Jump to content

Στησιμο Νεου Ενυδρειου


Niki!

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 80 λιτρων. Διαστασεις μηκος 60εκ., πλατος 30εκ., υψος 45εκ.. Μαλλον θα βαλω neon tetra και rummy nose tetra. Εχω δυο ριζες.

Επισης θα βαλω και ανουμπια. Για αλλα φυτα δεν ξερω. Τι χαλικι να παρω;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται ποσο θελεις να ασχοληεθεις με το φυτεμενο!!

Αν πας σε μονο ευκολα φυτα , περνεις απλο χαλαζιακο χαλικι , αν θέλεις να μπλεχτεις με co2 και μετριας ως δυσκολα φυτα πας σε seachem .

Τα rummy nose tetra τα εχω σε 180 λιτρα , 1 μετρο μηκος, και απο τι βλέπω θελουν ακομη περισσοτερο.

Στα 60 εκ δεν νομιζω να δεις συμπεριφορες...

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα φυτα θελω. Το προηγουμενο ενυδρειο δεν μου πηγε καλα και λεω να ασχοληθω με τα ευκολα για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπω στην δευτερη φωτο...

Αφαιρεις το χρωματιστο χαλικι. βαζεις μαυρο χαλαζιακο χαλικι.

Και αφαιρεις το συρματακι που εχεις βαλει το πρασινο και βαζεις μισινα αν θέλεις να δέσεις.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Το πολυχρωμο χαλικι το εχω πεταξει. Το ενυδρειο ειναι αδειο και θελω να το ξεκινησω απο την αρχη οποτε ψαχνω να παρω ενα καλο χαλικι. :)

Η μαυρο σκεφτομουν η ενα αλλο που ειναι σαν αμμος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έβαζα νεον σε τόσο μικρό μήκος. Μιλάω εκ προσωπικής πείρας , είχα βάλει καρδινάλιους σε τέτοιο μήκος και παρατήρησα ότι δεν είχαν την συμπεριφορά που περιγράφεται από άλλους που τους είχαν σε μεγαλύτερο μήκος. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο μήκος ουτε οι ροδόστομοι κάνουν, κινούνται πολύ και δεν θα τους φτάνουν τα 60 εκατοστα, τους έχω και εγω σε 1 μέτρο και ψιλοζορίζονται.

CPD ή συννεφάκια ίσως να ήταν καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο μήκος ουτε οι ροδόστομοι κάνουν, κινούνται πολύ και δεν θα τους φτάνουν τα 60 εκατοστα, τους έχω και εγω σε 1 μέτρο και ψιλοζορίζονται.

CPD ή συννεφάκια ίσως να ήταν καλύτερα

+φωνω με τον Τακη.. ή καποιο ειδος ζωοτοκων (γκαπυ,πλατυ,μολλυ κλπ)

και αλλαξε βρε συ αυτο το αβαταρ :D

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Ειχα γκαπυ στο προηγουμενο ενυδρειο. Στην αρχη ειχα καποιες γεννες αλλα μετα πεθαναν ολα.

(αλλαξα και το αβαταρ :) )

Link to comment
Share on other sites

Ειχα γκαπυ στο προηγουμενο ενυδρειο. Στην αρχη ειχα καποιες γεννες αλλα μετα πεθαναν ολα.

(αλλαξα και το αβαταρ :) )

ενταξει βρε συ αμεσως... ετσι στο ειπα .. ;)

κατι θα εγινε και ψοφησαν.. δεν πεθαινουν ετσι απλα.

ισως οι τιμες του νερου δεν ηταν αυτες που θα επρεπε.

Εχεις διαβασει τα υπομνηματα για αρχαριους? γνωριζεις τα βασικα (κυκλο του αζωτου, μπολι κλπ) , ωστε να ξεκινησεις σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει για τον κυκλο του αζωτου κτλ αλλα ηταν αργα :mellow:. Τωρα τα ξαναδιαβαζω για να κανω καλη αρχη. Οσο για τα ψαρια, θα το γεμισω με νερο πρωτα και μετα θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι διατεθιμενη να επαξεργαστεις το νερο ωστε να το κανεις πιο μαλακο ή βρυσατο;

Link to comment
Share on other sites

Στα λιτρα σου υπαρχουν παρα πολλα ψαρακια που μπαινουν ανετα.

Ξεκινα σιγα σιγα το στησιμο και το στρωσιμο και θα τα βρουμε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Το στησιμο μαλλον θα το ξεκινησω το σαββατοκυριακο που θα παρω το χαλικι. Το νερο πως να το επεξεργαστω για να το κανω πιο μαλακο η βρυσατο;

Link to comment
Share on other sites

Βρυσατο το κανεις απευθειας απο την βρυση και ειναι, αναλογα με την περιοχη βεβαια, πιο σκληρο σε ph!

Για να το κανεις πιο μαλακο θα πρεπει να χρησιμοποιησεις αντιστροφη οσμωση ή τυρφη!

Οι απαιτησεις σε ph του νερου δεν ειναι ιδιες για ολα τα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Το στησιμο μαλλον θα το ξεκινησω το σαββατοκυριακο που θα παρω το χαλικι. Το νερο πως να το επεξεργαστω για να το κανω πιο μαλακο η βρυσατο;

Καλό είναι να πάρεις χαλαζιακό χαλίκι που να μη σου επηεράζει τις σκληρότητες του νερού για να έχεις περισσότερες επιλογές σε είδη ψαριών που θα μπορείς να βάλεις.

Το νερό μπορείς να το μαλακώσεις με τύρφη ή με φίλτρο Α/Ο (Αντίτροφης Όσμωσης) ή να βάζεις τύρφη.

Βρυσάτο είναι το νερό με τις σκληρότητες που έχει το δίκτυο της περιοχής σου και θέλει μόνο αποχλωριώση ή και ακόμα καλύτερα και ωρίμανση, όπως είναι απο τη βρύση δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε θα πας σε ψαρια σκληρου νερου! Οπως τα ζωοτοκα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι αλλο. Η ανουμπια διαβασα οτι καλλιεργειται και εκτος νερου. Να την βαλω σε χωμα δηλαδη; Η στο χαλικι χωριςνα καλυπτεται απο νερο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...