Jump to content

Νεροχελωνακια Και Ασχετη Μαμα


Recommended Posts

Μπορεί απλά να φοβούνται. Θέλει χρόνο να συνηθίσουν το νέο τους περιβάλλον. Απέφυγε λίγο να βρίσκεσαι κοντά στο ενυδρείο και δες τι θα κάνουν. Όσο είναι κινητικές μην φοβάσαι. Συνήθως όταν έχουν κάποιο πρόβλημα είναι νωχελικές. Και αν δεν λιαστουν για μια μέρα δεν θα πάθουν και τίποτα. Φρόντισε να μπει η λάμπα στο σημείο που λιάζονται (basking spot) το συντομότερο δυνατό. Γενικά να ξέρεις πως με πλήρη διατροφή (πρωτεΐνες, ασβέστιο, βιταμίνες), καθαρό νερό με σωστή φιλτρανση και σωστό φωτισμό (λάμπα uvb και σποτάκι) δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα. Και όσο τις βλέπεις ορεξατες και κινητικές, σημαίνει πως είναι μια χαρά. Είναι στη φύση τους πάντως να μην λιάζονται αν δεν αισθάνονται ασφαλείς. Μέσα στο νερό αισθάνονται ασφάλεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρχισει να ανησυχω...Δευτερο 24ωρο που δεν βγαινουν στη στερια παρα μονο για κανα λεπτο...και τκυς εβαλα τη λαμπα απο πανω...αλλαξα και θεση στη στερια τωρα μηπως τις ενοχλουσε που ηταν απο κατω το φιλτρο και νιωθαν καμια δονηση...Ακομα τιποτα...εχω βαλει ξυπνητηρια να τις τσεκαρω...πριν κοιμοντουσαν η μια πανω στο θερμοστατη και η αλλη ειχε ριξει το φυτο και ειχε αραξει εκει πανω...Παντως φαντασου οτι οποτε με βλεπουν τρεχουν να τις ταισω(τρωνε και απο το χερι μου)αλλα μαλλον αυτο συμβαινει επειδη ειναι λιγουρια και οχι επειδη νιωθουν ασφαλεια....Τη λαμπα της στεριας τη σβηνω το βραδυ???

Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχώνει που δεν βγαίνουν στην στερια. Με τον καιρο θα βγούνε. ... Καλύπτονται με το να την αραζουν πανω στο φυτο. Αν σε βλεπουν και τρεχουν για φαγητο, δοκίμασε να τους σερβίρεις το δείπνο πανω στην εξέδρα, να δεις αν ανεβουν να το πάρουν! Επίσης το κεκλιμένο σημειο της, ειναι αρκετα βυθισμένο για να μπορέσουν να σκαρφαλωνουν?

Οσο για το φως, σβηστό το βραδυ, για να πεφτει και λιγο η θερμοκρασία οπως στην φύση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις....Στην στερια βγαινουν απλα δεν βγαινουν για να λιαστουν....Βγαινουν για λιγο 2-3 λεπτα και μετα τσουπ μεσα...Η μια μαλιστα πολυ πλακα...δεν το πιστευα...Βγαινει εξω απο την μια περπαταει παει στην ψηλη μερια και τσουυυπ κανει βουτιες...Το εκανε συνεχομενα καμια 10αρια φορες!!!!Τους εβαλα φαγητο στη στερια τους,βγηκαν και το καναν ναααα...Τωρα αυτο που μου εμεινε ειναι η λαμπα uv...Μαλλον θα χρειαστει να βγαλω το καπακι γιατι δεν βρισκουμε τροπο να βαλουμε τετοια λαμπα στο καπακι...Λεω να παρω αυτο :http://www.exo-terra.com/en/products/turtle_uvb_fixture.php ...Το εχει κανεις?κανει δουλεια???Ευχαριστω πολυ...

Υ.Γ: Χτες πηγα παλι στο πετ να δω και πηρα και τις παρακατω βιταμινες εκτος απο το χελωνακι ασβεστιο που εχω μεσα:Tortivet vitae πολυβιταμινες για χελωνες και Tortivet shell για το κελυφος των χελωνων...Χτες που εκανα αλλαγη νερου τις εβαλα...Ειναι καλες η μπα??Επισης πηγα και στο φαρμακειο και πηρα μια συριγγα ΤΟΟΣΣΗΗΗ για να ρουφαω τις ακαθαρσιες και τα υπολειμματα αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα.. :jig::nurse:

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάλεις την uv τότε θα παρατηρήσεις αλλαγή στην συμπεριφορά τους στο να λιάζονται. Τα ζώα το καταλαβαίνουν, και τότε θα κάτσουν περισσότερη ώρα στην στεριά.

Όσο για το φωτιστικό, είχα φουλέψει παρόμια, με κανονικό ντουί παλιά....Αρα και το συγκεκριμένο, μια χαρά θα σε καλύψει....

Στο θέμα καπάκι, αν το αφαιρέσεις, θα πρέπει την νύχτα να βάζεις κάποιο προστατευτικό από πάνω, για να κρατάει ανεβασμένη την θερμοκρασία του αέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα.Θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση και εαν μπορεσει καποιος να με βοηθησει...Εχω εδω και 1,5 χρονο ενα νεροχελωνακι και ενω του εχω λαμπα ,θερμανση και ολα τα σχετικα εκεινο δεν ανεβαινει καθολου στην στερια να λιαστει και μονο κολυμπαει και εαν την τοποθετησει καποιοσ πανω στην στερια φοβαται και ξαναβουταει...τι αραγε να φταιει? Περιμενω να με βοηθησετε εαν μπορειτε! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μιχαέλα.

Κατ αρχάς άνοιξε ένα δικό σου θέμα, στην κατηγορία, στο οποίο κάνε μας μια παρουσίαση, για να έχουμε μια σφαιρική άποψη των συνθηκών.

Τώρα, πόσο καιρό έχεις την uv λάμπα? Άν έχει εξασθένηση η ακτινοβολία της, γι αυτό δεν σου βγαίνει να λιαστεί, ή αν η θερμοκρασία του αέρα (γύρω από την λάπα) είναι ποιό μικρή από αυτή του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον.Λοιπον η χελωνιτσα ειναι 1,5 χρονων τωρα η λαμπα ειναι καινουργια σημερα της την εβαλα για την ακριβεια,εχει ενα ενυδρειο πλαστικο μεγαλο CHIOS με καπακι εχει γυρω στα 16 λιτρα νερο το διπλασιο απο το καβουκι της,εχει αντχλωριο ασβεστιο θερμανση και θερμομετρο ,αλλα το μονο που κανει ειναι να κρυβεται κατω απο την γεφυρα και να μην ανεβαινει καθολου οσο καιρο την εχω και στα πιο μικρα ενυδρεια δεν την εχω δει ποτε να ανεβαινει πανω και να λιαζεται δεν ξερω τι ειναι και ανησυχω η αληθεια .... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον.Λοιπον η χελωνιτσα ειναι 1,5 χρονων τωρα η λαμπα ειναι καινουργια σημερα της την εβαλα για την ακριβεια,εχει ενα ενυδρειο πλαστικο μεγαλο CHIOS με καπακι εχει γυρω στα 16 λιτρα νερο το διπλασιο απο το καβουκι της,εχει αντχλωριο ασβεστιο θερμανση και θερμομετρο ,αλλα το μονο που κανει ειναι να κρυβεται κατω απο την γεφυρα και να μην ανεβαινει καθολου οσο καιρο την εχω και στα πιο μικρα ενυδρεια δεν την εχω δει ποτε να ανεβαινει πανω και να λιαζεται δεν ξερω τι ειναι και ανησυχω η αληθεια .... :blink:

Καλησπέρα! Εγώ καινούρια είμαι στο ολο θεμα με τις χελωνιτσες αλλα θα σου πω απο την μικρη εμπειρία μου τι ισως φταίει.. Επειδή η στερια ειναι πλαστικη μπορει να φταιει αυτο.. γιατι εγω οταν πηρα τα δικα μου τα ειχα σε μια τέτοια: http://www.toulias-eshop.gr/datafiles/2035.jpg και δεν ανέβαιναν ποτε στην στερια, μεχρι που τα "μετακόμισα" σε ποιο μεγαλο (πλαστικό προς το παρόν) χώρο και για στερια τους έβαλα μια πετρα η οποια βγαίνει και σαν στερια (σαν μικρος βραχος) και τώρα βγαινουν και κάθονται με τις ώρες..!

Έγινε επεξεργασία - Ro8
Link to comment
Share on other sites

Βασικα σ'ευχαριστω Ro8 για την απαντηση σου...ναι εχω παραγγειλει ενα ξυλο ειδικο για να ανεβαινει θα το προσπαθησω και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...