λαμπα....Γυρναω λοιπον τωρα σπιτι και τα χελωνακια ειναι στη στερια εδω και 5ωρες οπως μου ειπε ο αντρας μου γιατι ελειπα δεν ειναι καθολου κινητικα και μοιαζουν να κοιμουνται...λες να πεσαν σε χειμερια ναρκη?γινετε αυτο?μεχρι χτες τρωγαν και κολυμπαγαν κανονικα...και αν ωντος πεσαν σε ναρκη τι κανω...τις μεταφερω στο ενυδρειο η τις αφηνω στην ησυχια τους???αν της ξυπνησω θα παθουν κατι??ωχχχ τα μικρα μου τα ξεπαγιασα???

Link to comment
Share on other sites

Να επεσαν σε ναρκη ταυτοχρονα χλωμο το βλεπω.Τι θερμοκρασια πανω κατω εχει το δωματιο;Ειναι μαζεμενα στο καβουκι τους;Μεχρι να τακτοποιησεις το θεμα με τη λαμπα βαλε τους απο πανω ενα κοινο πορτατιφ γραφειου.Περιμενω νεα.......

Link to comment
Share on other sites

Σε ναρκη δεν πεφτουν ετσι απλα. Και δεν πρεπει να πεσουν σε ναρκη. Πολυ πιθανο ειναι απλα να λιαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ..τα εβαλα μολις...εβαλα τον θερμαντηρα,νερο με αντιχλωριο αλλα δεν τα πανε καλα με το φιλτρο...τα παρασερνει...καθομαι και τα παρακολουθω...το εκλεισα δεν ξερω τι να κανω...επισης το ενα δεν παει προς τη στερια...θα κατσω καμια ωρα ακομα να τα παρακολουθησω...αν μπορει καποιος οσο πιο συντομα να μου πει τι να κανω με το φιλτρο...ευχαριστωωω..καληνυχτα σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Αα και πανε και κολλανε στο θερμοστατη...πειραζει?εχουν κυνδυνο??ανχωθηκα..εβαλα και μια χελωνα ασβεστιο που μου δωσαν στο πετ...(μην το συζητησω τωρα την ασχετοσυνη τους μη)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το φιλτρο να χτυαπαει η εξοδος του σε καποιο τζαμι για να σπαει η δυναμδυτου και να μην τις παρασερνει..

Οσο για τον θερμοστατη, δεν μπορεις να κανεις κατι, θα πανε μια, δυο, τρεις δεν θα νοιωσουν ανετα και δεν θα ξαναπανε....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...το βαζω αμεσως....Μου ειπαν στο πετ να το βαλω να κοιταει στο απεναντι τζαμι για να κανει κυκλο το νερο αλλα δεν τα καταφερνουν τα καημενα...ειναι και το στρες που τα αλλαξα περιβαλλο...σιγα σιγα...θα τυο βαλω να κοιταει τζαμι λοιπον...ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως τωρα κοιταει προς την μικρη μερια στα αριστερα οπως βλεπουμε και δεν νομιζω οτι κανει δουλεια...αλλα απο την αλλη μου τα παρασερνει...το ξαναδοκιμασα το πρωι (με το σκεπτικο οτι χθες δεν μπορουσαν λογω του νεου περιβαλλοντος) αλλα τζιφος...παλι τα πηγαινε οπου ναναι....Ξερουμε αν χαμηλωνει καπως η ενταση του?το εχω ετσι σκετο(ετσι μου ειπε αυτος στο πετ)μηπως να του βαλω τον ψεκαστηρα του??Σας εχω πρηξει ε??Αυριο θα ερθει ο μπαμπας μου και θα πατενταρουμε τη λαμπα...απλος μου ειπε θα χρειαστει να βαλουμε και ενα ανακλαστηρα πειραζει?Προς το παρον τις εχω με τη λαμπα του ενυδριου γιατι δεν βρηκα και πουθενα φωτιστικο γραφειου...μονο κατι αμπαζουρακια γλυκουλικα ειχα...χαχαχα!!!Αλλα νομιζω και αυτη βγαζει εστω λιγη ζεστουλα(προσορινα) γιατι οταν την πλησιαζω καιει...Αυτα απο εμενα..σας ευχαριστω παλι ολους για τη βοηθεια...Υ.Γ:Εχουν φαει κολλημα και με το φυτο τωρα....ολο εκει αραζουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι βάλε το spray bar (ψεκαστηρα) και θα μειωθεί αισθητά η ροή του νερού. Ή εναλλακτικά μεγαλώνεις την έξοδο του νερού και προσθέτεις και γωνίες. Όλα αυτά αν έχεις έξτρα σωληνακια και γωνίες φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Ολο λεω σας πρηζω κι ολο κατι σκεφτομαι...Εχω τρια θεματακια(προς το παρον,χιχιχ)

1)Το θερμομετρο στο νερο μου λεει 28....εγω το θερμοστατη τον εχω βαλει στους 25...πως γινετε?το νερο δεν μου φαινετε και τοοοσσοοοο ζεστο...να ειναι μουφα το θερμομετρο?εκανε 2.30....Ο θερμαντηρας δουλευει τον δοκιμασα.....παιζει να ζαιστενει το νερο η λαμπα η ενυδριακη που τους την εχω αναμενη??γιατι μια ζεστουλα την βγαζει...

2)Το ενα απο τα δυο χελωνακια ο Ραφαλελο που μου μοιαζει και λιγοοο μικροτερο οταν βλεπει την κορη μου(που τα ταιζει) και εμενα να πλησιαζουμε στο τζαμι τρεχει και κολλαει σαν να ζηταει φαι...μολις λοιπον του ριξουμε ορμαει σαν τρελο με αποτελεσμα το αλλο να μην προλαβαινει και πολλα...του βαζω κοντα του αλλα αυτο μαλλον με φοβατε και την κανει και μετα ο αλλος ο λιγουρης ορμαει και τρωει και τα δικα του...Υπαρχει τροπος να εξασφαλιζω οτι θα τρωνε και τα δυο?Θα στρεσαρονται πολυ να τα ταιζω αλλου??

3)Υπαρχει καποιος χρονος που πρεπει να βγαινουν στη στερια να στεγνωνουν η αυτα απο ενστικτο το αποφασιζουν,,Γιατι χτες ολο το βραδυ ηταν στην στερια και σημερα απο το πρωι δεν εχουν αναιβει ουτε λεπτο...την περισσοτερη ωρα την βρισκουν στο φυτο γατζωμενα.....την κατεβασα και λιγο μηπως δεν μπορουσαν να αναιβουν αλλα αφου χτεσ ηταν ολο πανω...

Ευχαριστωωωω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας πρήζεις μην ανησυχείς :)

1) Ο θερμοστάτης που έχεις καλιμπράρεται. Με απλά λόγια διορθώνεις τον ρυθμιστή θερμοκρασίας που έχει ώστε να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Το πως γίνεται δεν το γνωρίζω όμως γιατί δεν έχω τέτοιο θερμοστάτη. Αν δεν θες να τον καλιμπράρεις τότε απλά χαμήλωσε τον μέχρι την επιθυμητή θερμοκρασία και μη σε νοιάζει τι γράφει ;) Και στο δικό μου ενυδρείο το νερό είναι στους 26-27 βαθμούς και δεν είναι ζεστό. Χλιαρό είναι. Έχω βάλει 2 θερμόμετρα για να είμαι σίγουρος :D Οπότε δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

2) Εδώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και έχω μόνο μία χελώνα :D

3) Από όσο έχω διαβάσει ενστικτωδώς το κάνουν. Πρέπει όμως να έχει ζεστούλα στην ξέρα. Μία λάμπα σποτ ακριβώς από πάνω γύρω στους 20 πόντους είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ...Αυριο θα ερθει ο μπαμπας μου να μου κανει πατεντες για να βαλω τις λαμπες.....μαλλον απο οτι καταλαβα τους αρεσει το ζεστο νερακι γιαυτο ειναι μεσα συνεχεια......Ευχαριστω και παλι...Καλο βραδυυυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...