Jump to content

6 Λίτρα Ενυδρείο


pontios16

Recommended Posts

χαχαχαχα ΟP λεει....ωωωαχαχαχαχαχααχα....

Αυτος κατι παιζει..τον τσακωσαμε!

Ελα πες,lol παιζεις?

:P

Link to comment
Share on other sites

Οπως θελεις...!! ;)

Νικόλα δεν αμφισβητώ εσένα φίλε. Για κάτι τέτοιες εμπειρίες μόνο κάποιος που της έζησε θα μπορουσε να με πείσει αλλα οταν ακούμε απο "άλλους", πάντα είμαι επιφυλακτικός. Πάντως αν όντως έγινε έτσι, τι να πω......κανονικός Highlander ο ψαρής!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα δεν αμφισβητώ εσένα φίλε. Για κάτι τέτοιες εμπειρίες μόνο κάποιος που της έζησε θα μπορουσε να με πείσει αλλα οταν ακούμε απο "άλλους", πάντα είμαι επιφυλακτικός. Πάντως αν όντως έγινε έτσι, τι να πω......κανονικός Highlander ο ψαρής!

δεν παιζει..θα το μπερδεψε με το επομενο που της εδωσε ο πετσοπας :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτος κατι παιζει..τον τσακωσαμε!

Ελα πες,lol παιζεις?

:P

Χαχαχαχα... απαπαπαπα!! Blizzard κυριως, diablo, heroes. Και single player. Λολακηδες ολοι αμεσως :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα... απαπαπαπα!! Blizzard κυριως, diablo, heroes. Και single player. Λολακηδες ολοι αμεσως :P

Αυτος κατι παιζει..τον τσακωσαμε!

Ελα πες,lol παιζεις?

:P

Χαχαχαχα....Ας σταματησουμε το σπαμ τωρα

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

ενταξει...λολ παιζω...χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα δεν αμφισβητώ εσένα φίλε. Για κάτι τέτοιες εμπειρίες μόνο κάποιος που της έζησε θα μπορουσε να με πείσει αλλα οταν ακούμε απο "άλλους", πάντα είμαι επιφυλακτικός. Πάντως αν όντως έγινε έτσι, τι να πω......κανονικός Highlander ο ψαρής!

Το ψαρι πηγαινα και το εβλεπα καθε φορα και αναρωτιομουνα πως ζει....Ειχε αλλαξει χρωμα απο πορτοκαλι σε ασπρο...

:D

δεν παιζει..θα το μπερδεψε με το επομενο που της εδωσε ο πετσοπας :D

Απο πανηγυριιιιι....Μαλλον ο θεος ειχε πολυ εμπνευση οταν το εφτιαχνε...χαχα ;)
Link to comment
Share on other sites

Θα τον ονομάσω και σ' ένα χρόνο θα σε στείλω και θα σου πω "να ο τσακ νόρις μου"

Πραγματικά όμως έχω δει ψάρια σε σπίτια που ζουν χρόνια σε μικρές γυάλες!

Ακόμα και η θεία μου που είναι άσχετη με τα ψάρια, είχε το χρυσόψαρο 1,5 χρόνια σε γυάλα κάτω από 6 λίτρα!

Γεια σου,

Τελικά αποφάσισες τι θα κάνεις;

Αν χρειαστείς βοήθεια ή καμιά ιδέα πες μας. :)

Όταν λέω ιδέα, δεν εννοώ για ψάρι, αφού το θέμα δεν είναι να "χωράει" το ψάρι αλλά το πως θα καταφέρεις να συντηρείς σταθερό ένα τόσο μικρό ενυδρείο χωρίς προβλήματα. ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγώ τη γνώμη μου;

Όταν πρωτομπήκα σ' αυτό το φόρουμ (και γενικά στο χόμπι των ενυδρείων) δεν "ήθελα" να ακούσω αυτά που μου έλεγαν, γιατί απλά είχα κάνει ήδη τις βιαστικές κινήσεις μου και ήταν αργά (ας πούμε ότι εγώ τις θεωρούσα σωστές και άκουγα μόνο αυτό που ήθελα να ακούσω).

Έλεγα: έλα μωρέ, αυτοί εκεί μέσα είναι υπερβολικοί, θα αντέξει το ψάρι, αλλά όταν είδα τα σκούρα και μου ψοφούσαν το ένα μετά το άλλο, εδώ κατέληξα πάλι για να ρωτήσω και να μάθω.Άρα γνώριζα ότι εδώ μέσα ξέρουν και μπήκα να ακούσω συμβουλές απ' αυτούς που δεν άκουσα αρχικά!

Ποιός βγήκε χαμένος λοιπόν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγώ τη γνώμη μου;

Όταν πρωτομπήκα σ' αυτό το φόρουμ (και γενικά στο χόμπι των ενυδρείων) δεν "ήθελα" να ακούσω αυτά που μου έλεγαν, γιατί απλά είχα κάνει ήδη τις βιαστικές κινήσεις μου και ήταν αργά (ας πούμε ότι εγώ τις θεωρούσα σωστές και άκουγα μόνο αυτό που ήθελα να ακούσω).

Έλεγα: έλα μωρέ, αυτοί εκεί μέσα είναι υπερβολικοί, θα αντέξει το ψάρι, αλλά όταν είδα τα σκούρα και μου ψοφούσαν το ένα μετά το άλλο, εδώ κατέληξα πάλι για να ρωτήσω και να μάθω.Άρα γνώριζα ότι εδώ μέσα ξέρουν και μπήκα να ακούσω συμβουλές απ' αυτούς που δεν άκουσα αρχικά!

Ποιός βγήκε χαμένος λοιπόν;

.....ο πετσοπάς!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό λένε: μην κάθεσαι να διαβάζεις αυτά που λένε στα forum και στο ίντερνετ ( και από μέσα τους: εμείς κλέφτες θα γίνουμε; ) χαχαχαχ

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όπως πολύ σωστά σου έχουν πεί μέχρι τώρα σε ενυδρείο 6 λίτρα δεν μπορείς να βάλεις σχεδόν τίποτα.

Όμως ας πάρουμε ως δεδομένο αυτό που έχουμε. Εναν μονομάχο σε ενα ενυδρείο 6 λίτρων και ας δούμε πως θα του κάνουμε την υπόλοιπη ζωή του πιο εύκολη. Έχουμε και λέμε. Σε τόσο λιγα λιτρα ενυδρείου οι παράμετροι του νερού σου αλλάζουν σε ακραίες τιμές από την μία στιγμή στην άλλη. Πρέπει να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός στην ποσότητα και την συχνότητα του ταίσματος γιατί τινάζει την αμμωνία και τα νιτρικά στον αέρα. Ενα φιλαράκι είναι υπεραρκετό για το ψάρι σου και μία φορά την εβδομάδα δίαιτα.

Αλλαγές νερού και αυτές με πολύ προσοχή. Το νερό στην ίδια θερμοκρασία και με σωστό αντιχλώριο πριν μπεί στο ενυδρείο για τουλάχιστον 1 ώρα.

Επειτα η θερμοκρασία. Σε τέτοιο ενυδρείο η θερμοκρασία πέφτει η ανεβαίνει πανέυκολα και μέσα σε δευτερόλεπτα. Υπάρχουν μικροί θερμοστάτες που θα μπορέσουν να κρατήσουν την θερμοκρασία του σταθερή.

Τα αποτελέσματα των παραπάνω μάλλον τα έχεις δεί με το ψάρι σου να έχει μαζεμένα πτερύγια που είναι ένα σημάδι έντονου στρες στα betta.

Αυτά από εμένα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...