Jump to content

Και Πάλι Εδώ!!!!


Aquadominus

Recommended Posts

Κι εγώ σου το εύχομαι ολόψυχα είναι πολύ όμορφα όταν γίνονται πιατέλες μιλάω για δίσκους εκτροφής πάντα 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα αρσενικα φτανουν σχεδον ολα πανω απο 17 εκατοστα...

Τα θυληκα συνηθως τα κοβει η αναπαραγωγη στην αναπτυξη...

Τωρα ποσο θα επρεπε να παρουν μεσα σε ενα χρονο νομιζω οτι ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων..

Απο την ηλικια τους και σε ποιον κυκλο

αναπτυξης βρισκονται...

Την διατροφη τους σε νεαρη βασικα ηλικια...

Γονιδια και ποιας σειρας ψαρια ειναι..

Μεχρι και στα λιτρα και τις διαστασεις του ενυδρειου που τους προσφερονται..

Κ.α...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στάθη εγώ εννοούσα ότι σ οποίο ενυδρείο έχω δει κανένα Δεν είχε όλα τα ψάρια του 20ποντα άντε τα δύο στα δεκα.μιλάω να τα έχει μεγαλώσει ο χομπιστας.ακόμα κ σ γυμνά ενυδρεία η με ξύλα.εκτός σίγουρα από της γνώσης κ το χειρισμό παίζει πιστεύω το γονίδιο πρωταρχικό ρόλο.οπότε το παιδί έχει κάνει μια αξιόλογη προσπάθεια στο μεγάλωμα τους.εκτός αν έχει τόσο δίκαιο ο Νίκος κ με τον τρόπο μας κ χωρίς να το θέλουμε ουσιαστικά τα καταδικάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη εγώ εννοούσα ότι σ οποίο ενυδρείο έχω δει κανένα Δεν είχε όλα τα ψάρια του 20ποντα άντε τα δύο στα δεκα.μιλάω να τα έχει μεγαλώσει ο χομπιστας.ακόμα κ σ γυμνά ενυδρεία η με ξύλα.εκτός σίγουρα από της γνώσης κ το χειρισμό παίζει πιστεύω το γονίδιο πρωταρχικό ρόλο.οπότε το παιδί έχει κάνει μια αξιόλογη προσπάθεια στο μεγάλωμα τους.εκτός αν έχει τόσο δίκαιο ο Νίκος κ με τον τρόπο μας κ χωρίς να το θέλουμε ουσιαστικά τα καταδικάζουμε.

Καταλαβαινω τι λες...

Ο discus fan ειναι δυσκολο να πεφτει εξω με το συγκεκριμενο ειδος...

Εγω αυτο που εννοουσα ειναι οτι στα συγκεκριμενα ψαρια εκτος απο γονιδιο υπαρχουν πολλοι λογοι που τα βοηθουν στην αναπτυξη και ακομα περισοτεροι που τους την κοβουν...

Πχ..

Μπορει σε μια γεννα να γεννηθουν 50 μωρα και να ειναι απο 3 μεχρι και 7 που να μεγαλωνουν γρηγοροτερα απο τα αδελφια τους μεχρι και σε δηπλασιους ρυθμους απο τις πρωτες μερες...

Δεν ειναι περιεργο οτι υπαρχουν ψαρακια (αν μπορεις να τα πεις) ετσι που τρωνε το αυγο μιση και μια μερα πριν και κολυμπαν σε αντιστοιχο χρονο πολυ γρηγοροτερα απο τα αδελφια τους;;;

Αυτο ειναι θεμα γονιδιακο!!!

Οπως ειναι και οτι μερικα απο αυτα που εχουν μεινει πισω σε αναπτυξη ισως πιο μετα να τα φτασουν..

Αν τωρα τα ιδια ψαρια απο τους ιδιους γονεις και με την ιδια ηλικια και αναπτυξη μεγαλωσουν σε διαφορετικα ενυδρεια...

Τοτε μαλλον αναλογως τον χομπιστα θα εχουν και αλλη καταληξη σαν ψαρια..

Δυσκολα ομως αν τα προσεξεις(και μιλαω για ψαρια που ειναι γεννημενα στα ενυδρεια μας) τα αρσενικα δεν θα φτασουν απο 17 εκατοστα και πανω...

Τωρα οσον αφορα ποσο θα επρεπε να εχουν παρει σε ενα χρονο....

Πιστευω οτι τα ψαρια εχουν κυκλους αναπτυξης...

Πχ Απο την στιγμη που κολλαν αυγα μετρωντας μεχρι και ενος μηνος φτανουν μεχρι και 3 εκατοστα βαρια βαρια αν τα προσεξεις και αν ειναι τα δυνατα μωρα της γεννηστρας..

Αυτο ομως δεν παει να πει οτι τριων μηνων θα ειναι 9 εκατοστα(με την ιδια προσοχη)...

Ή οτι μετα τα δυο χρονια θα μεγαλωνουν το ιδιο..

Πιο πολυ θα ωριμαζουν με διαφορετικο τροπο παρα ριχνουν μποι...

Οπως και οι ανθρωποι αλλιως μεγαλωνουν οταν ειναι μωρα και αλλο μποι ριχνουν στην εφηβεια...

Αντιστοιχα διαμορφωνεται και ο χαρακτηρας τους...

Ειναι καθαρα δικη μου αποψη οπως ζω τα ψαρια μου και δεν θελω να την υοθετησω σε κανεναν για να μην παρεξηγηθω...

Οπως γνωμη μου ειναι οτι η προσπαθεια του φιλου μας ειναι αξιολογη γιατι γινεται με προσοχη και χωρις εγωισμους...

Οσο τουλαχιστον με βοηθαει ο γραπτος λογος να καταλαβω..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ok το γνωστό πρόβλημα του γραπτού λόγου.... όχι τα ψάρια τα πείρα μικρά και τα μεγάλωσα και οι αλλαγές που έγιναν πάλι μικρά πείρα...

 

 

Νικόλα, ξέρεις πολύ καλά ότι δεν με ενοχλεί η γνώμη σου... Σίγουρα σε ένα περιβάλλον ποιο κοντά στο δικό τους θα είχαν άλλες συμπεριφορές αλλά και εδώ μια χαρά τα πάνε και ούτε στρεσαρισμένοι είναι και κάνουν συνέχεια αυγά... Όσο για την ανάπτυξη αν το πάρεις καθαρά μαθηματικά ίσως να είναι κάπως μειωμένη αλλά αν σκεφτείς ότι από Απρίλιο μέχρι Σεπτέμβριο εγώ τρέχω στο Καράβι σαν τρελός οπότε ούτε τα γεύματα είναι όπως πρέπει ούτε και οι αλλαγές νερού... Αλλά μιας και αναφέρθηκε, εσύ πόσο θεωρείς ότι θα πρέπει να είναι η μέση μηνιαία ανάπτυξη;;;

 

Υ.Γ. Ο δίσκος που φαίνεται στην φωτογραφία στην υπογραφή μου δεξιά πάνω από των πορτοκαλί, είναι ο δίσκος που φαίνεται στο ποστ 59 στην 3 φώτο μόνος του...

 

 

Κωνσταντίνε... το γνωρίζω αλλά και χαίρομαι που το επισημαίνεις δημόσια.

Η απάντηση μου ήταν καθαρά "ακαδημα'ι'κή".... ΔΕΝ σε κατηγορώ επειδή λόγω φόρτου εργασίας, ΔΕΝ έχεις τον απαραίτητο χρόνο.

Η ανάπτυξη τους ΔΕΝ είναι σταθερή (όπως σε όλα τα ζωντανά άλλωστε) η αρχική είναι μεγαλύτερη και σταδιακά μειώνεται. Έχουν γραφτεί ήδη κάποια σωστά πράγματα από τον spithas όπως είδα.

Υπάρχει και μια παλαιότερη ανάρτηση μου (από γέννα)... ρίξε μια ματιά να δεις κάποιες φωτογραφίες, όπου φαίνεται στα πρώτα στάδια, πως αναπτύσσονται (άλλωστε τα είπαμε και από κοντά... από σύμπτωση).- ;)   

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...