Jump to content

6 Λίτρα Ενυδρείο


pontios16

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, δυστυχώς αγοράστηκε ένα 6 λίτρων ενυδριάκη και δυστυχώς δεν γίνεται επιστροφή (αγοράστηκε και μικρός θερμοστάτης γιατί το μαγαζί είναι κρύο)
Λοιπών βάλαμε μέσα κόκκινο χαλίκι, νερό, αντηχλόριοι, ένα ψευτό κούτσουρο με τρύπες και μονομάχο!
πέρασαν δύο μέρες και τα φτερά του μάζεψαν κάπως (σαν να κόλλησαν)
Επιστροφές δε γίνονται... πείτε απλά τι μπορεί να μπει στα 6 λίτρα ενυδρείο? (αν ψοφήσει και αυτό, θα βάλω χρυσόψαρο λογικά.

Παρακαλώ μη πείτε όπως πάντα (πέτατο και πάρε πιο μεγάλο ενυδρείο διότι αυτό δε θα γίνει)
Απλά πείτε μου αν γίνεται κάτι με το 6λίτρων ενυδρείο, διαφορετικά θα πάει στο σπίτι και θα μπει χρυσόψαρο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στα 6 λιτρα δε μπορεις να κρατησεις ψαρι η καποιο ζωντανο. Οτι και να βαζεις θα σου ψοφαει οχι γιατι το λεω εγω η καποιος αλλος αλλα γιατι ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για να κρατας πραμετρους κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ. Μπορεις να το κανεις κατι σαν vivarium με φυτακια ξυλακια και mossaki και να ειναι πανεμορφο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις χρυσόψαρα θα ειναι μεγαλύτερο λάθος μιας και ενα χρυσόψαρο χρειάζεται τουλάχιστον 40 λίτρα και αναλόγως το είδος και περισσότερα ακόμα ενω ο μονομάχος ζει και σε 25-30 λίτρα. Στα 6 δυστυχώς δε ζει τίποτα. Επιστροφές δε γίνονται αλλα ούτε κάτι μπορείς να κάνεις για να κρατήσεις το ψαράκι σου εκει μέσα. Ουσιαστικά αν θέλεις να κρατήσεις το ψάρι, η αλλαγη ενυδρειου ειναι μονόδρομος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι φυτά :/ το μόνο που ήθελα είναι το αφεντικό μου να έχει ένα όμορφο κατοικίδιο στην άκρη του πάγκου του και να το ταΐζει και να το αλλάζει νεράκι!

Αλλά όχι να κρατήσει μόνο δύο μέρες :/ σοβαρά τώρα, ούτε το χρυσόψαρο δε θα αντέξει? έχω δει γυάλες μικρές σε λίτρα που αντέχουν πάνω από χρόνο τα χρυσόψαρα και με χωρίς φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυτά :/ το μόνο που ήθελα είναι το αφεντικό μου να έχει ένα όμορφο κατοικίδιο στην άκρη του πάγκου του και να το ταΐζει και να το αλλάζει νεράκι!

Αλλά όχι να κρατήσει μόνο δύο μέρες :/ σοβαρά τώρα, ούτε το χρυσόψαρο δε θα αντέξει? έχω δει γυάλες μικρές σε λίτρα που αντέχουν πάνω από χρόνο τα χρυσόψαρα και με χωρίς φίλτρο

Πανω απο μηνα ισως.. απο χρονο αποκλειεται. Το μονο που θα καταφερεις ειναι να του ψοφαει του αφεντικου καθε τρεις και λιγο ενα ψαρι μεσα στο μαγαζι. Τιποτα παραπανω. Δες vivariums γιατι τα προσπερασες πολυ γρηγορα. Δες τι ομορφια μπορουν να προσφερουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανω απο μηνα ισως.. απο χρονο αποκλειεται. Το μονο που θα καταφερεις ειναι να του ψοφαει του αφεντικου καθε τρεις και λιγο ενα ψαρι μεσα στο μαγαζι. Τιποτα παραπανω. Δες vivariums γιατι τα προσπερασες πολυ γρηγορα. Δες τι ομορφια μπορουν να προσφερουν.

Χρυσόψαρο σε 6 λίτρα και δίχως φίλτρο, αν φτάσει χρόνο, να το ονομάσεις Τσακ Νόρις. Χαχαχαχαχαχα!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρυσόψαρο σε 6 λίτρα και δίχως φίλτρο, αν φτάσει χρόνο, να το ονομάσεις Τσακ Νόρις. Χαχαχαχαχαχα!

Και Νικο Αλεφαντο μαζι! ^^

Link to comment
Share on other sites

Χρυσόψαρο σε 6 λίτρα και δίχως φίλτρο, αν φτάσει χρόνο, να το ονομάσεις Τσακ Νόρις. Χαχαχαχαχαχα!

Θα τον ονομάσω και σ' ένα χρόνο θα σε στείλω και θα σου πω "να ο τσακ νόρις μου"

Πραγματικά όμως έχω δει ψάρια σε σπίτια που ζουν χρόνια σε μικρές γυάλες!

Ακόμα και η θεία μου που είναι άσχετη με τα ψάρια, είχε το χρυσόψαρο 1,5 χρόνια σε γυάλα κάτω από 6 λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και εγω σου λεω οτι κραταω δισκους στο παγουρακι νερου στη μηχανη και το λεω και βιοτοπικο. Αυτα που λες πραγματικα δε λενε κατι. Αμα θεωρεις οτι μπορεις να το κανεις και εχεις και εμπειρια απο τη θεια σου καντο. Αυτα απο μενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τον ονομάσω και σ' ένα χρόνο θα σε στείλω και θα σου πω "να ο τσακ νόρις μου"

Πραγματικά όμως έχω δει ψάρια σε σπίτια που ζουν χρόνια σε μικρές γυάλες!

Ακόμα και η θεία μου που είναι άσχετη με τα ψάρια, είχε το χρυσόψαρο 1,5 χρόνια σε γυάλα κάτω από 6 λίτρα!

Εγω και οι φίλοι παραπάνω σου είπαμε την άποψή μας. Τα λίτρα ειναι παρα πολυ λίγα για να φιλοξενήσουν ψάρι οποιουδήποτε είδους, ποσο μάλλον χρυσόψαρο. Απο εκεί και πέρα εσυ κάνεις οτι θεωρείς σωστό. Καλη συνέχεια σου εύχομαι ;)

Πάντως κι εγω μικρός είχα σε γυάλα ενα χρυσόψαρο για 2 χρόνια...... μέχρι να μου πουν οι γονείς μου οτι το αντικαθιστούσαν κάθε 3μηνο με ενα άλλο κάθε φορα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μη πείτε όπως πάντα (πέτατο και πάρε πιο μεγάλο ενυδρείο διότι αυτό δε θα γίνει)

Απλά πείτε μου αν γίνεται κάτι με το 6λίτρων ενυδρείο, διαφορετικά θα πάει στο σπίτι και θα μπει χρυσόψαρο!

Αυτο ειναι απειλη;Ενημερωσε μας για να σου απαντουμε αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

τα χρυσόψαρα γίνονται μεγάλα κ ζουν κ 25 χρόνια.. πες μου τώρα, πώς αξιολογείς το ότι έζησαν τα άλλα χρυσόψαρα σε γυάλα 1 κ 1,5 χρόνο?

δε θα σου πω κάνε αυτό ή μην κάνεις εκείνο. μπορείς κ μόνος σου να πάρεις μια συνειδητή απόφαση. τα παιδιά σου είπαν την άποψή τους. επειδή κ εγώ συμφωνώ μαζί τους, το μόνο που έχω να προσθέσω είναι απλά σκέψου πολύ καλά πριν κάνεις κάποια κίνηση. υπάρχουν εναλλακτικές, όπως είπε κ ο MfJones πιο πάνω

Έγινε επεξεργασία - fwtini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τα φίλε μου.

Εμένα η γνομη μου είναι να καθίσεις να σκεφτης καλά το τη πας να κάνης και να βαλης στην θέση του χριστόψαρου και του κάθε ζωντανού που θα έβαζες εκι μέσα να βαλης τον εαυτό σου.

Σκέψου θα ιταν ορεα να εισαι κλιζμενος σε ένα δοματιο περιορισμένος σε εντελος ακαταλιλες συνθήκες διαβίωσης οπος χαμηλού ποσοστού οξυγόνου παραλιλα εκεί που τρος εκεί να τα κάνης! Κλπ. Κλπ.

Οποτε σκέψου και πες μου αν κανω λάθος τη θα ιταμ καλιτερο τα 6 λίτρα για ένα ψαράκι το οποίο θα αργοπεθαίνει από τις ακατάλληλες σινθικες διαβίωσης!

Πρην πατουμε καπιο κατοικίδιο καλό θα ήταν προτα να μάθουμε τους τρόπους διαβίωσης του και αν μπορούμε να το βάλουμε στην ζωή μας διναντας του τον πετούμενο χρόνο φροντίδας και καθαριότητας του τότε καλύτερα να μην προχωράμε σε αγορά η υιοθεσία!

Όλοι βεβεα κάναμε τα λαθοι μας και οφείλουμε να το παραδεχτούμε και να αποτρέψουμε και τους νεότερους.

Και πάλι σκέψου καλά τη πας να κάνης και επαναλαμβάνω με την σιρα μου πος τα 6 λίτρα είναι ο υγρός τους τάφος!

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και μια σωστή επιλογή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τον ονομάσω και σ' ένα χρόνο θα σε στείλω και θα σου πω "να ο τσακ νόρις μου"

Πραγματικά όμως έχω δει ψάρια σε σπίτια που ζουν χρόνια σε μικρές γυάλες!

Ακόμα και η θεία μου που είναι άσχετη με τα ψάρια, είχε το χρυσόψαρο 1,5 χρόνια σε γυάλα κάτω από 6 λίτρα!

Οταν τα χρυσοψαρα ζουν 25 χρονια,το 1,5 χρονος δεν ειναι επιτυχια..αποτυχια ειναι..

Σε 6 λιτρα ενυδρειο δεν μπαινει τιποτα δυστυχος.

Οσον αφορα αυτο που λες οτι μη σου πουμε οτι δεν κανει κτλ,αφου το ξερεις και μονος σου αυτο,γιατι μας ρωτας?

Βαλε μεσα ενα λουλουδι και καντο βαζο,μη βασανιζεται τα ψαρια σε τετοια 'ενυδρεια΄

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κι αν το δει κανεις με απλα μαθηματικα 25:1,5=16,67 δηλαδη ζει περιπου το ενα-δεκατοέβδομο της ζωης του ...αν π.χ. ο μεσος ορος ζωης του ανθρωπου ειναι τα 75 χρονια αρα ζει 75:17= 4,5 χρονια....δεν προλαβε καλα-καλα να γινει παιδι ακομη.....

Πως το βλεπεις ? Εζησε πολυ? ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανω απο μηνα ισως.. απο χρονο αποκλειεται. Το μονο που θα καταφερεις ειναι να του ψοφαει του αφεντικου καθε τρεις και λιγο ενα ψαρι μεσα στο μαγαζι. Τιποτα παραπανω. Δες vivariums γιατι τα προσπερασες πολυ γρηγορα. Δες τι ομορφια μπορουν να προσφερουν.

Χρυσόψαρο σε 6 λίτρα και δίχως φίλτρο, αν φτάσει χρόνο, να το ονομάσεις Τσακ Νόρις. Χαχαχαχαχαχα!

Παιδια μην το λετε...Μεχρι περσι ειχε η θεια μου χρυσοψαρο απο πανηγυρι σε γυαλα 1 λιτρου για 8 χρονια!!!Οσο περιεργο και αν σας φαινεται....Προς Θεου δεν εννοω βαλτε τα σε τοσα λιγα λιτρα..😃

Link to comment
Share on other sites

Νικολα δεν σε πιστευω! :D

Ποντιε, στα ειπαν τα παιδια.. δεν εχω να πω κατι αλλο..

εκτος απο οτι, τα χρυσοψαρα θελουν απο 100 λιτρα και πανω ενυδρειο.. αλλιως δεν αναπτυσσονται σωστα.

Στην γυαλα και σε μικρα ενυδρεια παθαινουν νανισμο(συνεχιζουν να μεγαλωνουν τα οργανα , ενω το σωμα λογω χωρου παραμενει στασιμο) και καταστρεφονται τα οργανα τους καταπινοντας καθημερινα τα κατουρα τους και κυριως το νεφρο , οπου φιλτραρει συνεχεια αμμωνια...

Επισης , το χρυσοψαρο μπορει να ζησει 25-30-35 χρονια (43 χρονων αναφερεται στο ρεκορ γκινες) και να φτασει ακομα και τα 30-35cm .. επομενως καταλαβαινουμε ολοι οτι ειναι εγκληματικο να μπαινουν τετοια ψαρια σε γυαλες... (οπως και τα υπολλοιπα ψαρια φυσικα)

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικολα δεν σε πιστευω! :D

Ποντιε, στα ειπαν τα παιδια.. δεν εχω να πω κατι αλλο..

εκτος απο οτι, τα χρυσοψαρα θελουν απο 100 λιτρα και πανω ενυδρειο.. αλλιως δεν αναπτυσσονται σωστα.

Στην γυαλα και σε μικρα ενυδρεια παθαινουν νανισμο(συνεχιζουν να μεγαλωνουν τα οργανα , ενω το σωμα λογω χωρου παραμενει στασιμο) και καταστρεφονται τα οργανα τους καταπινοντας καθημερινα τα κατουρα τους και κυριως το νεφρο , οπου φιλτραρει συνεχεια αμμωνια...

Επισης , το χρυσοψαρο μπορει να ζησει 25-30-35 χρονια (43 χρονων αναφερεται στο ρεκορ γκινες) και να φτασει ακομα και τα 30-35cm .. επομενως καταλαβαινουμε ολοι οτι ειναι εγκληματικο να μπαινουν τετοια ψαρια σε γυαλες... (οπως και τα υπολλοιπα ψαρια φυσικα)

Και ομως... :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην το λετε...Μεχρι περσι ειχε η θεια μου χρυσοψαρο απο πανηγυρι σε γυαλα 1 λιτρου για 8 χρονια!!!Οσο περιεργο και αν σας φαινεται....Προς Θεου δεν εννοω βαλτε τα σε τοσα λιγα λιτρα..?

......επίτρεψέ μου να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου ;) Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο αυτό που διαβάζω !! Ενυδρείο 6 λίτρων! Ενυδρείο - Πειθαρχείο . Είχαμε και στο στρατό. Απείθαρχε μονομάχε !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα! :)

Καλησπέρα παιδιά, δυστυχώς αγοράστηκε ένα 6 λίτρων ενυδριάκη και δυστυχώς δεν γίνεται επιστροφή (αγοράστηκε και μικρός θερμοστάτης γιατί το μαγαζί είναι κρύο)
Λοιπών βάλαμε μέσα κόκκινο χαλίκι, νερό, αντηχλόριοι, ένα ψευτό κούτσουρο με τρύπες και μονομάχο!
πέρασαν δύο μέρες και τα φτερά του μάζεψαν κάπως (σαν να κόλλησαν)
Επιστροφές δε γίνονται... πείτε απλά τι μπορεί να μπει στα 6 λίτρα ενυδρείο? (αν ψοφήσει και αυτό, θα βάλω χρυσόψαρο λογικά.

Παρακαλώ μη πείτε όπως πάντα (πέτατο και πάρε πιο μεγάλο ενυδρείο διότι αυτό δε θα γίνει)
Απλά πείτε μου αν γίνεται κάτι με το 6λίτρων ενυδρείο, διαφορετικά θα πάει στο σπίτι και θα μπει χρυσόψαρο!

Αν το να βάλεις μονομάχο στο 6λιτρο είναι μία φορά λάθος, το να βάλεις χρυσόψαρο είναι ακόμα χειρότερο λάθος! Τουλάχιστον ο μονομάχος είναι μικρός σε αντίθεση με το χρυσόψαρο που γίνεται τεράστιο και ο μονομάχος έχει και τον λαβύρινθο που του επιτρέπει να παίρνει οξυγόνο από την επιφάνεια του νερού...

Αυτό το "επιστροφή δεν γίνεται" του καταστήματος δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή όταν πουλάνε ακατάλληλα πράγματα είναι καλά;

Έχεις σκεφτεί να κολλήσεις τζάμια και να φτιάξεις εσύ ένα μεγαλύτερο αν δε θέλεις να αγοράσεις; Και φυσικά δεν πετάμε τίποτα, το 6λιτρο μπορείς να το κρατήσεις για καραντίνα ή μόνο με φυτά.

Υ.Γ. Και το κόκκινο χαλίκι δεν είναι καλή επιλογή γιατί τέτοιου είδους χρώματα στρεσάρουν τα ψάρια. Καλύτερα κάποιο πιο φυσικό χρώμα σκούρο, όπως καφέ ή ακόμα και μαύρο. ;)

Όχι φυτά :/ το μόνο που ήθελα είναι το αφεντικό μου να έχει ένα όμορφο κατοικίδιο στην άκρη του πάγκου του και να το ταΐζει και να το αλλάζει νεράκι!

Αλλά όχι να κρατήσει μόνο δύο μέρες :/ σοβαρά τώρα, ούτε το χρυσόψαρο δε θα αντέξει? έχω δει γυάλες μικρές σε λίτρα που αντέχουν πάνω από χρόνο τα χρυσόψαρα και με χωρίς φίλτρο

Θέλεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο βρε συ! :D

Θέλεις ένα "κατοικίδιο" να ζει έστω στα μίνιμουμ σωστά ή απλά να αντέξει;

Γιατί αν απλά θέλεις να αντέξει, βάλε ό,τι θέλεις και όσο αντέξει!

Ξέρεις, μία φίλη μου πήρε ένα μονομάχο σε γυάλα και όταν της εξηγούσα για ποιο λόγο χρειάζεται ενυδρείο, θερμοστάτη και τα λοιπά, έδειχνε αδιάφορη λέγοντάς μου "σιγά μωρέ, πο πο εγώ δεν μπορώ τόσα πολλά, μόνο να το ταίζω θέλω και να του αλλάζω κανένα νερό" και φυσικά δεν την πίεσα σε τίποτα. Μετά από μερικές εβδομάδες με πήρε τηλέφωνο κλαίγοντας να τη βοηθήσω γιατί ο μονομάχος πέθαινε και είχε στεναχωρηθεί πολύ.

Σε 6 λίτρα ενυδρείο χωρίς φωτισμό, δε λέει το φυτό!

Μπορείς να βάλεις να ανάβει ένα απλό φωτιστικό! :)

Θα τον ονομάσω και σ' ένα χρόνο θα σε στείλω και θα σου πω "να ο τσακ νόρις μου"

Πραγματικά όμως έχω δει ψάρια σε σπίτια που ζουν χρόνια σε μικρές γυάλες!

Ακόμα και η θεία μου που είναι άσχετη με τα ψάρια, είχε το χρυσόψαρο 1,5 χρόνια σε γυάλα κάτω από 6 λίτρα!

Πολλοί λένε "μα τα βλέπω να ζούνε σε γυάλες" και άλλα τέτοια. Είναι μύθος.

1. Δεν ζούνε, αλλά επιζούνε. Θα σου πω σε λίγο γιατί.

2. Πως είσαι σίγουρος ότι είναι το ίδιο ψάρι; Αλλά και να είναι, είδες πριν τι σου είπαν, ότι είναι αποτυχία το να ζήσει ίσα ίσα μέχρι την παιδική του ηλικία και να πεθάνει βασανιστικά από νανισμό και δηλητηρίαση από αμμωνία.

3. Στις γυάλες το σχήμα αντανακλά το φως και τους ήχους και τα ψάρια είναι σε μόνιμο στρες.

4. Η επιφάνειά της δεν επιτρέπει τον επαρκή αερισμό.

5. Δεν μπαίνει φίλτρο και τα ψάρια δηλητηριάζονται από την αμμωνία.

6. Δεν μπαίνει θερμοστάτης και οι μονομάχοι ζούνε σε πιο κρύο νερό από αυτό που πρέπει.

7. Τα λίτρα είναι λίγα και τα ψάρια παθαίνουν νανισμό, δεν έχουν χώρο για να κολυμπάνε και δε νιώθουν ασφάλεια.

Τώρα στο δικό σου. Αν κρατήσεις το μονομάχο θα έχεις τα παρακάτω προβλήματα:

1. Πρόβλημα με την εξάτμιση του νερού. Ειδικά το καλοκαίρι, δε θα μπορεί να μείνει χωρίς επίβλεψη το ενυδρείο.

2. Το πρόβλημα της εξάτμισης θα φέρει πρόβλημα με τη σκληρότητα. Θα ανεβάζει την σκληρότητα του νερού και θα πρέπει να την μαλακώνεις. (εδώ παίζει ρόλο και η περιοχή που μένεις)

3. Αν γίνει κάποιο λάθος, π.χ. ανέβει ή πέσει η θερμοκρασία, οι σκληρότητες, η οξύτητα, στα 6 λίτρα θα γίνει απότομα. Ενώ σε μεγαλύτερα λίτρα ίσως μην "το πάρει χαμπάρι" τόσο γρήγορα και να προλάβεις το κακό.

4. Θα πρέπει να είσαι πάααααρα πολύ προσεκτικός να μην έχεις απότομες μεταβολές στη θερμοκρασία, στις σκληρότητες και γενικά σε όλες τις παραμετρους του νερού γιατί οι μονομάχοι είναι ευαίσθητοι στις απότομες αλλαγές (παθαίνουν σάπισμα των πτερυγίων τους).

Με λίγα λόγια, θα σου βγει λίγο ξινό γιατί θα πρέπει να είσαι όλη την ώρα με τις μετρήσεις και συνεχώς να διορθώνεις καταστάσεις. Ενώ ένα μεγαλύτερο "αντέχει" λίγη περισσότερη "παραμέληση". Όπως βλέπεις δεν είναι μόνο το ποιο ζωντανό θα βάλεις, γιατί ακόμα και ο μονομάχος που "χωράει" και "αντέχει" ουσιαστικά δεν θα αντέξει λόγω των συνθηκών.

Τώρα κατάλαβες γιατί σε πρήζουμε για μεγαλύτερο ενυδρείο; :D

Και φυσικά, επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, μπορείς να βρεις λύσεις οικονομικές. ;)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τελικα οι θειες σε αυτο το φορουμ ειναι OP. χαχαχαχαχα ε δε γινεται ολες με χρυσοψαρα highlander

χαχαχαχα ΟP λεει....ωωωαχαχαχαχαχααχα....
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...