Jump to content

Sos


Recommended Posts

Καλησπερα!!! Εχω ενα ριο 180 και του εχω φτιαξει μια ξυλινη βαση πολυ γερη κατασκευη. το ενυδρειο προοριζεται για αφρικανικο. Σημερα ειχα αναψει τα φωτα και καπως πηγε το ματι μου και ειδα οτι το ενυδρειο δεν εφαπτεται σωστα καπου στην μεση δλδ υπαρχει ενα κενο μεταξυ βασης και ενυδρειου. Στο κενο αυτο ισα ισα χωραει ενα φυλο χαρτιου το οποιο αν το διπλωσω δεν χωραει. Υποψιν οτι στα πλαγια και στην πισω μερια δεν υπαρχει τετοιο κενο. Επειδη θα βαλω πολλες πετρες θα υπαρχει καποιο προβλημα αν ναι τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θυμάμαι , το ριο έχει περίβλημα ή είναι σκέτο τζάμι ;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω , ο κατασκευαστής λέει ότι απαγορεύεται να παρεμβάλλεται κάτι ανάμεσα στο έπιπλο και το ενυδρείο , αν το ενυδρείο έχει περίβλημα.

Από την άλλη για το ερώτημά σου , το έπιπλο είναι ιδιοκατασκευή και έχει θέμα ; Αν ναι προτείνω να μην το ρισκάρεις. Με τις πέτρες και την άμμο που χρειάζεσαι και το νερό ανεβαίνει πολύ το βάρος και η πίεση που θα δεχτεί το τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω το γεμισαγια δοκιμη με νερο μονο και το εχω καμια βδομαδα ετσι ομως φοβαμαι οταν θα βαλω και τις πετρες. Και η βλακεια ειναι οτι δεν παιζουν λεφτα για εργοστασιακο επιπλο, καποια λυση που θα μπορουσα να εφαρμοσω δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο οι πέτρες , είναι και η άμμος. Για τα ενυδρεία χωρίς περίβλημα υπάρχει ένα υλικό που βάζουμε από κάτω. Ψάξε μήπως επιτρέπεται για τα juwel με περίβλημα.

Δυστυχώς δεν μου έρχεται καμιά άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Η βλακεια ειναι οτι το νερο ειναι αλφαδιασμενο φουλ

Τι εννοεις; Οτι το επιπλο εχει το θεμα και η γυαλα εναι αλφαδιασμενη;
Link to comment
Share on other sites

Το επιπλο ειναι ιδιοκατασκευη, αυτο που λεω ειναι οτι το γεμισα και το νερο ειναι ευθεια παρα το γεγονος στην μεση της μπροστινης πλευρας δεν εφαπτεται οπως θα επρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι το επιπλο κανει κοιλια στη μεση, ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Το κενό είναι πολύ μικρό όπως λες , είσαι σίγουρος ότι με το μάτι μπορείς να κρίνεις αν είναι αλφαδιασμένο το νερό ; Εκτός αν το έχεις κάνει με αλφάδι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανει κοιλια αλλα ειναι πολυ μικρη ισα που χωραει ενα φιλο χαρτιου να περασει , το τραπουλοχαρτο ας πουμε δεν χωραει... μολις τωρα το δοκιμασα

Link to comment
Share on other sites

Αμα το δεις εστι δεν φαινεται τπτ ομως ειχα αναψει το φως του ενυδρειου και ειχα ξαπλωσει και ηρθα στο ιδιο επιπεδο και το παρατηρησα αλλιως αμα εβαζα αμο δεν θα το επερνα ποτε χαμπαρι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...