Jump to content

Πείτε Μου Την Άποψη Σας!!


gerry

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 60 lt και εχω μεσα ενα αγγελοψαρο ενα ινδιανακι ενα silver shark 5 danio και ενα βατραχο. νομιζω πως τα βρανχια των ψαριων μου ειναι κοκκινα καθως σμρ ψωφισε ενα golden gurami π ειχα μεσα... δεν ξερω γενικα πολλα... κανω οτι μ λεει ο petshopας... τι λετε εσεις? ειναι πολλα τα ψαρια? γτ το ενυδρειο φαινεται αδειο.... κανω αλλαγες στο νερο και οταν κανω βαζω βακρηρια της sera (εχω το ενυδρειο μισο χρονο περιπου)...

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και άλλα χαρακτηριστικά του ενυδρείου , τι φίλτρο έχει , τι υλικά έχει μέσα ; Με ποιον τρόπο το έστρωσες , τι μετρτήσεις έχεις αυτή τη στιγμή ;

Τα λίτρα είναι λίγα και τα ψάρια που έχεις είναι συνδυασμένα λάθος. :)

Αν έχεις όρεξη μπορείς να διαβάσεις πολλά πράγματα στο φόρουμ και με την βοήθεια των παιδιών , να φτιάξεις ένα σωστό ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

το φανταστικα οτι υπαρχει καποιο λαθος με τα ψαρια.... δεν ταιριαζουν λετε ε?

εχω φιλτρο sera aquaball το εστρωσα με βακτηρια.... ποιο ψαρι δεν ταιριαζει??? βοηθηστε... :(

Link to comment
Share on other sites

όλα :) Ρίξε μια ματιά στα προφίλ των ψαριών σου λίγο και θα καταλάβεις.

Προφίλ Ψαριών Αλφαβητικά
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι δεν έχεις πρόσφατες μετρήσεις από το ενυδρείο. :)

Η πρόταση είναι να δώσεις όλα τα ψάρια , να διαβάσεις λίγο τα προφίλ που σου έδωσα , να διαβάσεις λίγο τα θέματα που είναι στο link που έχω στην υπογραφή μου και να ξεκινήσεις σωστά από την αρχή.

Στη φάση που είσαι για να μην πάθουν τίποτε άλλο τα ψάρια μέχρι να τα δώσεις , συχνές αλλαγές νερού και ελάχιστο τάισμα κάθε 2 ημέρες.

Το υλικά έχει μέσα το φίλτρο ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Έχεις διαβασματάκι να κάνεις φίλε μου. ;) Ο,τι χρειαστείς εδώ είμαστε , αλλά κάνε έναν κόπο και ενημερώσου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες!!

Ξεκίνα από το διάβασμα των άρθρων που έχει στην υπογραφή του ο Δημήτρης. Θα σου λυθούν πολλές απορίες και θα αποκτήσεις καινούργιες!! Ρωτάς ότι θες και απαντάμε - βοηθάμε όπως μπορούμε.

Το σίγουρο είναι πως όταν βλέπουμε τα ψαράκια στα ενυδρεία των πετ σοπ δεν μπορούμε να φανταστούμε το τελικό τους μέγεθος.

Για παράδειγμα το silver shark φτάνει τα 35εκ. Λογικό είναι λοιπόν σε μικρό ενυδρείο να αρρωστήσει και να πεθάνει πολύυυυυ πριν μεγαλώσει και φτάσει το κανονικό του μέγεθος.

Όταν λες βάτραχο εννοείς κανονικό βάτραχο ή είναι κάποια κοινή ονομασία ψαριού?

Τα προφίλ των ψαριών σου είναι μάλλον αυτά:

- Προφίλ για Silver shark: http://www.aquazone.gr/forums/topic/36769-balantiocheilos-melanopterus-bleeker-1851/?p=323416.

- Προφίλ Danio (Danio margaritatus ή cpd) http://www.aquazone.gr/forums/topic/42310-danio-margaritatus-roberts-2007/?p=385550

- Προφίλ για Αγγελόψαρο (σκαλάρι): http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/?p=554297

- Προφίλ για Ινδιανάκια (Hyphessobrycon eques λατινική ονομασία - κοινή ονομασία: serpae tetra): http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-eques/

- Βάτραχος??? Αν εννοείς τον κοινό βάτραχο είναι αμφίβιο όχι ψάρι...... Αν είναι κάποιο ψαράκι δεν το έχω ακουστά...

Γενικά τα προφίλ των ψαριών τα βρίσκεις με την λατινική τους ονομασία και γι' αυτό σου έβαλα ενδεικτικά τα παραπάνω προφίλ.

Εγώ θα σου πρότεινα τα εξής: Nα κρατήσεις μόνο τα Danio και να συμπληρώσεις άλλα 3 - 4 και να κάνεις ένα μικρό κοπάδι. Να βγάλεις ότι έχεις από ψεύτικα διακοσμητικά (αν έχεις) και να βάλεις πέτρες - ξύλα - αληθινά φυτά. Τότε θα δεις πως θα γεμίσει το ενυδρείο σου και τα ψαράκια σου θα είναι χαρούμενα.

Για να δώσεις τα ψαράκια που δεν κάνουν για το ενυδρείο σου μπορείς να βάλεις αγγελία στο φόρουμ στην αντίστοιχη κατηγορία. Μπορείς να αγοράσεις και φυτά από συμφουρίτες σε συμβολικές τιμές.

Συνήθως μέσα στα φίλτρα βάζουμε και βιολογικό υλικό (το επικρατέστερο είναι το siporax και μοιάζει με κοφτό μακαρονάκι). Πάνω σε αυτό κάνουν αποικίες τα βακτήρια που μετατρέπουν αμμωνία - νιτρώδη σε νιτρικά (βλέπε κύκλο του αζώτου στην υπογραφή του Δημήτρη) και κάνουν το νερό βιώσιμο και καθαρό για τα ψαράκια μας. Αναπτύσσονται μεν και στο σφουγγάρι αλλά είναι πολύ λίγα και δεν επαρκούν για να διασπάσουν τα τοξικά απόβλητα των ψαριών. Εδώ είναι που πρέπει να διαβάσεις για να μπορέσουμε να το συζητήσουμε και πιο αναλυτικά....

Καλό διάβασμα λοιπόν και Υπομονή!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες!!

Ξεκίνα από το διάβασμα των άρθρων που έχει στην υπογραφή του ο Δημήτρης. Θα σου λυθούν πολλές απορίες και θα αποκτήσεις καινούργιες!! Ρωτάς ότι θες και απαντάμε - βοηθάμε όπως μπορούμε.

Το σίγουρο είναι πως όταν βλέπουμε τα ψαράκια στα ενυδρεία των πετ σοπ δεν μπορούμε να φανταστούμε το τελικό τους μέγεθος.

Για παράδειγμα το silver shark φτάνει τα 35εκ. Λογικό είναι λοιπόν σε μικρό ενυδρείο να αρρωστήσει και να πεθάνει πολύυυυυ πριν μεγαλώσει και φτάσει το κανονικό του μέγεθος.

Όταν λες βάτραχο εννοείς κανονικό βάτραχο ή είναι κάποια κοινή ονομασία ψαριού?

Τα προφίλ των ψαριών σου είναι μάλλον αυτά:

- Προφίλ για Silver shark: http://www.aquazone.gr/forums/topic/36769-balantiocheilos-melanopterus-bleeker-1851/?p=323416.

- Προφίλ Danio (Danio margaritatus ή cpd) http://www.aquazone.gr/forums/topic/42310-danio-margaritatus-roberts-2007/?p=385550

- Προφίλ για Αγγελόψαρο (σκαλάρι): http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/?p=554297

- Προφίλ για Ινδιανάκια (Hyphessobrycon eques λατινική ονομασία - κοινή ονομασία: serpae tetra): http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-eques/

- Βάτραχος??? Αν εννοείς τον κοινό βάτραχο είναι αμφίβιο όχι ψάρι...... Αν είναι κάποιο ψαράκι δεν το έχω ακουστά...

Γενικά τα προφίλ των ψαριών τα βρίσκεις με την λατινική τους ονομασία και γι' αυτό σου έβαλα ενδεικτικά τα παραπάνω προφίλ.

Εγώ θα σου πρότεινα τα εξής: Nα κρατήσεις μόνο τα Danio και να συμπληρώσεις άλλα 3 - 4 και να κάνεις ένα μικρό κοπάδι. Να βγάλεις ότι έχεις από ψεύτικα διακοσμητικά (αν έχεις) και να βάλεις πέτρες - ξύλα - αληθινά φυτά. Τότε θα δεις πως θα γεμίσει το ενυδρείο σου και τα ψαράκια σου θα είναι χαρούμενα.

Για να δώσεις τα ψαράκια που δεν κάνουν για το ενυδρείο σου μπορείς να βάλεις αγγελία στο φόρουμ στην αντίστοιχη κατηγορία. Μπορείς να αγοράσεις και φυτά από συμφουρίτες σε συμβολικές τιμές.

Συνήθως μέσα στα φίλτρα βάζουμε και βιολογικό υλικό (το επικρατέστερο είναι το siporax και μοιάζει με κοφτό μακαρονάκι). Πάνω σε αυτό κάνουν αποικίες τα βακτήρια που μετατρέπουν αμμωνία - νιτρώδη σε νιτρικά (βλέπε κύκλο του αζώτου στην υπογραφή του Δημήτρη) και κάνουν το νερό βιώσιμο και καθαρό για τα ψαράκια μας. Αναπτύσσονται μεν και στο σφουγγάρι αλλά είναι πολύ λίγα και δεν επαρκούν για να διασπάσουν τα τοξικά απόβλητα των ψαριών. Εδώ είναι που πρέπει να διαβάσεις για να μπορέσουμε να το συζητήσουμε και πιο αναλυτικά....

Καλό διάβασμα λοιπόν και Υπομονή!!

+1000000
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μετρησεις απο το ενυδρειο σου?

Το φιλτρο με μονο σφουγγαρι δεν αρκει,χρειαζεσαι και βιολογικο μεσα.

Τα ψαρια σου δυστυχος ειναι ασυμβατα και μεταξυ τους αλλα και με τα λιτρα του ενυδρειου σου.Θα πρεπει να τα δωσεις ολα και να ξεκινησεις κατι σωστο απο την αρχη..

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να υπάρχει συνεχής ροή του νερου μέσα απο αυτό. Γι' αυτο το λόγο το βάζουμε στο φιλτρο.

Συν ένα από εμένα. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα... συνεπως πρεπει να αγορασω καινουργιο φιλτρο? η μπορω να βρω ενα νεο κομματι για το φιλτρο μου? μιας κ απο οτι φαινεται παιρνει κ αλλα κομματια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως το φιλτρο ειναι το προβλημα! Αυτο αρκει αν βαλεις τα καταλληλα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα και διαφορα! Το θεμα ειναι τι επεξεργασια νερου εισαι διατεθειμενος να κανεις; Υπαρχουν ψαρια σκληρου και μαλακου νερου! Κρυου και τροπικου. Το σιγουρο παντως ειναι οτι αυτα που εχεις ειναι ακαταλληλα για το ενυδρειο σου! Και ο βατραχος εννοειται!

Link to comment
Share on other sites

απορία μιας άσχετης: γιατί βρε Θοδωρή δεν κάνουν τα danio σε 60 λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ταχυκινητα και αεικινητα Φωτεινη! Θελουν χωρο για να κολυμπησουν!

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια? δεν το έχω ψάξει κ τόσο πολύ, αλλά νόμιζα ότι ήταν ντροπαλά ψαράκια που κρύβονται συνεχώς στα φυτά!

Link to comment
Share on other sites

α, είδα κ το link της mary74 και αφού ο gerry δεν είπε τπτ, θεώρησα πως αυτά έχει. οκ! ty!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...