Jump to content

Και Πάλι Εδώ!!!!


Aquadominus

Recommended Posts

ωραια παρουσιαση!

οι πετρες μου φαινονται για ασβεστολυθικες, τις ελεγξες?

Ειναι μαρμαροπετρες.

Ασβεστολιθικο υλικο αλλα απο εκεινα που δεν αντδρουν με το ακουαφορτε.

Εκτος απο αυτο και το manado επηρεαζει τη GH.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι μαρμαροπετρες.

Ασβεστολιθικο υλικο αλλα απο εκεινα που δεν αντδρουν με το ακουαφορτε.

Εκτος απο αυτο και το manado επηρεαζει τη GH.

Αρα και οι πετρες εμποδιζουν εν μερη την δραση του manado ..

Link to comment
Share on other sites

Ποια δραση?

sorry ρε συ ζαλιστηκα! :D βοηθουν ηθελα να πω.. ανεβαζουν κι αυτες τις σκληροτητες δλδ..

οντως ομως ανεβαζει τη Gh το συγκεκριμενο υποστρωμμα ή λαθος καταλαβα? :D

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Eχουν γινει αρκετες αναφορες σε φορουμ.

Το ερωτημα ειναι ομως ακομα κι αν δεν ανεβαζει μονιμα τη GH, την αφηνει να κατεβει τοσο, οπως και την ΚΗ το pH, οσο αν δεν υπηρχε?

Οπως και να εχει δεν θα το επελεγα οπως και τις πετρες αυτες, για ενυδρειο που θελω να μαλακωσω το νερο.

Τις πετρες τις εχω δοκιμασει και μου ανεβασαν το πεχα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το ΚΗ μου είναι στο 3 και η GH 8 και κάνω αλλαγές 60% Α.Ο. 40% Βρύση.

Oι πέτρες ειναι αυτές απο το πράκτικερ που έχουν σε πάρα πολλά δισκοενυδρεια και τις τσεκάρισα και με ξύδι και με aquaforte όσο για το manado πρώτη φορά το ακούω και απο δική μου εμπειρία δεν θα το έλεγα εξάλου οι μετρήσεις μου λένε το αντίθετο... και επίσης πόσο ποίο κάτω να πάνε σε δίσκους εκτροφής......

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα πιο πανω, δεν αντιδρουν ολα τα ασβεστολιθικα με το ακουαφορτε.

Ενα εξ'αυτων και το μαρμαρο.

Επισης δεν επηρεαζουν ολα τα ασβεστολιθικα υλικα το ιδιο ολα τα ενυδρεια.

Παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο.

Και απο το εκαστοτε υλικο και απο το εκαστοτε ενυδρειο.

Δεν ειπα να μαλακωσεις κι αλλο το νερο.

Απλα τις τιμες που πετυχαινεις τωρα με 60%-40%, ισως μπορουσες να τα ρυθμιζες με μικροτερο ποσοστο οσμωσης χωρις αυτα τα υλικα.

Κουβεντα να γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα πιο πανω, δεν αντιδρουν ολα τα ασβεστολιθικα με το ακουαφορτε.

Ενα εξ'αυτων και το μαρμαρο.

Επισης δεν επηρεαζουν ολα τα ασβεστολιθικα υλικα το ιδιο ολα τα ενυδρεια.

Παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο.

Και απο το εκαστοτε υλικο και απο το εκαστοτε ενυδρειο.

Δεν ειπα να μαλακωσεις κι αλλο το νερο.

Απλα τις τιμες που πετυχαινεις τωρα με 60%-40%, ισως μπορουσες να τα ρυθμιζες με μικροτερο ποσοστο οσμωσης χωρις αυτα τα υλικα.

Κουβεντα να γινεται.

Για αυτό είμαστε εδώ για να μαθαίνουμε ο ένας απο τον άλλο... εγώ δεν ήξερα ότι το μάρμαρο δεν αντιδρά...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το ΚΗ μου είναι στο 3 και η GH 8 και κάνω αλλαγές 60% Α.Ο. 40% Βρύση.

Oι πέτρες ειναι αυτές απο το πράκτικερ που έχουν σε πάρα πολλά δισκοενυδρεια και τις τσεκάρισα και με ξύδι και με aquaforte όσο για το manado πρώτη φορά το ακούω και απο δική μου εμπειρία δεν θα το έλεγα εξάλου οι μετρήσεις μου λένε το αντίθετο... και επίσης πόσο ποίο κάτω να πάνε σε δίσκους εκτροφής......

Πόσο πρέπει να να είναι δηλαδή... για δίσκους εκτροφής;

ΥΓ. Παρακολουθώ το θέμα σου εξ' αρχής... αλλά... αποφεύγω να γράψω.-

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πρέπει να να είναι δηλαδή... για δίσκους εκτροφής;

ΥΓ. Παρακολουθώ το θέμα σου εξ' αρχής... αλλά... αποφεύγω να γράψω.-

Θεωρώ ότι με το ΚΗ στο 4-5 είναι μια χαρά ώστε να μπορούμε και ελέγξουμε το PH να μήν πέσει πάρα πολύ...

Υ.Γ. Κακώς δεν έχεις γράψει... με ξέρεις και δεν νομίζω να πιστέυεις ότι είμαι απο αυτούς που παρεξηγούν αυτά που γράφεις... ξέρω πως ότι γράφεις το γράφεις με απόλυτη ειλικρίνια, χωρίς καμία κακία και με γνώμονα μόνο την μετάδοση γνώσης και το καλό του χόμπι!!!

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαι δισκας , οι σκληροτητες ειναι καλες νομιζω.. φυσικα προσπερνω το θεμα εκτροφης ,, για μενα ειναι ιδια.

Βεβαια δεν μου πολυ καθεται καλα , το gh 8 kai kh 3 , θα προτιμουσα μια μικροτερη διαφορα μεταξυ τους, οπως ειναι συνηθως.. πχ 6 -3 , 5-3..

Ισως , οπως ειπε ο Jimi παραπανω την δουλεια στην gh να την κανουν οι πετρες με το manado..

θα ηταν ενδιαφερον να δουμε, αν εφευγαν οι πετρες και οι ρουτινες εμεναν οι ιδιες , την διαφορα στις σκληροτητες..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι με το ΚΗ στο 4-5 είναι μια χαρά ώστε να μπορούμε και ελέγξουμε το PH να μήν πέσει πάρα πολύ...

Υ.Γ. Κακώς δεν έχεις γράψει... με ξέρεις και δεν νομίζω να πιστέυεις ότι είμαι απο αυτούς που παρεξηγούν αυτά που γράφεις... ξέρω πως ότι γράφεις το γράφεις με απόλυτη ειλικρίνια, χωρίς καμία κακία και με γνώμονα μόνο την μετάδοση γνώσης και το καλό του χόμπι!!!

1. Και γιατί αυτό ισχύει... μόνο για δίσκους εκτροφής;

2. Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο (επειδή γνωριζόμαστε)... και επειδή έχεις φτιάξει ένα ενυδρείο "υψηλής τεχνολογίας" ... με μόνη "παραφωνία" (κατά τη γνώμη μου) τους δίσκους.- ;)

ΥΓ. Άρχισε να γράφεις σωστά (επιτέλους)... είναι η ΚΗ (η ανθρακική σκληρότητα).. όπως και η GH (η γενική σκληρότητα).- :peace2:

Link to comment
Share on other sites

1. Και γιατί αυτό ισχύει... μόνο για δίσκους εκτροφής;

2. Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο (επειδή γνωριζόμαστε)... και επειδή έχεις φτιάξει ένα ενυδρείο "υψηλής τεχνολογίας" ... με μόνη "παραφωνία" (κατά τη γνώμη μου) τους δίσκους.- ;)

ΥΓ. Άρχισε να γράφεις σωστά (επιτέλους)... είναι η ΚΗ (η ανθρακική σκληρότητα).. όπως και η GH (η γενική σκληρότητα).- :peace2:

1. Γιατί στους άγριους μπορεί άποιος να θέλει το PH πολύ χαηλά οπότε για να γίνει ποίο εύκολα δεν θα πρέπει και η KH να είναι επίσης πολύ χαμηλά;;;

2. Οκ ξέρω την άποψή σου αλλά η γνώμη σου εξακολουθεί να είναι σεβαστή και ας είναι διαφορετική απο την δική μου.... και άσχετα απο την σύνθεση μπορείς να πείς την γνώμγη

σου για το ενυδρείο...

ΥΓ. Όπως είδες το διόρθωσα και δεν θα το ξανακάνω λάθος.... :geek: γιατί ξέρω... θα έχει... :sword:

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατί στους άγριους μπορεί άποιος να θέλει το PH πολύ χαηλά οπότε για να γίνει ποίο εύκολα δεν θα πρέπει και η KH να είναι επίσης πολύ χαμηλά;;;

2. Οκ ξέρω την άποψή σου αλλά η γνώμη σου εξακολουθεί να είναι σεβαστή και ας είναι διαφορετική απο την δική μου.... και άσχετα απο την σύνθεση μπορείς να πείς την γνώμγη

σου για το ενυδρείο...

ΥΓ. Όπως είδες το διόρθωσα και δεν θα το ξανακάνω λάθος.... :geek: γιατί ξέρω... θα έχει... :sword:

Ας υποθέσουμε ότι το θέλει... παύει να ισχύει η αστάθεια... που έγραψες πιο πάνω;

Εσύ πάντως αναφέρθηκες στους "εκτροφής"... γι' αυτό έθεσα το ερώτημα. ;)

Την έγραψα... ήδη.-

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι το θέλει... παύει να ισχύει η αστάθεια... που έγραψες πιο πάνω;

Εσύ πάντως αναφέρθηκες στους "εκτροφής"... γι' αυτό έθεσα το ερώτημα. ;)

Την έγραψα... ήδη.-

Όχι όσο ποίο κάτω τόσο ποιο ασταθές το PH και έγραψα για εκτροφής γιατί θεωρώ ότι οι άγριοι είναι μια κατηγορία μόνοι τους.... και θέλουν ειδικότερη μεταχείριση απο τους εκτροφής...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aquadominus εγώ θα αγόραζα τον 600 αρι για τα λίτρα σου.

Επέτρεψε μου ένα σχόλιο για το set up σου,όμορφο κ σαλονάτο,αλλά προσωπικά με δίσκους θα αραόωνα τα φυτά κ θα έβαζα και άλλες ρίζες, να έχουν κρυψώνες τα ψάρια. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι όσο ποίο κάτω τόσο ποιο ασταθές το PH και έγραψα για εκτροφής γιατί θεωρώ ότι οι άγριοι είναι μια κατηγορία μόνοι τους.... και θέλουν ειδικότερη μεταχείριση απο τους εκτροφής...

Αυτό που έγραψες... παραπάνω εννοούσα όχι για... πιο πάνω (στην ΚΗ). ;)

"Χάθηκες"... στη "μετάφραση".- :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψες... παραπάνω εννοούσα όχι για... πιο πάνω (στην ΚΗ). ;)

"Χάθηκες"... στη "μετάφραση".- :P

Μάλλον?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε aquadominus εγώ θα αγόραζα τον 600 αρι για τα λίτρα σου.

Επέτρεψε μου ένα σχόλιο για το set up σου,όμορφο κ σαλονάτο,αλλά προσωπικά με δίσκους θα αραόωνα τα φυτά κ θα έβαζα και άλλες ρίζες, να έχουν κρυψώνες τα ψάρια. :)

Και εγώ για τον 600άρι τελικά λέω η διαφορά στην τιμή είναι μικρή εξάλλου...

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

Χθές έκανα μια αλαγή 250 λίτρα και κλάδεψα γιατί είχε γίνει ζούγκλα και ορίστε μερικές φώτο δυστυχώς απο κινητό.... η ανούμπιες άρχισαν να ανθίζουν!!!!

20150120_180915_zps07f98aa2.jpg

20150120_180938_zpsd6bdfc60.jpg

20150120_180948_zpsae747d9e.jpg

20150120_180953_zpsd08a962c.jpg

20150120_181009_zps118908dc.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήμουν χαρούμενος... ΑΝ έβλεπα στο ενυδρείο... να "ανθίζουν" οι δίσκοι.- :judge:

:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τιποτα απο αυτο τον "μυθο¨που λεγεται δισκος,αλλα μου αρεσουν ΠΑΡΑ πολυ τα ψαρια της τελευταιας φωτογραφιας!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησες να κανεις τα παντα μαζι...και φυτεμενο με co2 και δισκαδικο και συγκατοικοι.Δεν ξερω κατα ποσο ολα αυτα ειναι εφικτα ΑΛΛΑ απο την παρουσιαση σου εχω εντυπωσιαστει απο πολλα φαινεσαι πολυ οργανωμενος και σιγουρα θα ασχοληθεις πολυ με το ενυδρειο σου(θα το προσεχεις οσο παει) και το αποτελεσμα ειναι ενα ομορφο οπτικα ενυδρειο.Απλα φανταζομαι αν ασχολιοσουν με ενα ειδος να το πω ετσι (φυτεμενο high tech,δισκαδικο καθαρα)πιστευω θα μεγαλουργουσες!Μπραβο σου παντως ειναι ενα πολυ ομορφο και με μερακι ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...